/ دسته‌بندی نشده / مواد سازنده کلاه ایمنی چیست و انواع آن کدام است؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

امروزه انواع مختلفی از کلاه‌های ایمنی از نظر نوع و جنس در بازار موجود است. از جمله مهمترین مواد سازنده کلاه ایمنی می‌توان به پلاستیک، آلومینیوم، فایبر گلاس و پلی کربنات اشاره کرد.

کلاه ایمنی وسیله‌ای است که اغلب موتور سواران برای محافظت از سر خود می‌پوشند. کلاه‌های ایمنی علاوه بر موتور سواری برای کار‌های مختلفی که در آن ممکن است سر افراد از طریق ضربه، حرارت و انرژی الکتریکی آسیب ببیند مورد استفاده قرار می‌گیرند.

گذاشتن کلاه ایمنی روی سر از نظر قوانین راهنمایی و رانندگی اجباری است. این کلاه‌ها باید به گونه‌ای ساخته شوند که در زمان تصادف از آسیب رسیدن به قسمت‌های مختلف سر مانند مغز، چشم ها، بینی، گوش‌ها و صورت جلوگیری کنند و از طرف دیگر برای راندن موتور در مسافت‌های طولانی راحت باشند. برای حصول این نتایج باید قسمت خارجی کلاه جنس مقاومی داشته و در برابر ضربات استحکام خود را حفظ کند و قسمت داخلی نرم بوده و باعث اذیت شدن راننده موتور نشود. آیا می‌دانید کلاه ایمنی از چه موادی ساخته شده است؟ این مقاله به معرفی ویژگی های انواع مختلف مواد سازنده کلاه ایمنی اختصاص داده شده است.

اجزای تشکیل دهنده کلاه ایمنی

 • کلاه یا سرپوش
 • پوسته خارجی
 • لبه جلو
 • عامل تعلیق ساز
 • نوار عرق گیر
 • پیشانی بند
 • نوار پشت گردن
 • چانه بند

مواد سازنده پوسته خارجی کلاه ایمنی

برای پوسته خارجی کلاه ایمنی از مواد مختلفی به شرح زیر استفاده می‌گردد:

 • پلی اتیلن
 • پلیمر ABS
 • فایبرگلاس
 • آلومینیوم
 • پلی کربنیت

ویژگی‌های کلاه ایمنی پلاستیکی

استفاده از کلاه ایمنی پلاستیکی شامل پلی اتیلن و ABS می‌تواند افراد را در برابر ضربات وارده به سر محافظت کرده و همچنین از گیر کردن موی سر به قسمت‌های متحرک دستگاه‌ها در هنگام کار محافظت کند. پلیمر ABS در مقایسه با پلی اتیلن مقاومت بیشتری در برابر ضربه از خود نشان می‌دهد. برای آزمون کلاه ایمنی آن را به یک سر مصنوعی می‌گذارند و یک جسم ۵ کیلویی را از فاصله ۱ متری رها می‌کنند و مقدار ضربه وارده به سر را اندازه گیری می‌کنند. این ضربه نباید بیشتر از ۵۰۰ dyne باشد. کلاه ایمنی پلاستیکی عایق برق است و برای استفاده در صنایع الکترونیکی مناسب خواهد شد.

ویژگی‌های کلاه ایمنی آلومینیومی

این نوع از کلاه ایمنی مقاومت بالایی در برابر ضربات وارده از خود نشان می‌دهد و متناسب با ضخامت آن ایمنی آن نیز افزایش می‌یابد. کلاه آلومینیومی در برابر مواد مذاب نیز مقاوم است و در صنایع فولاد نیز می‌توان از آن استفاده کرد. به دلیل سر و کار داشتن آتش نشان‌ها با آتش امکان استفاده از کلاه ایمنی آلومنیومی برای این افراد وجود دارد. کلاه ایمنی آلومینیومی وزن سبکی دارد و باعث خستگی سر و گردن کارکنان نمی‌گردد و قابل استفاده در کار‌های ساختمانی و صنایع کاغذ سازی است.

