/ دسته‌بندی نشده / خواص آب سبزه گندم؛ ۷ خاصیت کشف شده از مطالعات دقیق علمی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

خواص آب سبزه گندم به دلیل وجود ویتامین‌ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان در سبزه گندم است. این مواد از بروز سرطان و استرس اکسیداتیو جلوگیری کرده و به سلامت کلی بدن کمک شایانی می‌کنند.

آب سبزه گندم یک نوشیدنی مقوی است که این روز‌ها در برخی از آبمیوه فروشی‌ها یا فروشگاه‌ها نیز یافت می‌شود. آب سبزه گندم را در خانه نیز می‌توانید از سبزه تازه گندم تهیه کنید و از خواص آن مثل سم زدایی کبد تا بهبود عملکرد سیستم ایمنی بهره‌مند شوید. با این حال در مورد بسیاری از مزایای ذکر شده برای آن مطالعات کافی انجام نشده است. ما در این مقاله ۷ مورد از خواص آب سبزه گندم را بررسی کرده‌ایم. 

خواص آب سبزه گندم

۱. حاوی مواد معدنی و آنتی اکسیدان

سبزه گندم، یک منبع عالی از بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی به خصوص ویتامین‌های A، C، E و همچنین آهن، منیزیم، کلسیم و اسید‌های آمینه است. از ۱۷ اسیدآمینه، ۸ مورد اسید آمینه ضروری وجود دارد که بدن نمی‌تواند به تنهایی آنها را تولید کند و لازم است این اسید آمینه‌ها از منابع غذایی تامین شوند. 
همچون همه گیاهان سبز، سبزه گندم نیز شامل کلروفیل، یک رنگدانه سبز گیاهی مفید برای سلامتی، است. همچنین دارای چندین آنتی اکسیدان مهم، از جمله گلوتیون، ویتامین C و E است. آنتی اکسیدان‌ها ترکیباتی هستند که با رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کنند تا از آسیب سلولی و استرس اکسیداتیو جلوگیری شود.

برخی مطالعات نشان داده‌اند که آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند از بدن در مقابل شرایط خاص، مانند بیماری‌های قلبی، سرطان، آرتروز و بیماری‌های نوروژنیک محافظت کنند. در یک مطالعه، سبزه گندم استرس اکسیداتیو و سطح کلسترول خون را در خرگوش‌هایی که با چربی تغذیه می‌شدند، کاهش داده است. علاوه بر این، مکمل‌های حاوی سبزه گندم، سطح آنتی اسکیدان گلوتیون و ویتامین ث را بالا می‌برد.
یکی دیگر از مطالعات آزمایشگاهی کاهش آسیب‌های اکسیداتیو در نتیجه فعالیت آنتی اکسیدانی آب سبزه گندم را تایید کرده است.  با توجه به اینکه این تحقیقات، آزمایشگاهی و در رابطه با حیوانات انجام شده، بررسی‌های بیشتری در این زمینه نیاز است.

 ۲. احتمال کاهش کلسترول

کلسترول یک ماده مومی شکل است که در سراسر بدن یافت می‌شود. درحالی‌که شما به مقداری کلسترول برای تولید برخی هورمون‌ها، تولید صفرا و … نیاز دارید، اما کلسترول بیش از حد در خون می‌تواند جریان خون را مسدود کرده و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را بالا ببرد.
مطالعات حیوانی متعددی نشان داده است که آب سبزه گندم می‌تواند به کاهش کلسترول خون کمک کند. در یک مطالعه، موش‌های با کلسترول خون بالا، آب سبزه گندم دریافت کردند و در نتیجه آن کلسترول بد و تری گلیسیرید در خون آن‌ها کاهش یافت. جالب توجه است که اثرات سبزه گندم شبیه به دارو‌های آتورواستاتین (دارو‌ی تجویزی برای کلسترول بالا) بود.

