/ دسته‌بندی نشده / مدفوع نوزاد چه رنگی باید باشد؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

ممکن است پوشک نوزاد را باز کنید و با دیدن رنگ غیرعادی مدفوع او نگران سلامتی کودک شوید. احتمالا خودتان می‌دانید که رنگ مدفوع نوزاد از وضعیت جسمانی او خبر می‌دهد اما قبل از نگرانی بهتر است بدانید که علت چیست و مدفوع نوزاد چه رنگی باید باشد؟ در این مقاله به شما می‌گوییم که علت رنگ‌های مختلف مدفوع نوزاد چیست. همراه ما باشید.

سن، نوع غذا و وضعیت سلامتی نوزادان روی رنگ مدفوع آنها اثر می‌گذارد. مدفوع نوزادانی که تازه متولد شده‌اند، سیاه است؛ اما هرچه از زمان تولدشان می‌گذرد، رنگ آن به‌سمت زرد یا قهوه‌ای پیش‌ می‌رود.

تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک هم روی رنگ مدفوع اثر دارد. مدفوع قرمز یا سفیدرنگ نوزاد خبر از بیماری می‌دهد و باید سریعا به پزشک مراجعه شود.

رنگ مدفوع نوزاد و دلایل آن

عوامل مختلفی موجب تغییر رنگ مدفوع نوزاد می‌شوند. از رایج‌ترین این رنگ‌ها و همچنین علت آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدفوع سیاه نوزاد

رنگ مدفوع نوزادان کمتر از ۱ هفته، سیاه است که هیچ مشکلی ندارد. اما اگر پس از گذشت ۱ هفته، رنگ مدفوع همچنان سیاه باقی ماند، ممکن است علامت بیماری خاصی باشد.

در ۲۴ ساعت اولیه زندگی نوزاد، مامیزه از بدن او دفع می‌شود. مدفوع مامیزه یا مکونیوم، که از سلول‌های روده، مایع آمونیوتیک، صفرا، کرک جنینی و لایه‌های مخاطی تشکیل شده، ضخیم و سیاه است. جنین این مواد را وقتی در رحم مادر بوده، بلعیده است. مامیزه استریل است و معمولا هیچ بویی ندارد.

نوزاد در چند روز اول زندگی خود، مامیزه دفع می‌کند. رنگ مدفوع نوزاد به‌تدریج از سیاه به سبز تیره و سپس زرد تبدیل می‌شود.

پس از گذشت ۱ هفته، رنگ مدفوع دیگر سیاه نخواهد بود؛ اما اگر این سیاهی همچنان به قوت خود باقی ماند، نوزاد را باید به مراکز درمانی برد؛ زیرا ممکن است دستگاه گوارش او دچار خون‌ریزی شده باشد.

مدفوع زرد نوزاد

مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، به‌طور طبیعی زرد است؛ البته رنگ مدفوع آنها به زرد تیره تمایل دارد و ممکن است رگه‌های کوچکی در آن دیده شود.

این رگه‌ها ناشی از شیر مادر هستند و بی‌خطرند. بیشتر مواقع رگه‌های موجود در مدفوع این نوزادان را شبیه شیرابه‌هایی می‌دانند که در پنیر کاتج دیده می‌شود اما به رنگ زرد.

مدفوع قهوهای یا نارنجی نوزاد

رنگ مدفوع نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند، قهوه‌ای یا نارنجی است. مدفوع آنان کمی تیره‌تر و سفت‌تر از مدفوع نوزادانی است که با شیر مادر تغذیه می‌شوند.

مدفوع سبز نوزاد

گاهی‌ اوقات رنگ مدفوع بسیاری از نوزادان، سبز می‌شود. برخی از دلایل سبز شدن رنگ مدفوع نوزادان عبارت‌اند از:

  • هضم آهسته: معمولا زمانی رخ می‌دهد که نوزاد بیش از حد معمول شیر می‌خورد؛
  • وجود خوراکی‌های سبزرنگ در رژیم غذایی مادر شیرده؛
  • سرماخوردگی یا وجود نوعی میکروب معده؛
  • حساسیت غذایی یا تحمل‌نکردن غذایی خاص؛
  • وجود آنتی بیوتیک در بدن نوزاد یا مادر شیرده؛
  • درمان یرقان یا زردی نوزاد.

