/ مشاوره / ۱۱ راه برای اینکه در محل کار به شما احترام بگذارند
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۱۱ راه برای اینکه در محل کار به شما احترام بگذارند

همه‌ی ما در زندگیِ حرفه‌ای، به دنبال احترام هستیم. خیلی‌ها دوست دارند در محل کارشان مورد احترام دیگران قرار گیرند، ولی ما خیلی وقت‌ها در مورد روش به‌دست آوردن این احترام اشتباه می‌کنیم. در این مقاله شما با 11 راهی که به شما کمک می کند در محل کارتان صاحب احترام شوید، آشنا خواهید شد.

۱. اعتمادبهنفس نشان دهید

به همکاران‌تان نشان دهید که برای رساندن شرکت به اهدافش مشتاقید و از آنها هم بخواهید اشتیاق‌شان را نشان دهند. اجازه ندهید شغل‌تان شما را از پا در آورد و شخصیتِ فردی‌تان را حفظ کنید. کارفرماهای شما باید از رفتارتان متوجه شوند که شما به انتخاب خودتان برای آنها کار می‌کنید. اجازه ندهید ترسِ از دست دادنِ شغل، مانعِ پیشرفت‌تان شود.

همیشه یک برنامه‌ی پشتیبان برای زمانی که شاید کارتان را از دست بدهید، داشته باشید. اینکه همیشه گزینه‌هایی پیش رویتان داشته باشید به شما اعتماد‌به‌نفس و انعطاف‌پذیری لازم برای بلندپروازی را می‌دهد. درجه‌ای از عمل‌گرایی را برای خودتان تعیین کنید و سپس با توجه به آن، اهداف‌تان را تنظیم کنید.

۲. سعی کنید هر وظیفه و مأموریتی که بر عهدهتان گذاشته میشود، به موقع انجام دهید

با این کار هم به سرپرستان و هم به زیردستان‌تان نشان می‌دهید که فردی مسئولیت‌پذیر هستید و به وعده‌هایتان عمل می‌کنید؛ همچنین این کار به دیگران نشان می‌دهد که می‌توانند روی شما حساب باز کنند و این باعث می‌شود آنها به شما اعتماد کنند.

اگر فُرجه‌ای که برای کاری به شما داده می‌شود، غیر‌منطقی و ناکافی است، راهی پیدا کنید که با رعایتِ ادب و احترام، این موضوع را به اطلاع کسی که زمان‌بندیِ مورد نظر را تعیین کرده‌ است، برسانید.

۳. متواضع باشید

پذیرای عیب‌هایتان باشید، ولی زیاد بر آنها تمرکز نکنید. فروتنی باید در شما وجود داشته باشد، ولی حتما باید با اعتماد‌به‌نفس همراه باشد. مردم به رهبری که متزلزل باشد و مدام کوتاهی‌های آنها را به رخ‌شان بکشد، احترام نمی‌گذارند.

انسانیت خود را نشان دهید امّا تا حدی هم خودستایی و اعتماد‌‌به‌نفس را در خود حفظ کنید.

۴. با بردباری با دیگران برخورد کنید

توجه داشته‌ باشید که هر یک از کارمندان دارای درجه‌ی یادگیری مخصوص به خود هستند و بر اساس آن خودشان را با مأموریت‌ها و وظایف شغلی جدید سازگار می‌کنند.پس، با هر قدمی که در کارشان به سمت جلو بر می‌دارند، آنها را تشویق کنید. برخورد صبورانه با دیگران، نشان می‌دهد که شما توانایی‌های همکاران‌تان را باور دارید و معتقدید آنها می‌توانند دانش و مهارت‌هایشان را توسعه دهند. مردم به کسانی که رفتار خوبی دارند بیش‌تر احترام می‌گذارند و از اینکه سؤالات یا مشکلاتشان را با این افراد در میان بگذارند، نمی‌ترسند.

