/ پزشکی / باسبال
آنچه در این مقاله می‌خوانید

باسبال به انگلیسی : Bossaball اسم یک رشته ورزشی می باشد که به وسیله اسپانیا و بلژیک در سال ۲۰۰۴ اختراع شده و مخلوطی از تعدادی رشته والیبال ، فوتبال و ژیمناستیک است . زمین بازی در‌این ورزش بر روی ترامپولین در سایز بزرگ میباشد .

هر گروه دربرگیرنده ۳ تا ۵ بازیکن میباشد که در دوطرف زمین بوسیله تور جدا شده قرار گرفته میشوند . بازیکن شروع‌کننده در نقطه میانه زمین قرار میگیرد و توپ را درسمت مجموعه مقابل پرتاب می کند . گروه مقابل می بایست توپ را در کمتر از ۸ ضربه برگرداند . چنانچه توپ در زمین رقیب قرار گرفت یک امتیاز به تیم مهاجم داده میشود تا در نهایت تیمی که در سه ست زودتر به امتیاز ۲۵ رسد پیروز بازی خواهد بود . 

کشورهایی که‌این ورزش را دارا هستند 

این ورزش در کشورهای برزیل ، آرژانتین ، مکزیک ، ترکیه ، هلند ، اسپانیا پرتغال ، آلمان ، فرانسه ، سوئیس ، پرتغال ، یونان ، اسلوانی ، مجارستان ، جمهوری چک ، رومانی ، اسرائیل ، مصر ، عربستان سعودی ، قطر ، کویت سنگاپور ، شیلی ، اکوادور ، ونزوئلا ، پاراگوئه و اتریش معرفی و ارائه شده است . 

شیوه بازی ورزش باسبال  

فقط عاملی که برای کمپانی در‌این ورزش موجود هست این است که از انسجام این ورزش واقعاً لذت می‌برید . حقیقت امر این است که کاملاً مشابه به والیبال است . به استثنای ترامپولینهای که بازی را مشابه به بسکتبال و حرکات ترامپولین می نمایند ، این ورزش کاملاً مشابه به والیبال است . 

زمین این بازی ، چشم انداز ای از پیکرهای در حال جهش است که با حالتی پرهیجان با انجام حرکات آکروبات به بالا و پایین می‌پرند ; یک بازی آکنده‌از جست و خیز که بازیکنان آن همراه با یک موسیقی ریتم پر‌از افت و خیز بر روی ترامپولین و صفحه های بازی بالا و پائین میپرند . 

این ورزش مشابه به والیبال است ولی مقررات فوتبال ، ژیمناستیک و کاپوریا نیز در آن دخالت دارند . در هر طرف زمین بازی یک ترامبولین و چند مانع وجود دارد که با به کار گیری از آنان بازیکنان میتوانند برای ضربه زدن به توپ به میزان کافی بپرند . 

در‌این بازی ، هر مجموعه متشکل از سه تا پنج بازیکن هست . بازیکن مهاجم بر روی ترامبولین قرار میگیرد و دیگر بازیکنان نیز بر روی مانع ها بازی در نزدیکی وی قرار میگیرند . بازیکن تیمی که سرویس می‌زند ، توپ را به هوا پرتاب می کند و تلاش می کند به آن ضربه ای وارد کند تا از روی تور زمین بازی عبور کند و به داخل زمین تیم رقیب اصابت کند . تیم رقیب برای برگرداندن توپ به زمین مجموعه مهاجم صرفا میتواند تا هشت تماس با توپ داشته باشد . این تماسها می‌تواند با هر نقطه از بدها انسجام شود ( حداکثر تعداد برخورد با پا یا این که رمز 2 برخورد ، حداکثر برخورد با دستها یک برخورد ) . 

رشته ورزشی باسبال

در طول یک مسابقه توپ دائماً در حال چرخش است چون هرکدام از بازیکنان مهاجم دائماً برای ضربه زدن به توپ در حال جهش بر روی ترامبولین می باشند . حمله وقتی آغاز می شود که یکی‌از بازیکنان مدافع توپ را به سوی مسیری نشانه رود که مهاجم بتواند به آن ضربه بزند و توپ را از روی تور زمین در سمت دیگر بازگرداند . تیمی مهاجم تیمی است که توپ را در اختیار دارد و تلاش می نماید که حمله را آغاز نماید .

