/ آموزش ساز / آشنایی با ساز تام تام
آنچه در این مقاله می‌خوانید

فلوت ریکوردر در دسته سازهای بادی است و برای یادگیری آن نیازمند تنفس قوی است. همچنین یکی از سازهایی است که در ذهن بسیاری از افراد جزء ساز های آسان و بدصدا است. با اینکه فلوت ریکوردر نیز مانند سایر آلات موسیقی، سخت و دشوار است.
برای خوب به صدا در آوردن فلوت ریکوردر لازم است که شما با تکرار و تمرین، آن را یاد بگیرید. درست و اصولی دمیدن در این ساز یکی از عامل های مهمی است که باید به آن توجه کنید.
در ادامه این مقاله به تاریخچه، جنس، اندازه و نحوه کوک کردن این ساز بادی می‌پردازیم.

آشنایی با ریکوردر تنور

گروه­‌های ریکوردر و کارگاه‌های نوازندگی نیاز همیشگی به نوازنده‌­های ریکودر تنور دارند.
قطعات ریکوردرهای تنور در مقایسه با قطعات ریکوردرهای سوپرانو، معمولا ساده ­تر هستند.

بنابراین، داشتن یک ریکوردر تنور، خالی از لطف نیست. از مشکلات رایج ریکوردهای تنور، نیاز به کشش بیش­تر انگشتان است.

این مسئله با استفاده از یک کلید برای پوشش پایین­ ترین سوراخ ساز قابل برطرف کردن است، که البته این راه حل، مانع از نواختن نت #C (یا همان نت دو دیز) پایین می­شود.

در ریکوردر یاماهای تنور پلاستیکی زیر، یک سوراخ کلید در قسمت پایین ساز می­باشد تا کشش انگشت­ها را حین نوازندگی کاهش دهد و مکانیسم “کلید دوتایی” اجازه نواختن نت #C را در صورت لزوم برای ما فراهم می­کند.

تاریخچه فلوت ریکوردر و نحوه پیشرفته شدن این ساز

ساز فلوت ریکوردر، اصالت خود را از قرن چهاردهم در کشور ایتالیا آغاز کرده است. در دوره رنسانس فلوت ریکوردر به عنوان ساز کانسورت وجود داشته است. در آن زمان هدف از ساختن این ساز، برای کانسورت ها بوده است. در زمان رنسانس شکل ظاهری که از این ساز به جا مانده به شکلی است که؛ جای انگشت گذاری بزرگ، قسمت میانی پهن و صاف و قسمت انتهایی مخروطی شکل دارد.

در دوره باروک، استفاده از ساز فلوت ریکوردر، محبوبیت خاصی داشته است. اما فرق دوره باروک با رنسانس این است که، شکل ظاهری آن دچار تغییراتی شد. از نوک ساز تا انتهای آن باریک تر شده و سوراخ‌های انگشت گذاری کوچک‌تر شده است.

در دوره باروک نوشتن نت موسیقی برای فقط یک ساز رایج پیدا کرده بود. درنتیجه همین باعث شد که فلوت ریکوردر راهی به سمت کنسرت‌های مجلسی باز کند. کنسرت مجلسی، کنسرتی است که معمولاً دو الی سه نفر به هم‌نوازی با یکدیگر می‌پردازند.

از قرن هجدهم به بعد چه اتفاقاتی برای فلوت ریکوردر افتاد؟

بعد از دوران باروک، دوران کلاسیک پدید آمد. فلوت ترانسورس جایگزین فلوت ریکوردر شد و کلا این ساز از عرصه موسیقی حذف شد. ساز فلوت ریکوردر، تا قرن بیستم نقشی در موسیقی نداشت.
اما بعد از قرن بیستم، کشور های پیشرفته تصمیم گرفتند که این ساز را دوباره وارد موسیقی کنند. در نتیجه توانستند با گذاشتن کلاس ساز فلوت ریکوردر، افراد زیادی را جذب خود کنند. نوازنده‌های فلوت ریکوردر علاوه بر این ساز، ساز های دیگری نیز چون ابوا و فلوت می‌نوازند.