مطالعه‌ی دیگری در مورد خواص آب سبزه گندم بر روی خرگوش‌های تغذیه شده با رژیم غذایی چرب انجام شده است. پس از ۱۰ هفته، مصرف گندم سبز باعث کاهش کلسترول خون و افزایش کلسترول خوب در بدن این حیوانات شده است. با وجود این نتایج امیدوار کننده، مطالعات بیشتری درباره خواص آب سبزه گندم بر کلسترول خون مورد نیاز است.

۳. از بین بردن سلول‌های سرطانی

به لطف وجود آنتی اکسیدان، برخی بررسی‌های آزمایشگاهی نشان می‌دهند که سبزه گندم سبز قادر به کشتن سلول‌های سرطانی است. براساس یک مطالعه، عصاره سبزه گندم، تا ۴۱ درصد سلول‌های سرطانی را بعد از ۳ روز درمان کاهش داده است.
بعضی از تحقیقات نشان می‌دهند که آب سبزه گندم ممکن است در ترکیب با طب سنتی، به درمان سرطان کمک کند و عوارض جانبی را به حداقل برساند. یک مطالعه نشان می‌دهد که آب سبزه گندم، خطر ابتلا به اختلال عملکرد مغز استخوان (یک عارضه رایج در ۶۰ درصد مبتلایان به سرطان سینه) را کم می‌کند.
با این حال هنوز هیچ شواهد قطعی در زمینه درمان سرطان با آب سبزه گندم وجود ندارد.

۴. کمک به تنظیم قند خون

قندخون بالا می‌تواند علائم و مشکلات زیادی را ایجاد کند. از جمله سردرد، تشنگی، تکرر ادرار، خستگی و غیره. با گذشت زمان، قند خون بالا عواقب جدی تری مانند آسیب‌های عصبی، عفونت‌های پوستی و مشکلات بینایی به بار می‌آورد.
برخی مطالعات روی حیوانات نشان می‌دهند که سبزه گندم می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند. در یک تحقیق، دادن آب سبزه گندم به موش‌های دیابتی منجر به اصلاح سطوح آنزیم‌های خاص و کاهش قند خون آن‌ها شد. مطالعه دیگری نشان داده است که درمان موش‌های دیابتی با عصاره سبزه گندم پس از ۳۰ روز بسیار نتیجه بخش بوده است. باز هم تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

۵. احتمال مهار عفونت و التهاب

التهاب، پاسخی طبیعی است که توسط سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شود تا بدن را از آسیب و عفونت‌ محافظت کند. با این حال، این باور وجود دارد که التهاب مزمن، می‌تواند در ایجاد شرایطی مانند سرطان، بیماری‌ های قلبی و اختلالات خود ایمنی سهم داشته باشد. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که سبزه گندم می‌تواند التهاب را کاهش دهد.
در یک مطالعه کوچک بر روی ۲۳ نفر اثرات آب سبزه گندم بر کولیت زخمی (یک بیماری التهابی روده) مورد بررسی قرار گرفت. نوشیدن فقط یک دوم فنجان از آب سبزه گندم به مدت یک ماه، شدت بیماری و خونریزی‌های مقعدی را در این بیماران کاهش داد. سبزه گندم همچنین غنی از کلروفیل، یک ضد التهاب قوی، است. یک مطالعه آزمایشگاهی ثابت کرده است که کلروفیل فعالیت پروتئین‌های خاص و ایجاد کننده التهاب را مهار می‌کند.  

۶. کمک به کاهش وزن

بسیاری از مردم افزودن آب سبزه گندم به رژیم غذایی را یک راه سریع و راحت برای کاهش وزن می‌دانند. درحالی که شواهدی مبنی بر تاثیر مستقیم سبزه گندم بر کاهش وزن وجود ندارد، مطالعات نشان می‌دهند که مکمل‌های حاوی تیلاکوئید به کاهش وزن کمک می‌کنند و سبزه گندم، حاوی تیلاکوئید است (بخشی که در گیاهان حاوی کلروفیل است و با جذب نور فتوسنتز می‌کند).
در یک مطالعه کوچک، مشخص شد که مکمل‌های غذایی حاوی کربوهیدرات زیاد با تیلاکوئید، احساس سیری را در افراد افزایش می‌دهد. به همین ترتیب، در یک تحقیق انجام شده بر موش‌های صحرایی، نشان داده شد که تیلاکوئید، سرعت تخلیه معده را کاهش داده و هورمون‌هایی را که گرسنگی را کاهش می‌دهند، تحریک می‌کند.