تیم مدافع تلاش می نماید که جلوی ضربه مهاجم را بگیرد ، بازیکنان کنار تور زمین بالا میبرند و به بالاترین نقطه ای که میتوانند می رسند تا مانع از زدن ضربه به وسیله بازیکن مهاجم شوند . در‌صورتی‌که توپ از بالا یا کنار وارد زمین شود بازیکنان مدافع برای دفع توپ با به کارگیری از ضربه ساعد و یا ضربه پا ، دفاع می نمایند . بعداز یک دفع موفقیت آمیز تیم برای حمله آماده می شود . بازی به همین ترتیب ادامه مییابد تا این که توپ به داخل محدوده امتیاز اصابت نماید . 

زمانی که توپ به سطح میدان اصابت می نماید ( کف ترامبولین یا موانع بادی ) و از تمام مدافعان عبور می نماید ، مجموعه مقابل تور صاحب یک امتیاز می شود تیم مهاجم ) اصابت ضربه به ترامبولین سه امتیاز دارد . اصابت ضربه به موانع بادی یک امتیاز دارد به استثنای حالتی که توپ با دیواره باسبال برخورد نماید ( حلقه بادی دور ترامبولین ) . وقتی که توپ با دیواره باسبال برخورد نماید ، بازی ادامه می‌یابد . 

تیمی که امتیاز میگیرد ، سرویس میزند . چنانچه تیمی که امتیاز گرفته ، به نقطه قبلی سرویس بزند ، همان بازیکن قبل می بایست این کار را انجام دهد . چنانچه به نقطه قبلی سرویس نزند ، بازیکنان تیم در جهت حرکت عقربه های ساعت  جای خویش را تغییر میدهند . هر تیمی که درست اول 25 امتیاز را کسب کند بازی را ادامه می دهد و تیمی که دو امتیاز جلوتر با شما در یک بازی سه ست انجام می شود.

معرفی ورزش اسلم بال

اسلم بال یک ورزش تیمی 4 نفره است که تقریبا شبیه به ورزش بسکتبال می باشد. این ورزش در یک زمین ترکیبی با حرکاتی مرکب از پریدن از روی ترامبولین، هاکی روی یخ و حرکاتی از بسکتبال به خصوص به تاب به توپ انجام می شود.

ورزش اسلم بال چیست؟

اسلم بال به انگلیسی:Slamball یک ورزش تیمی ۴ نفره است که شباهت به بسکتبال دارد و در سال ۲۰۰۱ به رسمیت شناخته شده است. این ورزش در یک زمین ترکیبی با حرکاتی مرکب از پریدن از روی ترامبولین، هاکی روی یخ و حرکاتی از بسکتبال به خصوص به تاب به توپ انجام می شود. در اطراف یک زمین بسکتبال که روی سطح آن با تشک پوشانده شده است و در هر دو انتهای آن تخته بسکتبال وجود دارد . نگه داشتن کامل و مسدود کردن مسیر ضربه تیم حریف یک ( استاپ) نامیده می شود.

اسلم بال,ورزش اسلم بال,ورزش اسلم بال چیست

تاریخچه ورزش اسلم بال

ورزش اسلم بال به وسیله شخصی به اسم مسیون گوردن ابداع گردید زیرا وی تصمیم داشت یک ورزش ترکیبی به وجود بیاورد که تشابه بسياري به بازیهای ویدئویی به صورت  حقیقی داشته باشد. در مسیر توسعه و گسترش این ورزش وی با شخصی به اسم ما یک تتولین که یک تولیدکننده فیلم و برنامه های تلویزیونی بوده اشنا گردید.

و بعد از مدتی پیشنهاد همکاري با گوردن را پذیرفت. تفکر خلاق آن ها صرف توسعه این بارز می شد که در این مسیر تمام زوایا مانند ساختار و اوت و تیم مورد توجه قرار گرفت. شش ماه بعد در یک انبار واقع در شرق لوس آنجلس زمین این بازي تأسیس شد.

پس از آن گوردن تلاش کرد تا بازیکن های خیابانی بازی بسکتبال را راضی کند که ایده جدید وی را امتحان کنند، وی تصمیم داشت تا بازیکن های ماهر و قدرتمند را که میتوانند هم زمان با پریدن از روی ترامپولین با تیم رقیب رقابت کنند و در بین هوا توپ را پرتاب کنند. پنج عضو جدید با نامهای جیمزویلیس، سین جکسون، دیوید ردموند، مایکل گلومن و جف شریدان با گوردن تمرین می کردند تا نخستین تیم اسلم بال شکل بگیرد. بازیکن های بیشتری به این تیم پیوستند که شامل کسانی مانند استان فلچر، راب ویلسون و دایان منیز می شدند.

