/ دسته‌بندی نشده / زندگی روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا
آنچه در این مقاله می‌خوانید

زنان موفق دنیا کم نیستند اما کم به چشم می‌آیند. یکی از آنان روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکاست که زندگی او را به طور مختصر مرور خواهیم کرد.

زندگی افراد موفق می‌تواند الهام‌بخش بسیاری از ما در زندگی باشد. همین که بدانیم آن‌ها چه سختی‌هایی کشیده‌اند و چه تغییراتی توانستند ایجاد کنند می‌تواند ما را به خودمان بیاورد تا در مقابله با مشکلات‌مان جا نزنیم. یکی از این افراد روث بیدرگینزبرگ است (احتمالا نامش را نشنیده‌اید). او یکی از زنان موفق و تاثیرگذار جهان و از چهره‌های محبوب آمریکاست و دومین زنی است که توانسته قاضی دیوان عالی آمریکا شود.

روث بیدرگینزبرگ، از زنان موفق دنیا

یک قاضی موفق تنها صفتی نیست که بشود به روث بیدرگینزبرگ نسبت داد. او نه تنها از قضات پرسابقه و یکی از ۴ قاضی لیبرال دادگاه آمریکاست، کسی‌ است که مبارزات حقوقی و قانونی اولیه او جهان را برای زنان به جای بهتری تبدیل کرد و فعالیت‌های او الهام‌بخش زنان بسیاری در سرتاسر جهان بود.

از آنجا که ما همیشه ناکامی خود را به گردن دلایل کوچک و بزرگ و محدودیت‌های خاص زنان می‌اندازیم زندگی این قاضی ۸۵ ساله جالب توجه است. او در ۱۵ مارس ۱۹۳۳ در بروکلین نیویورک متولد شد و وقتی که کودکی بیش نبود خواهر بزرگش فوت کرد. اما این تنها واقعه ناگوار زندگی او نبود. مادر روث نیز در فاصله کوتاهی پس از اتمام دبیرستان وی بر اثر سرطان چشم از جهان فرو بست. مادری که از آرزو‌های دور و دراز دخترش باخبر بود و قوی‌ترین پشتیبان وی در آن جامعه‌ای بود که همیشه آرزوی وی برای وکالت را مسخره می‌کردند و می‌گفتند فقط مرد‌ها می‌توانند وکیل و قاضی شوند. این واقعه روث جوان را افسرده و خانه‌نشین کرد. او باید در کنار پدرش می‌ماند. اما دیری نگذشت که مجددا برای تغییر به پا خواست و برای ادامه تحصیل اقدام کرد.
در جامعه آن روز نیویورک واقعا خیلی هم قاضی و وکیل زن نبود. اما روث از خودش می‌پرسید چرا نباید این وضعیت تغییر کند؟

بنابراین او بی‌توجه به هر سنگی که دیگران در مسیرش می‌انداختند در دانشگاه هاروارد و رشته حقوق ثبت‌نام کرد و تبدیل به یکی از زبده‌ترین دانشجویان آنجا و با بالاترین نمرات فارغ‌التحصیل شد.

یک همسر خوب

روث در سال ۱۹۵۴ با مارتین گینزبورگ ازدواج کرد. همسرش هم در هاروارد درس می‌خواند. خیلی از اطرافیان حتی سعی می‌کردند از طریق همسر روث در کار وی اختلال ایجاد کنند. کسانی که به مارتین می‌گفتند کمی هم به خانواده‌اش رسیدگی کند و زنی که در خانه نمی‌ماند تا آشپزی کند چه فایده‌ای دارد؟ اما این همسر بی‌نظیر خودش سعی می‌کرد جبران کاستی‌های وجود روث در خانه را بکند و از دخترشان که یک سال پس از ازدواجشان به دنیا آمد مراقبت می‌کرد. او همواره ابراز می‌کرد که چقدر به همسرش افتخار می‌کند. البته مارتین هم حقوق می‌خواند و او هم در همین زمینه مشغول به کار شد (وکالت و استادی دانشگاه). خود قاضی روث درباره همسرش می‌گوید: او اولین پسری بود که به اینکه من هم مغزی برای فکر کردن دارم اهمیت می‌داد!
مارتین در سال ۲۰۱۰ به خاطر سرطان فوت کرد و روث دوباره یک حامی قدرتمند دیگر را از دست داد.