مدل های مختلف فلوت ریکوردر

فلوت ریکوردر برعکس دیگر ساز های زهی که هرچه کهنه تر شوند، صدا بهتری تولید می‌کنند، این ساز با کهنه شدن از بین می‌رود و دیگر قابل‌ استفاده شدن نیست. دلیل آن به خاطر کم بودن تعداد فلوت‌های اصل است.
فلوت های امروزی از روی فلوت های قدیمی که می‌توانید آن‌ها را در موزه ها ببینید، ساخته می‌شوند. اندازه، طرح و شکل ظاهری آن ها از روی شواهد تاریخی ساخته می‌شود.
آشنایی بیشتر با انواع فلوت ریکوردر
ریکوردرها سایز و اندازه مختلفی را دارا هستند. از کوچک به بزرگ شامل:

سوپرانینو
سوپرانو
آلتو
تنور
باس

سوپرانینو از دو قسمت ساخته می‌شود اما باقی ریکوردر ها، از سه قسمت تشکیل شده‌اند. به غیر از این دسته از ریکوردرها، ساز های دیگری از این خانواده وجود دارد که بسیار نادر هستند و شاید از آنها در کانسورت های بزرگ استفاده کنند. برای اینکه ریکوردر ها را راحت حمل کنند می‌توانند با بستن بند مخصوص آن به دور گردن، این کار را انجام دهند.
برای یادگیری و آموزش دیدن موسیقی، کودکان در دوره های ارف با ریکوردر دسکانت شروع می‌کنند.

 فلوت سوپرانینو

فلوت ریکوردرد های سوپرانینو سازهایی هستند که برای دو سطح نوازندگی حرفه ای و مبتدی ساخته شده اند ، اما برای مبتدیان بسیار مناسب تر است ، چراکه موسیقی را به راحتی با این ساز یاد گرفته و میتوانند ساز بادی و فلوت را به صورت حرفه ای ادامه دهند یا ساز خود را بعد از مدتی تغییر دهند.

نت های موسیقی ریکوردر

نت های ریکوردر،شامل نیم گام دو اکتاوی است. این ساز جزء ساز های انتقالی نمی‌باشد اما نواختن نت های بالاتر امکان دارد. عواملی چون نحوه انگشت گذاری و مهارت نوازنده باعث می‌شود که از این ساز، صدا خوبی را به وجود بیاورد و نت های بیشتری را بنوازد.

نواخته می‌شود. البته نواختن نت های پایین بستگی به نوع فلوت دارد که آیا F وCنت های پایین ریکوردر، بر روی این باس، تنبور یا غیره است یا خیر. سرکلید های این ساز نیز با هم متفاوت است. به طور مثال، سوپرانینو و دسکنت، با کلید سل نواخته می‌شود. اما باس، با سرکلید باس نواخته می‌شود.

بهترین روش نواختن فلوت

یکی از بهترین روش های نواختن فلوت، زبان زدن است. موقع نواختن هر نت که می‌خواهید بنوازید، یک “تو” با زبانتان بسازید تا صدای نت به خوبی دربیاید. این کار را نیز می‌توانید بدون سازتان انجام دهید. با تمرین روزانه با زبانتان می‌توانید، به خوبی در به صدا در آوردن نت های ریکوردر موفق باشید.
مقدار فوتی که در فلوت می‌کنید هم تأثیرگذار است. مثلاً نباید با شدت زیادی فوت کنید که صدای فلوت جیغ مانند شود. همینطور آرام فوت نکنید که اصلاً صدا آن در نیاید. این روش هم مانند دیگر روش ها نیازمند، تجربه و تمرین زیاد حاصل می‌شود.

در سازهای بادی تنفس گیری نقش بسیار مهمی دارد. برای اینکه در نواختن فلوت و دیگر سازهای بادی موفق عمل کنید، باید بر تمرین و تجربه های خود اضافه کنید. طرز صحیح نفس گیری با شکم و توانایی کنترل کردن پرده دیافراگم است.

کلیدواژه : ساز / موسیقی / فلوت / فلوت ریکوردر / نت های فلوت ریکوردر

منبع :

1

ساز تام تام

تام-تام یک آلت موسیقی کوبه‌ای است که از آن در ارکستر موسیقی کلاسیک استفاده می‌شود. نام این ساز در زبان چینی آن ;Gong که به معنای سنجیاست که به وسیله یک چکش به صدا در می‌آید. این ساز در اواخر قرن بیستم به ارکستر موسیقی غربی وارد شد.

آیا تا به حال به تاثیر موسیقی بر مغز و بدن فکر کرده‌اید؟ آیا با انواع سبک موسیقی یا انواع سازهای موجود در آن آشنایی دارید؟ افراد زیادی در دنیا وجود دارند که از گوش سپردن به موسیقی لذت می‌برند، بی آنکه از تاثیرات شگرف آن بر روی حالات روحی و جسمی خود با خبر باشند. برای مثال اگر در حال انجام کار خلاقانه‌ای هستید، گوش کردن به یک موسیقی با صدای آرام می‌تواند به خلاقیت شما بیفزاید.

