/ مشاوره / ۲۵ ترفند کاربردی برای مدیریت زمان که کیفیت زندگی‌تان را بالا می‌برد
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۲۵ ترفند کاربردی برای مدیریت زمان که کیفیت زندگیتان را بالا میبرد

انجام دادن کارهای روزمره

۱۰. استفاده از اپلیکیشن مناسب

اپلیکیشن‌های تلفن‌همراه مختلفی وجود دارد که بسیاری از کارهای وقت‌گیر (از پرداخت صورت‌حساب‌های مهم گرفته تا کارهای بانکی دیگر) را انجام می‌دهند و می‌توانند در روش تعامل ما با دنیای اطراف‌مان تغییر مهمی ایجاد کنند.

«جیمز لمبرت» (James Lambert) متخصص روابط‌ عمومی و مؤسس شرکت مشاورهٔ جیمز لمبرت می‌گوید: «تا جایی که می‌توانید، از این ابزارهای هوشمند استفاده کنید. مثلا بررسی کنید که بانک‌تان اپلیکیشن خاصی دارد تا با استفاده از آن بتوانید تراکنش‌های‌تان را انجام دهید یا سپرده‌های بانکی‌تان را چک کنید؛ همچنین، می‌توانید اپلیکیشن اسکنر یا عکس دانلود کنید و فرم‌ها و اسناد مهم‌تان را ارسال کنید. ببینید کدام‌یک از اپلیکیشن‌ها مناسب سبک زندگی‌تان است؛ با استفاده از آن، از بار اضافی این خرده‌کارها بکاهید و روی کار اصلی‌تان متمرکز شوید.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱٫۵ ساعت

۱۱. خرید اینترنتی کالاهای موردنیاز

اگر شاغل هستید و می‌خواهید زمان بیشتری روی کارتان متمرکز شوید، بهتر است کالاهای اساسی و ضروری منزل‌تان مانند خرید از خواروبارفروشی یا میوه و غیره را به‌صورت اینترنتی انجام دهید یا از فروشگاه محلی‌تان بخواهید کالاهای موردنیازتان را در قبال پرداخت هزینه‌ای برای‌تان ارسال کنند.

آنی تولین می‌گوید: «من فهرست کالاهایی را که نیاز دارم، در یکی از سایت‌های فروشگاهی ثبت کرده‌ام و هر دوشنبه صبح، آن کالاها به آدرس منزلم ارسال می‌شوند. این روش در صرفه‌جویی زمان و حتی پول به من کمک می‌کند؛ زیرا هر وقت خودم در فروشگاه خرید می‌کنم، احتمال اینکه یک کالای غیرضروری هم بخرم، بسیار زیاد است. با این روش نه‌تنها مجبور نیستم دائم برای خرید وقت بگذارم، بلکه یخچال و کابینت‌هایم از کالاهای اساسی و ضروری خالی نمی‌مانند.»

البته اگر به هر دلیلی امکان خرید به‌شیوۀ تولین را ندارید، می‌توانید یک روز در هفته را به خرید اختصاص دهید و کالاهای موردنیاز یک هفته‌تان را در یک روز بخرید. با این روش می‌توانید در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲ ساعت

۱۲. بهکارگیری دستیار مجازی

«امبر الکساندریا» (Amber Alexandria) متخصص مشهور مد، با به‌کارگیری دستیار مجازی، تغییری اساسی در مدیریت خرده‌کارهای روزمره خود ایجاد کرده است. بیشتر این کارها در کل یک روز انجام می‌شوند. دستیار یا منشی مجازی به اشخاص یا شرکت‌هایی گفته می‌شود که به‌صورت حرفه‌ای و مستقل، از راه دور، به کار مشغول هستند.

امبر الکساندریا می‌گوید: «با سپردن کارها به دستیارهای مجازی توانستم از شر انجام دادن کارهایی خلاص شوم که دوست ندارم مانند ارسال ایمیل، تعیین جلسات و همچنین مدیریت سفرهای کاری؛ در نتیجه، وقت بسیاری برای انجام دادن کارهای ضروری‌ام داشته باشم». الکساندریا برای استخدام یک دستیار مجازی هر ماه هزینه‌ای کنار می‌گذارد.

