/ دسته‌بندی نشده / انشا در مورد حضرت فاطمه (س) در سبک های مختلف
آنچه در این مقاله می‌خوانید

انشا در مورد حضرت فاطمه و یا سایر بزرگان اهل بیت، با ارادت قلبی نسبت به ایشان و نیز بازگو کردن برگی از زندگی آن‌ها همراه است و هرچه بیشتر از دل برآید بیشتر بر دل می‌نشیند و تاثیرگذار است.

انشا در مورد حضرت فاطمه و سایر نمونه انشاها در این سبک، مانند انشا در مورد امام حسن عسکری (ع)، توأم با ارادت قلبی نسبت به اهل بیت و خاندان گرامی پیامبر اسلام (ص) نوشته می‌شوند. برای نوشتن این انشا لازم نیست حتما درباره متن زندگینامه حضرت فاطمه (س)، مطالب دقیق و زیادی بنویسید. این بانوی بزرگ اسلام، دارای کرامات بسیاری است و برای نوشتن درباره ایشان، می‌توان سطرها و صفحات در پی هم، جلو رفت. مثل نوشتن مطلب «نامه ای به مادرم فاطمه زهرا (س) که نویسنده در آن به درد دل با حضرت زهرا می‌پردازد.

در این مطلب قصد داریم به چهار انشا درباره حضرت فاطمه (س)، بپردازیم.

انشا در مورد حضرت فاطمه

انشا اول: توصیفی

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

حضرت فاطمه (س)، بانوی بزرگ اسلام و یکی از بانوان برتر بهشتی است که بالاترین جایگاه را نزد خداوند دارد. هر یک از مسلمانان و شاید بهتر بگوییم انسان‌ها، در زندگی خود به این بانوی پاک‌سرشت، به نوعی مدیون هستند. شاید پربیراه نباشد که بگوییم، خداوند بخشی از برکات زمین را به یمن وجود چنین انسان‌هایی، به ما ارزانی داشته است.

بندهای بدنه (متن نوشته)

حضرت فاطمه، دختر بزرگوار پیامبر اسلام (ص) و همسر باوفا و مهربان حضرت علی (ع)، سال‌ها غمخوار پدر و یار و یاور شوهر بوده است. او کسی است که علی (ع) در غم فراغش، سر در چاه کرده و در آن جا گریسته است. امام عسکری (ع) در مقام حضرت فاطمه (س) فرموده‌اند که؛ “ما حجت خدا بر مردم هستیم، اما فاطمه حجت خدا بر ماست.”

به این صورت می‌توانیم مقام و جایگاه حضرت فاطمه (س) را در عالم هستی بهتر درک کنیم. باید گفت که حضرت زهرا (س)، مادر بزرگوار هستی و مادر تمام مردم سرگشته‌ای است که راه خود در مسیر حقیقت را گم کرده‌اند. به همین دلیل با تمسک به دامن ایشان، شاید بتوانیم در مسیر هدایت قرار گرفته و خود را به دروازه‌های طلایی بهشت نزدیک کنیم.

حضرت محمد (ص)، پیامبر عظیم الشان اسلام، در جایی گفته‌اند که؛ “فاطمه (س) پاره تن من است. هر کس که او را به خشم آورد، من را به خشم آورده است و هر که من را به خشم آورد، خداوند را به خشم آورده است.” این حدیث حاکی از آن است که پیامبر اسلام تا چه اندازه مقام فاطمه را ارزشمند دانسته و جایگاه این بانوی ممتاز را آشکار می‌سازد.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

بهتر است به جای سوگواری در مراسم عزاداری حضرت فاطمه (س)، به مقام حقیقی ایشان و درس‌هایی که می‌خواستند به بشریت بدهند، بپردازیم. با مطالعه در زندگی و احوال این بانوی بزرگوار، می‌توانیم انسان‌های بهتری باشیم و راه سعادت در دنیا و آخرت را پیدا کنیم.

انشا دوم: تعریف یک حکایت

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

از آن جایی که معلم از ما خواسته انشایی با موضوع حضرت فاطمه (س) بنویسیم، من تصمیم گرفتم داستانی از زندگی این بانو را تعریف کنم. این داستان به ماجرای ازدواج حضرت فاطمه (س) و امام علی (ع)، مربوط می‌شود. این داستان بسیار عبرت‌آموز است و با مرور کردن آن، درس انسانیت و مهربانی را خواهیم آموخت.