مطالعه دیگری نشان داده است که دادن تیلاکوئید به موش‌هایی که رژیم غذایی پرچرب دارند، باعث کاهش مصرف مواد غذایی و کاهش افزایش وزن آنها می‌شود. با این‌حال، به یاد داشته باشید که تیلاکوئید‌ها در بسیاری از گیاهان دیگر مانند کاهو، اسفناج و … نیز پیدا می‌شوند. اما مطالعات نشان می‌دهند که این ماده در آب سبزه گندم با غلظت بیشتری یافت می‌شود.

۷. سادگی در مصرف

شما به سادگی می‌توانید در خانه سبزه گندم را پرورش دهید و با آبمیوه گیری آب آن را گرفته و استفاده کنید. علاوه بر این می‌توانید پودر سبزه گندم را به آب ‌میو اضافه کرده و میل کنید. بدین ترتیب اثربخشی آن را نیز افزایش می‌دهید. 

نظر شما چیست؟ آیا از خواص آب سبزه گندم اطلاع داشتید؟ تا به حال از آن استفاده کرده‌اید؟ اگر در این زمینه تجربه‌ای دارید آن را با ما و سایر کاربران ستاره به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: healthline

خواص اب سبزه گندم

منبع:

1

خواص سیب پخته چیست و روش تهیه آن چگونه است؟

از خواص سیب پخته می‌توان به درمان اسهال، کمک به درمان سرفه‌های خشک، تقویت معده، قلب، کبد، بهبود عملکرد مغز، درمان افسردگی، وسواس و رفع لاغری مفرط اشاره کرد. در طب سنتی از خواص سیب پخته برای دفع سودا و سموم از بدن نیز استفاده می‌شود.

سیب از میوه‌هایی است که مصرف خام و پخته آن مفید است و ارزش غذایی بالا و فواید درمانی بی‌شماری دارد. اگر در یخچال مقدار زیادی سیب دارید، می‌توانید تعدادی از آن‌ها را بپزید و از طعم خوشمزه و خواص سیب پخته برای سلامتی و زیبایی بهره‌مند شوید.

خواص سیب پخته در درمان بیماری‌ها

مهمترین خواص درمانی سیب پخته برای سلامتی و کمک به درمان بیماری‌ها عبارت است از:

۱. تقویت معده و درمان اسهال

یکی از خوراکی های مفید در درمان اسهال و تقویت معده سیب پخته است. مصرف سیب پخته برای افرادی که دارای معده ضعیف هستند و برای کودکان مفید است و به هضم بهتر غذا و بهبود اشتها کمک می‌کند. همچنین سیب پخته برای بهبود ورم معده نیز سودمند است.

۲. دفع سودا از بدن

یکی از خواص سیب پخته در طب سنتی، دفع سودا (سردی و خشکی) و دفع سموم از بدن است. در کتب طب سنتی آمده است که سودا، افیون بدن است و غلبه سودا در بدن باعث افزایش غلظت خون، گرفتگی عروق و اسپاسم‌های عضلانی، درد‌های مفصلی، سردی، ضعف و ناتوانی بدن می‌شود و استرس، غم و اندوه، وسواس، ترس و درونگرایی را در فرد تشدید می‌کند؛ بنابراین اگر چنین افرادی به فکر اصلاح طبع خود نباشند، دچار افسردگی و پژمردگی روحی خواهند شد و روز به روز لاغرتر و تکیده‌تر شده و چهره‌شان گرفته‌تر می‌شود. یکی از خوراکی‌های مفید برای اصلاح طبع چنین افرادی و دفع سموم از بدنشان، خوردن سیب پخته است.