اگر هم خانه‌دار هستید و می‌خواهید وقتی برای انجام دادن کارهای مورد علاقه‌تان داشته باشید، می‌توانید از خدمات شرکت‌های مربوطه استفاده کنید و کارهایی مانند تمیز کردن پنجره و راه‌پله‌ها و این قبیل وظایف را به آنها بسپارید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱۵ ساعت

تمیز کردن خانه

۱۳. استفاده از ماشین ظرفشویی برای کارهای دیگر

«لیان استاف» (Leanne Stapf)، مدیر ارشد عملیات شرکت The Cleaning Authority می‌گوید: «اگر از ماشین ظرفشویی‌تان فقط برای شستن ظرف‌ها استفاده می‌کنید، تمام قابلیت‌های آن را به کار نگرفته‌اید. در واقع می‌توانید وسایل دیگری را هم (به‌جای شست‌وشو با دست) با استفاده از آن و بدون اینکه صدمه‌ای ببینند، بشویید و در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید. برخی از این وسایل عبارت‌اند از: کفش‌های ورزشی کتانی، کلاه‌های ورزشی، برس‌های آرایشی، اسباب‌بازی‌های پلاستیکی ساده، نایت‌گارد، شانه و برس، طبقات یخچال و ابزارهای فلزی و پلاستیکی که معمولا در باغچه از آنها استفاده می‌کنید. البته هرگز این وسایل را همراه با ظروف آشپزخانه در ماشین ظرف‌شویی نگذارید تا مبادا خرده‌های غذا که روی ظروف مانده‌اند به این وسایل بچسبند.» با این روش می‌توانید در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳۰ دقیقه

۱۴. جارو کشیدن

جارو کشیدن کل خانه در یک زمان، واقعا خسته‌کننده است. بهتر است این کار را به بخش‌های کم تقسیم کنید. «ریچارد سیریزی» (Richard Ciresi) صاحب شرکت Aire Serv می‌گوید: «اگر هر روز ۵ تا ۱۰ دقیقه به جارو کشیدن نقاط مختلف خانه، مثلا ۱ یا ۲ اتاق، اختصاص دهید، کل خانه در پایان هفته تمیز شده است؛ در نتیجه، تعطیلات آخر هفته مجبور نیستید وقت‌تان را به تمیز کردن بگذرانید و می‌توانید وقت‌تان را صرف لذت بردن از کارهایی کنید که دوست دارید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳۰ دقیقه

۱۵. شستن همزمان لباسهای رنگی

اگر وقت‌تان کم است، با استفاده از راهکارهای جدید شست‌وشوی لباس‌ها، همه لباس‌های‌تان ـ از سفید گرفته تا تیره‌ و رنگی‌ ـ را یک‌جا بشویید. دستمال یا پودرهای مختلفی (رنگین شوی) در بازار هست که جلوی رنگ دادن لباس‌ها به همدیگر را می‌گیرد. ملیسا میکر متخصص شست‌وشو و مؤسس شرکت Clean My Space می‌گوید: «این دستمال یا پودرها، رنگ‌ها را به خود جذب می‌کنند و رنگ‌های لباس‌تان با هم قاتی نمی‌شوند.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت به بالا (بسته به تعداد لباس‌هایی که باید شسته شوند)

۱۶. پهن کردن روفرشی زیر صندلی نوزاد یا کودک

به‌نظر میکر، اگر در خانه نوزاد یا کودک دارید، بهتر است یک روفرشی زیر صندلی غذاخوریِ او یا جای نشستنش پهن کنید. حوله یا پارچه‌ای کهنه هم کارساز است. بدین ترتیب، هنگام صرف غذا یا میان‌وعده،خرده‌های خوراکی‌ها یا ته‌مانده‌های غذا روی روفرشی می‌ریزد و زمان تمیز کردن کاهش می‌یابد.

او می‌گوید: «بعد از هر وعده غذایی، چهار گوشۀ این پارچه را بگیرید و آن را یا در باغچۀ خانه بتکانید (یا با استفاده از روش‌های موجود در اینترنت از آنها کمپوست تهیه کنید) و یا محتویاتش را دور بریزید. پارچه را هم هر هفته ۱ یا ۲ بار بشویید.»

علاوه بر این، اگر کودک (یا حتی بزرگ‌سال) بی‌نظم دارید، از این ترفند می‌توانید استفاده کنید.

برای این کار می‌توانید از سفره‌های پلاستیکی هم استفاده کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت

ظاهر مرتب

۱۷. پرهیز از ابزارهای حرارتی برای حالت دادن به موها

«اندرو فیتزیمونز» (Andrew Fitzsimons)، آرایشگر برجسته توصیه می‌کند: «اگر برای مدل دادن به موهای‌تان به ابزارهای حرارتی نیاز دارید، برای صرفه‌جویی در وقت، از سشوار استفاده کنید. این وسیله نه‌تنها کارایی بیشتری دارد، بلکه برای سلامت موها بهتر است. من همیشه مشتری‌هایم را تشویق می‌کنم که به‌جای استفاده از ابزارهای حرارتی که به موها صدمه می‌زنند، دست‌کم هفته‌ای یک بار از سشوار استفاده کنند. البته اگر نمی‌دانید موهای‌تان را چگونه با سشوار حالت دهید، چند بار در تعطیلات یا روزهایی که مرخصی هستید، تمرین کنید. وقتی با این روش کاملا سازگار شدید و یاد گرفتید که چگونه با آن کار کنید، می‌توانید هر هفته در وقت‌تان تا مقدار زیادی صرفه‌جویی کنید.»