۵. به همکارانتان احترام بگذارید، حتی اگر با آنها مشکل دارید

هرچند، همیشه با همکاران‌تان توافق کامل ندارید، باید با هر کسی که در طول روز کاری با وی برخورد می‌کنید، با احترام و حرفه‌ای برخورد کنید. در دنیای حرفه‌ای، همه چیز به سرعت تغییر می‌کند. کسی که امروز زیردست شماست، ممکن است فردا رئیس‌تان شود یا همکارتان ممکن است به شرکت دیگری بپیوندد و مشتریِ آینده‌ی شما باشد.

۶. به شایعات دامن نزنید

هرچند، شاید گاهی وسوسه شوید که به شایعات گوش کنید و آنها را برای دیگران تعریف کنید. امّا این کار باعث می‌شود در نظر دیگران برای حفظ اطلاعات محرمانه، غیر‌قابل‌اعتماد جلوه کنید. شایعه‌پراکنی باعث خواهد شد دیگران فکر کنند شما از شرحِ بد‌اقبالی‌های دیگران لذت ببرید که این راه خوبی برای کسب احترام نیست.

۷. دیگران را هم در جریان بگذارید

در مورد تغییرات سازمانی و تأثیری که می‌توانند برای همه داشته باشند با کارکنان‌تان صحبت کنید. کارمندان را تشویق کنید تا سؤال کنند و بدانند که در شرکت چه می‌گذرد؛ یک راه ساده برای انجام این کار انتشار یک خبرنامه‌ی داخلی است.

۸. کارکنان دوست دارند تشویق شوند

این کار اعتماد آنها به توانایی‌هایشان را بالا می‌برد و به آنها انگیزه می‌دهد تا بیشتر کار کنند و مسئولیت‌ها و مهارت‌های جدیدی یاد بگیرند. اگر لازم است از عملکردِ کارمندتان انتقاد کنید آن‌ را با تعریف از کاری که او در انجامش موفق است، همراه کنید. اگر مشکلی پیش آمد، هرگز کسی را در برابرِ دیگران به خاطر آن سرزنش نکنید. درباره‌ی گروهی از کارمندان صحبت می‌کنید، مشکل را شرح دهید و توضیح دهید که چه اقداماتی برای جلوگیری از تکرار آن در آینده لازم است، انجام شود.

۹. دانشتان را با همکارانتان به اشتراک بگذارید

این عمل، نشان می‌دهد که شما به توانایی‌های آنها برای مقابله با موقعیّت‌های جدید ایمان دارید و آن‌قدر به آنها اعتماد دارید که این دانسته‌های ارزشمند را با آنها در میان می‌گذارید. وقتی به دنبال دانش هستید باید ابتدا، ارزش یادگیری گروهی را درک کنید.

به اشتراک‌گذاریِ دانش، کمک می‌کند در محل کارتان اخلاق تیمی به وجود آورید و دیگران را هم در موفقیت‌هایتان شریک کنید. با این روش هر کدام از کارمندان‌تان، همکارش را نیز در این مسیر با خود همراه می‌کند و هر فردی نقش خود را در موفقیّت شرکت ایفاء می‌کند.

۱۰. مرتب و با برنامه باشید

محیط کاریِ فعال، نشان می‌دهد که افراد سخت‌کوشی در راه رسیدن به این نظم تلاش کرده‌اند، ولی محل کاریِ آشفته، نشان خواهد داد که شما اهمیّتی برای تصویری که شرکت در ذهن مردم باقی می‌گذارد، قائل نیستید. لباس پوشیدن شما نیز جلوه‌ای از ارزش و اهمیتی است که برای تصویرِ حرفه‌ای‌تان، قائل هستید. هر روز که سرِکار می‌روید، طوری لباس بپوشید که انگار می‌خواهید برای درخواست افزایشِ حقوق حاضر شوید.

