/ دسته‌بندی نشده / همه چیز درباره حساسیت و آلرژی به گردو
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آلرژی به گردو می تواند به دلیل گرده درخت باشد که خفیف است یابه دلیل آلرژی به مغز گردو و ناسازگاری با سیستم ایمنی باشد که واکنش آنافیلاکسی و مشکلاتی مانند تنگی نفس را در پی خواهد داشت.

آیا تاکنون با خوردن گردو احساس کرده‌اید که نسبت به این ماده غذایی حساسیت دارید؟ در صورتی که پاسخ شما مثبت است باید به این موضوع توجه داشته باشید که احتمال دارد نسبت به دیگر مغزیجات نیز حساسیت نشان دهید. گردو یکی از خوش‌طعم‌ترین و مغذی‌ترین مواد غذایی است. از خواص گردو می‌توان به تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز و قلب اشاره کرد. آلرژی به گردو مشکلی است که برای برخی افراد وجود دارد و البته در بین کودکان شایع‌تر است. در این مطلب به بررسی حساسیت و آلرژی نسبت به گردو می‌پردازیم.

حساسیت به گردو حرارت دیده

گردو برای طبخ کیک و شیرینی‌های بسیاری استفاده می‌شود. با وجود این که در شیرینی پزی این ماده غذایی حرارت می‌بیند، اما همچنان حساسیت به گردو در بین افرادی که گردوی حرارت دیده خورده‌اند نیز دیده می‌شود. اگر قبلاً بدنتان نسبت به گردو‌ تر یا خشک شده آلرژی نشان داده، بهتر است از مصرف مواد غذایی حاوی این مغز خودداری کنید.

علت حساسیت به گردو

آلرژی به گردو به دو دلیل می‌تواند ایجاد شود.

 1. اولین حساسیت نشان دادن نسبت به گردو ناسازگاری آن با سیستم ایمنی بدن است. پروتئین‌های موجود در این ماده به عنوان آلرژن یا آلرژی زا عمل می‌کنند و سیستم ایمنی بدن نمی‌تواند بی‌ضرر بودن آن‌ها را تشخیص دهد.
  به دلیل این که سلول‌ها تشخیص می‌دهند که تهدید بالقوه‌ای برای سیستم بدنی ایجاد شده پادتن یا آنتی بادی تولید می‌کنند. آنتی بادی ایمنوگلوبولین E در طی حملات توسط آلرژن‌ها، آنتی‌ژن‌ها را درگیر می‌کند و برای آزاد سازی آنتی هیستامین و مواد شیمیایی مورد نیاز دیگر، سیگنالی به سیستم ایمنی بدن می‌فرستد. ترشح این مواد شیمیایی سبب بروز واکنش آلرژیک در بدن می‌شود.
 2. نوع دیگری از آلرژی‌ها نسبت به گردو به دلیل وجود گرده درخت این محصول رخ می‌دهد.

علائم حساسیت و آلرژی به گردو

هنگام بروز هر دو نوع آلرژی نسبت به گردو، علایم مختلفی دیده می‌شود. حساسیت نسبت به مغز گردو معمولا با واکنش آنافیلاکسی همراه بوده و به صورت بالقوه شدید است؛ اما واکنشی که نسبت به گرده درخت وجود دارد خفیف‌تر است. برای این که بتوانید تشخیص دهید به گردو حساسیت دارید یا خیر باید با علائمی که نشان دهنده آلرژی نسبت به این ماده غذایی هستند آشنایی داشته باشید.