فیتزیمونز در ادامه، مختصری درباره روش مناسب مراقبت از موها توضیح می‌دهد. او می‌گوید: «اگر می‌خواهید موهای‌تان آشفته نشوند، می‌توانید کمی روغن نرم‌کننده به آنها بمالید. روغن را از نیمه‌های مو تا نوک موها بمالید. کسانی هم که موهای مجعد دارند می‌توانند از کرم‌های مرطوب‌کنندۀ مو استفاده کنند».

وقتی چگونگی درست کردن موهای‌تان را بیاموزید، با صرف وقت کم می‌توانید به بهترین نتیجه دست پیدا کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲۰ تا ۶۰ دقیقه به بالا

۱۸. برس کشیدن موها قبل از استفاده از برس گرد

«ساوانا فینچر» (Savannah Fincher) آرایشگر حرفه‌ای مو و مدیر آموزش شرکت Blo Blow Dry Bar است. به‌نظر او، اگر نمی‌توانید استفاده از ابزارهای حرارتی مو را کاملا کنار بگذارید، رطوبت اضافی موهای‌تان را بگیرید و سپس از برس‌های مخصوص موهای مرطوب استفاده کنید.

در واقع برس‌های دندانه‌دار بادی برای این کار مناسب است. انتهای این برس‌ها شکاف‌هایی وجود دارد که باعث می‌شود مدت‌زمان خشک‌شدن و حالت‌گرفتن مو نصف شود؛ بدین ترتیب مجبور نیستید برای خشک‌کردن موهای‌تان هنگام برس‌کشیدن، وقت زیادی صرف کنید. در عین حال، موهای‌تان را چندان در معرض حرارت بالا قرار نمی‌دهید و به آنها صدمه نمی‌زنید.

فینچر می‌گوید: «برای گرفتن رطوبت اضافی موهای‌تان، آنها را با دستت‌تان تکان دهید. اگر موهای‌تان هم مجعد و فرفری است، می‌توانید سشوار را تقریبا نزدیک موهای‌تان بگیرید و آنها را خشک کنید؛ بدین ترتیب موهای‌تان آشفته نمی‌شوند. اگر هم موهای‌تان نرم و نازک است، سرتان را پایین بیاورید و قسمت ریشۀ موهای‌تان را خشک کنید. با این روش‌ها می‌توانید به‌سرعت به بهترین حالت مو برسید و وقت‌تان بیش از حد تلف نشود».

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۱ ساعت

۱۹. انتخاب محصولات چندکاره

هرچه با ابزارها و محصولات کمتری سروکار داشته باشید، کارهای‌تان راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌رود. «مردیث باراف» (Meredith Baraf) گریمور مشهور می‌گوید: «استفاده از محصولات مختلف چندان وقت‌گیر به نظر نمی‌آید اما اگر از محصولاتی استفاده کنید که چندکاره باشند، در وقت‌تان بسیار صرفه‌جویی می‌شود. مثلا می‌توانید از پودر برنزه‌‌کننده‌تان برای سایه چشم هم استفاده کنید. در این صورت به‌جای برداشتن، بازکردن و در نهایت بستن و سرجای خود گذاشتن سایه چشم می‌توانید از یک محصول برای دو کار بهره ببرید و در وقت‌تان صرفه‌جویی کنید.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲۰ دقیقه

۲۰. استفاده از شامپوی خشک

فینچر می‌گوید: «شامپوی خشک، برخلاف باور عموم، به‌جای اینکه جایگزین شامپوهای معمولی باشد، نقش محافظتی مو را دارد. وقتی شما شامپوی خشک را ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد از شست‌وشوی موهای‌تان به سرتان می‌زنید، به‌سرعت روغن اضافی طبیعی موها به آن جذب می‌شود و موهای‌تان تمیز می‌مانند؛ بدین ترتیب مجبور نیستید زودبه‌زود موهای‌تان را بشویید.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳ ساعت (بر مبنای تعداد دفعات شست‌وشوی موها و خشک کردن آنها)

