/ پزشکی / گاوبازی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

گاو بازی

گاوبازی یک نمایش سنتی است که در کشورهایی همچون اسپانیا، پرتغال، بخش‌های جنوبی فرانسه و بعضی از کشورهای آمریکای لاتین (مکزیک، کلمبیا، اکوادور، ونزوئلا و پرو) انجام می‌شود. در این نمایش، یک گاو وحشی در دام مردان پیاده یا سوار بر اسب افتاده و توسط آن‌ها به بازی گرفته شده و در نهایت کشته می‌شود. در بعضی از کشورها همچون پرتغال، کشتن گاوها در زمین نمایش غیرقانونی است که اصطلاحا به آن «گاوبازی غیر خونین» می‌گویند. ناگفته نماند که در این مدل گاوبازی، باز هم گاو از درد و فشار بسیار زیادی رنج می‌برد و معمولا پس از اتمام نمایش و ترک محل نمایش کشته می‌شود.

گاوبازی، ورزش سنتی اسپانیا که با گذشت قرنها در این کشور و مناطق تحت استعمار آن همچنان جریان دارد، نبردی نابرابر میان گاوبازان و گاوهای نری است که فرجامی جز مرگ در پایان مسابقه ندارند. خشونت این مسابقه موجب شده است تا گروههای هوادار محیط زیست و حیوانات، بارها در اعتراض به آن تجمع کنند اما در مقابل، هیجان مسابقه، قدمت بسیار و از همه مهمتر، نقش آن در جذب گردشگر برای کشورهایی مانند اسپانیا باعث گشته است که مخالفان گاوبازی نتوانند تاکنون ره به جایی ببرند. اهمیت این مسابقه برای مردم این مناطق تا آنجا است که حتی نویسندگان و چهره های سرشناس خطه اسپانیا و امریکایی لاتین از جمله ماریو وارگاس یوسا در نامه ای خواستار ثبت مراسم “گاوبازی” به عنوان میراث ملی کشور اسپانیا در سازمان یونسکو شده اند.

طبق سنتی که در اسپانیا وجدو دارد، سه گاوباز که آنها را “ماتادور” (قاتل) می خوانند، به نبرد با شش گاو می روند که هر یک از آنها دارای حداقل 4 سال سن و حدود 600 کیلوگرم وزن هستند. کمترین وزن گاوهای مسابقه برای شرکت در این میادین 460 کیلوگرم است و پرورش دهندگان این نوع گاوها از دامداران معروف و صاحبنام کشور به شمار می روند.هر ماتادور یا گاوباز 6 دستیار و معاون دارد. دو نفر سوار کار نیزه به دست که “پیکادور” نام دارند و سه نفر نیزه دار دیگر که به صورت پیاده او را همراهی می کنند و یک نفر شمشیردار که ماتادور را همراهی می کنند.ماتادور و شش دستیارش را یک”کوادریلا” یا تیم گاوبازی می نامند. در کنار این تیم شاهد حضور افراد دیگری نیز هستیم که تیم گاوبازی را در انجام بهتر مسابقه یاری می کنند. یک نفر به عنوان دستیار در کنار شمشیردار تیم خواهد بود و دو نفر پیشخدمت و گروهی نیز به عنوان کارکنان میدان به کار مشغولند. وظیفه انتقال بدن بی جان گاو مغلوب را مولیلرها بر عهده دارند که با قاطرهای خود گاو را از میدان به بیرون می کشند.

این مسابقه تشریفات خاص خود دارد. کل مراسم در سه مرحله انجام می شود که آغاز هر مرحله با طنین صدای شیپورچی که در شیپور خود می دمد، آغاز می شودابتدا اعضای گروه در نمایشی باشکوه وارد میدان می شوند و از جلوی تماشاگران رژه می روند، رژه ای که با همراهی گروه موسیقی شکوه خاصی نیز خواهد داشت. در ابتدای مراسم یکی از پیرترین ماتادورهای حاضر در مراسم به همراه ماتادور جوان به وسط میدان می رود تا آغاز مسابقه را اعلام نماید.سپس گاو مسابقه وارد میدان می شود تا میزان درنده خویی آن توسط ماتادور و نیزه داران او آزمایش شود. برای این کار آنها از شنلهای طلایی و صورتی استفاده می کنند.

در ابتدا ماتادور در جلوی گاو می ایستد و چشم در چشم او می دوزد تا حریف خود را بهتر بشناسد. سپس دو نفر از نیزه داران که سوار بر اسبهایی با چشمان بسته هستند به میدان وارد می شوند.بدن اسبها به خوبی با زره ای پوشانده شده تا شاخهای گاو به آنها آسیبی نرساند. سوارکاران با بی رحمی تمام، نیزه خود را در پشت گاو بیچاره فرو می کنند تا با زخمی کردن گاو جریان مسابقه را به نفع ماتادور هدایت نمایند.در مرحله بعد نیز سه نفر دیگر از نیزه داران به گاو حمله می برند تا با زخمی کردن او بر هیجان مسابقه و خشم گاو بیفزایند، سرانجام مرحله پایانی آغاز می شود که در طی آن ماتادور به تنهایی و با یک شنل قرمز و شمشیری در دست وارد میدان می شود تا لحظات آخر عمر گاو زخمی را با نمایشی خونین به پایان رساند.

ماتادور هنگامی که در می یابد گاو یارای ادامه مبارزه را ندارد شمشیر خود را از لای پارچه بیرون می روند و در لحظه ای مناسب، هنگام آخرین حمله گاو، شمشیر را به تمامی در میان شانه های گاو تا قلب حیوان بیچاره فرو می برد. در این هنگام، گاو دچار ضعف و سرگیجه شده و در حالی که دنیا در مقابل چشمانش به سیاهی می رود، گاوبازان او را حلقه کرده و با به حرکت درآوردن شنلهای خود، کاری می کنند که حیوان از شدت سرگیجه، بر زمین افتاد.