بندهای بدنه (متن نوشته)

حضرت علی (ع)، پیشنهاد خود یا همان خواستگاری برای ازدواج با حضرت فاطمه (س) را مطرح ساخته و پیامبر اکرم نیز با آن موافقت نمودند. پیش از روز عروسی و ازدواج این دو بزرگوار، حضرت محمد (ص)، لباسی به عنوان لباس عروسی به دخت گرامی خویش یعنی حضرت زهرا، هدیه دادند.

این لباس زیبا، لباس عروسی دختر پیامبر بود و حتما می‌دانید که برای هر دختری لباس عروسی، دوست داشتنی‌ترین لباس زندگی‌اش است. اما چند روز مانده به روز عروسی، زنی تهی‌دست به درب خانه آمده و با آه و زاری از حضرت فاطمه زهرا خواست که به او کمکی کند. به زودی مراسم عروسی دختر زن بود و او پولی نداشت تا لباس عروسی برای دختر خویش فراهم سازد.

حضرت فاطمه زهرا، بی‌درنگ و بدون آن که به فکر خویش باشد، به یاد آیه ۹۲ سوره آل عمران افتاد و لباس عروسی هدیه پدر را به زن فقیر بخشید. زن دعاکنان از آن جا روانه شد. خداوند در این آیه فرموده است؛
“لَنْ تَنالُوا الْبِرَّ حَتّى تُنْفِقُوا مِمّا تُحِبُّونَ وَ ما تُنْفِقُوا مِنْ شَىْ ءٍ فَإِنَّ اللّه َ بِهِ”
شما هرگز به مقام نیکوکاران و خاصان خدا نخواهید رسید مگر از آنچه دوست می‌دارید و محبوب شماست در راه خدا انفاق کنید، و آنچه انفاق کنید خدا بر آن آگاه است.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

عمل نیکوی حضرت فاطمه زهرا در ایثار و بخشیدن چیزی که برای خود او بسیار ارزشمند بود، برای همیشه در دفتر تاریخ باقی مانده و خواهد ماند. از این ماجرا درس می‌گیریم که برای انفاق کردن باید بهترین خود را داده و گذشتی در این اندازه داشته باشیم.

انشا سوم: زندگینامه

بند مقدمه (زمینه‌سازی)

حضرت فاطمه دختر پیامبر اسلام، همسر حضرت علی (ع) و مادر امام حسن و امام حسین و حضرت زینب بوده است. ایشان یکی از بانوانی است که بالاترین جایگاه نزد خداوند را دارد. نوشتن درباره‌ی این بانوی بزرگوار کار آسانی نیست، اما می‌توان با مطالعه درباره ایشان درس زندگی آموخت و ایشان را الگوی مناسب رفتاری، اخلاقی و اسلامی برای تمام زنان و مادران دانست.

بندهای بدنه (متن نوشته)

به دنیا آمدن حضرت فاطمه با آغاز رسالت پیامبر همزمان بود. ایشان از همان طفولیت پدر را هر کجا که می‌رفت همراهی می‌کرد و با وجود کوچک بودن، اما همیشه یار و یاور حضرت محمد بودند. در هنگام مریضی از پدر همچون پرستار مراقبت کرده و همچون مادر دلسوزی خود را وقف پدر می‌کرد.

این عشق و علاقه به گونه‌ای بود که پیامبر همواره دست حضرت فاطمه را می‌بوسید و در نهایت حضرت محمد لقب ام ابی‌ها یعنی مادر پدر روی زهرا (س) گذاشتند. دکتر شریعتی هم ایشان را در کتابش مادر پدر می‌نامد. همچنین پیامبر فرموده است: من خود را مدیون دو زن می‌دانم یکی مادرم آمنه و دیگری دخترم فاطمه.

حضرت فاطمه با حضرت علی (ع) در کنار یکدیگر بزرگ شدند. بعد از ازدواج پیامبر با عایشه، آن‌ها نیز ازدواج کردند. حضرت فاطمه (س) با اینکه می‌دانست زندگی در کنار امام علی (ع) دارای سختی‌های زیادی بوده و ایشان جز به جهاد و اندیشه‌ خدا و مردم نمی‌اندیشد، اما تمام کاستی‌های مادی زندگی زناشویی را نادیده گرفته و در خانه‌ای که سختی و کمی فقر بود با عشق و ایمان سازشی زیبا و شکوهمند داشت.

