/ آموزش ساز / تاثیر موسیقی بر هوش کودک و نظم او
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تقویت حافظه با موسیقی

وقتی با آهنگی آشنا می شنویم، اغلب می توانیم برخی خاطرات خود را به آن وصل کنیم و در نتیجه قادر خواهیم بود آهنگ را بخاطر بسپاریم. آهنگ های مورد علاقه به روش های مختلفی بر حافظه ما غلبه می کنند. کودک شما حتی ممکن است از آهنگی که به طور مداوم در سرش افتاده، شکایت کند، که نشان می دهد موسیقی به راحتی در حافظه ما ثبت می شود.

امروزه این موضوع یافته شده است که موسیقی به تحریک بخش هایی از مغز می پردازد و مطالعات نشان داده اند که موسیقی حافظه بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل را تقویت می کند، از جمله یک مطالعه انجام شده در UC Irvine، که نشان داد نمرات تست های حافظه بیماران آلزایمر هنگام گوش دادن به موسیقی کلاسیک بهبود یافته است.

بنابراین، ممکن است استفاده از موسیقی برای کمک به فرزندتان در حفظ اطلاعات و تقویت یادگیری مفید باشد. کری Brewer ، بنیانگذار خدمات آموزشی LifeSounds و نویسنده کتاب جدید موسیقی متن فیلم برای یادگیری، می گوید صداها می توانند در جلب توجه ما، برانگیختن احساسات و تحریک تصاویر بصری کمک کنند. Brewer می گوید: “دانش آموزان در هر سنی حتی بزرگسالان، به طور کلی می یابند که موسیقی به آنها کمک می کند تا به طور واضح تر روی وظیفه مورد نظر متمرکز شوند و تاثیر بهتری بر آنها برای یادگیری روحیه بهتر میگذارد.

Brewer استفاده از موسیقی را در طول روز “مدیریت احساسات مثبت” می نامد و نشان می دهد که سبک های مختلف موسیقی برای انواع مختلف فعالیت ها مناسب است. به عنوان مثال، او برای ایجاد انگیزه در یادگیری، به ویژه ترانه هایی با اشعاری که تفکر مثبت را ترغیب می کند، از موسیقی عرفانی شاد استفاده می کند. او می گوید، هنگام مطالعه، نوشتن یا خواندن، موسیقی ساز را برای حفظ تمرکز انتخاب کنید. موسیقی کلاسیک دوره باروک، مانند باخ، هندل یا موتزارت به خوبی کار می کنند. Brewer می گوید: “موسیقی می تواند به تغییر سطح انرژی نیز کمک کند، بنابراین پخش موسیقی با شکوه می تواند ذهن و بدن خسته را به صورتی آهسته، به آرامش و تمرکز نزدیک کند.”

فعالیت هایی برای تقویت حافظه با استفاده از موسیقی

در اینجا فعالیتهایی ارائه داده شده است که از موسیقی برای تقویت حافظه استفاده می کنند و یادگیری را ملموس تر یا تعاملی تر می کنند. در اینجا نکات برتر آنها ذکر شده است:

1به “سفر یادگیری” بپردازید.

موزیک تأمل آمیز و چیزی که باعث به فکر فرو رفتن می شود، پخش کنید در حالی که فرزندتان را در یک سفر تخیلی مربوط به یک موضوع سوق می دهد. یک فصل علمی درباره سیارات منظومه شمسی بخوانید در حالی که آهنگی با سرعت آرام در پس زمینه پخش می شود. از فرزندتان بخواهید مثلاً چشم خود را ببندد و در فضا سفر کند.

2ویژگی صوتی را با بصری ادغام کنید.

کمکهای بصری متصل به داده ها به فرزند شما کمک می کند تا اطلاعات را به خاطر بیاورد. اگر او در انجام کارها کمک می کند، یک کار خاص را در زمان مشخص همراه با موسیقی انجام دهید. برای مثال، با نوازندگی موسیقی کلاسیک، یک مفهوم یا کار را درباره یک مسئله ریاضی توضیح دهید.

هر چیزی که کودک شما می تواند به ایده ای که توضیح می دهید متصل شود را انجام دهید. Brewer پیشنهاد می کند در صورت امکان از رنگ و نماد استفاده کنید. برای تقویت درس، این تصاویر و آهنگ های مشابه را در جلسه تدریس بعدی خود نمایش دهید.

3برای به خاطر سپردن افعال از صدای باس استفاده کنید.

