/ دسته‌بندی نشده / جاهای دیدنی چین
آنچه در این مقاله می‌خوانید

امروزه اغلب آژانس های گردشگری سعی می کنند تور چین را در لیست مهم ترین برنامه های خود قرار داده و برای بازدید از جاهای دیدنی چین یک برنامه واضح و طبقه بندی شده داشته باشند. بازدید از مکان های دیدنی چین در یک مسافرت چند روزه امکان پذیر نیست و شما صرفا می توانید بخش محدودی از این جاذبه ها را از نزدیک ببینید و این امر برمی گردد به وسعت کشور چین و تمدن شکوه مندی که در طول تاریخ داشته است.
جمعیت چین به عنوان یکی از بزرگ ترین کشورهای جهان بخش عظیمی از افراد انسانی این کره خاکی را در خود جای داده و با توجه به تمدن بزرگی که از آن نام بردیم، هزاران جاذبه باستانی، تاریخی، طبیعی و مدرن دارد که می تواند مقدمات یک سفر اعجاب انگیز را برای شما فراهم آورد. سفر به چین و بازدید از جاهای دیدنی این کشور خاطره ای بیادماندنی خواهد بود که هرگز از خاطرات شما حذف نمی گردد.

مکان های دیدنی چین

کشور چین که با نام جمهوری خلق چین در مجامع رسمی و سیاسی شناخته می شود یکی از شکوفاترین نظام های اقتصادی در سطح جهان را دارد و اگر بخواهیم به تمدن قدرتمند این کشور در عهد باستان اشاره کنیم باید بگوییم علاوه بر تاریخ درخشان در سده های گذشته، روزگار قدرتمندی را در دوره معاصر نیز سپری می کند. بنابراین در زمره محدود نظام هایی قرار دارد که تاریخ کهن و معاصر خود را با قدرت و عظمت چشم گیری گذرانده است.
روزهای طولانی طول می کشد اگر بخواهیم تمامی مکان های دیدنی چین را به شما معرفی کنیم، به همین علت تصمیم گرفته ایم در این مقاله به معرفی مهم ترین جاذبه های گردشگری چین بپردازیم که اغلب جنبه طبیعی یا تاریخی دارند. 
اصولا یک مسافرت مطلوب به این کشور حداقل باید به بازدید از دو یا چند نمونه از موارد ذیل منتهی شود تا بتوانید عظمت این کشور آسیایی را دریابید. در ادامه مهم ترین مکان های دیدنی کشور چین را به شما معرفی می کنیم.

شهر ممنوعه چین

شهر ممنوعه در پکن (Forbidden City Beijing) نام منطقه ای در پایتخت چین و مجموعه ای است از قصرهای باشکوه و دیدنی امپراتورهای چینی در دوره مینگ و از آنجایی که ورود تمامی اشخاص به غیر از خاندان سلطنتی به آنجا ممنوع بوده است بدین عنوان شناخته می شود. 
تاریخ ساخت شهر ممنوعه که چهارده سال زمان برده است، به سال 1406 میلادی باز می گردد و سلسه مینگ برای 5 قرن در این شهر سکان حکومت را در دست داشته اند. 
شهر ممنوعه در زمینی به مساحتی 72 هکتار و به شکل مستطیل در ابعاد 961 متر در 753 متر ساخته شده است و دیواری ده متری به عنوان یک دژ مرتفع و مستحکم آن را احاطه کرده است؛ یک رودخانه به مثابه خندق نیز در بیرون این دیوار جاری است. 
رنگ بندی شکوهمند و اسرار آمیزی در سراسر قصرها به چشم می خورد. بد نیست بدانید که میلیون ها کارگر چینی در ساخت این شهر بکار گرفته شده اند و میلیون ها مصالح ساختمانی از نقاط دور دست به این منطقه آورده شده است تا قصر پادشاهان خاندان مینگ را شکوهمندتر کنند.


