/ دسته‌بندی نشده / استفاده از کالاهای بسته بندی شده فلزی چه فایده ها و چه ضررهایی دارد؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

همانطور که می‌دانید، بسته بندی مواد غذایی به شیوه های مختلفی انجام می‌شود. یکی از این روش‌ها بسته بندی فلزی است. اما استفاده از کالاهای بسته بندی شده فلزی چه فایده ها و چه ضررهایی دارد؟ برای آشنایی با فواید و مضرات بسته بندی فلزی با ما همراه باشید.

 همانگونه که می‌دانیم مردم با مصرف کالاهای بسته بندی شده مانند انواع کنسروها و نوشیدنی‌ها مقدار زیادی زباله تولید می‌کنند؛ اما سوال این است که استفاده از کالاهای بسته بندی شده فلزی چه فایده ها و چه ضررهایی دارد؟ در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت. در این مقاله ابتدا به انواع روش‌های بسته بندی کالاها و مواد خوراکی می‌پردازیم و در ادامه فایده ها و ضررهای احتمالی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

انواع روش بسته بندی کالاها؛ بسته بندی های فلزی، شیشه ای و

بسته بندی عبارت است از انجام کارهایی که که سلامت کالای تولیدی پس از تولید تا مرحله‌ی مصرف حفظ گردد. بنابراین همانگونه که متوجه شدید، مهمترین هدف از بسته بندی کردن کالاها و خوراکی‌ها افزایش زمان نگهداری و جلوگیری از فاسد شدن و اکسایش آن‌ها است. علاوه بر این موضوع مهم، یکی دیگر از اهداف بسته بندی کالاها بخصوص بسته بندی فلزی و شیشه‌ای، حمل و نقل ایمن‌تر و راحت‌تر مواد غذایی است.

روش‌های مختلفی برای بسته بندی کالاها و مواد غذایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ از جمله بسته بندی فلزی یا حلبی، بسته بندی آلومینیومی (که یکی از روش های بسته بنید فلزی به حساب می آید)،‌ بسته بندی شیشه‌ای و ظروف شیشه ای، بسته بندی‌های پلاستیکی و بسته بندی‌های کاغذی.

در ادامه شما را با انواع روش‌های بسته بندی فلزی و مزایا و معایب آن آشنا خواهیم کرد.

آشنایی با بسته بندی فلزی و تاریخچه آن

تاریخ ساخت و استفاده از اولین ظروف فلزی به ۲۳ سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. پس از آن در حدود سال ۱۲۴۰ میلادی بود که فلز قلع در شهر بوهیما توسط یک کارگر انگلیسی کشف و به این صنعت اضافه شد. تاریخ کشف و ساخت آهن سفید نیز به سال‌های بین ۱۵۷۵ میلادی یعنی از زمانی که قلع به آلمان صادر شد، برمی‌گردد. در سال ۱۶۶۵ میلادی در انگلیس کوشش شد تا آهن سفید ساخته شود، تا اینکه بالاخره در سال‌های بین ۱۷۲۰ و ۱۷۳۰ میلادی این اتفاق افتاد. هنبوردی در انگلستان اولین بار توانست آهن سفید را به طور تجارتی با موفقیت تهیه کند. او شمش های گداخته را به وسیله غلطک به صورت صفحات نازک تری در آورد.

پس از آن و در حدود سیصد سال پیش، یعنی در سال ۱۸۰۴ میلادی، نیکلا آپر فرانسوی (Nicolas Appert) که به پدر کنسروسازی مشهور است، به طور تجربی برای نگهداری مواد غذایی به روش‌های خشک کردن، دودی کردن و بسته بندی مواد غذایی در قوطی فلزی دست پیدا کرد. این روش به نام او یعنی اپرتیزاسیون معروف شد و در صنعت کمپوت و کنسروسازی مورد استفاده قرار گرفت.

پس از آن و در سال ۱۸۲۳، پیتر دیورند انگلیسی، اولین بسته‌بندی فلزی ساخته شده از ورق فلز یعنی «قوطی» را به وجود آورد. پیتر موفق به ساخت قوطی فلزی از جنس فولاد با پوشش یک لایه از قلع شد. حال که با تاریخچه بسته بندی فلزی آشنا شدید در ادامه شما را با فایده ها و ضررهای احتمالی آن آشنا خواهیم کرد.