علایم اولیه یا حساسیت شدید نسبت به گردو عبارتند از:

 • مشکلات شدید تنفسی مانند آسم
 •  افت ناگهانی فشار خون
 •  حالت تهوع یا استفراغ
 •  نبض ضعیف یا قوی
 •  غش یا از بین رفتن هوشیاری

علایم حساسیت نوع دوم یا خفیف به مصرف گردو عبارتند از:

 • خارش گلو و دهان
 •  تورم دهان، لب و زبان
 •  واکنش‌های پوستی مانند کهیر و اگزما
 •  تورم و قرمزی صورت و بخش‌های مختلف بدن
 •  احساس درد یا گرفتگی در شکم
 •  حالت تهوع یا استفراغ
 •  اسهال
 •  آبریزش بینی یا گرفتگی بینی
 •  سرفه
 •  خس خس سینه
 •  عطسه
 •  تنفس مشکل دار و سخت

تشخیص حساسیت به گردو

آلرژی داشتن به گردو قابل تشخیص نیست و حتماً باید این موضوع تأیید شود. در صورتی که پس از مصرف گردو یا مواد غذایی حاوی این مغز، یکی از علایم ذکر شده را داشتید، باید به مراکز درمانی مراجعه کنید. پزشکان برای تشخیص حساسیت نسبت به این ماده غذایی ابتدا درباره سابقه حساسیت برای سایر اعضای خانواده سؤالاتی را مطرح کرده و علایم را یادداشت می‌کنند. برای بررسی هر دو نوح حساسیت به گردو روش‌های زیادی وجود دارد. در ادامه برخی از این موارد برای آشنایی بیشتر ارائه شده است.

۱. تشخیص حساسیت از طریق پوست

یکی از آزمایش‌های متداول برای تشخیص آلرژی به گردو تست از طریق پوست است. در این روش مقداری عصاره گردو توسط سوزن به بخش کوچکی از پوست تزریق می‌شود. در صورتی که در ناحیه تزریق شده برجستگی‌های قرمز رنگ ظاهر شدند، فرد مورد نظر نسبت به این ماده غذایی حساسیت دارد.

۲. آزمایش خون

آزمایش خون برای بررسی وجود آنتی بادی ایمنوگلوبولین E انجام می‌شود. در صورتی که این ماده درون خون وجود داشته باشد، مشخص می‌شود که فرد مورد نظر نسبت به گردو حساسیت دارد.

عوامل مؤثر در آلرژی به گردو

درست است که افراد زیادی ممکن است نسبت به مصرف گردو حساسیت داشته باشند، اما برخی از عوامل وجود دارند که احتمال بروز آلرژی به این ماده غذایی را افزایش می‌دهند. با ستاره همراه باشید و با این عوامل بیشتر آشنا شوید.

۱. تب یونجه

افرادی که به دلیل وجود گرده گل و گیاهان به بیماری تب یونجه مبتلا می‌شوند، احتمال این که به گرده گردو آلرژی داشته باشند و با خوردن این ماده غذایی دچار حساسیت شوند برایشان بیشتر است.

۲. حساسیت متقابل

در صورتی که فردی به مغزیجاتی مانند بادام زمینی و آجیل‌های متنوع آلرژی داشته باشد، احتمال این که به گردو نیز حساسیت متقابل نشان دهد وجود خواهد داشت؛ بنابراین در صورت حساسیت داشتن به هرگونه مغزیجات، هنگام مصرف گردو احتیاط بیشتری داشته باشید.

۳. آسم یا اگزما

فردی که به بیماری‌های تنفسی مانند آسم مبتلا باشد یا اگزما داشته باشد، احتمال این که نسبت به گردو آلرژی نشان دهد افزایش پیدا می‌کند.

۴. سابقه خانوادگی

فردی که خواهر یا برادرش به گردو آلرژی دارد، به احتمال زیاد بدن او نیز نسبت به این ماده غذایی حساسیت نشان می‌دهد.

۵. باقی ماندن حساسیت از گذشته

اگر در گذشته نسبت به گردو حساسیت داشته‌اید و در بازه زمانی این مشکل برطرف شده است، احتمال این که آلرژی به گردو با مصرف آن در زمان آینده بروز کند وجود خواهد داشت.

 • پیشگیری از عوارض مصرف گردو

حساسیت نسبت به گردو بیشتر با واکنش‌های آنافیلاکسی که سلامتی انسان را تهدید می‌کنند شناخته می‌شوند. تحقیقات نشان می‌دهد که پس از بادام زمینی، گردو عامل بیشتر مرگ و میر‌های ناشی از آنافیلاکسی بوده است. برای این که همیشه سالم بمانید، باید زمان کافی برای تشخیص آلرژی به گردو و درمان آن داشته باشید تا بتوانید از عوارض خطرناکی که حساسیت به گردو دارد پیشگیری نمایید.

