/ دسته‌بندی نشده / جاهای دیدنی اسپانیا: کشور سواحل بکر و طبیعتی بی‌نظیر
آنچه در این مقاله می‌خوانید

در این نوشته سراغ جاهای دیدنی اسپانیا می‌رویم و دیدنی‌های سرزمین بی‌غروب اروپا را از نظر می‌گذرانیم. اگر در آینده‌ای نزدیک برنامه سفر به جنوب اروپا را دارید؛ همراهی ما در این نوشته خالی از لطف نیست؛ زیرا سعی کرده‌ایم از مراکز ناشناخته گرفته تا سواحل مشهور و جزایر افسانه‌ای این کشور را در قالب یک سفر مجازی بررسی کنیم و فهرستی فشرده از جاهای دیدنی اسپانیا فراهم آوریم.

آشنایی مقدماتی با اسپانیا

اسپانیا در جنوب غربی اروپا قرار گرفته و به شکل پادشاهی مشروطه اداره می‌شود. اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و جبل الطارق مرزهای آبی این کشور را می‌سازند و در آن‌سوی آب‌ها، مراکش و الجزائر کشورهای آفریقایی مجاور اسپانیا هستند. در خاک اروپا نیز، پرتقال همسایه دیوار به دیوار اسپانیا است و فرانسه پل عبور ماتادورها به مرکز و شمال قاره سبز به شمار می‌آید.

با این تفاسیر، می‌توان انتظار داشت که گردشگران سواحل و طبیعت بکری را در این کشور مشاهده کنند. اما باید در نظر داشت که به دلیل تاریخ پرفراز نشیب، سازه‌های دست بشر و آثار باستانی موجود در اسپانیا، از زیبایی‌های طبیعی آن چیزی کم ندارد.

به بیان دقیق، اسپانیا ویترینی است از تمدن روم باستان تا دوره‌های اسلامی و مسیحی، پس از اگر دوست دارید حضور در سواحل پاک با غروب‌های رویایی و مراکز تاریخی را در یک سفر به صورت یک‌جا تجربه کنید، اسپانیا انتخابی درجه یک و بی‌نظیر است.

با این مقدمه کوتاه، زمان معرفی جاهای دیدنی اسپانیا فرا می‌رسد.

جاهای دیدنی اسپانیا و تفریحات بینظیرش

۱. کلیسا ساگرادا فامیلیا (The Sagrada Familia)

ساگرادا فامیلیا گل سرسبد جاذبه‌های توریستی اسپانیا است به گونه‌ای که سالانه سه میلیون گردشگر تنها برای حضور در این کلیسا به این کشور سفر می‌کنند. برای مشاهده این بنا باید به شهر بارسلونا در شمال شرقی اسپانیا سفر کنید.

جالب است بدانید که فلسفه ساخت ساگرادا فامیلیا به نوعی دلجویی انسان از خدا به دلیل ارتکاب گناهان جدید در عصر مدرن است و آنتونیو گائودی، معمار بنا، آنقدر غرق در این باور بوده که پانزده سال آخر عمر خود را وقف اتمام کلیسا می‌کند.

ساخت این کلیسا از سال ۱۸۸۲ میلادی کلید می‌خورد و تا به امروز ادامه دارد؛ اما همین بنای نیمه‌کاره به اندازه یک موزه، بازار، چند برج و سالن مرکزی تجمع کلیسا آماده میزبانی از گردشگران بین المللی است.

در فصل‌های سرد از نه صبح و در فصل‌های گرم از هشت صبح تا شش بعد از ظهر امکان بازدید از ساگرادا فامیلیا وجود دارد.

۲. کاخ الحمرا (Alhambra Palace Granada)

الحمرا یادگاری حضور هشتصدساله مسلمانان در سرزمین اندلس یا اسپانیا امروزی است. مسلمانان از شمال آفریقا وارد خاک اروپا شده بودند و در بلندی‌های جنوبی اسپانیا کاخی بنا کردند که به شهر گرانادا مشرف باشد.

درون این کاخ از قلعه نظامی، حمام، باغ و کاخ اصلی تشکیل شده است و نکته مهم درباره آن این است که هر بنا در سالی خاص به مجموعه اضافه شده است.

به بیان دقیق، ابتدا قرار بوده از الحمرا به عنوان یک قلعه نظامی استفاده شود، اما به مرور زمان تبدیل به محل زندگی سلطان شده و بارگاه، شبستان و حرم سرا به آن اضافه شده‌اند.