از ابتدای کشف موسیقی، سازهای زیادی به این دنیا اضافه شده و همچنان در حال افزایش است. اما شما چقدر در مورد سازها و آلات موسیقی می‌دانید؟ آیا با سازهای کوبه‌ای آشنایی دارید؟ آیا تا به حال با ساز تام تام آشنا شده‌اید؟ همانطور که اشاره شد، این آلت موسیقی در دسته سازهای کوبه‌ای قرار دارد. که در ادامه درباره ساز تام تام  با شما صحبت می‌کنیم.

معرفی ساز تام تام

یکی از سازهایی که در ارکستر موسیقی کلاسیک از آن استفاده می‌شود، ساز تام تام است. این ساز در اوایل قرن بیستم به ارکستر موسیقی غربی وارد شد. ساز کوبه‌ای تام تام در زبان چینی معنی معادل با «گنگ» دارد و به سنجی که با یک چکش به صدا در می‌آید، می‌گویند. همراه با باس درام و تیمپانی، تام تام در گروه سازهای پرکاشن و باس قرار می‌گیرد.

ممکن است که غالبا ساز تام تام را با ساز گنگ اشتباه بگیرید. اما تفاوت‌های کوچکی بین صدا و ساختار این دو ساز قابل مشاهده می‌باشد.

برای مثال: گنگ هیچ دستگیره‌ای در مرکز ندارد، این در صورتی‌ست که تام تام یک دیسک مسطحی‌ست که یک دستگیره در مرکز آن تعبیه شده. با توجه به اینکه زیر و بم تام تام‌ها با توجه به اندازه آنها تغییر می‌کند، اما به کلی ساز تام تام زیر و بم خاصی ندارد. صدای تام تام در محدوده صداهای باشکوه و قدرتمند و رعب آمور و غرش آسا جای می‌گیرد. همچنین Decay یک نت گنگ اگر بر روی یک ساز با اندازه استاندارد و نیروی برابر نواخته شود، کوتاه‌تر از Decay در ساز تام تام است.

ساختار ساز تام تام

شکل ظاهری ساز تام تام همانند یک دیسک دایره‌ای و اندکی محدب است که لبه باریک ساز به سمت بالا و در جهت تحدب برگشته. جنس این ساز معمولا از برنز چکش کاری یا ریخته گری شده و با به کارگیری از یک آلیاژ خاص می‌باشد. اگر به دنبال ساز تام تام با کیفیت بالا می‌گردید، بهترین گزینه سازهای تولید شده از کشورهای چین، ژاپن، میانمار، جاوا و … هستند.

سازهای تام تامی که از جنس برنز ریخته گری شده باشد، بیشتر در ارکستر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع ساز تام تام فرکانس پایه بزرگتری نسبت به جرمشان دارند و برای حل این موضوع و دستیابی به صدای مورد نیاز برای استفاده در ارکستر، بهترین گزینه به کارگیری از ساز تام تام با اندازه 70 سانتی متر است.

برای انجام این کار یک یا دو ساز تام تام را بر روی یک استند فلزی قرار می‌دهند و معمولا خود استند بر روی چرخ‌ها جا گذاری می‌شود.

مالت‌ها در ساز تام تام

مالت‌های استفاده شده در ساز تام تام ساختارهای خاصی دارند که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

  • جنس سر مالت از نمد سخت، چوب و فلز میباشد و قطری معادل 6 تا 15 سانتی متر دارد.
  • پوشش مالت‌ها در ساز تام تام از جنس نمد و مواد مصنوعی است.
  • دسته مالت‌ها طولی به اندازه 28 تا 35 سانتی متر دارد و به شکل دیسک، الماس یا دایره‌ای می‌باشد.

نحوه نواختن ساز تام تام

تام تام‌ها از روش‌های ضربه زدن، ساییده و لمس شدن صدا تولید می‌کنند. این سازها در حد فاصل یک کف دست از مرکز نواخته شده و دلیل این کار این است که در این قسمت از ساز، بزرگ‌ترین حجم و پایین‌ترین نت تولید می‌شود. در هر صورت می‌دانیم که نقطه ضربه ایده آل در سازها متفاوت است و پرکاشنیست باید مکان دقیق را با آزمون و خطا و سعی و تلاش پیدا کند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x