درمان آلرژی ناشی از مصرف گردو

اولین روش برای درمان حساسیت نسبت به گردو اجتناب از مصرف آن است. این روش درمانی در حقیقت نوعی پیشگیری به حساب می‌آید.
سایر روش‌های درمانی که در این باره ارائه شده‌اند، استفاده از دارو‌های آنتی هیستامین برای افرادی است که علائم خفیف ناشی از حساسیت به گردو را دارند. آنتی هیستامین‌ها را باید طبق دستور پزشک مصرف کنید.
واکنش‌های آنافیلاکسی که شدید هستند و سلامتی فرد را تهدید می‌کنند معمولاً با تزریق آدرنالین کنترل می‌شوند. در صورت مشاهده واکنش‌های آنافیلاکسی باید بیمار هر چه سریع‌تر به اورژانس مراجعه کند تا پزشک بتواند مراحل درمان را انجام داده و از بروز خطر جدی برای فرد پیشگیری کند.

مواد غذایی و آرایشی حاوی گردو

افرادی که با آلرژی گردو دست و پنجه نرم می‌کنند باید درباره این که کدام مواد غذایی و البته مواد آرایشی که حاوی این مغز هستند دانش کافی کسب کنند. با داشتن یک لیست مناسب از مواد غذایی و مواد آرایشی حاوی گردو می‌توانید از مصرف این مواد خودداری کنید. این مواد عبارتند از:

 •  کیک‌های مختلف
 •  بیسکوییت‌های متنوع
 •  کوکی‌ها و کلوچه‌ها
 •  نان‌های حجیم
 •  کره گردو
 •  بستنی‌های متنوع
 •  روغن گردو
 • ترشی گردو
 •  برخی از سس‌ها
 • کرم های مرطوب کننده
 • اسکراب‌های حاوی گردو

افرادی که به گردو آلرژی دارند علاوه بر عدم مصرف گردو خام باید از استفاده مواد فوق اجتناب کنند. بهترین راه برای این که متوجه شوید مواد غذایی و آرایشی حاوی گردو هستند یا خیر، مطالعه برچسبی است که روی آن‌ها درج شده است. همچنین برای خرید خوراکی‌های محلی و خوردن غذا در رستوران باید درباره این که از گردو برای تهیه این مواد استفاده شده یا خیر از فرد ارائه دهنده خدمات سؤال کنید.

سخن آخر

گردو مانند دیگر مغزیجات توسط کودکان و بزرگسالان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده غذایی خاص و خوش طعم عملکرد مغز را بهبود می‌دهد و برای تقویت حافظه مؤثر است. گردو ضد سرطان است و از پیری پیشگیری می‌کند. خوردن گردو سبب تنظیم فشار خون و قند خون می‌شود و از بروز بیماری‌هایی مانند حملات قلبی پیشگیری می‌کند. کالری گردو فراوان است و از خوردن بیش از حد آن باید اجتناب کرد.

با وجود این همه خاصیت، گردو ممکن است سبب بروز حساسیت‌های شدید شود و حتی زندگی فرد را به خطر بیندازد. در صورتی که پس از مصرف گردو دچار تنگی نفس شدید یا یکی از علایم ذکر شده در مقاله را داشتید، باید هر چه سریع‌تر به مراکز درمانی مراجعه کنید و تحت مداوای پزشک قرار بگیرید.

با مطالعه مقاله‌های میوه‌های آلرژی زا چه میوه‌هایی هستند؟ و تفاوت آسم و آلرژی چیست؟ می‌توانید دانش بیشتری درباره آلرژی و مواد غذایی آلرژی زا کسب کنید.

برگرفته از: research.bmh.manchester.ac و ayurtimes

حساسیت به گردو

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x