قاضی بیدرگینزبرگ و حقوق زنان

چیزی که برای روث بسیار مهم بوده و هست حقوق زنان است. (هم اکنون نیز با بیش از هشتاد و پنج سال سن از حامیان جنبش MeToo علیه آزار و اذیت جنسی زنان است). او در ۶ پرونده مهم پیرامون تساوی جنسیتی در دادگاه عالی ایالت متحده آمریکا به دفاع پرداخت. پس از آن او دومین زن در تاریخ آمریکا شد که به مقام قاضی دادگاه عالی درآمد. وی از ۱۰ اوت ۱۹۹۳ کارش در دادگاه عالی آمریکا را شروع کرده و هنوز هم در آنجا فعالیت کرده و نسبت به اقدامات رییس‌جمهور ترامپ انتقادات صریح می‌کند.

این اولین منصب او در دستگاه قضایی نیست و قبل از اینکه کارش را در دادگاه عالی شروع کند از سال ۱۹۸۰ تا سال ۱۹۹۳ قاضی دادگاه ناحیه‌ای بخش کلمبیا بوده است و حتی به عنوان پروفسور در دانشگاه هم تدریس کرده است.
چیزی که در وجود این زن جالب توجه است شجاعت و صراحت وی است. این صراحت را در این سخن وی می‌توان حس کرد که روزی گفت: اگر از من بپرسند چند قاضی زن برای دادگاه عالی کافی است می‌گویم نه تا! (دادگاه عالی دارای نه قاضی است)، مردم از این پاسخ من حیرت‌زده می‌شوند، ولی همیشه قاضی‌های این دادگاه مرد بوده‌اند و تا به حال هیچ‌کس تعجب نکرده است.
اگرچه در مصاحبات وی حس شوخ‌طبعی او را هم می‌توان دید. صفاتی که او دارد همگی در کنار هم او را به یک چهره محبوب در آمریکا تبدیل کرده است.

اکنون وی با بیش از ۸۵ سال سن همچنان در دادگاه عالی مشغول است. روزی ۲۰ بار شنا می‌رود و از نظر فعالیت، جوان‌ها هم به پایش نمی‌رسند. چرا بعضی از انسان‌ها اینگونه می‌شوند؟ آیا سوخت موشک می‌خورند که انقدر قوی و باانگیزه برای رسیدن به اهداف‌شان تلاش کرده و تا به جایی که می‌خواهند نرسند از پا نمی‌نشینند؟!

سخن آخر

اگر همچنان علاقه‌مند هستید درباره جزییات زندگی قاضی گینزبورگ بیشتر بدانید این لینک اطلاعات جالبی برای شما دارد. البته از زندگی این زن شجاع یک فیلم مستند ساخته شده با نام RBG (که مخفف اسم اوست) و با جستجو در اینترنت می‌توانید آن را بیابید. امیدواریم زندگی این زن نقطه آغازی باشد برای همه زنان جهان تا به جای صرف فعل نتوانستن، شجاعانه به آرزوهایشان جامه عمل بپوشانند و محدودیت‌ها را زیر پا بگذارند.

زندگی قاضی گینزبورگ یک مثال واضح از کسی است که بی‌توجه به تفکر رایج جامعه بر روی اهدافش تمرکز کرد. شاید بگویید همسر حامی، هوش بسیار، وضع مالی خوب یا … او را به این جایگاه رساند اما مراقب باشید برای پنهان کردن دلایل اصلی ناکامی خود،‌به دام نوجیه نیفتید. زنان بسیاری در جهان هستند که بچه‌دار شدن، خانه‌داری کردن، فوت عزیزان نزدیک و … ذره‌ای از پشتکارشان نکاسته است. شما هم می‌توانید مثل آن‌ها و چه بسا بهتر باشید.

