/ پزشکی / آمی تریپتیلین
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آمی تریپتیلین

این دارو متعلق به گروه ضد افسردگی های سه حلقه ای می باشد. منظور از سه حلقه ای این است که در مولکول دارو سه حلقه به هم متصل هستند. مورد اصلی تجویز این دارو از گذشته تا کنون در درمان افسردگی بوده اما امروزه در برخی از درد های عصبی و جهت پیشگیری از میگرن و مواردی از این دست توسط پزشکان تجویز می شود .

توصیه های امی تریپتیلین

پیش از شروع مصرف این دارو در صورت باردار یا شیرده بودن ،سابقه ی بیماری هایی نظیر تیروئید پر کار ،مشکلات کبدی ،صرع، دیابت، یبوست های مزمن، بیماری قلبی عروقی، چشمی و یا بیماری های اعصاب و سایر بیماری هارا به پزشک خود اطلاع دهید.

از آنجا که این دارو بر روی سیستم عصبی تاثیر دارد، مصرف آن باید به صورت مداوم و تحت نظر پزشک باشد. اگرچه ممکن است در چند هفته ی ابتدایی درمان احساس بهبودی در شما ایجاد نشود، با این حال درمان خودرا ادامه دهید و طبق برنامه ی منظم به پزشک خود مراجعه کنید و همچنین برای بهبود روند درمان کلیه ی مشکلات و سوالات خودرا از پزشک یا داروساز خود سوال بفرمایید .

قطع این دارو به صورت ناگهانی و بدون نظر پزشک، می تواند عوارض نامناسبی برای بیمار در برداشته باشد که اصطلاحا به آن سندرم محرومیت دارو می گویند و عوارضی همچون سردرد، تهوع، ضعف، حملات ترس و بی حالی در بر دارد.از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجاد کند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خود (خصوصا سایر داروهایی که تاکنون و در یک ماه اخیر برای درمان افسردگی و خواب استفاده نموده اید) در اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.اگر آمی تریپتیلین به صورت یک نوبت در روز تجویز شود بهترین زمان مصرف آن شب ها پیش از خواب می باشد. با این حال دارو را همانطور که پزشکتان برای شما تجویز کرده مصرف نمایید.ممکن است پزشک شما درمان را با مقدار داروی کم شروع کند و پس از عادت کردن بدن، مقدار داروی شمارا افزایش دهد تا احتمال بروز عوارض ناشی از دارو کمتر شود.این دارو با غذا تداخلی ندارد و می توانید آن را قبل یا بعد از غذا مصرف نمایید.به دلیل این که مسمومیت با ضد افسردگی های سه حلقه ای بسیار خطرناک است دارو را به همان مقدار تجویز شده مصرف کنید و دور از دسترس اطفال نگهداری کنید. در صورت مصرف بیش از حد یا ناخواسته ی دارو حتما با مرکز کنترل مسمومیت تماس بگیرید.

عوارض شایع آمی تریپتیلین

در مدت درمان با این دارو ممکن است خشکی دهان را تجربه کنید که برای برطرف نمودن آن می توانید از آدامس یا آبنبات های بدون شکر استفاده نمایید.یبوست، خواب آلودگی، تاری دید و احساس گیجی و خستگی نیز از عوارض شایع این دارو می باشند که با یک رژیم غذایی حاوی وعده های غذا سبک و ساده و حاوی فیبر مناسب و با محدود کردن غذا های چرب و پر ادویه و مصرف به اندازه آب در شبانه روز این علائم را کاهش دهید.-در ابتدای درمان با این دارو ممکن است افکار ناراحت کننده ی شما از گذشته بیشتر شوند اما نگران نباشید. باید بدانید که این افکار ناشی از مصرف این دارو و شروع اثر بخشی آن می باشند و به مرور زمان برطرف می شوند.بهتر است در این موارد افکار خودرا با نزدیکان و یا مشاور خود درمیان بگذارید و آگاهانه نسبت به برطرف کردن آنها اقدام نمایید .مصرف الکل در مدت درمان با این دارو می تواند احتمال بروز عوارض ناشی از این دارو را افزایش دهد.-اگر برای اولین بار از این دارو استفاده می کنید ممکن است با تغییر وضعیت سریع از حالت نشسته به ایستاده سرگیجه مختصری ایجاد شود که به مرور برطرف می شود. این حالت طبیعی است. هنگام برخواستن ، به ارامی بلند شويد.در صورتی که مبتلا به دیابت هستید ،مصرف این دارو ممکن است باعث افزایش قندخون شما شود لذا قندخون خودرا به صورت منظم چک کنید و با پزشک خود درمورد آن صحبت کنید.

