/ دسته‌بندی نشده / ۲ انشا درباره وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا
آنچه در این مقاله می‌خوانید

انشا درباره وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا را با نگاهی به سفرهای انسان‌ها با اسب و شتر، سفرهای امروزی با قطار و هواپیما و رویای سفرهای آینده، همراه می‌سازیم.

برای نوشتن انشا درباره وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا، باید به زندگی گردشگری مردم در چند دهه‌های قبل، زمان معاصر و پیش‌بینی شکل زندگی و گذران روزگار مردم در آینده بپردازیم.

انشا درباره وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا می‌تواند یک نمونه انشا به روش سنجش و مقایسه باشد که با توجه به روح طبیعت‌دوستی مردم ایران‌زمین، ابعاد گسترده‌ای دارد. سفر کردن در گذشته به شکلی دیگر در جریان بوده و امروزه شکل متفاوتی به خود گرفته است و احتمالا در آینده به گونه‌ای دیگر در جریان خواهد بود.

انشا درباره وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا

انشا اول

بند مقدمه (زمینه سازی)

موضوع انشای من “وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا” است. پس می‌خواهم درباره این بنویسم که وسایل سفر در گذشته چگونه بوده و امروز از چه وسایلی استفاده می‌کنیم و در آینده وسایل سفر چه شکلی خواهند بود. در گذشته‌ها که هنوز وسایل حمل و نقل پیشرفته نشده بود، آدم‌ها برای سفر کردن و این که زودتر به مقصدشان برسند از چهارپایان استفاده می‌کردند. مثلا آن‌ها کالسکه‌ای را به چند اسب می‌بستند و با آن کالسکه به محل مورد نظرشان می‌رفتند. البته در آن زمان از درشکه و ارابه هم استفاده می‌شد. اما سفر کردن با حیوانات، از مردم دوران قدیم وقت زیادی می‌گرفت. پس با گذشت زمان، آدم‌ها به فکر افتادند وسایلی را اختراع کنند که بتوانند آن‌ها را سریع‌تر به مقصدشان برسانند.

بندهای بدنه (متن نوشته)

از این رو مهندس‌ها، خط‌های راه آهن را نقشه‌کشی کردند و بعد ریل‌های آن را ساختند و مخترعان و مهندسان دیگر هم قطار را ساختند تا مردم بتوانند به وسیله آن به مکان‌های مختلف سفر کنند. چون قطارها بزرگ بودند و می‌توانستند آدم‌های بیشتری را جا به جا کنند، سفر کردن با آن‌ها خیلی راحت‌تر و بهتر بود. البته این قطارها به خوبی و راحتی قطارهای امروزی نبودند چون جزء اولین وسایل حمل و نقلی بودند که اختراع شده و اشکالاتی داشتند.

بعد از آن مردم برای سفرهایی که با قطار امکانپذیر نبود، اتومبیل را اختراع کردند تا بتوانند از آن برای سفرهای کوتاه‌تری که معمولا در یک منطقه یا شهر انجام می‌شد، استفاده کنند. این اتومبیل‌ها ساده بودند و امکانات اتومبیل‌های امروزی را نداشتند. بعد از آن هم مردم فکر کردند که می‌توانند برای کوتاه‌تر شدن سفرهای خود از هواپیما استفاده کنند و با سفر هوایی سریع‌تر به مقصد برسند. پس ساخت هواپیماها هم شروع شد و سفرهای مردم راحت‌تر و سریع‌تر انجام شد.

اما امروزه برای رفت و آمدهای خود از وسایل جدیدتر و پیشرفته‌تری کمک می‌گیریم. قطارها که شهرهای مختلف را به هم وصل می‌کنند، امکانات زیادی دارند تا سفر خسته‌کننده نباشد.

هواپیماها بزرگتر و به روزتر شده‌اند و خط‌های هوایی هم آن قدر وسیع هستند که ما بتوانیم مسافت بیشتری را با هواپیما سفر کنیم و مسافرت‌هایمان کوتاه‌تر و آسان‌تر باشد.