صدا را بلند کنید و بگذارید موسیقی کودک شما را تحریک کند. پپالاردو می گوید: “من به بچه ها یاد می دهم که به خط باس یک آهنگ بپیوندند.” او به دانش آموزان خود اجازه می دهد که باس را در سینه و بازو احساس کنند. وی می گوید: “این امر باعث حرکت آنها می شود و وقتی حرکت می کنند، کلمه خاصی در ذهن آنها ظاهر می شود. آن کلمه فعل است. او معمولاً یک فعل خوب و قوی است. کودک خود را تشویق کنید که از زبان توصیفی استفاده کند تا توضیح دهد که باس، طبل ها و عناصر مختلف یک آهنگ چه احساسی در او ایجاد می کند.

4آهنگ ها را به وظایف وصل کنید.

کودک شما از طریق ریتم و قافیه مؤثرتر به خاطر می آورد. Brewer می گوید شعارها و متن ها در موسیقی حافظه را بهبود می بخشند و به بازیابی اطلاعات کمک می کنند. او را ترغیب کنید که آهنگ مورد علاقه خود را بگیرد و کلمات را متناسب با اطلاعاتی که یاد می گیرد تغییر دهد.

5پیاده روی کنید.

در یک پیاده روی، ایده های طوفان مغزی کودک خود را برای یک داستان کوتاه در نظر داشته باشید. سپس، به داخل خانه برگردید، یک موسیقی از طبیعت یا صداهای عصر بگذارید و حداقل 15 دقیقه وقت خود را صرف فراخوان و یادآوری ایده های خود کنید. از او بخواهید تا متن آهنگ های مختلف را به محاصره خود در محیط طبیعی اش جذب كند. هنگامی که او بازگردد، می تواند این آهنگ ها را دوباره پخش کند، که باعث می شود حافظه او را به صدا درآورد و به او الهام می دهد که یک شعر را بنویسد.

موسیقی می تواند به روش های مختلفی استفاده شود، نه تنها برای تحریک گوش کودک شما بلکه ذهن. بنابراین حس موسیقیایی را در خود روشن کنید و حتی سعی کنید به کلاس های آموزش موسیقی بروید تا بتوانید موسیقی موردنظر خود را آنگونه که دوست دارید بنوازید.

موسیقی برای قدرت مغز

درست مانند عضلات، هرچه بیشتر به مغزتان تمرین دهید، قویتر می شود. زیرا مغز به راحتی مانند پلاستیک شکل می گیرد. تحقیقات شان داده مغز افرادی که شنوایی، بینایی، و بخش‌های حرکتی مغز در نوازندگان ماهر، خاص هستند. این علم به ما می گوید که موسیقی چیزی فراتر از یک منبع سرگرمی است و بخش مهمی از زندگی علمی ما است. از موارد مهم که در هنگام پخش موسیقی در مغز اتفاق می افتد را بررسی می کنیم.

شنوایی:

سیستم شنوایی پس از آموزش موسیقی به طور موثرتری صدا را پردازش می کند و مردم می‌توانند تفاوت‌های کوچکی را در فرکانس (تعداد امواج صوتی در ثانیه)، که هم حرف زدن و هم موسیقی را آسان‌تر می‌کنند، تشخیص دهند.

حرکتی:

نواحی مغز که کنترل عضلات و اعضای بدن را در دست دارند (مانند انگشتان، دهان و غیره) تا اندازه ای رشد می کنند. تعداد بیشتری نورون در مغز به تنظیم دقیق حرکت عضلات در این مناطق اختصاص می یابد.

خواندن:

مطالعات نشان می دهد که توانایی بهتر در موسیقی به نمره بالاتر خواندن مربوط می شود، که نشان می دهد بین چگونگی شنیدن گفتار و اینکه چطور می توانیم صداهای گفتاری را به حروف ترسیم کنیم رابطه وجود دارد.

آگاهی اجتماعی – عاطفی:

پخش موسیقی می تواند باعث افزایش آگاهی اجتماعی – عاطفی شود، که توانایی شناسایی، مدیریت و بیان سازنده احساسات است. یک مثال خوب در این مورد این است که کودکان بسیار خردسال احتمالاً با افرادی که برای آن ها موسیقی پخش می کنند، تعامل مثبت دارند.