اطلاعات تخصصی:

موارد مصرف امی تریپتیلین

آمي تريپتيلين براي درمان بيماري افسردگي بخصوص وقتي كه تسكين رواني مورد نياز باشد و نيز شب ادراري كودكان تجويز مي‌شود.

مکانیسم اثر امی تریپتیلین

اين دارو از طريق مهار برداشت مجدد نوراپي‌نفرين وسروتونين توسط پايانه سلول عصبي پيش‌سيناپسي ، غلظت سيناپسي آنها را در سيستم عصبي مركزي افزايش مي‌دهد.

فارماکوکینتیک امی تریپتیلین

اين دارو پس از تجويز خوراكي به سرعت و به‌طور كامل جذب مي شود. داراي متابوليسم گذر اول كبدي بوده و متابوليت فعال آن نورتريپتيلين مي‌باشد. راه دفع دارو از طريق كليه است. زمان شروع اثر دارو 3-2 هفته و نيمه عمر دارو 26-10 ساعت مي‌باشد. اين دارو به ميزان زياد به پروتئين پلاسما متصل می شود.

عوارض جانبی امی تریپتیلین

*سایر عوارض (درصد نامشخص):

قلبی عروقی: اختلال در هدایت دهلیزی بطنی، آریتمی قلبی، کاردیومیوپاتی، حوادث عروق مغزی، تغییرات الکتروکاردیوگرام (غیراختصاصی)، ادم، ادم صورت، بلوک قلبی، افزایش فشارخون، سکته قلبی، افت فشارخون وضعیتی، تپش قلب، سنکوپ، تاکی کاردی

سیستم اعصاب مرکزی: اضطراب، آتاکسی، اختلالات شناختی، اغما، گیجی، هذیان، دیس اورینتیشن (اختلال در تشخیص موقعیت)، سرگیجه، خواب آلودگی، سندرم ترک دارو (تهوع، سردرد، کسالت، تحریک پذیری، بی قراری، خواب و رویای آشفته، شیدایی، هیپومانیا)، دیس آرتری (گفتارفلجی)، تغییرات الگوی الکتروکاردیوگرام، هیجان، واکنش خارج هرمی (شامل حرکات غیرارادی غیرطبیعی و دیس کینزی تاردیو یا حرکات مکرر غیرارادی)، خستگی، توهم، سردرد، هایپرپیرکسی (تب بسیار شدید)، بی خوابی، فقدان تمرکز، کابوس شبانه، کرختی، خواب رفتگی اندام، نوروپاتی محیطی، بی قراری، سدیشن، تشنج، سوزن سوزن شدن اندام های انتهایی

پوستی: راش پوستی آلرژیک، ریزش مو، افزایش تعریق، حساسیت پوست به نور، کهیر

غدد درون ریز و متابولیسم: تغییر در گلوکز سرم، کاهش میل جنسی، گالاکتوره، ژینکوماستی، افزایش میل جنسی، سندرم ترشح نامناسب هورمون ضدادراری (SIADH)، افزایش وزن، کاهش وزن

گوارشی: فقدان حس چشایی، بی اشتهایی، یبوست، اسهال، سیاه شدن زبان، تهوع، فلج ایلئوم، بزرگ شدن غده پاروتید، التهاب دهان، طعم ناخوشایند در دهان، خشکی دهان

ادراری تناسلی: هایپرتروفی پستان، ضعف جنسی، تورم بیضه، تکرر ادرار، احتباس ادرار، گشادی مجاری ادراری

هماتولوژی و انکولوژی: سرکوب مغز استخوان (شامل آگرانولوسیتوز، لکوپنی و ترومبوسیتوپنی)، افزایش سطح ائوزینوفیل، خارش

کبدی: نارسایی کبدی، هپاتیت (شامل تغییر در عملکرد کبدی و یرقان)

