/ تغذیه و تناسب اندام / طبع شیر چیست و چه خواصی دارد؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

طبع شیر به اجزای شیر بستگی دارد. می‌دانید که شیر‌های مختلفی در بازار هست. اما بیشترین شیر مورد مصرف ما شیر گاو است. طبع شیر گاو معتدل است به شرط‌ها و شروط‌ها!

آیا می‌دانید طبع شیر چیست و از نظر طب سنتی شیر چه حیوانی مفیدتر است؟ شیر یکی از منابع باارزش و اصلی در هرم غذایی است و بدن انسان پس از گروه غلات، میوه و سبزیجات به این منبع غذایی نیاز دارد. به پیشنهاد متخصصان تغدیه انسان باید حداقل یک و نیم واحد و به طور متوسط ۴ واحد از شیر و لبنیات استفاده کند. (منظور از هر واحد ۲۴۰ سی سی است که معادل یک لیوان شیر، یک لیوان ماست، دو لیوان دوغ و ۴۵ گرم پنیر است) طبع شیر گاو با طبع شیر بز یا مثلا شیر شتر متفاوت است. بنابراین خیلی خوب است که با شناخت طبع شیر های مختلف و خواص انواع شیر، تغذیه متناسب با طبع خود داشته باشیم. 

طبع شیرهای مختلف چیست؟

 • شیر ۳ جزء دارد. جزء اول را مائیت می‌گویند که جزء آبی شیر است. این قسمت طبیعتش سرد و‌ تر است. جزء بعدی دُهنیت است که چربی شیر محسوب می‌شود و طبع گرم و خشک دارد. جُبنیت جزء سوم شیر است که طبعش سرد و خشک است و به عبارتی همان جزئی است که با آن، پنیر تهیه می‌شود. اینکه یک شیر چه طبعی داشته باشد بستگی به این دارد که نسبت این اجزا در آن به چه صورت باشد.
 • آیا طبع شیر گاو سرد است یا گرم؟ طبع شیر گاو معتدل است؛ البته اگر گاوی که از آن شیر می‌دوشند یک گاو محلی و این شیر خالص باشد. چون فقط این نوع شیر است که هر سه جزء را به حد اعتدال و تساوی دارد. هر چه چربی این شیر را بیشتر بگیرند گرمی آن کمتر می‌شود. شیر‌های کارخانه‌ای هم کاملا سرد هستند، چون چربی‌شان گرفته شده و خوردن‌شان به افراد بلغمی یا دارای غلبه بلغم توصیه نمی‌شود.
 • طبع شیر گاومیش و شیر شتر کاملا گرم است.
 • طبع شیر گوسفندی چیست؟ شیر گوسفند از نظر جزء دهنیت و جنبیت یعنی چربی و قسمت پنیری از شیر گاو غنی‌تر است؛ بنابراین شیر غلیظی محسوب می‌شود و طبعش معتدل است.
 • طبع شیر بز و شیر الاغ کاملا سرد است. البته شیر بز بسته به خوراکش می‌تواند حتی معتدل هم باشد. این شیر جزء آبی بیشتری دارد و نسبت به شیر گاو لطیف‌تر است.

چه شیری بخوریم تا با مزاج سرد یا مزاج گرم ما بسازد؟

از بین این حیوانات آن حیوانی که مدت زمان حاملگی‌اش به مدت زمان حاملگی انسان نزدیک‌تر است شیر مناسب‌تری برای نوشیدن انسان تولید می‌کند؛ بنابراین شیر گاو و گاومیش برای نوشیدن به عنوان غذا (و البته دارو) مناسب هستند. اما شیر‌های دیگر در طب سنتی برای خواص دارویی‌شان مورد توجه قرار می‌گیرند و خوردن‌شان در شرایط خاصی تجویز می‌شود. پس تنها شیری که می‌توانید بدون نظر طبیب مصرف کنید همین شیر گاو و گاو‌میش است. خصوصا که طبع شیر گاو و گاو‌میش معتدل است و هم برای انسان‌های سوداوی و بلغمی مناسب است هم برای انسان‌های دموی و صفراوی. افرادی که طبع‌شان گرم است می‌توانند در صورت تمایل شیر‌شان را با شکر یا قند شیرین کنند، اما افرادی که طبع‌شان سرد است بهتر است که شیر را با عسل، پودر زنجبیل یا خرما بخورند.

