/ پزشکی / کشتی کج
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سرگرم کننده بودن یا غیرواقعی بودن کشتی کج از جذابیت های اصلی آن به شمار میرود. در واقع دنیای کشتی کج ترکیبی از نمایش، درام تلویزیونی، کمدی بداهه سرایی، داستان های خانوادگی، ورزش، مبارزه در رینگ، برنامه ریالیتی شو و یک برنامه تلویزیونی غیرواقعی دارای سناریو و همینطور سیرک های سیار است.

کشتی کج

سرپوش ورزشی – برعکس کشتی گیران آماتور، کشتی گیران حرفه ای برای انجام مسابقه دستمزد می گیرند و معمولاً مهارت بالاتری هم دارند حتی برخی از کشتی گیران از داروهای نیروزای استروئیدی استفاده می کنند و کمپانی دبلیودبلیوای از ورزشکاران خود ازمایش های کنترل دوپینگ می گیرد.

با این که کشتی کج، مسابقه ای کاملاً نمایشیست ولی دارای تماشاچی های زیادی می باشد. هر کدام از مبارزان در ابتدای مسابقه در یکی از گوشه های رینگ می ایستند. مسابقه میتواند بین دو نفر یا بین چند نفر یا حتی بین دو تیم با تعداد نفرات بیشتر از دو نفر برگزار شود. در این رشته ورزشی یک نوع مسابقه دیگر هم بر گزار می شود که در آن چند مبارز برای پیروزی خودشان با هم درگیر می شوند. به عبارت دیگر هیچ یک از مسابقه دهنده ها با هم متحد نیستند و همگی یکدیگر را کتک می زنند تا عاقبت به پیروزی برسند. یکی از پرسش های اکثر تماشاچیان اینست که چرا برای برگزاری این ورزش در رینگ، لقب کشتی را به آن می دهند؛ درحالی که قوانین آن با مسابقات کشتی فرق دارد.

از نظر خیلی از افراد، کشتی کج ورزشیست که در آن دو مسابقه دهنده به ظاهر تا سر حد مرگ یکدیگر را کتک می زنند و برای شکست حریف از خشن ترین فنون استفاده می کنند. در واقع کشتی کج از یک نوع کشتی محلی فرانسه گرفته شده است. البته کشتی حرفه ای که به اشتباه به آن کشتی کج می گویند دارای فنون خاصی نیست و از بقیه ورزش ها، بیشتر فن هایش را گرفته است. احتمالا وقتی این ورزش شکل گرفت، بخاطر این که فنون آن به کشتی شباهت داشت، اسم کشتی کج را برای آن انتخاب نمودند.

در واقع کشتی کج از یک نوع کشتی محلی فرانسه گرفته شده است

مسابقات WWE

دلیل رقابت اینهمه ورزشکار با هم‌دیگر در مسابقات WWE علاوه بر مسائل و درگیری های شخصی، اینست که بعنوان بهترین چهره کشتی کج شناخته شوند. قهرمانی های مختلفی در هر برند وجود دارد که بسیاری از افراد در هر کدام به دنبال رسیدن به قهرمانی هستند. عناوین کشتی کج نیز به دو دسته اصلی و فرعی که در زنان و مردان متفاوت است، تقسیم می شود. قهرمانی های متفاوتی برای قسمت های انفرادی و تیمی نیز وجود دارد و هر کدام کمربند خاص خود را دارد.

به بهترین کشتی گیران با برنده شدن و قهرمانی، کمربندهایی داده میشود که باید برای نگه داشتن آن کمربند در مسابقات بجنگند و چنانچه باختند، کمربند را از دست می دهند و باید برای به دست آوردن آن مجددا تلاش کنند. در چندین فدراسیون، این مسابقات اجرا میشود که در حال حاضر مهم ترین آنها WWE است. این فدراسیون متشکل از سه شاخه ی مختف شامل RAW و SMACKDOWN, ECW است که هر کدام از آن ها قهرمانان خود را دارد. فدراسیون TNA پس از آن قرار دارد که حرف چندان دربرابر WWE ندارد. بسیاری از قهرمانان قدیمی دیگر فدراسیون ها من جمله WWE و WCW سابق در این فدراسیون حضور دارند. هم اکنون سال هاست که سری بازی های WWE با نام WWE Smackdown vs RAW به بازار وارد می شود و از پرفروشترین بازی های سال به حساب می آید که توسط کمپانی THQ ساخته شده است.