۱۱. همیشه حرفهای باشید، حتی در مهمانیهای کاری

به عنوان آخرین نکته‌، اگر به دنبال کسب احترام در محل کار هستید، در جشن‌های دسته‌جمعیِ شرکت، حرکت نا‌بجایی نکنید. حتی اگر مراسم خارج از چارچوب شرکت و غیررسمی برگزار شود، باز هم، وقتی در مراسمی مربوط به کارتان شرکت دارید، رفتارهای غیراخلاقی و حرف‌های نامناسب وجهه‌ی حرفه‌ای‌تان را از بین خواهد برد.

زندگیِ شخصی‌تان به خودتان مربوط است ولی نباید با زیاده‌روی در یک مهمانی، اعتبارتان را به خطر بیندازید. همچنین اگر از یکی از همکاران‌تان در یک جشن کاری، رفتار نامعقولی سر زد، محتاط باشید و در روزهای بعد با یادآوری آن او را خجالت‌زده نکنید.

پر طرفدارترین شغلها در سال ۱۴۰۴

اگر به فکر این هستید که طی چند سال آینده شغل‌تان را عوض کنید یا فرزندان‌تان تا چند سال دیگر باید به فکر انتخاب رشته‌ی دانشگاه و انتخاب شغل باشند، بهتر است بدانید کدام‌ شغل‌ها در آن سال‌ها ضرورت بیشتری پیدا می‌کنند تا مطمئن شوید که بیکار نخواهید ماند. این اطلاعات با استفاده از داده‌های آماری مثل افزایش جمعیت، پیر شدن جمعیت و… به‌دست آمده‌اند.

در کل انتظار می‌رود که اشتغال تا سال 1404 هفت درصد افزایش پیدا کند که مشاغل حوزه‌ی مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در این راه پیشرو هستند. در حقیقت بیش از نیمی از مشاغلی که در حال رشد سریع هستند در رابطه با مراقبت‌های بهداشتی هستند.

البته اگر دارید شغل جدیدی انتخاب می‌کنید، رشد تنها عامل مهم نیست، بلکه پتانسیلهای درآمدی، آموزشها و تمرینات لازم برای احراز شغل و رضایت شغلی هم مهم تلقی می‌شود. گام نهادن در یک شغلِ تضمینی که در آن دستمزد‌تان پایین است و یا اینکه در آن شاد نیستید بی‌معناست.

لیست زیر 12 شغلی را رتبه‌بندی می‌کند که پیش‌بینی می‌شود در دهه‌ی بعدی 30 درصد رشد پیدا کنند. به علاوه نوع تحصیلات و آموزش و رضایت شغلی مبتنی بر وضعیت فعلی مشاغل نیز بیان شده است.

پرستار خانگی

این افراد بیشتر کارهایی مثل جارو زدن و شستن لباس‌ها را برای بیمارانی انجام می‌دهند که نمی‌توانند از عهده‌ی کارشان بر بیایند. طیف کارهای یک پرستار خانگی از رسیدگی به زخم‌ها و دردهای سطحی بیماران تا کمک به حمام کردن آنها متفاوت است. این پرستاران وقت زیادی را با بیمار سپری می‌کنند و به مانند عضو خانواده‌ی او به حساب می‌آیند.

 • تحصیلات و آموزش: نیازی به تحصیلات رسمی ندارد، آموزش کوتاه‌مدت در حین کار
 • رضایت شغلی: بسیار بالا

پرستار متخصص

پرستارانی با تحصیلات و آموزش سطح بالا هستند که می‌توانند سوابق بیمار را چک کنند، معاینه‌ی فیزیکی می‌کنند، درخواست آزمایش می‌دهند، نتایج آزمایش را تحلیل می‌کنند، دارو تجویز می‌کنند و مجوز آموزش و درمان بیماران را دارند. همچنین این پرستاران در حوزه‌های خاص مانند بیماری‌های اطفال و زنان در دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی نیز مشغول به کارند.

