/ دسته‌بندی نشده / ۱۲ راز تمیز کردن خانه در حداقل زمان ممکن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۱۲ راز تمیز کردن خانه در حداقل زمان ممکن-اصول تمیز کردن خانه چیست؟ چگونه خانه را تمیز کنیم که زمان کمتری صرف شود؟ براي تميز كردن خانه از كجا شروع كنيم و کدام برنامه هفتگی نظافت منزل بهتر است؟ چیکار کنم خونه ام همیشه تمیز باشه و چه ترفندهایی به کار ببرم؟

 – شاید به نظر شما تمیز کردن خانه، کار بسیار دشوار و وقت‌گیری باشد و البته هر چقدر بیشتر این کار را پشت گوش می‌اندازید بیشتر و سخت‌تر می‌شود. اما اگر نکاتی که ما در این مطلب از زبان یک متخصص خدمات تمیزکاری به شما می‌گوییم را رعایت کنید، بدون اینکه وقت زیادی را به تمیزکاری اختصاص دهید، همیشه خانه‌ای تمیز و زیبا خواهید داشت. پس با ما همراه باشید. 

رازهای تمیز کردن خانه سریع و اصولی

۱. یک روش ثابت داشته باشید

دبی ساردونه ، متخصص خدمات تمیزکاری پر سرعت می‌گوید که به نصف رساندن زمان تمیزکاری شما با داشتن یک سیستم و روش شروع می شود. این به این معنی که خانه را هر بار با روشی یکسان تمیز کنید: هر بار از یک نقطه مشخص شروع و در یک نقطه مشخص تمام کنید تا وقتتان را برای دور سر خود چرخیدن تلف نکنید.

در واقع این چندان مهم نیست که برای تميز كردن خانه از كجا شروع كنيم؟ از اتاق خواب یا سالن، مهم این است که بهترین روش خود را کشف کنید. ساردونه می گوید: “برای صرفه جویی در وقت ، باید ثابت قدم باشید.” “وقتی روش یکسانی در تمیزکاری داشته باشید برای شما روتین می‌شود و این ثابت‌قدم بودن در روش سرعت شما را بالا می‌برد. شما می‌دانید می‌خواهید چه کنید، بنابراین وقتتان را بیهوده هدر نمی‌دهید. بهترین روش خود را کشف کنید.  

۲. تمیز کاری را از بالا به پایین ، سپس از چپ به راست انجام دهید

اگر تمیز کردن خانه را با پاک کردن میز عسلی یک اتاق شروع کنید، سپس پرده ها را تمیز کنید خواهید دید که گرد و غبار روی پرده، دوباره روی میز عسلی شما را پوشانده و زحمات شما را از بین برده است. ساردونه می گوید که تمیزکاری را از بالای اتاق شروع کنید، مثلا ابتدا غبارگیری پنکه سقفی یا لوسترها، سپس همین جهت از بالا به پایین تا کف اتاق.

به همین ترتیب، تمیز کردن از چپ به راست (یا راست به چپ)، به شما اطمینان می دهد که با نظم و ترتیب، کل اتاق را نظافت کنید.

ساردونه می گوید: “بیشتر مردم موقع تمیز کردن خانه چیزی را روبرویشان می بینند و آن را تمیز می كنند ، سپس به بالا نگاه می كنند و چیز دیگری را می بینند و آن را تمیز می كنند و بعد آلودگی روی آنچه كه شما تازه تمیز كرده اید می ریزد. اگر از بالا به پایین و چپ به راست کار کنید ، به جای دوباره کاری‌های بیهوده ، یک بار کار می‌کنید.”

 ۳. اصول پاک کردن شیشه ها

می‌توانید از کاتر شیشه پاک کن استفاده کنید تا لکه های روی شیشه را نیز از بین ببرید. یک قطره از مواد شوینده را در یک سطل آب قرار دهید ، آن را با پارچه روی سطح پنجره بکشید، سپس پاک کنید. حرکت دست شما باید از بالا به پایین باشد و هر بار تیغه را از پایین پاک کنید تا رد و خط روی شیشه نبفتد.

همچنین می‌توانید از یک شیشه پاک کن و یک پارچه میکروفیبر استفاده کنید. هنگام پاک کردن شیشه با پارچه، از ضربات افقی استفاده کنید و از بالا به پایین حرکت کنید. با حرکت دایره ای دستمال روی شیشه که باعث ایجاد رگه هایی مات می شود، پنجره را تمیز نکنید. 

۴. همه ابزارهای لازم را یکجا و آماده نگه دارید

داشتن کلیه ابزارها و محصولات تمیز کننده موردنیاز کنار دست، باعث می‌شود که مدام وقت خود را برای رفتن سراغ کابینت‌های زیر ظرفشویی و یکی یکی برداشتن وسایل، هدر ندهید. به توصیه ساردونه، می‌توانید یک پیش بند بپوشید و جیب های آن را با وسایل لازم مثل بطری‌های شوینده و اسپری‌های کوچک و پارچه های میکروفایبر پر کنید. همچنین می‌توانید وسایل خود را در یک سطل قرار دهید تا منظم باشید و در وقت صرفه جویی کنید.

