/ دسته‌بندی نشده / خواص برنج قهوه ای برای لاغری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

از خواص برنج قهوه ای برای لاغری و تفاوتش با برنج سفید سبوس آن و حفظ مواد مغذی آن است که در احساس سیری و سوخت و ساز بدن موثر است و جایگزین خوبی با برنج سفید در رژیم غذایی است.

لاغری یکی از مسائلی است که امروزه ذهن خیلی‌ها را درگیر کرده است. خیلی از زنان و مردان چاق به دنبال راهی سریع و بدون ضرر برای لاغری هستند. یکی از موارد مهم که باید برای لاغری به آن خیلی توجه کرد، رژیم غذایی است. با استفاده از رژیم غذایی مناسب و مصرف مواد طبیعی و مؤثر برای لاغری می‌توانید علاوه بر حفظ سلامت بدن خود، به وزن ایده آل هم برسید. یکی از مواد طبیعی برای لاغری برنج قهوه‌ای است و دلیل آن بیشتر به خواص سبوس برنج است که در برنج قهوه ای حفظ شده و باعث می‌شود خواص بیشتری نسبت به خواص برنج سفید داشته باشد. . در این مقاله قصد داریم خواص برنج قهوه ای برای لاغری را به شما معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

خواص برنج قهوه ای برای لاغری

برنج قهوه‌ای نوعی برنج طبیعی تصفیه نشده است و تنها چیزی که از آن گرفته شده پوسته بیرونی آن است. دانه کامل برنج از چندین لایه تشکیل شده و در صورتی که تنها لایه بیرونی آن جدا شود، برنج به دست آمده برنج قهوه‌ای نام دارد. برنج قهوه‌ای جزء غلات کامل است و یکی از مواد غذایی سالم است که همه گروه‌های سنی می‌توانند از آن استفاده کنند. از نظر برخی این نوع برنج عطر و طعم بهتری نسبت به برنج سفید دارد. برنج قهوه‌ای غلات سبوس‌داری است که مواد مغذی بسیاری دارد و تمام مواد مغذی خود را حفظ کرده است. با هم خواص برنج قهوه ای برای لاغری را بررسی می‌کنیم:

۱. سرشار از مواد مغذی و حفظ تمام آن‌ها در خود

از جمله خواص برنج قهوه‌ ای برای لاغری این است که برنج قهوه‌ای برنجی غنی از مواد مغذی سالم است. برنج قهوه‌ای از مواد غذایی حاوی منیزیم، سلنیوم، فسفر، فیبر، روی، آهن و منگنز است و سرشار از ویتامین B۱، ویتامین B۳ و ویتامین B6 است. برنج قهوه‌ای به سبب داشتن تمام مواد مغذی و حفظ آن‌ها در خود می‌تواند نیاز‌های بدن را که شامل ریز مغذی‌ها و درشت مغذی‌ها است به خوبی تامین کند و با حفظ سلامتی بدن به لاغری کمک می‌کند؛ بنابراین شما می‌توانید با گنجاندن برنج قهوه‌ای در رژیم غذایی خود علاوه بر بهره بردن از خواص برنج قهوه‌ ای برای لاغری، سلامت بدن خود را حفظ کنید. 

۲. وجود فیبر فراوان 

برنج قهوه‌ای یکی از مواد غذایی حاوی فیبر است و با داشتن فیبر فراوان باعث احساس سیری زود هنگام در شما می‌شود و در نتیجه در طول روز نیاز کمتری به دریافت کالری پیدا خواهید کرد که نتیجه آن بروز لاغری به صورت مطمئن و طبیعی است. در واقع با مصرف مقدار کمی برنج قهوه‌ای به جای برنج سفید شما احساس سیری خواهید داشت و سریع تر از غذا خوردن دست می‌کشید و بالطبع زمان دیرتری نیز دوباره احساس گرسنگی می‌کنید. فیبر بالای برنج قهوه‌ای مربوط به سبوس آن است 

۳. سبوس برنج قهوه ای و احساس سیری

سبوس موجود در برنج قهوه‌ای نقشی مفید و شفا بخش در درمان و رفع چربی شکم و پهلو دارد. احساس سیری که با خوردن غلات سبوس دار مانند برنج قهوه‌ای به فرد داده می‌شود بسیار بیشتر از وقتی است که از غلات تصفیه شده استفاده می‌شود. برنج قهوه‌ای برای مدت بیشتری در دستگاه گوارش می‌ماند و آب جذب می‌کند و در نتیجه حس سیری را بیشتر با خود دارد و همین باعث شده به عنوان یکی از مواد مهم در رژیم چربی سوزی شکم به کار رود. 

۴. کاهش جذب کلسترول و چربی خون

سبوس موجود در برنج قهوه‌ای همچنین می‌تواند جذب کلسترول را پایین آورد و علاوه بر تاثیری که بر لاغری دارد، چربی خون را کاهش داده و به سلامت قلب و عروق بدن کمک می‌کند.