فایده ها و ضررهای بسته بندی فلزی

چنانچه مواد غذایی را در قوطی‌های فلزی بسته بندی کنند، زمان ماندگاری آن‌ها در مقایسه با سایر رو‌ش‌های بسته بندی، به مراتب افزایش می‌یابد. در واقع مواد اولیه بسته بندی شده در قوطی فلزی را بدون اینکه در آن‌ها تغییرات ارگانولپتیکی (طعم، بو و بافت) حاصل شود می‌توان به مدت ۲ الی چند سال نگهداری کرد. سایر مزایا و فایده‌های بسته بندی فلزی عبارتند از:

 • مقاوم بودن در برابر ضربه‌های خارجی به هنگام جابجایی آن‌ها تا رسیدن به دست مصرف کننده نهایی
 • مقاومت بالا در مقابل درجه حرارت بالا (درجه حرارت استریلیزاسیون) و کاهش احتمال خرابی
 • مقاومت فوق العاده بالا نسبت به نفوذ رطوبت، نور و اکسیژن
 • پایین بودن خاصیت مسموم کنندگی در آن‌ها

معایب و ضررهای قوطی فلزی عبارتند از:

در این روش از بسته بندی، پدیده خوردگی فلزی در مقایسه با مواد اولیه بسته بندی دیگر سریع‌تر انجام می‌شود؛ در نتیجه‌ی این خوردگی، تغیراتی از جمله آزاد شدن هیدروژن در سطح و داخل قوطی اتفاق می‌افتد که نتیجه آن بادکردگی قوطی فلزی و در نتیجه سوراخ شدن آن است. سایر ضررهای قوطی‌های فلزی عبارتند از:

 • ۳۴ درصد از قوطی‌هایی که از قلع در صنعت بسته بندی فلزی ساخته می‌شوند، بدون این که بازیافت شوند دور انداخته می‌شوند.
 • علاوه بر این، خوردگی حاصل در قوطی فلزی می‌تواند باعث تغییر رنگ و کاهش ویتامین‌های مواد غذایی گردد.
 • تکنولوژی استفاده از این صنعت بسیار گران است و هزینه تولید قوطی‌های فلزی آسان بازشو، بسیار بالاتر از قوطی‌های معمولی است.

آشنایی با بسته بندی آلومینیومی؛ مزایا و معایب آن

بیش از چهل سال است که ظروف آلومینیومی بخش عمده‌ای از مواد اولیه در صنعت بسته بندی مواد غذایی را تشکیل می‌دهد. فراوانی این فلز به در طبیعت، خواص ذاتی، تحمل حرارت و بازیابی آن به همراه انرژی پیشرفته، باعث شده است تا این فلز به عنوان یکی از گزینه‌های موجود در بسته بندی انواع مواد مورد استفاده قرار گیرد.

از این فلز به شکل‌های گوناگون از جمله فویل و نوار باریک برای نگهداری و بسته بندی مواد غذایی استفاده می‌شود. از جمله برای بسته نمودن پنیرها، برای در پوش زدن بطری شیشه‌ای شیر و جهت بسته بندی نمودن مواد غذایی منجمد شده آماده و مربا با حجم کوچک از نوارهای آلومینیومی استفاده می‌شود. اما فایده ها و ضررهای بسته بندی آلومینومی چیست؟ در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

فایده ها و ضررهای بسته بندی آلومینومی

آلومینیوم در مقابل اکسیژن و رطوبت از حساسیت کمتری برخوردار است. این موضوع به تشکیل اکسید آلومینیوم ایجاد شده در سطح فویل یا نوار بر می‌گردد. سطوح اکسید شده در مقابل حرارت حساس می‌باشند. اگر از آلومینیوم به عنوان مود اولیه بسته بندی استفاده شود، باید سطح آن توسط لاک یا یک لایه مواد پلاستیکی پوشانده شود. یکی از مزایای فولی آلومینیوم این است که سمی نیست. شایان ذکر است که در آلومینیوم لاک اندود شده، انتقال آلومینیوم به مواد محتوی خود فقط یک میلی‌گرم برای هر کیلوگرم خواهد بود.

از طرف دیگر ظروف آلومینیومی سبک بوده و از مقاومت خوبی در مقابل خوردگی و فساد شیمیایی بر خوردار است. در ادامه بطور تیتروار به سایر مزایا و معایب استفاده از بسته بندی‌های آلومینیومی اشاره خواهیم کرد.

مزایای قوطی‌های آلومینیومی:

 • قوطی‌های آلومینیومی صد در صد قابل بازیافت هستند و تقریبا بدون محدودیت و بدون از دست دادن کیفیت و دوام، بازیافت می‌شوند.
 • میزان بازیافت قوطی‌های آلومینیومی ۶۸ درصد است که بیشتر از میزان بازیافت هر ماده‌ی دیگری از جمله بسته بندی های فلزی و قلعی است.
 • استفاده از آلومینیوم بازیافت شده در تولید قوطی‌های بسته بندی مواد غذایی، ۹۵ درصد کمتر از حالتی که از آلومینیوم خام استفاده می‌شود، انرژی مصرف می‌کند.
 • بسته بندی‌های آلومینیومی بادوام هستند و در حمل نقل آن مشکلی برای آن‌ها پیش نمی‌آید.