سه قصر مهم شهر ممنوعه با نام های قصر تای حه، قصر جون حه و قصر بایو حه دارای معماری ها و تزئینات فوق العاده ای هستند که در طراحی آن ها از نماد اژدها نیز استفاده شده است.

رنگ زرد و قرمز به عنوان مهم ترین رنگ هایی شناخته می شوند که با بهره گیری از طراحی یک اژدها برای رنگ آمیزی قصرهای شهر ممنوعه چین بکار رفته اند. 
بخشی از این قصرها محل امور سیاسی، برخی دیگر محل اقامت و برخی نیز برای برگزاری جشن ها ساخته شده بودند و در این میان نیز باغ رویایی شهر ممنوعه به عنوان تفرجگاهی برای خاندان سلطنتی شناخته می شد. 
شهر ممنوعه چین در طول زمان مورد حملات بسیاری واقع گشت و بخش هایی از معماری پرشکوه خود را از دست داد، اما همچنان زوایای بسیار زیادی از هنر و معماری چینی در این شهر دیده می شود. این منطقه دیگر یک شهر ممنوعه نیست و از سال 1924 به عنوان یک موزه تاریخی و جاذبه گردشگری محسوب می گردد و ورود به آن برای عموم آزاد است. 

دیوار بزرگ چین

دیوار بزرگ چین یکی از شگفتی سازترین جاذبه های گردشگری در سطح جهان محسوب می گردد. این دیوار به عنوان معروف ترین جاذبه کشور چین و تور پکن نیز شناخته می شود و چیزی در حدود 2700 سال قدمت دارد، البته ناگفته نماند که ساخت این دیوار صرفا در یک سال و یا توسط یک پادشاهی صورت نگرفته است و بنابراین برخی از نقاط آن قدمت کمتر و برخی نیز قدمت بیشتری دارند.
دیوار چین به طول 21.196 متر از میان جنگل ها، کوه ها، دشت ها و رودخانه ها می گذرد و جلوه فوق العاده ای را در میان عکس های هوایی و فضایی ایجاد می کند. ارتفاع این دیوار در تمامی بخش ها یکسان نیست اما به طور میانگین می توان گفت در اغلب نقاط دارای یک ارتفاع شش الی هفت متری و پهنای آن نیز در حدود ش و نیم متر است. سهم سلسه مینگ در ساخت این دیوار بیش از سایر سلسه های چین است.
این دیوار به علت ارتفاع بلند و طول بسیار زیادی که در مناطق شمالی کشور چین دارد نقش مهمی در دفاع نظامی و سیاسی از حکومت های چین ایفا کرده است، اما بد نیست بدانید که بیش از 400 هزار نفر کارگر در زمان ساخت این بنا جان خود را به علت خستگی و بیماری ناشی از کار زیاد از دست داده اند و در میان همین دیوار نیز دفن شده اند. 
این دیوار که شامل بخش های مختلفی می شود از کوه هوآ در نزدیکی داندونگ در جنوب شرقی استان لیائونینگ آغاز شده و به غرب جیوچوان در استان گانسو می رسد

و شامل بخش های ذیل است:

  • دیوار چین در پکن
  • دیوار چین در گانزو
  • دیوار چین مغولستان داخلی
  • دیوار چین در لیائولینگ
  • دیوار چین نینگ شیا
  • دیوار چین در شاآنشی
  • دیوار چین در شانشی
  • دیوار چین در تیانجین

بنابراین شما صرفا می توانید از بخش های محدودی از دیوار چین بازدید کنید، چرا که طول این دیوار از شهرهای بسیار زیادی می گذرد و شما به علت عدم استفاده از وسایل حمل و نقل بر روی دیوار قادر به پیمودن تمام مسافت به صورت پیاده نخواهید بود. گذشته از این که برخی از مناطق دیوار بزرگ چین نیز غیر قابل بازدید هستند. این دیوار در سال 1987 به ثبت جهانی یونسکو رسیده است.