واژه شناسی کشتی کج

کلمه ی کشتی کج در زبان انگلیسی Professional wrestling یا بطور مختصر pro wrestling میباشد که معنی آن« کشتی حرفه ای» است ولی دلیل این که ایرانیان به آن« کشتی کج» می گویند اینست که نوعی کشتی سنتی در اروپا وجود داشته و دارد مانند کشتی پهلوانی اصیل ایرانی که در انگلیسی و فرانسه به آن، Catch wrestling می گویند و Professional wrestling با اضافه کردن حرکات نمایشی و قانون های جدید از همین کشتی نشات گرفته است. ایرانیان این کشتی را در شروع، همان کشتی کچ( یعنی ٔ Catch wrestling) می نامیدند، ولی هنگامی که این کشتی به Professional wrestling تبدیل شد، دیگر از اسم جدید آن استفاده نکردند و همان کشتی کچ نامیدند ولی چون تلفظ Catch به گوش ایرانیان، زیاد آشنا نبود، آنرا با گذشت زمان با واژهٔ« کج» آشنا به گوش خودشان یکی دانسته و امروزه نام این کشتی در فارسی« کشتی کج» می باشد.

قوانین کشتی کج

کشتی کچ در واقع بازی خشن و مخصوص به کشور آمریکا است. در کشور آمریکا به این کشتی،« کشتی حرفه ای» و در فرانسه« کچ» نامیده می شود. قوانین کشتی کج به شرح زیر میباشد :

– قانون K. O:

k.o اولین قانون مهم در کشتی کج به شمار می رود یعنی یکی از حریفان در حین مسابقه دچار حادثه ای شود یا حریف به اوآسیب جدی بزند البته در برخی از مسابقات این قوانین به صورت جدی دنبال نمیشود و توسط سناریو از قبل تعيين شده اجرا میشود. داور در برخی از مسابقات مورد حمله قرار میگیرد و دیگر داوری در ادامه رقابت وجود ندارد که این همان سناریوی از قبل تعیین شده است. البته درصورت زمین خوردن یکی از حریفان می تواند آن را گرفته و داور با ضربات دست خود روی تشک میزند و تا شماره ۱۰ را میشمارد. درصورت بازگشت حریف به بازی، رقابت ادامه خواهد داشت، درغیر این صورت بازنده محسوب میشود.

– قانون Give Up:

درصورتی که بدن یکی از حریفان از رینگ مسابقه خارج شد یا هنگامی که حریف توسط ضربه یا احساس خطر از رینگ خارج شود داور تا ۱۰ ثانیه می تواند به بازی بازگردد و حریف بازنده در پایان زمان کشتی کج اعلام میشود.

عناوین کشتی کج به دو دسته اصلی و فرعی که در زنان و مردان متفاوت است، تقسیم می شود

– قانون DQ:

استفاده از سلاح و اشیاء خطرناک در کشتی کج که سبب آسیب جدی به حریف میشود ولی بعضاً مشاهده میشود که از صندلی و چوب و … در مسابقات استفاده میشود و مسابقه ادامه می یابد و بسته به داور چنین تصمیمی گرفته میشود. در این مسابقه ضربه های نردبان و پتک و چکش ها هم با تمرین بسیار زیاد و ساختگی انجام می شوند یعنی ضربه به صورت کاملاً کنترل شده و بدون فشار وارد میشود و بازیکن دریافت کننده ضربه در جهت موافق با ضربه در وضعیت مناسب ، خود را حرکت میدهد و شما تصور میکنید که ضربه واقعا ایجاد شده است این مسابقات در واقع بيش ترین استفاده را از فریب ذهن و خطای چشم میگیرد.

– قانون تسلیم شدن Ring Out Count:

در بعضی از مسابقات حریف با فشردن ناحیه گردن و یا نقاط حساس و پر درد می تواند طاقت حریف را از بین ببرد و آنرا مجبور به تسلیم شدن بکند و در صورتی که حریف با زدن ۳ ضربه روی تشک باخت را قبول میکند.

– قانون Rope Break:

این قانون از مسابقات کشتی کج، بسیاری از کارها را منع می کند و به تماس حریف با کش های رینگ بستگی دارد و زمانیکه شخص در حال Give Up یا Pinfall باشد با تماس با کش های رینگ، داور این قانون را اعلام و حریف باید حریف مقابل را رها کند وگرنه داور اعلام قانون DQ و باخت می کند( پس از شمارش تا ۵).

انواع کمربندهای کشتی کج

در مسابقات کشتی کج انواع مختلفی از کمربندها وجود دارد که مهم ترین انها شامل کمربند قهرمانی سنگین وزن جهانی WWE، کمربند قهرمانی بین قاره ای WWE، کمربند قهرمانی WWE ایالات متحده ، و کمربند قهرمانی تگ تیم WWEمی باشد. بهترین رقابت کنندگان از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند و درصورت محبوبیت بیشتر یک کشتی گیر، شانس برنده شدن و به دست اوردن کمربند و قهرمان ماندن برای وی بیشتر می شود.