۳. درمان سرفه خشک

از سیب پخته می‌توانید برای درمان سرفه خشک استفاده کنید زیرا به نرم شدن گلو و رفع التهاب آن کمک می‌کند. همچنین برای بهبود گرفتگی صدا مفید است.

۴. رفع افسردگی و ایجاد نشاط

سیب میوه‌ای مفرح است و به دلیل طعم و عطر دل‌انگیزی که دارد، از آن با نام تفاح یاد می‌شود و مصرف خام یا پخته آن باعث احساس شادی و رفع غم و افسردگی می‌شود.

۵. بهبود عملکرد مغز

مصرف سیب چه به صورت خام و چه به شکل پخته به علت داشتن مقدار قابل توجهی فسفر و ویتامین های مورد نیاز بدن، اعصاب و مغز را تقویت می‌کند.

۶. تقویت سیستم ایمنی بدن

سیب به دلیل دارا بودن انواع ویتامین‌ها به تقویت سیستم ایمنی بدن بدن و مقابله با بیماری‌ها کمک می‌کند. رنگ زرد در میوه سیب نشان دهنده وجود بتاکاروتن و پیش‌ساز ویتامین آ (A) است که می‌تواند برای شادابی پوست و پیشگیری از انواع سرطان مفید باشد و رنگدانه قرمز در این میوه نشان دهنده وجود مقادیر فراوان از انواع آنتی اکسیدانها است که آن را به یک میوه جادویی برای سلامتی تبدیل می‌کند.

۷. تقویت کبد

سیب پخته یا کمپوت سیب نیز تقویت‌ کننده کبد است و به دفع سموم بدن کمک می‌کند و مانع تشکیل و تجمع اسید اوریک در بدن می‌شود. به همین دلیل مصرف آن برای مبتلایان به درد مفاصل و نقرس نیز مفید است.

۸. غذایی مفید برای کودکان

کودکان و نوزادان به مواد غذایی حاوی فیبر و مغذی، احتیاج دارند. سیب پخته یکی از بهترین غذا‌ها برای کودک است و باعث اصلاح اشتها، رفع لاغری و افزایش توان بدن کودک در مقابله با بیماری‌ها می‌شود. همچنین از آنجایی که سیب دارای مقدار زیادی کلسیم است و کلسیم موجود در آن به بدن کمک می‌کند که کلسیم غذا‌های دیگر را نیز جذب کند، باعث تقویت استخوان‌ها و رشد بهتر کودک می‌شود.

۹. زیبایی پوست

یکی دیگر از خواص سیب پخته و فواید آن، ایجاد لطافت و زیبایی پوست است. به این منظور می‌توانید سیب را بپزید و سپس آن را له و با شیر مخلوط کنید و این مخلوط را به‌صورت نیم گرم روی پوست بگذارید و پس از چند دقیقه صورت خود را با آب ولرم بشویید.

روش تهیه سیب پخته

سیب را پوست کنده و چهار قسمت کنید. دانه‌ها و قسمت‌های سفت آن را جدا کرده و به قطعات ریز تقسیم کنید، سپس با یک لیوان آب و چند قطره آبلیمو ترش تازه، آن را بجوشانید تا نرم شود. بهتر است برای تهیه سیب پخته از ظروف لعاب‌دار استفاده کنید و آن را با حرات ملایم بپزید تا ویتامین‌های موجود در آن حفظ شود.

سیب‌ها خیلی زود و حدود ۱۰ دقیقه الی یک ربع کاملا پخته و نرم می‌شوند. همچنین می‌توانید برای بهبود طعم و افزایش خواص آن کمی عسل، دارچین یا گلاب به آن اضافه کنید.

خواص سیب پخته _ سیب پخته

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x