موزه ملی چین

National Museum of China یا همان موزه ملی چین در شهر پکن قرار دارد و شما با شرکت در تور پکن می توانید از این موزه زیبا بازدید کنید. موزه ملی چین در زمره یکی از زیباترین موزه های ملی در سطح جهان قرار دارد که در طول تاریخ خود دچار تغییر و تحولات بسیار زیادی شده و امروزه در یک بنای مدرن با هنر فوق العاده زیبایی که آثار هنرمندان چینی است از گردشگران داخلی و خارجی استقبال می کند.
در این موزه گنجینه های متعددی از هنر نقاشی، خطاطی، برنز کاری، یشم، تندیس های بودائی و … به چشم می خورد که در تقابل با فضای مدرن ساختمان موزه یک تضاد دل انگیز را خلق کرده اند. ساختمان های متعددی در آخرین بازسازی های صورت گرفته بر روی این پروژه بنا شده اند که بخشی از مجموعه به حساب می آیند و با نمای آجری، چوبی، برنز و سنگ چشم هر بیننده ای را به خود خیره می سازند.


در این موزه آثار باستانی و تاریخی بسیار زیادی به چشم می خورد که قدمت برخی از آن ها به میلیون ها سال پیش باز می گردد.

در موزه ملی چین می‌توانید از یادگاری های دوره Yuanmou Man که متعلق به یک و نیم میلیون سال پیش هستند گرفته تا یادگاری های دوران Qing Dynasty که آخرین امپراتوری آن ها بود بازدید کنید که در حدود 820 تکه هستند و هرکدام از آن ‌ها در بخش های مختلفی از موزه ملی چین قرار گرفته اند. 
گلدان برنز و بسیار زیبای سه هزار ساله ای که در این موزه وجود دارد یکی از پرطرفدارترین آثار تاریخی موزه ملی چین است. دندان Yuanmou Man با قدمتی بیش از یک و نیم میلیون سال یکی دیگر از عجیب ترین آثار تاریخی است که در این موزه نگهداری می شود. قطعات برنزی که در خرابه های آرامگاه سلطنتی شایینگ یافت شده است نیز در این موزه نگهداری می شوند.

سربازان سفالی چین

سربازان سفالین یا ارتش تراکوتا نام یکی از عجیب ترین جاذبه های گردشگری است که می توانید در تور چین از آن بازدید کنید. اگر در مسافرت به کشور چین از این اعجوبه باستانی بازدید نکنید قطعا مسافرت خود را به صورت نیمه کاره رها کرده و هیجان واقعی در مسافرت به این کشور اسراسر آمیز را درک نکرده اید. 
این جاذبه حیرت انگیز توسط کشاورزان چینی و در منطقه ای باستانی از شهر ژیان کشف شده است که تقریبا 660 مایل تا پکن فاصله دارد.
این سربازان در سه دسته مجزا و به صورت سربازان پیاده نظام، سربازان سواره نظام و افسران و درجه داران طراحی شده اند و آن چیزی که حیرت همگان را برمی انگیزد تفاوت صورت تمامی سربازانی است که در این جاذبه تاریخی به چشم می خورند. 
قطعا طراحی 8000 سرباز سفالی بدون آنکه چهره آن ها از یک طراحی همسان الگو گرفته باشند کار دشواری خواهد بود. هرچند برخی از سربازان آسیب های جدی دیده اند و دارای سر یا سایر اعضای بدن نیستند، اما بخش قابل توجهی از این جاذبه گردشگری که سال ها زیر خاک دفن شده بود سالم مانده است و حتی شامل بسیاری از ابزارآلات جنگی به صورت سفالین نیز می شود.