 • نوع تحصیلات و آموزش: دارا بودن کارشناسی ارشد
 • رضایت شغلی: بسیار راضی

کمکیارِ کاردرمانی

کمک‌یارانِ کاردرمانی معمولا منابع را آماده می‌کنند و تجهیزات استفاده شده در طول درمان را جمع‌آوری می‌کنند. طیف وسیعی از کارهای دفتری مانند زمان‌بندی قرار ملاقات، پاسخ به تلفن‌ها، تهیه‌ی مجدد منابع تمام شده، پر کردن فرم‌ها و دیگر کارهای دفتری نیز از وظایف این افراد است. کمک‌یاران مجاز نیستند که طیف وسیعی از وظایف دستیاران کاردرمانی را انجام بدهند.

 • نوع تحصیلات و آموزش: دیپلم یا معادل آن. آموزش کوتاه‌مدت در حین خدمت
 • رضایت شغلی: در دسترس نیست

دستیار کاردرمانی

دستیار کاردرمانی تحت نظارت مستقیم کاردرمانگر بیماران را در انجام فعالیت ها و تمرینات درمانی راهنمایی می‌کند. این فرد اغلب از تجهیزات تخصصی برای کمک به بیمار در دستیابی به سلامت کاملش استفاده می‌کند.

 • نوع تحصیلات و آموزش: دیپلم
 • رضایت شغلی: بسیار بالا

تحلیلگران محقق عملیاتی

این افراد با اسفاده از تکنیک‌های پیشرفته مانند بهینه‌سازی، داده‌کاوی، تحلیل داده‌ها و مدل‌سازیِ ریاضی راه‌حلی را برای کسب‌وکار سازمان توسعه می‌دهند که موثر و مقرون به صرفه است.

 • نوع تحصیلات و آموزش: لیسانس
 • رضایت شغلی: به شدت راضی

مشاور مالی شخصی

این مشاوران به افراد در مورد مسائل مالی مانند سرمایه‌گذاری، بیمه، وام مسکن، برنامه‌ریزی املاک، مالیات و بازنشستگی و همچنین کمک به مدیریت امور مالی‌شان مشاوره می‌دهند.

 • نوع تحصیلات و آموزش: لیسانس، آموزش بلندمدت
 • رضایت شغلی: به شدت بالا

کمکیار فیزیوتراپیست

افرادی که به بیماران در ورود و خروج به کلینیک کمک می‌کنند. این کمک به گونه‌ای است که آزادی و استقلال بیمار حفظ می‌شود.

 • نوع تحصیلات و آموزش: دیپلم یا آموش کوتاه‌مدت در حین کار
 • رضایت شغلی: به شدت راضی

دستیار فیزیوتراپیست

این افراد تحت هدایت و نظارت فیزیوتراپیست هستند و به بیمارانی که پس از بهبود بیماری و زخمشان دوباره احساس درد می‌کنند خدمات درمانی می‌دهند.

 • نوع تحصیلات و آموزش: کارشناسی ارشد
 • رضایت شغلی: به شدت راضی

فیزیوتراپیست

افرادی با تحصیلات عالی و دارای مجوز مراقبت‌های بهداشتی هستند که می‌توانند به بیماران در کاهش درد، بهبود و بازیابی توانایی‌های حرکتی بدون عمل جراحیِ گران و استفاده‌ی طولانی‌مدت از دارو‌های عوارض‌دار کمک کنند.

 • نوع تحصیلات و آموزش: دکتری یا مدرک فوق تخصص
 • رضایت شغلی: به شدت راضی

آمارشناسان

افرادی که با آمار نظری یا کاربردی کار می‌کنند. آمارشناسان حرفه‌ای هم در بخش عمومی و هم در بخش خصوصی حضور دارند. ترکیب دانش آماری با تخصص دیگر افراد معمول است.

 • نوع تحصیلات و آموزش: کارشناسی ارشد
 • رضایت شغلی: به شدت راضی

تکنسین خدمات توربین بادی

فردی که توربین بادی را شناسایی، رسیدگی، نگهداری و تعمیر می‌کند تا از کنترل کیفیت مناسب اطمینان حاصل شود.

 • نوع تحصیلات و آموزش: کاردانی، آموزش بلند‌مدت حین کار
 • رضایت شغلی: بسیار راضی

منبع 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x