پوشیدن لباس

۲۱. ازقبل ستکردن لباسها و قرار دادنشان در کمد

کیمی اسمیت می‌گوید: «وقتی افراد می‌خواهند لباس بپوشند، به‌دنبال سبک یا رنگ‌های خاصی هستند تا عالی و زیبا به نظر برسند؛ بنابراین ازقبل چند دست لباس مرتب که آنها را ازنظر سبک و رنگ ست کرده‌اید، در کمد بگذارید. این کار به شما در صرفه‌جویی در وقت کمک می‌کند. هرچه سریع‌تر آماده شوید، سریع‌تر می‌توانید به کارهای‌تان برسید و حال روحی‌تان هم بهتر خواهد شد.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳۰ تا ۴۵ دقیقه (بر اساس ۳ بار در هفته انتخاب لباس مناسب)

۲۲. کمدی از لباسهای گوناگون مناسب پوشیدن با هم

کیمی اسمیت می‌گوید: «یک روش دیگر برای آماده داشتن لباس‌های مناسب هفته، انتخاب لباس‌های هفته‌تان است. یکی از روزهای تعطیلی را برای انتخاب ۱۴ تکه لباس موردنیاز خود (مثلا ۳ دست مانتو، ۴ عدد شلوار، ۴ عدد تی‌شرت، ۲ عدد ژاکت و ۱ روسری) اختصاص دهید. لباس‌ها را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که بتوانید آنها را با هم ست کنید. این کار باعث می‌شود که حداقل ۱۰ دست لباس مناسب داشته باشید. علاوه بر آن، پیش از گذاشتن لباس‌ها در کمد، آنها را اتو کنید تا مرتب و آماده پوشیدن باشند. این کار باعث می‌شود که متوجه مشکلات احتمالی لباس‌ها مانند افتادن دکمه یا لکه‌های موجود روی آنها شوید و مشکلات‌شان را برطرف کنید. با این روش می‌توانید در وقت‌تان تا حد زیادی صرفه‌جویی کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳٫۵ ساعت (برمبنای روزی نیم ساعت صرفه‌جویی)

زمان صرف غذا

۲۳. آماده کردن اسموتیهای صبحانه

انگلباخ برای صبحانهٔ خود معمولا اسموتی درست می‌کند و آنها را در بسته‌های کوچک برای صبح‌های هفته در فریزر می‌گذارد. او می‌گوید: «با این روش می‌توانم بدون وقت‌تلف‌کردن، صبحانه موردعلاقه و در عین حال مقوی خودم را بخورم». او هر شب، قبل از خواب، یکی از اسموتی‌ها را از فریزر درمی‌آورد و در یخچال می‌گذارد تا صبح روز بعد، آماده مصرف باشد.

می‌توانید با استفاده از میوه‌ و سبزی‌های مختلف، اسموتی‌های گوناگون خوش‌طعم درست کنید. به‌نظر انگلباخ، اگر دوست ندارید خوراکی فریزری بخورید، می‌توانید مواد مورداستفاده اسموتی را در بسته‌های جداگانه آماده کنید و در یخچال بگذارید؛ سپس صبح‌ها آنها را در مخلوط‌کن بریزید و بدون دردسر، اسموتی‌تان را آماده کنید.

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۹۰ تا ۱۲۰ دقیقه

۲۴. آماده کردن چند نوع غذا

«سامانتا کستی» (Samantha Cassetty)، متخصص تغذیه و کارشناس کاهش وزن می‌گوید: «جمعه‌شب‌ها می‌توانید با استفاده از نوعی غله مثل برنج قهوه ای و همچنین سبزیجات (مانند کلم بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل)، مواد چند وعده غذایی‌تان را آماده کنید؛ سپس هر بار آن را با مواد غذایی دیگری مانند میگو یا گوشت قرمز، ماهی یا غذاهای کنسروی و همین‌طور ادویه، سس و روغن زیتون ترکیب کنید و بدون دردسر، غذای مصرفی روزتان را آماده کنید. این روش به شما در صرفه‌جویی وقت کمک می‌کند.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۲٫۵ ساعت

۲۵. استقبال از محصولات فریزری

سامانتا کستی می‌گوید: «اگر وقت نمی‌کنید مدام به سوپرمارکت‌ها بروید و مواد غذایی مورد نیازتان را تهیه کنید، از فریزرتان به‌خوبی استفاده کنید و آن را پر از مواد غذایی کنید. مواد غذایی فریزری معمولا تازه می‌مانند و چون ازقبل آماده شده‌اند، باعث صرفه‌جویی در وقت می‌شوند.»

زمان تقریبی صرفه‌جویی‌شده در هفته: ۳ ساعت

منبع 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x