مدفوع برخی از نوزادان به‌طور طبیعی کمی سبزرنگ است. چنانچه نوزاد وزن طبیعی خود را دارد و احساس ناراحتی نمی‌کند، مدفوع سبز او نباید نگران‌کننده باشد.

مدفوع قرمز نوزاد

این رنگ نشان‌دهنده سالم‌نبودن نوزاد است. وقتی خون در مدفوع باشد، مدفوع قرمزرنگ می‌شود. در این حالت، باید به پزشک مراجعه کنید.

در چنین مواقعی، نوزاد یا به نوعی بیماری مبتلا شده یا مقدار کمی خون بلعیده است.

گاهی اوقات پیش می‌آید که نوک پستان مادر شیرده ترک برداشته یا خون‌ریزی می‌کند و نوزاد هنگام خوردن شیر، آن خون را می‌بلعد. بعضی مواقع هم ممکن است مقعد نوزاد به‌دلیل یبوست، خون‌ریزی کرده باشد.

مدفوع سفید نوزاد

رنگ سفید مدفوع هم نگران‌کننده است.

مدفوع سفیدرنگ طبیعی نیست و خبر از مشکلات کبدی می‌دهد. به‌طور مثال، بیماری یرقان در نوزادان بسیار شایع است و معمولا ۸۰ درصد آنها در چند روز اول تولدشان به یرقان مبتلا می‌شوند. یرقان پس از گذشت ۲ هفته اول ابتلا، درمان می‌شود.

اگر کسی در ۱۴ روز اول زندگی نوزاد خود به احتمال بیماری زردی مشکوک شده است، باید به رنگ مدفوع او دقت کند. مدفوع رنگ‌پریده یا سفید، علامت بیماری کبدی است. علامت دیگر این بیماری زردبودن ادرار نوزاد است.

وقتی مدفوع نوزاد رنگ‌پریده یا سفید است، پزشک مقدار بیلی‌روبین موجود در بدن نوزاد را آزمایش می‌کند. بیلی‌روبین، ترکیبی در بدن است که موجب دفع مواد زاید از بدن می‌شود.

دو نوع بیلی‌روبین وجود دارد و اگر مقدار یک نوع از آن بیش از حد باشد، فرد به بیماری یرقان مبتلا می‌شود.

مشخصههای دیگر مدفوع نوزادان

مدفوع نوزاد حاوی بافت‌ها و ویژگی‌های دیگری است. مدفوع نوزاد، قبل از اینکه او شروع به خوردن غذاهای جامد کند، معمولا بسیار نرم است.

مدفوع نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند، روان یا چسبنده است؛ اما نوزادانی که شیر خشک می‌خورند، مدفوعی سفت‌تر، البته نه جامد، دارند.

وجود مخاط در مدفوع نوزاد هم شایع است و به‌ندرت خبر از بیماری می‌دهد. اگر در کنار این مخاط، نوزاد بی‌قرار بود و رفتاری غیرمعمول داشت، او را نزد پزشک ببرید.

مدفوع خشک یا سفت نشانه کم‌ آبی بدن نوزاد است و اینکه به او به‌اندازه کافی مایعات نداده‌اید یا احتمال دارد نوزاد بیمار شده باشد.

بعد از اینکه نوزاد شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کند، ممکن است گاهی اوقات به یبوست مبتلا شود. نوزادان وقتی غذایی می‌خورند که دستگاه گوارش‌شان نمی‌تواند آن را به‌خوبی هضم کند، به یبوست مبتلا می‌شوند.

