/ دامداری / اصول نگهداری از مرغ مینا در خانه
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اصول نگهداری از مرغ مینا در خانه

یکی از پرندگانی که برخی از افراد از آن در خانه نگهداری می‌کنند مرغ مینا است. در این مطلب با تمام نکاتی که باید از نگهداری از مرغ مینا در خانه بدانید، آشنا می‌شوید.

افرادی که علاقه زیادی به نگهداری از پرندگان دارند، می‌توانند از مرغ مینا نگهداری کنند. مرغ مینا یکی از محبوبترین پرندگان خانگی است که نگهداری از آن و تقلید صدای او لذت بخش خواهد بود. در این مطلب با ما همراه باشید تا همه چیز را درباره این پرنده، از شرایط نگهداری از مرغ مینا در خانه گرفته، تا راهنمای خرید، غذای مرغ مینا و … یاد بگیرید.

معرفی مرغ مینا و قابلیت سخنگویی

مرغ مینا پرنده‌ای جسور و بسیار زیباست و در صورتی که از دوران جوجگی در خانه بزرگ شود به خوبی با انسان‌ها خو می‌گیرد. ظاهر مرغ مینا شبیه به کلاغ با منقار، دور چشم و پاهای زردرنگ است. اگر قصد خرید مرغ مینا دارید، سعی کنید تمامی احتیاط‌های لازم را انجام دهید، چرا که تنها برخی از مرغ‌های مینا قابلیت سخنگویی دارند. مرغ مینا سخنگو قبل از یک سالگی توانایی یادگیری دارد و بعد از گذشت یکسال دیگر نمی‌توانید صحبت کردن را به او آموزش دهید.

در واقع مرغ مینا در صورتی که زیر ۸ ماه سن داشته باشد، به راحتی می‌تواند صحبت کردن و تقلید صدا را با استفاده صدای مرغ مینا به صورت ضبط شده یاد بگیرد. در رفتار با مرغ مینا توجه کنید هنگامی‌که پرنده روی دست شما می‌پرد تا غذا بخورد، هرگز دست خود را به صورت ناگهانی نکشید. این کار اعتماد بنفس این پرنده باهوش را خدشه دار می‌کند و در ارتباط با شما و یادگیری دچار مشکل خواهد شد.

تشخیص جوجه مینا از مرغ مینای بالغ

مرغ مینا زیر ۶ ماه جثه‌ای کوچک و نوکی بزرگ دارد اما جثه آن نسبت به گنجشک بزرگتر است. بنابراین اگر مرغ مینایی که قصد خرید آن را دارید، جثه‌ای بزرگ داشته باشد، بالغ است و نمی‌توانید کلماتی که مد نظر دارید را به او آموزش دهید!

همچنین برای تست شنوایی او هنگام خرید بدین صورت عمل نمایید: مرغ مینا را مدت کمی در آفتاب قرار دهید، زمانی که خواب آلود شده باشد، یک بشکن بزنید، اگر از حالت خواب آلودگی خارج شود، مطمئن می‌شوید که شنوایی او به خوبی کار می‌کند.

شرایط نگهداری مرغ مینا در خانه

در صورتی که قصد خرید مرغ مینا را دارید، در وهله‌ اول باید با نحوه نگهداری او آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید شرایط  زندگی مناسبی برای او فراهم سازید.

قفس مناسب: قفسی انتخاب کنید که شرایط زندگی خوبی را برای پرنده‌تان فراهم آورد. به طور مثال یک قفس با عرض ۹۰ الی ۱۲۰ سانتی متر و ارتفاع ۱۰۰ سانتی متر مکانی مناسب برای زندگی مرغ مینا خواهد بود. در قفس او وسایل بازی و مکان‌های محکم برای نشستن باید وجود داشته باشد. در صورتی که شرایط زندگی مناسبی فراهم سازید، مرغ مینا به راحتی می‌تواند با زندگی در قفس خو بگیرد و احساس راحتی داشته باشد.

دمای هوای مناسب: توجه داشته باشید که از مرغ مینا را نباید در مکانی که بسیار سرد یا گرم باشد، نگهداری کنید. هوای سرد منجر به سرماخوردگی و بروز بیماری‌هایی نظیر ذات الریه می‌شود. همچنین گرما نیز منجر به گرمازدگی می‌شود و در صورتی که مرغ مینا تحرک زیادی داشته باشد، نشان از گرما زدگی او دارد. دمای نگهداری از مرغ مینا را تنظیم نمایید؛ چراکه در غیر این صورت پرهای او پف کرده و بخش رنگی سر او آبی می‌شود.