نکته جالب تصویرگری‌هایی است که در این بنای اسلامی به چشم می‌خورد. از آنجا که آن‌ها در اسلام مجاز نیستند و به نوعی مسیحی به شمار می‌آیند، می‌توان این‌گونه نتیجه گرفت که در بازه‌های زمانی خاص، ادیان درهم آمیخته‌اند و برای حاکمان آن ناحیه، خط قرمزی وجود نداشته است.

به هر حال، اگر دوست دارید نسخه اروپایی اسلام را تماشا کنید، می‌توانید بین ساعات هشت صبح و تا هشت شب با بودجه‌ای بین ۷ الی ۱۷ یورو عازم گرانادا در جنوب اسپانیا شوید.

به خاطر داشته باشید که این کاخ به تنهایی از گرانادا شهری توریستی ساخته، پس به حق در فهرست جاهای دیدنی اسپانیا قرار دارد و بازدید از آن فراموش نشدنی خواهد بود.

۳. کاخ سلطنتی مادرید (The Royal Palace Madrid)

شهر مادرید میزبان یکی از زیباترین کاخ‌های سلطتنی اروپا و کل جهان است. این کاخ بیش از دو هزار اتاق لوکس و تزئین شده دارد که در حدود پنجاه عدد از آن‌ها برای بازدید عموم باز هستند.

نکته جالب اینکه علاوه بر بازدید عموم مردم در مناطق مشخص، کاخ سلطتنی مادرید میزبانی از بازدیدهای رده بالا سیاسی و جشن‌های ملی را به عهده دارد. البته باید در نظر داشته باشید که پادشاه اسپانیا در این کاخ زندگی نمی‌کند و او Zarzuela در بیرون از شهر مادرید را برای زندگی برگزیده است.

به هر حال، اگر دوست دارید با معماری دوره باروک، داروخانه سلطنتی اسپانیا، نقاشی‌هایی از گویا، ولاسکس و منگس، زره پوشان ارتش باستانی و بسیاری دیگر از آثار تاریخی و هنری اسپانیا آشنا شوید، باید با تخصیص بودجه‌ای ۱۰ یورویی، بین ساعات ده صبح تا شش بعد از ظهر، به مرکز شهر مادرید مراجعه کنید.

۴. موزه گوگنهایم بیلبائو (The Guggenheim Museum in Bilbao)

علاوه بر موزه گوگنهایم نیویورک که در سال ۱۹۳۷ میلادی ساخته شده؛ شهر بیلبائو در شمال اسپانیا نیز میزبانی یکی دیگر از موزه‌های بنیاد سلیمان گونگهایم را به عهده دارد. این موزه از نظر معماری یک شاهکار بی‌بدیل است و از نظر غنای آثار، مجموعه‌ای از معروف‌ترین گنجینه‌های هنری باستانی و معاصر را ارائه می‌دهد.

گوگنهایم بیلبائو کار فرانک گری (Frank O. Gehry) معمار پرآوازه کانادایی است و نمای منحنی از جنس فلز تیتانیوم دارد. بازی نور و سایه و خلق مجموعه‌ای که شبیه به هیچ سازه‌ای نیست، سبب شده تا بیلبائو نیز تبدیل به یکی از شهرهای توریستی اسپانیا شود. به جز سه روز اول هفته، موزه گوگنهایم از ساعت ده صبح تا هشت بعد از ظهر باز است.

اگر در سفر خود به اسپانیا برای بازدید از این موزه تا بیلبائو رفتید، حتما شهر قدیمی  بیلبائو یا کاسکو ویه خو (Casco Viejo) که متعلق به قرن ۱۴ میلادی است را نیز در برنامه خود قرار دهید. این محله از هفت خیابان اصلی تشکیل شده که در هر کنج آن یک مغازه، غذاخوری، گالری و سالن تئاتر وجود دارد.

۵. قنات رومی سگوویا (Roman Aqueduct Segovia)

قنات یا شیوه انتقال آب از طریق کانال علاوه بر ایران در روم نیز به کار گرفته می‌شده است. آن‌ها برای انتقال آب از منبع به حمام‌های عمومی و توالت‌هایی که داشته‌اند قنات می‌ساختند.