بیوگرافی روث بیدر گینزبرگ

منبع:

1

بیوگرافی اسحاق جهانگیری؛ سیاستمدار اصلاح طلب

بیوگرافی اسحاق جهانگیری: اسحاق جهانگیری متولد ۲۰ دی ۱۳۳۶ اهل سیرجان، سیاستمدار اصلاح طلب ایرانی است. او معاون اول ریاست جمهوری دولت حسن روحانی و همچنین موسس و عضو حزب کارگران سازندگی است.

اسحاق جهانگیری چهرۀ اصلاح طلب این روزهای ایران، که در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری کاندید شده بود هم اکنون معاون اول رییس جمهور است. برای آشنایی بیشتر با این سیاستمدار ایرانی با ما همراه باشید.

بیوگرافی اسحاق جهانگیری

اسحاق جهانگیری در ۲۰ دی ماه سال ۱۳۳۶ در کوه‌شاه (شمال شرق استان هرمزگان) به دنیا آمد. او تحصیلات خود را تا پایان دوره متوسطه و پیش دانشگاهی در سیرجان گذرانده و سپس به کرمان رفت. او در سال ۱۳۵۸ بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان مسئول جهاد سازندگی شهرستان جیرفت مشغول به کار شد و سال ۱۳۶۳ در جهاد کشاورزی فعالیت کرد تا این که در دومین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی توانست به نمایندگی از مردم جیرفت وارد مجلس شود. او همچنین توانست در سومین دوره مجلس شورای اسلامی نیز بار دیگر از طرف مردم جیرفت رای آورد و به مجلس راه یافت.

در سال ۱۳۷۱ در دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی به اصفهان رفت و به جای غلامحسین کرباسچی استاندار اصفهان شد. همچنین در دوره دولت اصلاحات ابتدا به عنوان وزیر معادن و فلزات به مجلس پنجم معرفی شد و پس از ادغام وزراتخانه‌ها مسئولیت وزارت صنایع و معادن را نیز بر عهده گرفت. در مردادماه سال ۱۳۹۲ اسحاق جهانگیری از سوی دکتر حسن روحانی به عنوان معاون اول رئیس جمهور در دولت یازدهم انتخاب شد. جهانگیری در دوره دوازدهم انتخابات ریاست جمهوری کاندید ریاست جمهوری شد و سخنان او در مناظرات تلویزیونی بسیار سر و صدا کرد و تاثیرگذار قلمداد شد.

البته او در نهایت به نفع حسن روحانی کناره گیری کرد. او در دولت دوازدهم نیز از سوی روحانی دوباره به عنوان معاون اول انتخاب شد. اسحاق جهانگیری به عنوان چهره حزبی نیز شناخته می‌شود، زیرا از موسسان حزب کارگزان سازندگی است. این چهرۀ سیاسی در حال حاضر عالی‌ترین مقام دولت پس از رییس جمهوری است اما شایعاتی مبنی بر استعفای او نیز تا کنون چندین بار شنیده شده است.

تحصیلات اسحاق جهانگیری

  • کارشناسی رشته فیزیک از دانشگاه کرمان
  • کارشناسی ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف
  • دکترای مدیریت صنعتی از دانشگاه آزاد اسلامی تهران (واحد علوم و تحقیقات)

اسحاق جهانگیری و مادرش

خانواده و همسر اسحاق جهانگیری

پدر اسحاق جهانگیری؛ حسن جهانگیری، ابتدا کارگر معدن کرومیت آبدشت (از معادن توابع اسفندقه) بود، که بعد‌ها به سیرجان نقل مکان کرد و تا پایان بازنشستگی، کارمند اداره کشاورزی سیرجان بود.
اسحاق دومین فرزند پسر خانواده جهانگیری است. دو برادر او از اعضای سپاه پاسداران بودند که در جنگ تحمیلی ایران و عراق شهید شدند؛ محمد جهانگیری در سال ۱۳۵۹ در منطقه سوسنگرد و یعقوب جهانگیری در سال ۱۳۶۳ در عملیات بدر به شهادت رسیدند. پدر جهانگیری در تیرماه سال ۱۳۸۹ درگذشت و مقام معظم رهبری پیام تسلیتی برای درگذشت ایشان به عنوان پدر دو شهید ابلاغ کردند. 