منطقه هوآنگ لونگ چین

از مهم ترین جاذبه های تاریخی و باستانی کشور چین که بگذریم، باید نگاه ویژه ای به جاذبه های طبیعی و بسیار زیبای این کشور نیز داشته باشیم. حوضچه های بسیار زیبای این منطقه به صورت طبیعی رنگارنگ بوده و حاله ای از رنگ های ابر و بادی به علت جریان اندک آب چشمه نیز در آن ها ایجاد شده است. این حوضچه ها، آب های زلال یکی از چشمه های آب گرم هوانگ لونگ را در میان جنگل و کوه های منطقه به گردشگران ارائه نموده است.
تماشای این حوضچه های رنگی که کاملا طبیعی هستند یکی از هیجان انگیزترین تفریحاتی است که همه ساله میلیون ها گردشگر خارجی و داخلی را به سمت این منطقه می کشاند. این حوضچه ها در میان رشته کوه های مین و تقریبا در میانه سرزمین چین در پارک ملی دره جیوژای چین واقع شده اند و با توجه به اینکه رنگ اغلب آن ها متمایل به زرد است و اژدهای زرد نیز در زبان چینی به هوانگ لونگ نوشته و خوانده می شود، بنابراین از این نام برای نامگذاری چشمه آب گرم و حوضچه های رنگی آن استفاده کرده اند.
زیبایی های منطقه هوانگ لونگ صرفا به این حوضچه ها ختم نمی شود، بلکه دره بسیار زیبای مینیگوی نیز جاذبه دیگری است که در مسافرت به منطقه هوآنگ لونگ چین باید از آن دیدن کنید. قله های برف اندود و جنگل های بکر و انبوه منطقه نیز گزینه های دیگری هستند که در مجموع یک منطقه تفریحی و گردشگری متفاوت را در چین خلق کرده اند که به منطقه حفاظت شده هوآنگ بونگ چین شهرت دارند. این منطقه در سال 1992 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

معبد بهشت چین

معبد بهشت (Temple of Heaven) در جنوب شهر پکن واقع شده و تقریبا 500 سال قدمت دارد و ساخت آن به دوره مینگ و چینگ باز می گردد که با هدف پرستش آسمان ساخته شد. در زمره یکی از سالم ترین آثار تاریخی در سطح جهان قرار دارد و به جرات می توان گفت توانسته است تمامی زوایا و ابعاد معماری خود را حفظ کند و پس از گذشت پنج قرن هیچ گونه اثری از کهنگی و قدمت زیاد در آن دیده نشود. 
امپراتور یانگل (Yongle Emperor) در سال 1420 دستور ساخت شهر ممنوعه را صادر کرد و به همراه آن نیز دستور داد تا عبادتگاهی برای پرستش آسمان ساخته شود، چرا که وی خود را فرزند آسمان می دانست. بسیاری از عبادت چینی های منطقه و بخصوص کشاورزان برای دریافت محصول بهتر و قربانی کردن حیوانات در این معبد صورت می گرفت. معبد بهشت تا سال 1900 بزرگترین و مهم ترین عبادت گاه چینی ها به شمار می رفت. 


شاید قدری تعجب برانگیز باشد، اما مساحت این معبد با دو میلیون و هفتصد و بیست هزار متر مربع حتی از مساحت شهر ممنوعه نیز بیشتر است و این امر نشان دهنده توجه مردم چین در زمان های گذشته به دین و مذهب بوده است. 


معبد بهشت از دو محوطه داخلی و خارجی تشکیل شده و ساختمان های اصلی شامل تالار دعای برداشت محصول (Hall of Prayer for Good Harvests)، گنبد آسمان پادشاهی (Imperial Heavenly Vault) و محرابی مدور (Circular Mound Altar) هستند.
معبد بهشت که در سال 1998 به صورت رسمی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت تماما از چوب ساخته شده است و ایدئولوژی طراحی آن نیز اشاره ای به وسعت آسمان و زمین دارد. یکی از مهم ترین ابعاد خلاقیت در این بنا زمانی است که در مرکز دایره محراب مدور بایستید که پس از آن صدایی می‌ شنوید که به گفته بومی های این منطقه، پژواکی از هسته زمین و یا نوایی از آسمان است. شما با سفر به کشور چین و بازدید از این معبد می توانید شنیدن امواج این صدا را تجربه کنید.

منبع 1

کلمات کلیدی : گردشگری – جاذبه – چین – قاره اسیا

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x