از طرفی، مدفوع بسیار آبکی علامت اسهال نوزاد است. کودکان مبتلا به اسهال، بیش از حد معمول دفع مزاج دارند و دمای بدن‌شان هم بالا می‌رود. اسهال موجب خشک‌شدن بدن نوزاد می‌شود که بسیار خطرناک و مهلک است.

نوزادان با یکدیگر تفاوت دارند و برخی از آنها ممکن است دفع بیشتری داشته باشند. بسیاری از نوزادان تازه‌متولد‌شده، پس از هر بار غذا خوردن دفع دارند که البته وقتی به ۶هفتگی برسند، تعداد دفع آنها کمتر می‌شود.

نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می‌شوند ممکن است فقط هفته‌ای یک بار دفع مزاج داشته باشند. نوزادان سالمی که با شیر خشک تغذیه می‌شوند هم روزانه یک بار دفع مزاج دارند.

زمان مراجعه به پزشک

نوزادان هرقدر بزرگ‌تر شوند، مدفوع آنها هم تغییر رنگ می‌دهد؛ مثلا وقتی نوزادی شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کند، غذای مصرفی‌اش روی رنگ مدفوع او اثر می‌گذارد. همچنین غذاهایی که هضم‌نشده از سیستم گوارشی نوزاد خارج می‌شوند، موجب تغییر رنگ مدفوع او می‌شوند.

رنگ‌های غیرمعمول مانند سبز، لزوما علامت بیماری نیستند، اما بهتر است با پزشک مشورت کنید. رنگ مدفوع نوزاد ممکن است پس از مدت کوتاهی تغییر کند و سپس به حالت عادی خود برگردد.

سفید، قرمز و سیاه رنگ‌های غیرمعمولی‌اند که هریک علامت نوعی بیماری هستند.

همچنین اگر ماده لزج بسیار زیادی در مدفوع نوزاد مشاهده کردید، ممکن است نوزادتان بیمار شده باشد. بنابراین هر زمان که احساس کردید که مدفوع نوزادتان به حالتی غیرطبیعی درآمده است، حتما به پزشک مراجعه کنید.

رنگ مدفوع نوزاد سالم

نوزادان تازه‌متولدشده تقریبا پس از هر بار تغذیه، دفع مزاج دارند. نوزادان پس از گذراندن ۳هفتگی خود، ممکن است در بازۀ روزی ۲ تا ۳ بار تا حتی هفته‌ای یک بار دفع مزاج کنند.

مدفوع‌های به رنگ زرد، نارنجی، قهوه‌ای یا سبز مشکلی ندارند و معمولا طبیعی هستند. همچنین مدفوع نوزاد ممکن است کمی رقیق یا کمی سفت باشد؛ اما مدفوع نباید بسیار آبکی یا سفت باشد.

کلام آخر

رنگ مدفوع نوزاد از وضعیت جسمانی او خبر می‌دهد. مدفوعی که کاملا نرم و به رنگ خاکی است، نشان از سلامت نوزاد دارد؛ اما باید نگران مدفو‌ع‌های قرمز یا سفید باشید.

رنگ سیاه مدفوع نوزاد هم باید پس از گذشت ۱ هفته از زندگی او تغییر کند و به رنگ‌های معمولی مدفوع درآید.

به‌طورکلی، تا زمانی‌که نوزاد، رشد و وزن طبیعی خود را دارد، نباید نگران بیشتر رنگ‌های مدفوع او شد.

پوشک خونی یعنی چه؟ شایعترین دلایل خونیشدن پوشک کودکان

بزرگ‌کردن کودکان دشوار و طاقت‌فرساست، به‌ویژه برای پدرومادرهایی که نخستین فرزندان‌شان را بزرگ می‌کنند و پیش از این، با بچه‌ها سروکار نداشته‌اند. مشکلات و عارضه‌های بسیاری هستند که نوزادان تازه‌متولدشده را بی‌قرار می‌کنند و هریک علل و نشانه‌های خود را دارند. یکی از این نشانه‌ها، که به‌سادگی می‌تواند باعث ترس و دلهره پدرومادرها شود، خونی‌شدن پوشک نوزاد است. اما این نگرانی تا چه حد بجا است؟ اصلا پوشک خونی یعنی چه؟ چه دلایلی موجب خونی‌شدن پوشک می‌شوند؟ اینها سؤالاتی است که در ادامۀ مطلبِ حاضر پاسخی برایشان خواهیم یافت. همراه ما باشید.