معایب قوطی‌های آلومینیومی:

 • بررسی‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۰۵ میلادی صنعت آلومینیوم به تنهایی ۱۴۰ میلیون تن گاز CO2 تولید کرده است که رقم بالایی در آلودگی محیط زیست به حساب می‌آید.
 • آلومینیوم یک منبع غیر تجدید پذیر است و ۲ تا ۴ تن بوکسیت برای تولید یک تن آلومینیوم از طریق فرآیندهای ذوب و پالایش، مصرف می‌شود.
 • تولید آلومینیوم بسیار هزینه‌بر است و بیش از ۲.۳ میلیارد دلار در سال برای تولید آلومینیوم در سراسر دنیا مصرف می‌شود.
 • برخی تحقیقات نشان می‌دهند که BPA که یک پوشش شیمیایی در برخی قوطی‌های آلومینیومی است، ممکن است خطراتی برای سلامتی ایجاد کند.

منبع:

1

بسته بندی فلزی

انشا درباره کارهایی که در تعطیلات آخر هفته انجام داده اید

برای نوشتن انشا درباره کارهایی که در تعطیلات آخر هفته انجام داده اید لازم نیست حتما آنچه در واقعیت رخ داده را بازگو کنید. می‌توانید به کمک تخیل خود کارهای مورد علاقه تان را تصور کرده و درباره انجام ان ها در تعطیلات یک انشا بنویسید.

برای نوشتن انشا درباره کارهایی که در تعطیلات آخر هفته انجام داده اید، می‌توانید یک انشا به سبک خاطره نویسی بنویسید یا انشایی توصیفی از یک روز تعطیل و کارهایی که انجام داده اید بنویسید. در این مطلب یک انشا با مقدمه و نتیجه نوشته شده است تا شما نیز بتوانید ایده های بیشتری برای نوشتن بگیرید. شما می توانید انشا درباره فعالیت های یک روز تعطیل (گزارش نویسی) را نیز در ستاره بخوانید. پس شما هم دست بکار شوید و درباره کارهایی که در تعطیلات آخر هفته انجام داده اید فکر کنید و یک بند روایتی بنویسید.

انشا درباره کارهایی که در تعطیلات آخر هفته انجام داده اید

مقدمه

تعطیلات برای اکثر افراد، یادآور مسافرت یا مهمانی است. اما من به کارهایی که به تنهایی دوست دارم انجام دهم فکر می‌کنم. یکی از بهترین تعطیلاتی که به تازگی گذرانده ام هفته پیش بود که سه روز پشت سر هم تعطیل رسمی بود و خانواده ام تصمیم گرفتند به خانه عمویم که در شهر دیگری نزدیک ما زندگی می‌کند بروند و چند روزی آنجا بمانند.

بدنه

برادر بزرگم که شغلش تعطیلی نداشت در خانه ماند. من هم کارهای عقب مانده زیادی داشتم. به همین دلیل تصمیم گرفتم همراه با برادرم در خانه بمانم و به مسافرت نروم. اگر چه ابدای امر، پدر و مادرم با ماندن من موافق نبودند اما با کمی توضیح توانستم آن ها را راضی کنم.

سه روز تعطیلی من با کارهای مفیدی گذشت. در این مدت زمان کافی برای انجام تمرینات ورزشی ام داشتم و این باعث شد برای مسابقات بسیار آماده تر باشم. از طرفی یک کتاب داستان داشتم که نصفه نیمه خوانده بودم و دنبال فرصتی می‌گشتم تا این کتاب را تمام کنم. 

اما لذتبخش ترین کاری که در تعطیلات آخر هفته انجام دادم، درست کردن یک کاردستی بزرگ و فوق العاده بود که نمره زیادی در کلاس برایم به ارمغان آورد. یک ماکت کره زمین که جنس لایه های زمین را نشان می‌داد و اگر چه زمان زیادی برای ساخت آن گذاشتم اما نتیجه کار من را حسابی سر ذوق آورد. زمانی که پدر و مادرم از تعطیلات برگشتند با دیدن این کاردستی و البته خوشحالی من، قبول کردند که برای من هم تعطیلات مفید و خوشایند بوده است. 

انشا کارهایی که در تعطیلات باید انجام داد

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x