۵. از کثیفی زیاد پیشگیری کنید

بهترین راه برای تمیز نگه داشتن خانه ، جلوگیری از برخی مشکلات است. به عنوان مثال، دلوتری توصیه می کند برای جلوگیری از ایجاد جرم و کپک و تجمع زباله در حمام ، از یک اسپری پاک کننده دوش و شیرآلات حمام استفاده کنید. فقط کافی است آن را روی شیر آلات و دوش اسپری کنید و دور شوید. بعد از هر بار دوش گرفتن، آن را اسپری کنید تا رسوبات آهکی، پس مانده کف صابون و لکه های آب بر روی دوش و شیرآلات حمام کم کم برای شما معضل ایجاد نکنند.

۶. استفاده از گردگیر دستی بدون اسپری

گردگیرهای دستی برای تمیز کردن پرده ها، قاب‌ها ، گوشه های وسایل و زوایای اتاق … بسیار عالی عمل می کنند. ساردونه گردگیرهای شترمرغ را دوست دارد، زیرا پرهای شترمرغ گرد و غبار را گرد و غبار را به خود می‌گیرند و از ریختن ان ها جلوگیری می‌کنند. او می‌گوید: “یک گردگیر پر مرغوب برای گردگیری روتین به خوبی عمل می کند، اما برای تجمع زیاد گرد و غبار، دیگر باید حتما از جارو برقی یا پارچه استفاده کنید.

۷. رفع زنگ زدگی با لیمو

لکه های زنگ زده در جاهای بسیاری مثل پاسیوها، ایوان ها، کف پارکینگ و … به چشم می‌خورند، اما برای از بین بردن آنها نیازی به اسید نیست. به جای آن، می‌توانید از یک لیمو استفاده کنید. اسید موجود در آب لیمو باعث حل شدن زنگ زدگی می شود. لیمو را از وسط برش بزنید ، آب لیمو را روی لکه فشار دهید و اجازه دهید حدود ۱۰ دقیقه در آن خیس بخورد. برای لکه هایی که هفته ها و ماه ها بهم چسبیده و سفت مانده اند، باید پس از ده دقیقه ماندن آب لیمو آن‌ها را با یک برس مویی سفت مالش دهید، سپس آب لیمو و تفاله را با آب تمیز بشویید.

۸. زدودن کپک حمام

در حمام هایی که تهویه خوبی ندارند، بعد از استحمام آب روی دیوارها می ماند و باعث کپک زدگی می‌شود. برای مبارزه با کپک حمام، از آب اکسیژنه در بطری اسپری استفاده کنید ، دلوتری می گوید: “آب اکسیژنه را اسپری کنید ، اجازه دهید ۳ تا ۵ دقیقه بماند و بعد قارچ و کپک از سطوح زدوده شده است.”

بهتر است برای جلوگیری از ایجاد کپک ، هنگام دوش گرفتن از فن استفاده کنید. بعد از اتمام حمام نیز، چند دقیقه وقت بگذارید و آب دیوارهای کاشی و درب دوش را پاک کنید. 

۹. پاک کردن رسوب روی لوله ها

اگر رسوبات معدنی حاصل از آب سخت، باعث جرم گرفتن و لک شدن لوله های شما شده است ، به هیچ وجه لوله ها را با برس یا اسکاچ و پد تمیز نکنید. زیرا ممکن است شیر آب خراشیده شود. در عوض، از سرکه سفید استفاده کنید. مقداری سرکه سفید را روی یک پارچه تمیز بریزید و شیرهای آب را با آن پاک کنید. برای برق انداختن آن‌ها تلاش زیادی لازم نیست.

۱۰. ترفند پاک کردن مایکروویو

احتمالاً  قسمت داخلی مایکروویو شما هم مانند یک منطقه جنگی به نظر می رسد و پاک کردن آن، به خصوص اگر روزها تمیز نشده و کثیفی‌ها خشک شده باشد ، بسیار سخت است.

ترفند: دلوتری می گوید پیش از تمیز کردن مایکروویو یک فنجان قهوه پر از آب را درون مایکروویو قرار دهید و بگذارید گرم شود. این کار رطوبت ایجاد می کند و باعث شل شدن هر چیزی در قسمت بالایی، کناری یا پایین مایکروویو می‌شود. سپس یک پارچه مرطوب برداشته و سطوح را تمیز کنید. 

۱۱. روش صحیح جاروبرقی کشیدن

ابتدا تمام طول اتاق را در یک ردیف مستقیم جارو بکشید ، سپس حرکت کرده و از جلوی اتاق دوباره شروع کنید. همچنین می‌توانید اول به صورت افقی و بعد به صورت عمودی کل فرش را جارو بکشید تا تمامی کثیفی و گردوخاک ها از بین برود. دلوتری می گوید مناطق شلوغ خانه را حداقل هفته ای یک بار جاروبرقی کنید.

 ۱۲. تمیزکاری هفتگی و مداوم برای صرفه جویی در وقت

ساردونه می گوید ، اگر واقعاً می خواهید زمان تمیز کاری خود را کاهش دهید، باید مرتباً و به صورت برنامه هفتگی نظافت منزل داشته باشید. این کار باعث می شود که خانه شما همیشه تمیز و زیبا به نظر برسد و از یک کار طولانی و عذاب آور تمیز کاری نجات یابید. وقتی بطور همیشگی خانه را تمیز می‌کنید کار شما سبک‌تر خواهد بود و زمان کمتری نیز برای انجام آن لازم است. 

کلیدواژه : تمیزکاری / تمیزکردن خانه

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x