تاثیر موسیقی بر هوش کودک و نظم او

داشتن یک فرزند باهوش آرزوی هر پدر و مادری است. خیلی ها اعتقاد دارند که هوش کودکان یک اتفاق ژنی است. عده ای دیگر از والدین با استفاده از کلاس های کمک آموزشی و صرف هزینه های هنگفت می خواهند فرزندشان را تبدیل به یک نابغه کنند.اما یک راه میانبر دیگر هم وجود دارد که مطالعات مختلف آن را به اثبات رسانده و آن راه میانبر و سریع برای نابغه شدن فرزندتان چیزی جز موسیقی نیست.در این مطلب با چگونگی تاثیر موسیقی بر هوش کودک آشنا شوید.

تاثیر موسیقی بر هوش کودک

هوش و موسیقی

تحقیقات نشان می دهد گوش دادن به موسیقی ؛  کودکان را باهوش تر می کند این بدان معناست که اگر کودکان را از سنین پایین در معرض موسیقی قرار دهید به روند رشد ذهنی آنها  کمک زیادی کرده اید.

موسیقی و بازی از مواردی هستند که در درمان بعضی از اختلالات روحی و روانی کودکان مؤثر است. موسیقی درمانی در کودکان باعث تغییردر خلق و خو می‌گردد و زمینه بهبود رفتارهای فردی، اجتماعی، اعتماد به نفس، و حتی درمان لکنت زبان  و افزایش هوش آنان خواهد شد.

مطالعه‌ای ۱۰ ساله که بر روی ۷۵۰۰۰ دانش آموز انجام شد نشان داد که یادگیری موسیقی و نواختن آن  توسط دانش آموزان نمره امتحانی و هم‌چنین درک مطلب آن‌ها را ارتقاء می‌بخشد.

همچنین در این مطالعه نشان داده شد کودکانی که به نواختن موسیقی می پردازند نسبت به کسانی که چنین مهارتی را ندارند، دارای توانایی بیشتری در مهارت های خواندن و درک ریاضیات هستند.

یکی از بزرگ ترین مزایایی که استفاده از موسیقی برای کودکان به همراه می آورد تقویت اعتماد به نفس در آنهاست. وقتی کودک قادر به نواختن یک ساز باشد و بتواند در خلال نواختن شعر کوتاهی را نیز بخواند احساس غرور خاصی کرده و درنتیجه به خود و توانایی هایش ایمان پیدا خواهدکرد.

این اتفاق اعتماد به نفس خوبی را در او پرورش می دهد . علاوه بر این نواختن یک آلت موسیقی حس جسارت و شجاعت را در کودک پرورش خواهدداد .

در سال ۲۰۱۵ دانشگاه کوینلند اتریش مطالعه‌ای انجام داد که نشان می‌داد تاثیرموسیقی  بر نوزادن به‌مراتب بیشتر از خواندن داستان برای آن‌ها است.

تاثیرات مثبت موسیقی در کودکان شامل کسب مهارت‌های اجتماعی، توجه متمرکز و تاحدی افزایش مهارت‌های محاسباتی است.همچنین در موفقیت تحصیلی و زندگی شخصی افراد نیز بسیار مهم هستند.

نقش موسیقی در تقویت نظم

افزایش ضریب هوشی یا آی کیو؛ با آموختن موسیقی در طولانی مدت ۷ امتیازبه میزان IQ یا ضریب هوشی اضافه می‌کند درحالی که آموزش هنر‌های نمایشی ۳ تا ۴ امتیاز به ضریب هوشی آن‌ها خواهد افزود.

آموزش یک ساز موسیقی می‌تواند در بهبود رفتار، حافظه و دانش عمومی کودکان تاثیر مثبت داشته باشد.

موسیقی باعث توسعه و بزرگتر شدن قسمت چپ مغز کودکان شده و حافظه کودکان را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد.

تمرینات گروهی موسیقی، هماهنگی با یکدیگر و مهارت‌های اجتماعی را به کودکان آموزش می‌دهد.

محققان معتقدند زمانی که یک فرد به آهنگ مورد علاقه‌اش گوش می‌دهد، حال بهتری پیدا کرده و همین باعث بهبود کارایی فرد می‌شود.

موسیقی در یادگیری عمیق و ماندگار تاثیر فراوانی می‌گذارد و باعث تقویت و رشد ذهنی می‌شود.

بین دو فرد با میزان هوش و آی کیو یکسان فردی که موسیقی را فرا گرفته است دارای سرعت یادگیری بیشتر است. چون کودک در خلال نواختن و تمرین موسیقی، قوه تفکر خود را به کار می‌اندازد و از طریق تمرکز و تفکر به تمرین می‌پردازد.

منبع :

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x