خواص شیر از نظر طب سنتی چیست؟

 • سوداوی‌ها و صفراوی‌ها به خاطر خشک بودن طبع‌شان، بیشتر به خوردن شیر تشویق می‌شوند. بسیاری از مشکلات این طبع‌ها با شیر رفع می‌شود. چون شیر تامین‌کننده یک رطوبت ماندگار برای بدن است (یعنی مثل آب نیست که یک رطوبت آنی ایجاد می‌کند).
 • مثلا بدخوابی یا بی‌خوابی از خشکی مغز حاصل می‌شود. شما می‌بینید که حتی در طب مدرن هم برای افراد بدخواب نوشیدن یک لیوان شیر گرم قبل از خواب توصیه می‌کنند.
 • یکی از راهکار‌های مقابله با اثرات آلودگی هوا بر بروی بدن، مصرف شیر است، چون شیر نوعی پادزهر است. اصلا در گذشته هم برای افراد مسموم، شیر تجویز می‌کردند.
 • شیر باعث افزایش دفع و پاکسازی روده و سیستم گوارشی می‌شود.
 • شیر تازه مقوی، چاق‌کننده و رشد‌دهنده است. چون رطوبت دارد و رطوبت هم ایجاد حجم می‌کند. به همین خاطر است که برای اطفال، افراد در حال رشد، افراد بیمار، افراد مسن و زنان باردار خوردن شیر یا غذا‌هایی که با شیر طبخ می‌شود مثل فرنی، حریره، حلیم شیر و شیر برنج توصیه می‌شود.
 • مصرف مداوم شیر و عسل چهره را بسیار خوش‌رنگ می‌کند.
 • مصرف شیر در مردان به افزایش قدرت جنسی‌شان کمک می‌کند (این خاصیت شیر کاملا بستگی به جزء آبی آن دارد. شیر مرطوب است؛ لذا منجر به افزایش تولید مایع منی در بدن مرد می‌شود).
 • وسواسی‌ها باید شیر زیاد بخورند، چون رطوبت مغز‌شان پایین آمده و ادامه این روند خشکی مغز منجر به ریزبینی و بدبینی‌های بیشتر می‌شود.
 • مصرف شیر به حل مشکل شوره سر یا خارش سر کمک می‌کند. افرادی که از مشکلات خشکی پوست سر رنج می‌برند می‌توانند علاوه بر نوشیدن شیر محلی برای موهای‌شان ماسک مو‌هایی درست کنند که در ترکیباتش از شیر استفاده شده است.

شیر را چگونه و چه زمان مصرف کنیم؟

 • همانطور که می‌دانید شیر محلی را باید جوشاند. در مورد زمان جوشاندن شیر سخنان ضد و نقیض بسیاری وجود دارد. طبق تفکر سنتی شیر را ۲۰ دقیقه می‌جوشانند. یعنی پس از جوش آمدن شیر باید اجازه دهید شیر ۲۰ دقیقه بجوشد. اما یک تفکر دیگر وجود دارد که می‌گویند این کار بسیاری از خواص شیر را از بین می‌برد و برای کشته شدن تمام میکروب‌های شیر ۲-۳ دقیقه جوشیدن کافی است به شرط اینکه از اول تا آخر که شیر روی گاز است مدام هم بخورد تا حرارت به همه نقاط آن منتقل شود. روش‌های بسیار دیگری هم برای پاستوریزه کردن شیر در خانه وجود دارد که از حوصله این مطلب خارج است.
 • بهترین زمان مصرف شیر وقتی است که هوا تاریک شده باشد و خورشید غروب کرده باشد. بهترین حالت نوشیدن شیر هم نوشیدن آن به صورت گرم است نه سرد. شیر سرد مخصوصا برای کسانی که دستگاه گوارش و معده‌شان سرد شده ایجاد دل درد و نفخ می‌کند.

شما چه شیری مصرف می‌کنید و به نظرتان شیر کدام حیوان بهتر است؟ این شیر را چگونه مصرف می‌کنید؟ آیا شیرهای موجود در بازار می‌توانند انتظارات شما را از یک شیر خوب و سالم برآورده کنند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

خواص شیر

سایت ستاره

خواص پوست خربزه چیست؟

خربزه میوه تابستانی لذیذ و پر طرفداری است که خواص فراوانی دارد و از گوشت، تخم و پوست آن استفاده می‌شود. از جمله خواص پوست خربزه از بین بردن سنگ مثانه و انگل است.

خربزه گیاهی از تیره کدوییان و از میوه‌های تابستانی خوش طعم و محبوب است. خواص خربزه فراوان بوده و حاوی مواد مغذی از جمله کلسیم، فیبر، فسفر، پتاسیم و ویتامین های C و D و A است. اغلب افراد پس از خوردن خربزه پوست و تخم آن را دور می‌اندازند. در صورتی که اگر خواص تخم و پوست خربزه را بدانید، آنها را نیز نگه داشته و از فوایدشان بهره‌مند خواهید شد. در این مقاله قصد داریم خواص پوست خربزه را برشماریم. 