پوشک خونی یعنی چه؟ دلایل خونیشدن پوشک کودکان

کاهش سطح هورمون استروژن در بدن نوزاد دختر

اولین سرنخی که در پاسخ به سؤال پوشک خونی یعنی چه؟ به آن می‌رسیم، کاهش سطح هورمون استروژن در بدن نوزادان دختر است. اما منظور از کاهش سطح این هورمون در بدن نوزاد دختر چیست و چگونه باعث خونی‌شدن پوشک او می‌شود؟ در ادامه خواهیم گفت.

زمانی که کودک هنوز متولد نشده است و در شکم مادرِ باردار است، احتمال آن وجود دارد که استروژن موجود در بدن مادر، باعث تحریک رحم کودک شود؛ به این صورت که بخشی از هورمون‌های مادر به هورمون‌های نوزاد دختر اضافه می‌شوند. وقتی نوزاد دختر به دنیا می‌آید، باید هورمون‌های استروژن مادرش را ـ که طی دوران بارداری دریافت کرده است و اضافی هستند ـ به‌نوعی تخلیه کند؛ بنابراین قاعدگی (پریود) نصفه‌ونیمه‌ای را تجربه می‌کند تا سطح هورمون استروژن در بدنش کاهش پیدا کند، تنظیم شود و به حالت معمول بازگردد. شاید به همین خاطر، پوشکش خونی شده باشد.

در نگاه اول چنین اتفاقی ممکن است دلهره‌آور به نظر برسد، اما اصلا جای نگرانی نیست. فقط کمی زمان می‌برد تا سطح هورمون استروژن در بدن نوزاد دختر به حالت معمول برگردد و تنظیم شود. پس از آن، دیگر خبری از پوشک خونی نخواهد بود.

نوزاد پسر نیز تا مدتی پس از ختنه‌شدن، خون‌ریزی‌ای شبیه‌ به‌ این را تجربه می‌کند که ممکن است تا بهبودی کامل او ادامه پیدا کند.

یبوست

یبوست نیز عامل دیگری است که سبب خونی‌شدن پوشک می‌شود. در مدفوع نوزاد دچار یبوست، رگه‌های خونی مشاهده خواهد شد. احتمال ابتلای هر نوزادی به این عارضه وجود دارد، اما بیشتر در میان نوزادانی رایج است که از شیرخشک تغذیه می‌کنند یا به‌تازگی خوردن غذاهای جامد را شروع کرده‌اند.

کودک مبتلا به یبوست، به‌هنگام مدفوع‌کردن بیشتر از حد معمول به خودش فشار می‌آورد. چنین فشاری می‌تواند باعث زخم‌شدن یا ایجاد شکاف در اطراف مقعد او شود و پس از آن، هر بار که مدفوع کند، شکاف یا زخم ایجادشده کمی سر باز می‌کند و دچار خون‌ریزی می‌شود. جای تعجبی نیست که چنین عارضه‌ای کودک را بسیار آزرده و ناراحت کند. اما راهکارهایی هستند که می‌توانید برای بهبود وضعیت او به کار بگیرید.

اگر کودکتان مبتلا به یبوست است و درد ناشی از مدفوع‌کردن بی‌قرارش کرده است، یکی‌ دو بار در روز، او را به حمام آب گرم ببرید؛ شاید این راهکار حالش را بهتر کند. کرم موضعی ضدعفونی‌کننده و سوختگی پای مخصوص کودک هم انتخاب مناسب دیگری است و درد کودک را تسکین می‌دهد.