او در کنار همسر به کارهایی چون پختن نان و انجام امور خانه پرداخته و به تعادل در تقسیم کار بین زن و مرد اعتقاد داشته است.

همچنین همیشه سعی کرده با محبت با همسرش برخورد کند و ادب و احترام را حفظ می‌کردند. حضرت علی (ع) درباره‌ی رفتار خود و حضرت فاطمه فرموده: به خدا سوگند در تمام زندگی کاری نکردم که فاطمه ناراحت شود، فاطمه هم هیچوقت مرا ناراحت نکرد.

روش تربیتی فاطمه (س) به عنوان یک سنت در گفتار تمام امامان آورده شده. ایشان به فرزندان خود از دوران کودکی نحوه‌ روبرو شدن با مشکلات و توکل به خدا را آموزش می‌دادند. ایشان به نرمی با فرزندانشان رفتار می‌کردند و هیچ گاه بین آن‌ها فرقی نگذاشته و رفتاری هماهنگ و عادلانه داشتند. همچنین همیشه رفتارشان به گونه‌ای بوده که در کودکان خود اعتماد به نفس ایجاد می‌شده است. همین امر باعث شده فرزندان ایشان در تمام مراحل زندگی خود عزت نفس و کمالات خود را حفظ کرده و تسلیم باطل نمی‌شدند. آن‌ها تنها در برابر خدا تسلیم بوده و جز از خدا، از هیچ کس و چیز دیگری ترسی نداشتند.

بند نتیجه‌گیری (جمع‌بندی)

در نتیجه ما باید به مطالعه درباره‌ زندگی این بانوی بزرگوار بپردازیم و یاد بگیریم که علاوه بر سوگواری برای ایشان، زندگی و رفتارشان را در تمام مراحل زندگی سرلوحه‌ خود قرار داده و درس‌هایی از آن بگیریم تا به این صورت انسان‌های بهتری بوده و راه سعادت در دو دنیا را بیابیم.

انشا چهارم: آزاد

امروز می‌خواهم برای شما بزرگ بانوی جهان بنویسم. می‌دانم هر چه بگویم و بنویسم کم است و نه من، که هیچ کس نمی‌تواند از عظمت شما تمام و کمال بگوید. این کافی نیست که محبوبیت شما در میان ما شیعیان از اهمیت بالایی برخوردار است و به عنوان زنی شجاع و فداکار همیشه الگوی ما هستید. می‌دانم این کافی نیست که شما را به عنوان نخستین بانوی شهیدی می‌دانیم که در راه قیام علیه باطل به شهادت رسیدید.

مادر جان روزگار سختی است. همچون آن شب که به شما رحم نکردند و آن در را همچون خنجر بر جان شما فرو کردند ما هم نسبت به هم بی رحم و خشن شده‌ایم. راستی هنوز می‌شود بوی آن در نیم سوخته را از پشت صفحات غبار گرفته‌ تاریخ حس کرد. به گمانم آن در آغازی بود برای همه‌ ستم‌ها و ظلم‌های تاریخ؛ همه نامهربانی‌ها و آزار و اذیتی که این روز‌ها آدم‌ها نسبت به هم و حتی دیگر موجودات دارند.

می‌بینی؟

چطور شهادت شما ارتباط مستقیم بر زندگی ما دارد! پس بر ما خرده مگیر که هنوز هم برایت اشک بریزیم. این شهادت هر ساله جگر ما را می‌سوزاند و زخمی است که کهنه نمی‌شود! این سوال تا همیشه پس ذهن هر کدام از ما خواهد ماند که چطور توانستند با شهادت شما ام ابی‌ها ام الائمه این گونه آتشی ابدی برجای بگذارند که تا همیشه در تاریخ باقی بماند.

نمی‌دانم می‌دانی یا نه! اما من هر وقت به گل یاس فکر می‌کنم و یا عطر گل یاس در هوا می‌پیچد، شما را به خاطر می‌آورم. همین بهانه‌های کوچک کافی است تا کمی آرام بگیریم و همیشه به یادتان باشم. ما هیچگاه شما را فراموش نمی‌کنیم، شما هم حواستان به ما باشد. این روز‌ها بیشتر از همیشه به نگاه شما محتاجیم.

انشا درمورد حضرت فاطمه_حضرت فاطمه

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x