۵. کاهش جذب قند

سبوس موجود در برنج قهوه‌ای به عنوان خواص برنج قهوه‌ ای برای لاغری می‌تواند باعث کاهش جذب قند شود و با بروز لاغری خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهد. از طرفی کاهش وزن خود با کاهش چربی خون، کاهش فشار خون و کاهش قند خون رابطه مستقیم دارد و با داشتن وزن متعادل می‌توانید بدنی سالم نیز داشته باشید. همچنین برنج قهوه‌ای با داشتن روی، آهن، منیزیوم و ویتامین B۶ باعث حفظ بدن شما از بروز کم خونی می‌شود.

۶. کمک به سوخت و ساز بدن

همچنین برنج قهوه‌ای کمک بسزایی به هاضمه و سوخت و ساز می‌کند و با کمک به میزان قند خون می‌تواند گوارش سالمی را پدید آورد. همچنین بیشتر مواد مغذی نام برده در لایه بیرونی یا سبوس قرار گرفته است که از برنج سفید طی فرآیند سفید کاری جدا می‌شود. یعنی با مصرف برنج سفید تنها کالری به بدن شما می‌رسد اما مصرف برنج قهوه ای تمام مواد مغذی را به بدن شما خواهد داد.

برنج قهوه‌ای به عنوان جایگزینی مناسب برای برنج سفید باعث تسریع در لاغری می‌شود و برابر با یک پیاده روی سریع در عرض ۳۰ دقیقه است. اما یادتان باشد تنها مصرف برنج قهوه ای بدون هیچ تلاش دیگری باعث لاغری نخواهد شد بلکه جایگزین مناسبی با برنج سفید در رژیم غذایی شماست که در کنار کاهش مصرف مواد چاق کننده و ورزش و تحرک مداوم می تواند در لاغری بیشتر به شما کمک کند.

سخن پایانی

بعد از تمرینات ورزشی مانند بدنسازی، بهتر است از برنج سفید استفاده شود به این دلیل که برنج سفید دارای کربوهیدرات‌های سریع الهضم است و می‌تواند انسولین بدن را سریعا تنظیم کند و با فیبر کمتر موجب شود گلیکوژن به سرعت ذخیره گردد.

برنج قهوه‌ای دارای کربوهیدرات‌های پیچیده‌ فیبرداری است که هضم کند‌تر و طولانی‌تری نسبت به کربوهیدرات‌های برنج سفید دارند. میزان هضم در برنج قهوه‌ای ۴ برابر برنج سفید است. می‌توانید برای ساعات دیگر روز برنج قهوه‌ای را انتخاب کنید، زیرا دارای مواد مغذی بیشتری نسبت به برنج سفید است.

خواص برنج قهوه ایی

منبع:

1

بارهنگ و عرق نعناع، نوشیدنی محبوب

ترکیب بارهنگ و عرق نعناع یک شربت خوش عطر و طعم و پرخاصیت است. از بارهنگ و عرق نعناع برای معده، درمان نفخ، درمان کبد چرب، پاک کردن ریه و باز کردن صدا استفاده می شود. در ادامه بطور کامل با خواص بارهنگ و عرق نعناع آشنا خواهید شد.

بارهنگ و عرق نعناع از داروهای گیاهی به شمار می‌روند که هر کدام دارای خواص بسیاری هستند. اما مخلوط کردن و جوشاندن بارهنگ و عرق نعناع با هم تشکیل یک نوشیدنی دلچسب را می‌دهد و البته خواص آن معجزه می‌کند. با ما همراه باشید تا در این مقاله شما را با خواص بارهنگ و عرق نعناع آشنا کنیم، طرز تهیه این شربت را به شما آموزش دهیم و سردی و گرمی طبع این ترکیب را بررسی کنیم.

خواص بارهنگ و عرق نعناع

ترکیب بارهنگ و عرق نعناع با هم یک معجون گیاهی سرشار از خواص دارویی را ایجاد می‌کند. بارهنگ و عرق نعناع سرشار از ویتامین‌هایی از جمله ویتامین C، ویتامین K، ویتامین A و ویتامین‌های گروه B است. همچنین ترکیب بارهنگ و عرق نعناع دارای کلسیم، کربوهیدرات، پتاسیم، آهن، منیزیم، تانن، منتول، کولین، کومارین، آنتی اکسیدان، فلاونوئیدها، نوراپی نفرین، سروتونین و اسید‌های چرب امگا ۳ و ۶ است. با هم تعدادی از خواص این ترکیب گیاهی را مرور می‌کنیم. 