نگهداری در تابستان و زمستان:‌

 اغلب مرغ‌های مینا در منزل نگهداری می‌شوند و به همین دلیل در دمای کاملا مساعد زندگی می‌کنند. در روزهای گرم تابستانی دمای خانه به دلیل وسایل سرمایشی کاهش می‌یابد و مرغ مینا از این دما لذت می‌برد. همچنین در روزهای سرد زمستانی به دلیل وجود بخاری یا رادیاتور دمای خانه کمی افزایش می‌یابد که باز هم برای زندگی مرغ مینا دمای مطلوبی است. با توجه به این توضیحات برای زندگی مرغ مینا دمای معمولی خانه، دمایی مساعد خواهد بود و نیازی نیست در روزهای تابستانی دمای خانه را سرد یا در زمستان هوا را بیش از حد گرم کنید. تنها کافیست قفس مرغ مینا را رو به روی باد سرد کولر یا کنار بخاری قرار ندهید.

زمانی که هوا سرد می‌شود مرغ مینا را درون تراس و در فضای باز قرار ندهید. فصل بهار زمان خوبی برای انتقال قفس مینا به بالکن یا تراس است.

پرهیز از بوهای تند: توجه داشته باشید که مرغ مینا از بوی غذا و سیگار و دیگر بوهای تند چندان لذت نمی‌برد.

تغییر مکان: اغلب مرغ‌های مینا تغییر مکان و آب و هوا را دوست دارند بنابراین می‌توانید گاهی اوقات او را با خود به بیرون ببرید.

تغذیه مرغ مینا

علاوه بر نکات فوق، خوب است بدانید که مرغ مینا پرنده‌ای جنگجو و وحشی است، اگر در طبیعت زندگی کند به راحتی می‌تواند به پرندگان کوچکتر از خود حمله کند. اگر مرغ مینا را در طبیعت رها کنید، می‌تواند حیوانات دیگر نظیر مار، مارمولک، موش و تخم دیگر پرندگان را بخورد. دیگر غذاهای او در طبیعت عبارت‌اند از: میوه‌های وحشی، کرم‌های خاکی، دانه گیاهان، پروانه، ملخ، جوجه و تخم دیگر پرندگان. به طور کلی این پرنده همه چیز خوار به حساب می‌آید. مرغ مینا دارای خلق و خوی نسبتا جسوری است و به راحتی به فرد مقابل اعتماد کرده و از دست او غذا می‌خورد. حال اگر قصد نگهداری از مرغ مینا را دارید، بهتر است از تغذیه مناسب او آگاهی کامل داشته باشید.

بهترین غذاها برای مرغ مینا

غذاهایی مانند پلت در صورتی که به طور مداوم مصرف شود منجر به بیماری‌های گوارشی نظیر چاقی، کبد چرب و … می‌شود. لازم به ذکر است که پلت‌ها مملو از دانه‌ها و حبوبات، گوشت، استخوان و دیگر مواد مغذی هستند که به دلیل وجود مقادیر زیادی ویتامین، پروتئین و آهن، چاق کننده است. به همین منظور نباید به صورت روزانه با پلت‌ها تغذیه شوند.

از دادن غذاهایی نظیر تخم مرغ، گوشت قرمز، تن ماهی و حبوبات به مرغ مینا خودداری کنید چراکه سرشار از آهن هستند و سیستم گوارشی مرغ مینا قادر به هضم آن نیست. همچنین مقادیر زیاد آهن منجر به بیماری به نام هموکروماتوز که ناشی از  ذخیره زیاد آهن است، می‌شود.

غذاهایی نظیر سیب زمینی سرخ شده و چیپس به دلیل وجود روغن و نمک بسیار مضر است و سیستم گوارش مرغ مینا قادر به هضم آن نیست.

انواع میوه، سفیده تخم مرغ به صورت آبپز، سیب زمینی آبپز، میوه خشک بهترین غذا برای مرغ مینا هستند. میوه‌ها و سبزیجات مناسب این پرنده عبارت اند از: سیب، گلابی، انگور، هلو، شلیل، توت فرنگی، انجیز، موز، خیار، هویج، کاهو، کلم، ریحان، جعفری و …

نکات بهداشتی برای نگهداری از مرغ مینا در خانه

بهداشت یکی دیگر از نکات حائز اهمیت در سلامت این پرنده و نگهداری مرغ مینا در خانه است. توجه داشته باشید که آب داخل قفس باید همیشه تمیز باشد. دو بار در هفته یک ظرف آب به منظور استحمام در قفس مرغ مینا قرار دهید. به صورت روزانه ظرف غذا و آب مرغ مینا را بشویید. هر روز غذای تازه برای او قرار دهید. کف قفس مرغ مینا را روزنامه قرار دهید تا بتوانید هر روز آن را عوض کنید. این کار کمک می‌کند، همیشه قفس مرغ مینا تمیز باشد.