یکی از زیباترین نمونه‌های این قنات‌های رومی در شهر سگوویا اسپانیا، واقع در شمال غربی مادرید قرار دارد. هرچند که اطلاعات تاریخی دقیقی در دسترس نیست اما مطالعات باستان شناسی اینطور نشان می‌دهد که قنات از قرن یک تا اولایل نوزده میلادی در شهر مورد استفاده بوده و سپس مستهلک گردیده و امروزه به عنوان یک دیدنی از دوره رومی در اسپانیا، گردشگران را به خود جذب می‌کند.

علاوه بر این قنات، اگر گذرتان به سگوویا افتاد، کلیسای جامع (Catedral de Segovia)، قلعه آلکازار (Alcázar) و کلیسای سن کلمنته (Iglesia de San Clemente) را نیز در برنامه بازدید قرار دهید؛ این جاذبه‌ها روی هم سگوویا را در فهرست شهرهای توریستی اسپانیا قرار داده است.

۶. کلیسا جامع پالما (Palma Cathedral)

اگر دوست دارید تعطیلات خود را در جزیره مایورکا اسپانیا بگذرانید، علاوه بر سواحل و طبعیت بکر، یک کلیسا جامع تاریخی نیز برای بازدید وجود دارد. ساخت این کلیسا بیش از چهارصد سال طول کشیده و امروزه ورای نقش مذهبی، به واسطه معماری خاص، یک جاذبه گردشگری جذاب به شمار می‌آید.

برای تماشای آن، در فصل‌های سرد بین ده صبح تا پنج بعد از ظهر و در فصل‌های گرم بین ده صبح تا شش بعد از ظهر به پالما، مرکز جزیره مایورکا بروید و یکی از برجسته‌ترین کلیساهای به جامانده از دوره گوتیک را به تماشا بنشینید.

نکته جالب اینکه، در روزهای دو فوریه و یازده نوامبر، در حوالی هشت صبح، خورشید با زاویه‌ای خاص به کلیسا می‌تابد و درخشش بیش از هزار قطعه شیشه رنگی روی دیوارهای کلیسا را رقم می‌زند. به همین دلیل کلیسای جامع پالما به کلیسای جامع نور نیز معروف است.

۷. سن لورنزو ال اسکوریال (San Lorenzo of El Escorial)

برای بازدید از سن لورنزو باید حدود پنجاه کلیومتر به شمال مادرید رفته و وارد منطقه سلطنتی ال اسکوریال شوید. ایده برپایی این منطقه توسط فیلیپ دوم (King Philip II) و پس از پیروزی بر قوای فرانسه در سال ۱۵۵۷ میلادی داده شد.

اتمام ساخت سازه سن لورنزو حدود بیست سال به طول انجامید و پس از آن خانه ازلی و ابدی تمامی پادشاهان اسپانیا بوده است. برای بازدید از این جاذبه کافی است از مادرید با قطار حرکت کنید و پس از سفری یک ساعته، برای ورود ده یورو بپردازید. اطمینان داشته باشید حضور در شهر سلطنتی یکی از مهم‌ترین کشورهای اروپا و بازدید از کاخی به این عظمت، ده یورو می‌ارزد.

۸. کوه تیده و پارک تنریف (El Teide Volcano & National Park Tenerife)

پس از معرفی این همه بنای تاریخی، حالا نوبت به جزایر قناری و معرفی طبیعت بکر جاهای دیدنی اسپانیا است. پیش از هر چیز باید اشاره کنیم که نام جزایر قناری در واقع هفت جزیره در اقیانوس اطلس، نزدیک به کرانه غربی قاره آفریقا را نمایندگی می‌کند که به طور رسمی بخشی از خاک اسپانیا محسوب می‌شوند.

ما در این قسمت تمرکز خود را روی جزیره تنریف قرار داده‌ایم و کوه آتشفشانی تیده در مرکز پارک ملی آن را معرفی می‌کنیم. کوه تیده با ۳۷۱۸ متر بلندترین نقطه اسپانیا و سومین کوه آتشفشانی بلند کل دنیا به حساب می‌آید.

این کوه مهم‌ترین جاذبه طبیعی اسپانیا به حساب می‌آید و به دلیل ظاهر مریخی اطراف آن، سالانه تعداد فراوانی گردشگر را به خود جذب می‌کند. آسمان آبی، رصدخانه‌های موجود در دامنه، تله‌کابین و طبیعت بکر جزیره دلایل اصلی محبوبیت جزیره تنریف از مجموعه جزایر قناری به حساب می‌آیند.

کلمات کلیدی : اروپا – اسپانیا– گردشگری

منبع : https://www.alibaba.ir/mag/spain-best-attractions/

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x