 • رفع یبوست
 • برطرف کردن نفخ معده
 • درمان کبد چرب
 • از بین برنده تب
 • رفع ناراحتی‌های کلیه و مثانه
 • رفع گاز روده
 • رفع درد‌های روماتیسم
 • درمان زخم معده
 • رفع سرماخوردگی
 • ترکیب بارهنگ و عرق نعناع به سبب داشتن ویتامین ب۶ نقش مؤثری در تولید انتقال دهنده‌های عصبی دارد.
 • رفع عفونت روده
 • تولید هورمون‌های نوراپی نفرین و سروتونین در بدن و در نتیجه ایجاد شادی و رفع افسردگی
 • درمان کولیت

رفع بی اشتهایی بر اثر سردی روده و معده

 • به دلیل وجود آنتی اکسیدان‌ها و فلاونوئید‌ها سیستم ایمنی بدن را در برابر بیماری‌های مختلف از جمله انواع سرطان فعال تقویت کرده و باعث ترمیم و بهبود زخم‌های بدن می‌شود.
 • رفع خونریزی مقعد که در اثر سردی بروز می‌کند
 • درمان عفونت معده
 • رفع اسپاسم یا گرفتگی
 • خاصیت ضد میکروب شربت بارهنگ و عرق نعناع، این ترکیب را به دارویی مؤثر در از بین بردن عفونت‌های بدن تبدیل کرده است.
 • ترکیب بارهنگ وعرق نعناع به باز شدن نایژه‌ها یعنی ناحیه‌ای از دستگاه تنفسی که بین نای و نایژک‌ها قرار دارد کمک فراوانی می‌کند. در نتیجه درمانی مفید برای آسم و سرفه است.
 • پاکسازی ریه‌ها را از خلط و آلودگی، خلط آور و بازکننده صدا
 • برای درمان کردن تهوعی که در اثر سردی پدید می‌آید و همپنین برگرداندن غذای ناشی از سردی می‌توان بارهنگ و عرق نعناع را با هم مصرف کرد.
 • اگر از دل درد‌های شدید رنج می‌برید ترکیب بارهنگ و عرق نعناع را با هم مصرف کنید. بارهنگ و عرق نعناع قادر است دل درد‌های شدید را به طور کامل رفع و آرام کند.

خواص بارهنگ برای معده

همانگونه که در موارد بالا نیز به آن اشاره شد، یکی از خواص این ترکیب، درمان بیماری‌های گوارشی و معدوی نظیر نفخ معده، زخم معده، بی اشتهایی بر اثر سردی روده و معده و عفونت معده است. برای اینکه بتوانید از خواص بارهنگ برای معده بطور موثرتری بهره مند شوید، موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • هیچگاه آب خیلی سرد ننوشید
 • در بین صرف غذا آب نخورید؛ بهترین زمان برای نوشیدن آب نیم ساعت قبل و دو ساعت بعد از صرف غذا است
 • از مصرف خوراکی هایی با طبع سرد مانند ماست، شیر، دوغ، نوشابه و چایی مخصوصا در هنگام شب پرهیز کنید و در صورتی که قصد مصرف آن ها را دارید، حتما با مصلحات آن میل کنید؛ مثلا ماست و دوغ را با نعنا میل کنید و یا شیر را با عسل و خرما بخورید

طبع جوشانده عرق نعناع و بارهنگ

بارهنگ طبع سردی دارد و در عوض طبع عرق نعنا گرم است؛ بنابراین ترکیب این دو یک ترکیب عالی و متعادل است که در طب سنتی از آن استفاده می‌کرده‌اند. بنابراین افرادی با طبع سرد و گرم در هر صورت می‌توانند از خواص بارهنگ و عرق نعناع بهره ببرند. 

طرز تهیه شربت بارهنگ و عرق نعناع

از تخم گیاه بارهنگ به اندازه‌ی یک قاشق مربا خوری برداشته و آن را در یک لیوان عرق نعناع ریخته و مخلوط کنید. این ترکیب را برای مدت ۵ دقیقه بجوشانید. پس از ولرم شدن محلول تهیه شده، برای شیرین کردن آن از یک قاشق مربا خوری عسل استفاده کنید. در صورتی که مبتلا به یبوست هستید، گلاب را جایگزین عسل کنید. به همین راحتی محلول شما آماده سرو است تا بتوانید از خواص بارهنگ و عرق نعناع و طعم جالب آن بهره ببرید. 

مدت و میزان مصرف 

نکته‌ی قابل ذکر در این مقاله طریقه‌ی مصرف این نوشیدنی است. برای گرفتن نتایج رضایت بخش و دستیابی بیشتر به خواص بارهنگ و عرق نعناع، بایستی این ترکیب را برای مدت ۴۰ روز و روزی یک لیوان مصرف کنید. استفاده از این نوشیدنی برای نوزادان؛ بین ۳ تا ۵ قاشق چایخوری به صورت روزانه و البته بدون عسل است. برای خردسالان نیز دستور مقدار استفاده از این ترکیب روزانه یک استکان است. اما خانم‌های باردار در مورد مصرف ترکیب بارهنگ و عرق نعناع بهتر است که با پزشک خود مشورت کنند.

خواص بارهنگ و نعناع

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x