بیماری‌های رایج مرغ مینا

بدن پرنده‌ مینا در صورت بروز بیماری به سرعت واکنش نشان می‌دهد. یکی از علائم مشترک در این پرنده آویزان بودن بیش از حد پرها است. در ادامه برخی از بیماری‌هایی که مرغ مینا به آن دچار می‌شود را به شما معرفی می‌نماییم.

  • انگل

مرغ‌ میناهایی که از حشرات، کرم‌های خاکی و تخم پرندگان تغذیه می‌کنند به انگل دچار شده و به راحتی آلوده می‌شوند. اگر در مدفوع او انگل مشاهده نمودید حتما از داروهای ضد انگل استفاده کنید

  • بیماری قارچ آسپرژیلوز

این بیماری اغلب دستگاه تنفس و کیسه‌های هوایی پرندگان را درگیر می‌کند و اغلب پرنده‌ها نسبت به آن حساس هستند. علائم آن عبارت‌اند از: تنگی نفس، سیانوز و تنفس سریع، تنفس با دهان باز، اسهال، بی اشتهایی، خواب آلودگی، لاغری و مصرف بیشتر آب.

بیماری هموکروتوز

ذخیره بیش از حد آهن در پرنده منجر به این بیماری می‌شود و قلب و کبدش دچار مسمومیت می‌گردد و در نهایت منجر به مرگ پرنده می‌شود. مصرف ویتامین سی می‌تواند عاملی مساعد جهت ایجاد بیماری هموکروتوز باشد.

  • بیمار لارنگوتراکئیت

در صورتی که این پرنده به بیماری لارنگوتراکئیت دچار شده باشد، علائمی نظیر مشکل تنفسی، جراحت بر زبان و بینی و سوراخ دهان و بینی و همچنین خون بر سقف دهان دیده می‌شود. پس خوب است حین نگهداری از مرغ مینا در خانه حتما به علائمی که بدن او از خود نشان می‌دهد، توجه نمایید.

  • آنفولانزا

ویروس آنفولانزا توسط ترشحات بینی و چشم و همچنین مدفوع پرنده به راحتی در محیط پخش می‌گردد. لازم به ذکر است که این پرنده نسبت به این بیماری تقریبا مقاوم است و با استفاده از ضد عفونی کننده‌ها به راحتی درمان می‌گردد.

  • بیماری نیوکاسل

علائم این بیماری عبارت‌اند از: بی اشتهایی، افسردگی، فلج، مشکل تنفسی، پیچش گردن، کاهش وزن شدید. دوران کمون این بیماری بین ۲ الی ۱۵ روز است.

  • بیماری‌های باکتریایی

علائم این نوع بیماری‌ها عبارت اند از: کز کردن، بی اشتهایی، ضعف، کاهش وزن، ترشحات بینی، مشکلات تنفسی، اسهال زرد یا سبز، عدم تعادل، تورم ملتحمه چشم.
لازم به ذکر است که این بیماری به راحتی از انسان به پرنده و از پرنده به انسان منتقل می‌شود.

سوالات رایج درباره نگهداری مرغ مینا در خانه

چگونه ناخن مرغ مینا را بگیریم؟

برای گرفتن ناخن مینا می‌بایست ناخنش را زیر نور قرار دهید تا بتوانید رگ عصبی ناخن را مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که رگ عصبی هنگام گرفتن ناخن قطع نشود چراکه منجر به خونریزی شده و در نهایت ناخن پرنده می‌افتد. در صورتی که موفق به دیدن رگ عصبی نشوید، تنها یک میلی متر از ناخن را بگیرید کافی است.

چه زمانی مرغ مینا کلمات را آموزش می‌بیند و تکرار می‌کند؟

عموما اوایل پاییز بهترین زمان برای یادگیری کلمات است، البته این زمان نیز می‌تواند متغیر باشد.

آیا شپشک مرغ مینا به انسان منتقل می‌شود؟

بله! شپشک مرغ مینا به انسان منتقل می شود، پس بهتر است حین نگهداری مرغ مینا در خانه به این موضوع دقت نمایید.

علت اینکه مرغ مینا به محض خروج از قفس نوک می‌زند، چیست؟

علت نوک زدن مرغ مینا بازیگوشی است. در صورتی که مرغ مینا را از قفس خارج می‌کنید مراقب چشم‌های خود باشید تا مورد حمله قرار نگیرید.

در صورتی که صدای پرنده گرفته باشد و حالت خواب آلودگی داشته باشد، باید چکار کنیم؟

برای اطلاع از نوع بیماری باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

سخن پایانی

با توجه به آنچه که در بالا گفته شد، نگهداری مرغ مینا در خانه کار چندان سختی نیست. کافی است دمای مطلوبی برای زیستن او فراهم سازید و غذاهای مورد نیاز بدنش را به او برسانید. چنانچه علاقه زیادی به مراقبت از پرندگان سخنگو دارید، نگهداری مرغ مینا در خانه می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x