ویژگی‌های کلاه ایمنی پلی کربنات

این نوع کلاه مقاومت خوبی از خود در برابر ضربه نشان می‌دهد. کلاه ایمنی که با جنس پلی کربنات ساخته می‌شود در برابر نفوذ حرارت مقاوم بوده و علاوه بر محافظت از سر، خود کلاه نیز در گرمای زیاد آسیب نمی‌بیند.

ویژگی‌های کلاه ایمنی فایبر گلاس

کلاه ایمنی فایبر گلاس تا دمای ۲۰۰۰ درجه مقاوم است و به عنوان کلاه ایمنی ضد حرارت شناخته می‌شود. از این نوع کلاه در صنایعی که با حرارت زیادی سر و کار دارند مانند صنایع ریخته گری استفاده می‌شود.

 سخن آخر

استفاده از کلاه ایمنی در هنگام موتور سواری و کار در محیط‌های حادثه آفرین، از جمله مسائل مهم برای حفظ جان افراد است. انواع مختلفی از کلاه ایمنی از نظر جنس مواد سازنده و طراحی در بازار وجود دارد که می‌توان متناسب با نوع کاربرد آن‌ها را تهیه کرد.

مواد سازنده کلاه ایمنی

منبع:

1

اجزای اصلی و مواد سازنده بدنه یخچال

از مهم‌ترین قسمت‌های یک یخچال می توان به شیر انبساط، کندانسور، کمپرسور و گاز مبرد اشاره کرد همچنین از مهمترین مواد سازنده بدنه یخچال فلز و پلاستیک است.

هزاران سال مردم برای جلوگیری از فساد مواد غذایی و به منظور خنک نگه داشتن آن‌ها، قسمت‌های بزرگی از یخ‌ها را برش داده و ذخیره می‌کردند. پس از مدت‌ها برای رفع این مشکلات فن آوری یخچال و سپس فریزر در سال ۱۹۱۳ به بازار آمد. همچنین با گذشت زمان و با تغییر در سبک زندگی افراد، طراحی یخچال‌ها و مواد تشکیل دهنده آن نیز دچار تغییراتی شدند. در این مقاله قصد داریم شما را با مواد سازنده یخچال آشنا کنیم و قبل از آن نیز به توضیح مختصری درباره قسمت‌های اصلی یخچال می‌پردازیم.

اجزای اصلی تشکیل دهنده‌ یخچال

یک سیستم خنک کننده مواد غذایی یا همان یخچال فریزر‌ها از چندین قسمت مختلف تشکیل شده اند که ما فقط برخی از آن‌ها را می‌توانیم مشاهده کنیم. به غیر از بدنه، درب و قسمت داخلی یخچال، از مهم‌ترین قسمت‌های یک یخچال می‌توان به شیر انبساط، کندانسور، کمپرسور و گاز مبرد اشاره کرد که در اصل کارکرد یخچال به هماهنگی بین این اجزا بستگی دارد. کارکرد این اجزا به شکل زیر است:

۱. کمپرسور

به گفته برخی‌ها کمپرسور قلب یخچال است، در اصل کمپرسور موتور یخچال نامیده می‌شود که وظیفه‌ی آن، به گردش در آوردن گاز مبرد در سایر قسمت‌های یخچال است.

۲. اواپراتور

اواپراتور به قطعه‌ای در یخچال گفته می‌شود که وظیفه‌ی سرما سازی در یخچال را بر عهده دارد.

۳. شیر انبساط

به مجموعه لوله‌های مسی نازکی گفته می‌شود که باعث کاهش دمای مبرد مایع شده و فشار را کاهش می‌دهد.

۴. کندانسور

این قسمت از یخچال، از سیم‌های مسی بزرگی که معمولا در پشت یخچال جای دارند ساخته می‌شود و در اصل وظیفه خنک کنندگی (رادیاتور خنک کننده) یخچال را بر عهده دارد.