خواص پوست خربزه چیست؟

 • پوست خربزه برای درمان و دفع سنگ مثانه تاثیر بسزایی دارد. برای این منظور می‌توان پوست خربزه را ابتدا خشک نمود و سپس دم کرد و دم کرده پوست خربزه را مورد استفاده قرار داد.
 • می‌توانید پوست خربزه را خشک نمایید. سپس آن را پودر نمایید. از جمله خواص پوست خربزه به صورت پودر شده در آشپزی است. پوست خربزه پودر شده می‌تواند به پخت گوشت سرعت ببخشد.
 • پوست خربزه به صورت پودر شده خاصیت ضد سرطانی دارد و می‌تواند از بروز سرطان جلوگیری نماید.
 • از دیگر خواص پوست خربزه به صورت پودر شده ادرار آور بودن آن است. 
 • می‌توانید پوست خربزه را به صورت پودر شده برای رفع گرفتگی‌های کبد مورد استفاده قرار دهید. پودر شده پوست خربزه گرفتگی‌های کبد را باز می‌کند و کارکرد کبد را بهبود می‌بخشد. 
 • پوست خربزه به صورت پودر شده ضد انگل است و می‌تواند انگل‌ها را از بین ببرد.
 • می‌توانید پوست و تخم خربزه را با هم بخور داده و بدین وسیله ورم ناشی از سرمازدگی و برف که در چشم رخ داده است رفع گردد.
 • همچنین در صورت بخور دادن پوست و تخم خربزه با هم مجاری ادراری باز می‌شوند.
 • پوست خربزه همچنین برای دفع سنگ کلیه مفید است و سنگ کلیه را دفع می‌کند.
 • می‌توانید پوست خربزه را به صورت ضماد برای برطرف کردن ورم و باد دماغ بخصوص برای اطفال استفاده نمایید. 
 • پوست له شده و کوبیده خربزه را بر روی پوست قرار دهید و شاهد درخشان شدن و رفع لکه‌های پوستی خود باشید.

خواص سایر قسمتهای خربزه

خواص قسمت گوشت خربزه

خربزه آب فراوانی دارد. به این سبب می‌تواند برای خنک شدن و رفع گرمازدگی مفید باشد. خوردن خربزه به پوست صورت طراوت و تازگی می‌بخشد. ویتامین A موجود در خربزه به تجدید و ترمیم سلول‌های بدن کمک می‌کند. خربزه با داشتن ویتامین C می‌تواند بدن را مقاوم کرده و از سرماخوردگی و بیماری‌ها پیشگیری نماید. همچنین ویتامین C خاصیت آنتی اکسیدانی دارد و می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کند. خربزه باعث رفع خستگی از طریق بالا بردن قند خون می‌شود.

خواص تخم خربزه

تخم خربزه به خاطر داشتن ویتامین E که ویتامین سلامت پوست و جوانی است، برای پوست مفید و مؤثر است. همچنین حاوی ویتامین A است که پیشگیری کننده بیماری‌های چشم است. تخم خربزه می‌تواند کرم روده را از بین ببرد. همچنین خاصیت ملین بودن دارد و تب‌های شدید را پایین می‌آورد. تخم خربزه میل جنسی را افزایش می‌دهد. تخم خربزه همچنین می‌تواند کبد، کلیه و مثانه را پاک و سالم گرداند.

نکات مهم

 • در صورت مصرف خربزه به میزان زیاد نفخ ایجاد می‌شود و نفخ می‌تواند موجب درد معده و روده شود.
 • افراط در مصرف خربزه برای طحال ضرر دارد.
 • اگر خربزه پس از غذا مصرف شود، ممکن است موجب ایجاد اسهال و ورم روده شود.
 • کسانی که معده ضعیف دارند، در صورت مصرف خربزه کال در آنها اسهال بروز می کند. همچنین خربزه کال باعث افزایش خلط می‌شود و برای سرمازدگی و درد سینه مضر است.
 • اگر می‌خواهید پوست خربزه را بجوشانید و از خواص آن استفاده کنید، ابتدا باید آن را به خوبی بشویید. سپس برای مدت سی دقیقه پوست خربزه را بجوشانید. این جوشانده را می‌توانید در یخچال و در ظرف در بسته نگهداری نمایید.

شما از خواص پوست خربزه چه می دانید؟ آیا از خواندن این مقاله لذت بردید و اطلاعاتتان در این زمینه بالا رفت؟ شما هم می‌توانید با ارسال نظرات و تجربیات خود در قسمت ارسال نظرما و مخاطبان ستاره را در تجربیات خود سهیم و از نظرات خود مطلع گردانید.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x