روش های برنده شدن در مسابقه کشتی کج

در کشتی کج انواع مختلفی از روش های برنده شدن و استثنائات وجود دارد ولی به اشکال زیر میتوان در یک مسابقه استاندارد برنده شد:

زمانی که یک کشتی گیر در مسابقه کشتی کج، حریفش را چنان روی تشک نگه می دارد که بمدت سه ثانیه هر دو شانه اش صاف روی تشک قرار داشته باشند.

> تسلیم کردن( Submission):

درصورتی که یک کشتی گیر، حریف خود را در حالتی دردناک نگه دارد که آن حریف وادار به تسلیم شود، در این صورت وی برنده کشتی کج اعلام می شود. آنها معمولاً با گفتن عبارت تسلیم می شوم یا تکان دادن دست و زدن آن به تشک، تسلیم شدن خود را اعلام می کنند.

حفظ خونسردی و آرامش یکی از مهم ترین فنون کشتی کج می باشد

> ناک اوت:

اگر یک کشتی گیر در مسابقات کشتی کج زمین بخورد و پس از ۱۰ ثانیه نتواند از جایش بلند شود وی در این مسابقه باخته است.

> شمارش معکوس( Count- out):

اگر یک کشتی گیر بمدت ۱۰ ثانیه خارج از رینگ باشد و به داخل رینگ بازنگردد وی در مسابقه کشتی کج بازنده اعلام میشود.

> سلب صلاحیت( Disqualification):

چنانچه داوری یکی از کشتی گیران را بخاطر قوانینی که زیر پا گذاشته است، سلب صلاحیت نماید وی بازنده مسابقه کشتی کج اعلام خواهد شد. اغلب اوقات( نه همیشه) چنانچه یک کشتی گیر قهرمان دسته و برند خاصی بوده و از طریق شمارش معکوس یا سلب صلاحیت بازنده یک مسابقه شود، کمربند قهرمانی اش را از او نمیگیرند و عنوانش را از دست نمی دهد.

انواع مختلف دیگری از روشهای برنده شدن به شکلهای عجیب و غریب وجود دارد ولی پیش از شروع مسابقه در مورد آن صحبت خواهد شد.

نکاتی در مورد کشتی کج

نگران نبودن نتیجه ی مسابقات و حفظ خونسردی و آرامش یکی ازمهم ترین فنون کشتی کج می باشد. شما نباید بگذارید که هر گونه واکنش از طرف هواداران، داوران و یا حریف، ذهنتان را منحرف کند. با استفاده از یک اصل تهاجمی وارد شده و از یک حمله ی مناسب در زمان درست استفاده کنید. بی وقفه حمله کنید و یا به عبارت دقیقتر یک کشتی گیر زنجیره ای باشید. درصورت موفق نشدن در حمله ی اول، باید از فن دیگری درحمله دوم استفاده کنید و عدم تعادل حریف را که متعاقب حمله اول ایجاد شده است حفظ و سعی کنید درجریان بازی باقی بمانید.

هدف شما و حریفتان از شرکت در مسابقه کشتی کج، پیروزی می باشد. به این ترتیب نباید افکاری از قبیل اینکه اگرحریف تان به شدت آسیب ببیند ممکن است چه حسی داشته باشد شما را از پا در آورد. ممکن است شما بعنوان یک انسان از چنین احساسات لطیفی برخوردار باشید ولی شاید حریفتان فاقد آنها باشد و در مسابقه نهایت پرخاشگری را برای پیروز شدن بکار گیرد. بدین ترتیب استراتژی اصلی شما اینست که بیرون از رینگ، تمام احساسات و عواطف خود را بگذارید و مثل یک ببر، وحشی و مهاجم باشید.

شما باید بر این باور باشید که از حریف خود قوی تر هستید و برای غلبه بر او و کنترل مسابقه کشتی کج از این باور استفاده کنید. حمله کردن بهتر از دفاع محض است. شما باید به محض دمیده شدن در سوت یا بلافاصله پس از فرض مقام نخست، حمله کنید و برای واکنش حریف، فضا را آماده نکنید، سپس با شگفتی، او را بگیرید. این حرکت در بازی بالاترین امتیازات را نصیب شما خواهد کرد.

منبع :

آشنایی با قوانین کشتی کج (کشتی حرفه ای) (sarpoosh.com)

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x