دو برادر دیگر اسحاق جهانگیری، کمابیش در فعالیت‌های سیاسی حضور دارند. برادر کوچکتر؛ مهدی جهانگیری در زمان ریاست رحیم مشایی بر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، عهده دار معاونت سرمایه‌گذاری این سازمان بود، اما در سال ۱۳۸۷ پس از یک اتفاق، مجبور به استعفا شد، سپس اقدام به تأسیس شرکت سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی و گردشگری ایران و بانک گردشگری کرد و هم‌اکنون به عنوان نایب‌رئیس اتاق بازرگانی تهران فعالیت می‌کند.
اسحاق جهانگیری در سال ۱۳۵۸ با منیژه جهانگیری ازدواج کرده است. حاصل این ازدواج چهار فرزند دو دختر و دو پسر است. پسر بزرگ جهانگیری مدرک دکترا دارد و پسر کوچکش هم دانش آموز است. یک دخترش فوق لیسانس و دیگری لیسانس دارد. جهانگیری پدر بزرگ هم شده و یک نوه پسر ۵ ساله دارد. همسر جهانگیری منیژه جهانگیری دارای مدرک فوق لیسانس است و هر از گاهی در کنار همسرش دیده می‌شود. بیشتر فعالیت‌های منیژه جهانگیری در بنیاد خیریه و  NGO است.

اسحاق جهانگیری در کنار همسر و خانواده اش

جهانگیری و پسرش که آماده رفتن به خدمت سربازی است!

فعالیت‌های سیاسی و سوابق اجرایی جهانگیری

  • مسئول جهاد سازندگی شهرستان جیرفت سال‌های ۱۳۶۱ – ۱۳۵۹ (بعد از انقلاب فرهنگی) 
  • عضو شورای جهاد سازندگی استان کرمان سال‌های ۱۳۶۳ – ۱۳۶۱ 
  • نماینده دوره‌های دوم و سوم مردم شهرستان جیرفت در مجلس شورای اسلامی سال‌های ۱۳۷۱ – ۱۳۶۳ 
  • استاندار اصفهان در دولت آیت الله هاشمی رفسنجانی ۱۳۷۶ – ۱۳۷۱ 
  • وزیر معادن و فلزات و پس از ادغام وزیر صنایع و معادن در دولت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای خاتمی سال‌های ۱۳۸۴ – ۱۳۷۶ 
  •  عضو هیئت علمی سازمان مدیریت صنعتی و سپس رییس هیئت امناء بنیاد صنعت و توسعه (NGO) سال‌های ۱۳۹۲ – ۱۳۸۴ 
  •  مسئولیت کنونی:  معاون اول رییس جمهور در دولت جناب آقای دکتر روحانی مرداد ۱۳۹۲ تاکنون

اینستاگرام اسحاق جهانگیری

برای آشنایی بیشتر با این سیاستمدار می توانید از طریق لینک زیر به صفحه شخصی او در اینستاگرام مراجعه و او را دنبال کنید.

eshaqjahangiri

البته اسحاق جهانگیری در توییتر نیز فعالیت دارد. نظر شما نسبت به او و رویکردهای سیاسی اش چیست؟ می توانید دیدگاه خود را از طریق بخش «ارسال نظر» پایین همین صفحه با ما و سایر خوانندگان سایت ستاره در میان بگذارید.

بیوگرافی اسحاق جهانگیری

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x