ازدیاد حساسیت: ادم زبان

عصبی، عضلانی و اسکلتی: سندرم شبه لوپوس، لرزش، ضعف

چشمی: اختلال در تطابق، تاری دید، افزایش فشار داخل چشم، گشادی مردمک

گوشی: وزوز گوش

هشدار ها امی تریپتیلین

در موارد زير اين دارو بايد با احتياط فراوان مصرف شود:

الكلسيم حاد، آسم، اختلالات دو قطبي، اختلالات خوني و گوارشي، گلوكوم با زاويه باريك، افزايش فشار كره چشم، پركاري تيروئيد،‌ هيپرتروفي پروستات، عيب كار كليه، اسكيزوفرني، حملات تشنجي، حساسيت به داروي‌هاي ضد افسردگي سه حلقه‌اي و احتباس ادرار.

توصیه های دارویی امی تریپتیلین

 1. از قطع ناگهاني مصرف دارو بايد پرهيز‌شود. در صورت نياز ، كاهش مقدار مصرف بايد تدريجي و در طول يك دوره حداقل 4 هفته‌اي انجام شود.
 2. در هفته‌هاي اول درمان به دليل افزايش تمايل به خودكشي بايد بيمار را تحت نظر قرار داد.
 3. بيش از يك داروي ضد افسردگي در يك زمان نبايد تجويز شود.
 4. براي شروع اثرات درماني اين دارو حداقل 6-1 هفته وقت لازم است.
 5. مصرف دارو توسط سالمندان بايد به حداقل مقدار شروع شود. زيرا به عوارض جانبي اين دارو حساس‌ترند.
 6. به علت نيمه عمر طولاني دارو ، تجويز يكباره مقادير‌آن در موقع خواب ،كفايت مي كند.
 7. به بيمار بايد ياد آوري شود كه در صورت بروز علائم آنتي موسكاريني به درمان ادامه دهد، چون به اين اثرات تا حدي تحمل حاصل مي‌شود.
 8. در صورت وجود سابقه مصرف مهار كننده آنزيم MAO، بايد دو هفته بعد از قطع آن، مصرف آمي‌تريپ‌تيلين را آغاز كند.
 9. در صورت ضرورت مصرف داروي مهاركننده  MAO بايد حداقل يك هفته بين قطع اين دارو و شروع داروي جديد فاصله زماني ايجاد شود.
 10. اين دارو با ايجاد خواب آلودگي، ممكن است بر اعمالي كه نياز به مهارت و هوشياري دارند، مانند رانندگي، تأثير بگذارد.
 11. دوره درمان با اين دارو بايد كامل شود. از مصرف بيش از مقدار توصيه شده بايد خودداري گردد.
 12. در صورت فراموش كردن يك نوبت مصرف دارو،اگر رژيم درماني به صورت چند نوبت در روز مي‌باشد، به محض به يادآوردن آن نوبت بايد مصرف شود. مگر اينكه، زمان مصرف نوبت بعدي فرا رسيده باشد، در اين صورت مقدار مصرف بعدي نيز نبايد دو برابر گردد. اگر رژيم درماني بصورت مصرف در هنگام خواب باشد، نبايد هنگام صبح دارو مصرف شود. بهتر است در اين موارد با پزشك مشورت گردد.
 13. به دليل بروز منگي و سرگيجه هنگام برخاستن از حالت خوابيده يا نشسته بايد احتياط نمود.
 14. با مصرف اين دارو، خشكي دهان ممكن است بروز نمايد. در صورت تداوم اين عارضه به مدت بيش از 2 هفته، بايد به پزشك مراجعه شود.
 15. احتمال بروز حساسيت به نور با مصرف اين دارو وجود دارد. لذا ضروري است از پوشش ضد آفتاب استفاده شود.
 16. بيمار بايد 7-3 روز پس از قطع مصرف تحت نظر باشد.

دارو های هم گروه امی تریپتیلین

 آموکساپین

 کلومیپرامین

 دسیپرامین

 دوکسپین

 ایمی پرامین

 ماپروتیلین

 نورتریپتیلن

 پروتریپتیلین

 تریمیپرامین

www.darooya.ir:منبع

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x