نخستین بازي که در شهر لوس آنجلس ایالت کالیفرنیا انجام گردید مورد توجه بازیکن های خیابانی بازی بسکتبال قرار گرفت. ظرف مدت یکسال 400 نفر بعنوان بازیکن های مستعد در این ورزش ثبت نام کردند. مسابقه های مقدماتی انجام گروه گزینش بازیکن ها طبق توانایی ورزشی، کنترل بودن و اگاهی از وضعیت زمین بازي صورت پذیرفت. در سال 2002 اسلم بال به صحنه تلویزیون کشیده شده بر روی شبکه ملی پخش می شود.

در سال 2007 رقابت قدرتی اسلم بال در شهر هوپ سیتی در مرحله رقابتهای چهارم نهایی آتلانتا برپا شد. در 16 جولای سال 2007 رقابتهای اسلم بال در شبکه( ایتالیک) پخش گردید و مورد توجه بسیار زیادی قرار گرفت.

قوانین ورزش اسلم بال

– هیچ هیأت بین المللی داوری ورزشی برای اسلم بال وجود ندارد. امروزه سعی بر این است که این بازي به صحنه رقابتهای بین المللی در اروپا و خاورمیانه کشیده شود. مقصود از انجام این بازي، شکست دادن رقیب با استفاده از مجموعه ای از شوتها و سرویسهاست در حالیکه حریفان هم در حال دفاع و ممانعت از این شوتها می باشند.

 – هر نیمه با یک ضربه ازاد شروع می شود که بر عکس ضربات اهسته انجام می شود. در هر نقطه ای که بازیکن های اشخاص تیم رقیب را زیر نظر می گیرند توپ باید بدون برخورد به نقطه اوج خود برسد. مدت زمان زدن شدت یا ضربه 15 ثانیه است و در صورتی که در این زمان ضربه ای زده نشود. توپ به تیم رقیب داده می شود. در نیمه دوم تیم ها جای خویش را تعویض می کند.

– تعداد بازیکن ها:7 نفربازیکن یک تیم را تشکیل میدهند و در جریان بازي 4 نفر شرکت می کنند.

– زمین بازي: اندازه زمین معمولی بازي اسلم بال 5/30 متر در 19 متر میباشد .

– این نوع زمین بازي پیشرفته ترین شکل از زمینهای ژیمناستیک میباشد . سطح فنری زمین بر روی دو مجموعه تشکیل شده از 4 ترامپولین تعبیه شده است که در انتهای هر کدام از نیمه های زمین قرار گرفته است. اندازه هر کدام از ترامپولینها 1/2 متر در 2/4 متر می باشد. در بین ترامپو اینها محدوده های محافظی قرار گرفته است که سطح کلی آن ها به اندازه 4/2 متر و از جنس شیشه قابل انعطاف میباشد که بسیار شبیه به سطح زمین هاکی میباشد .

– زمان بازي: بازي در دو نیمه هشت دقیقه ای انجام می شود. زمانهای اضافه ای که به بازي داده می شود در دو دقیقه پایان یک بازي معمولی است. زمان استراحت:بین دو نیمه 10 دقیقه زمان استراحت دو تیم می باشد.

تجهيزات ورزش اسلم بال

یك زمین معمولی بازي اسلم بال به اندازه 5/30 متر در 19 متر می باشد. این نوع زمین بازی پیشرفته ترین شكل از زمینهای ژمیناستیك می باشد. سطح فنری زمین بر روی دو مجموعه متشكل از 4 ترامپولین تعبیه شده است كه در انتهای هر كدام از نیمه های زمین قرار گرفته است.

اندازه هر كدام از ترامپولینها 1/2 متر در 2/4 متر می باشد. در بین ترامپولینها محدوده های محافظی قرار گرفته است كه سطح كلی آنها به اندازه 4/2 متر و از جنس شیشه انعطاف پذیر میباشد كه بسیار شبیه به سطح زمین هاكی می باشد. بازیكنان كلاهها و تجهیزات محافظ استفاده می كنند تا بدین وسیله از اعضای بدنشان محافظ كنند. این تجهيزات شامل محافظهای زانو و ارنج و یك نوع خاص از كلاه ایمنی سبك می باشند.

پست های ورزش اسلم بال

Handler:    نقش این بازیکن در زمین تدارک حمله و پاس کاری بین اعضای تیم است

Gunner:بازیکن امتیازآور هر تیم است که معمولاً حمله را به گل تبدیل می کند

Stopper:بازیکن دفاعی هر تیم است که معمولاً در برابر Gunner هر تیم قرار میگیرد

تیم ها آزادند تا هر ترکیبی را اجرا کنند ولی ترکیب معمول استفاده از دو Handler یکGunner و یک Stopper است.

منبع :

رشته ورزشی باسبال و نحوه بازی آن (beytoote.com)

ورزش جدید اسلم بال (beytoote.com)

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x