پس از رفع یبوست، چند هفته‌ای زمان می‌برد تا زخم‌ها و شکاف‌های اطراف مقعد کودک بهبود پیدا کنند؛ پس از آن، دیگر خبری از پوشک خونی نخواهد بود.

ابتلای نوزادان تازه‌متولدشده به یبوست بسیار نادر است؛ چراکه هنوز شروع به خوردن غذاهای جامد نکرده‌اند. در صورت مشاهده خون در پوشک چنین نوزادانی معمولا باید به‌دنبال دلایل دیگر باشید.

زخمهای سطحی و ناپیدای نوک سینه مادر

گاهی بر روی نوک سینه مادر شیرده زخم‌هایی ایجاد می‌شوند که بسیار ریز هستند و در حالت معمول دیده نمی‌شوند. ممکن است نوزاد همراه با شیر، خون جاری‌شده از این زخم‌ها را بمکد و به‌دنبال آن، از طریق مدفوع یا ادرارش خون مکیده‌شده را دفع کند. بنابراین زخم‌های سطحی نوک سینه مادر سرنخ دیگری است که ما را به جواب سؤال پوشک خونی یعنی چه؟ می‌رساند.

این زخم‌های سطحی سلامتی کودک را تهدید نمی‌کنند؛ می‌توانید تا بهبودی کامل زخم‌ها بدون نگرانی به شیردادن ادامه دهید.

سایر علتهای احتمالی خونیشدن پوشک

ابتلای کودک به اسهال عامل دیگری است که باعث پیدایش رگه‌های خونی در مدفوع او و خونی‌شدن پوشک می‌شود.

حساسیت پوستی در ناحیه زیر پوشک و ایجاد جوش یا دانه در این ناحیه، اگر به آن رسیدگی نشود و جهت بهبودی آن اقدامی نشود، می‌تواند شدت بگیرد و سرانجام به خون‌ریزی منجر شود. بنابراین حساسیت پوستی شدید هم می‌تواند موجب خونی‌شدن پوشک شود.

عامل احتمالی دیگر آلرژی کودک به پروتئین موجود در شیر گاو است. پروتئین شیر گاو می‌تواند باعث ناراحتی دستگاه گوارش کودک و پیدایش رگه‌های خونی در مدفوع او شود.

چه زمانی باید به متخصص اطفال مراجعه کرد؟

در بعضی موارد، ابتلای نوزاد به بیماری عفونی یا عارضه‌ای دیگر موجب خونی‌شدن پوشک او می‌شود. چنین بیماری‌هایی معمولا با نشانه‌هایی همراه هستند که در ادامه مهم‌ترین‌شان را برخواهیم شمرد. در صورت مشاهده هریک از این نشانه‌ها، به متخصص اطفال مراجعه کنید:

  • خون‌ریزی شدید یا برطرف‌نشدن آثار خون از روی پوشک پس از مدت‌زمان طولانی؛
  • ناخوش یا بی‌حال بودن کودک؛
  • تب شدید؛
  • به‌آسانی کبودشدن بدن کودک.

جمعبندی

در پاسخ به سؤال پوشک خونی یعنی چه؟ جواب‌های متعددی می‌توان داد. کاهش سطح استروژن در نوزادان دختر و ختنه‌شدن نوزادان پسر از جمله علت‌های شایع پوشک خونی هستند. یبوست هم عامل شایع دیگری است که البته نوزادان تازه‌متولدشده را کمتر تحت‌تأثیر قرار می‌دهد (مگر آنکه از شیرخشک تغذیه کنند). به‌هرعنوان، خونی‌شدن پوشک در بیشتر موارد نشانه‌ای است که پس از مدت کوتاهی به‌خودی‌خود برطرف خواهد شد و جای نگرانی چندانی ندارد؛ البته بروز علائمی چون تب شدید یا ناخوشی دائمی کودک می‌توانند خبر از عارضه‌ای جدی‌تر بدهند. در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است به متخصص اطفال مراجعه کنید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید

منبع: 1

کلمات کلیدی : مدفوع نوزاد – رنگ – سلامت

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x