با به زمین افتادن گاو و شکست خوردن او ،هیات داوری مسابقه نیز نظر خود را در باره بازی اعلام می کند و بسته به کیفیت مسابقه گاوباز به او دو گوش، یک گوش یا دم گاو جانباخته را هدیه می دهد که به ترتیب به معنای دریافت بالاترین امتیاز است. به عبارت دیگر، کسب دو گوش گاو بالاترین امتیاز برای گاوباز تلقی میشود .

گاو بازی؛ معرفی تفریحات بی رحمانه علیه حیوانات

گاوبازی چگونه انجام می‌شود؟

در یک نمایش گاوبازی معمولی، گاو توسط ماتادورهای پیاده یا سوار بر اسب با نیزه‌های معمولی یا نیزه‌های مخصوص شکار مورد حمله قرار می‌گیرد. ماتادورها معمولا گاو خسته و سردرگم را مجبور می‌کنند تا چند حمله انجام دهد و سپس آن را با شمشیر از پای درمی‌آورند و اگر گاو با شمشیر کشته نشد، آن‌قدر به آن ضربه وارد می‌کنند تا فلج شود. هنگامی که گاو روی زمین می‌افتد، نخاعش را قطع می‌کنند و گوش‌ها و دمش را به‌عنوان یک دستاورد قطع می‌کنند که احتمال دارد در این حال گاو هنوز هم درد را حس کند.

اگر فکر می‌کنید که گاوبازی یک نبرد کاملا عادلانه است، دوباره به این قضیه فکر کنید!‌ گاوهای مخصوص گاوبازی به‌طور اختصاصی پرورش داده می‌شوند. گاوهایی با دید محدود چشم که آن‌ها را طوری آموزش می‌دهند که برای حملات مختلف آماده باشند. این‌گونه گاوها را دو روز پیش از نمایش حسابی کتک می‌زنند، تا دو روز به آن‌ها آب و غذا نمی‌دهند، گوش‌هایشان را چرب می‌کنند و در کل گاوها از هر نظر ضعیف خواهند شد و سپس به‌سمت نمایش اصلی و ملاقات ماتادور می‌روند. آیا همچنان معتقدید که این نبرد عادلانه است؟

حقایقی که باید درمورد گاو بازی بدانید

  • سالانه ۱۳,۳۰۰ گاو وحشی در مسابقات رسمی گاوبازی کشته می‌شوند (معادل ۳۶ گاو در روز)
  • هر سال بیش از ۲۰۰ اسب در مسابقات گاوبازی کشته می‌شوند که معمولا به‌دلیل حمله گاو و شاخ زدن آن خواهد بود. بسیاری از اسب‌ها به‌دلیل مسابقات گاوبازی از صدمات بسیار جدی رنج می‌برند.
  • در حالی که گاوبازی هنوز در بسیاری از بخش‌های اسپانیا قانونی است، اما این ورزش در کاتالونیا و جزایر قناری کاملا ممنوع است. گاوبازی در بسیاری از مناطق فرانسه ممنوع شده اما در بخش‌هایی از جنوب این کشور همچنان قانونی است.
  • با وجود اینکه طرفداران گاوبازی عکس این مسئله را ابراز می‌کنند، اما گاوبازی هیچگاه یک قطب اصلی اشتغال‌زایی نبوده و نیست. سالانه کمتر از ۴۰۰ نفر در کل اسپانیا به‌صورت تمام وقت در حیطه گاوبازی مشغول به کار هستند.
  • قطب‌های اصلی گاوبازی در اروپا سالانه درآمدی حدود ۶۰۰ میلیون پوند دارند و تخمین زده می‌شود که مبلغی حدود ۳۷ میلیون پوند توسط اتحادیه اروپا در قالب یارانه برای پرورش گاوها دریافت می‌کنند.
  • نظرسنجی‌های اخیر نشان می‌دهد که عموم مردم با گاوبازی مخالف‌اند. ۸۹٪ از مردم بریتانیا حاضر نیستند که به یک نمایش گاوبازی بروند. ۶۷٪ از مردم اسپانیا به گاوبازی علاقه‌ای ندارند و در فرانسه، ۶۹٪ از مردم با گاوبازی و درآمدهایی که از آن حاصل می‌شود مخالف‌اند.

چه کاری از ما برمی‌آید؟

اگر از مخالفان گاوبازی هستید و این تفریح را یک عمل وحشیانه در قبال حیوانات می‌دانید و قصد دارید تا به سهم خود کاری در جهت منع این تفریح ناسالم انجام دهید، می‌توانید در کنار راهکارهای اصلی و داوطلبانه، راهکارهای زیر را هم مد نظر قرار دهید:

  • سعی کنید در سفرهای خود تا حد امکان به نمایش‌های گاوبازی نروید و از دوستان و آشنایان خود هم درخواست کنید تا به این نمایش‌ها نروند.
  • آژانس‌های مسافرتی، تورهای تفریحی، هتل‌ها یا رستوران‌هایی را که به هر نحوی گاوبازی را ترویج می‌دهند تحریم کنید و کاری کنید تا بدانند دلیل شما برای این عمل، مخالفت با گاوبازی است.

منبع :

اشنایی با ورزش گاو بازی (akairan.com)

گاو بازی؛ معرفی تفریحات بی رحمانه علیه حیوانات – کجارو (kojaro.com)

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x