مواد سازنده قسمت‌های مختلف بدنه یخچال

در قسمت قبل با قسمت‌های اصلی یک یخچال که با هماهنگی یکدیگر، کار خنک کنندگی را بر عهده داشتند آشنا شدیم، اما برای شناخت بهتر عملکرد یخچال و فریز در ادامه به توضیح کامل مواد سازنده هر قسمت از بدنه یخچال می‌پردازیم:

۱. مواد سازنده قاب و بدنه یخچال

حدود ۶۰ درصد یخچال و فریز‌ها از فلز تشکیل شده اند، بخش عمده وزن آن، حاصل از آهن و فولاد بکار رفته در آن است. در واقع بر اساس تخمین موسسه اطلاعات بازیافت لوازم خانگی، یخچال و فریزر حاوی ۱۲۳ پوند (حدود ۵۶ کیلوگرم) فولاد است، این فولاد بکار رفته در بدنه یخچال به قاب آن استحکام و دوام می‌بخشد. قسمت‌های بیرونی آن ممکن است از لایه‌ای نازک از آلومینیوم یا استیل ضد زنگ پوشیده شود، اگر چه برخی از آن‌ها از لایه‌های مختلف رنگ و روکش پوشیده شده اند.

۲. پلاستیک داخلی

حدود ۴۰ درصد از یخچال و فریزر را مواد پلاستیکی تشکیل می‌دهند، بر طبق تحقیقات صورت گرفته، در یک یخچال متوسط ۲۰ پوند (حدود ۹ کیلو گرم) مواد پلاستیکی به کار رفته است. از پلاستیک در ساخت اجزای داخلی، آستر‌ها وهمچنین قفسه استفاده می‌شود. در عین حال مواد سازنده قسمت‌های درب یخچال را موادی مثل پلی کربنات یا اکرلیک تشکیل می‌دهند و نیز برخی از قفسه‌ها از جنس آلومینیوم هستند.

۳. مواد عایق

عایق کاری موثر در دیواره‌های یخچال و فریزر باعث سرد شدن و گرما زدایی شده و باعث افزایش بهره وری انرژی و دور نگه داشتن هزینه‌های جانبی می‌شود. در یخچال‌های مدرن از ورقه‌های نازک فوم پلی اورتان استفاده می‌کنند که در بین لایه‌های پلاستیک داخلی و پوسته‌ بیرونی قرار دارد. با به وجود آمدن ماده پلی اورتان یخچال‌ها تا ۶۰ درصد نسبت به تولیدات ۱۵ سال پیش کارآمد‌تر شدند.

۴. گاز خنک کننده‌ یخچال

اولین مبرد‌ها (گاز خنک کننده سیستم یخچال) حاوی مواد شیمیایی کشنده‌ای مانند آمونیاک و متیل کلرید بودند که در صورت نشت آن‌ها باعث مرگ می‌شدند. اما با گذشت زمان، تولید کنندگان از مواد مطمئن تری مانند گاز فرئون برای سیستم خنک کنندگی یخچال‌ها استفاده کردند.

سخن آخر

در حالی که کمپرسور، کندانسور، اواپراتور و سایر اجزای یخچال فقط بخش کمی از مواد مورد استفاده در یخچال را شامل می‌شوند، اما تاثیر بسزایی در عملکرد یخچال‌ها دارند. باله‌ها و لوله‌های یخچال از آلیاژ‌های آلومینیوم، مس یا فلز ساخته شده اند که وظیفه‌ی هدایت حرارت را بر عهده دارند.

پوشش مورد استفاده در اطراف موتور اغلب از فولاد تشکیل شده است هر چند که ممکن است از آلومینیوم یا آلیاژ‌های دیگر نیز استفاده کنند. همچنین تیغه‌های فن بکار رفته در داخل اواپراتور بسته به نوع مدل یخچال‌ها می‌توان از پلاستیک، آلومینیوم و استیل ساخته شوند.

مواد سازنده کلاه ایمنی

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x