شرکت‌های اتومبیل‌سازی در کشورهای مختلف با هم رقابت می‌کنند تا خودروهایی که می‌سازند زیباتر باشند و امکانات بهتری داشته باشند تا سفر کردن با آن‌ها راحت‌تر شود و مردم آن اتومبیل‌ها را برای خرید انتخاب کنند.

برای سفرهای کوتاهی که در داخل شهر انجام می‌شود، موتورسیکلت‌ها ساخته شده‌اند تا جابه‌جایی آسان‌تر انجام شود. امروزه مردم وقتی می‌خواهند به مقصدهای مختلفشان در داخل یک شهر یا شهرهای نزدیک برسند، برای کم شدن آلودگی هوا و صرف هزینه کمتر و راحتی بیشتر، از مترو استفاده می‌کنند.

من فکر می‌کنم در آینده هم وسایل بهتر و پیشرفته‌تری برای سفر کردن ساخته شود؛ وسایلی که مصرف انرژی و مخصوصا سوخت‌هایی که به آن‌ها نیاز داریم را کم کنند و باعث آلودگی هوا نشوند.

در آینده ممکن است ماشین‌هایی اختراع شوند که بتوانند انرژی لازم برای حرکت کردنشان را از بخار آب موجود در هوا بگیرند یا هواپیماهایی اختراع شوند که به سوخت نیازی نداشته باشند و برای جابه‌جا شدن در آسمان از نیروی باد کمک بگیرند! حتی ممکن است زباله‌ها هم برای تامین انرژی به انسان‌ها کمک کنند و آدم‌ها بتوانند با استفاده از زباله‌های مختلف، انرژی تولید کنند و ماشین‌های مختلف را به حرکت دربیاورند و با این کار محیط را هم از آلودگی نجات بدهند.

بند نتیجه (جمع بندی)

نتیجه‌گیری من این است که اگر انسان‌های امروزی از جمله مخترعان و دانشمندان مختلف واقعا به فکر پاکیزگی هوا و سلامت مردم، راحت بودن سفر و مصرف کمتر انرژی باشند، می‌توانند وسایل مختلفی را برای سفر کردن بسازند تا جا‌به‌جا شدن راحت‌تر و بهتر انجام شود و سفر کردن برای مردم خسته کننده نباشد. در عین حال از انرژی و محیط زیست هم مراقبت شود.

2 انشا درباره وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا

انشا دوم

بند مقدمه (زمینه سازی)

مطمئنا وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا با هم متفاوت است و نوشته من درباره این است که وسایلی که در گذشته و امروز و آینده با آن سفر می‌کردند و سفر می‌کنند چه ویژگی‌هایی داشته و دارد. می‌توانم نوشته‌ام را با توجه به صحبت‌های پدرم شروع کنم. پدرم می‌گوید در گذشته حیوانات بودند که مردم را از جایی به جای دیگر می‌بردند. آن روزها علم به اندازه‌ای پیشرفت نکرده بود که مردم بتوانند با اتومبیل یا هواپیما و قطار به مسافرت بروند، چون این ابزارها اصلا ساخته نشده بودند و بعدها انسان‌ها آن‌ها را ساختند. آدم‌ها در گذشته اسب‌های خود را به کالسکه‌ای از جنس چوب وصل می‌کردند، اسب کالسکه را می‌کشید و مردم را از جایی به جای دیگر می‌برد.

بندهای بدنه (متن نوشته)

برای سفرهای طولانی مدتی که مسیرشان سخت بود از شتر استفاده می‌شد زیرا شتر می‌تواند گرما و شرایط سخت را تحمل کند. سفر کردن در گذشته برای مردم سخت بود؛ چون وسایل سفرشان راحت نبود و مدت‌ مسافرت کردن آن‌ها خیلی طول می‌کشید. البته کشتی‌ها هم برای سفرهای آبی وجود داشت، اما من می‌دانم که سفر کردن با این وسایل آن قدر سخت و طولانی شد تا سرانجام انسان به فکر ساختن وسایلی بهتر و راحت‌تر برای سفر کردن افتاد.

اتومبیل‌ها، قطارها، هواپیماها و کشتی‌های مسافرتی و البته مترو، امروزه در شمار وسایلی هستند که مردم بیشترین استفاده را از آن‌ها می‌کنند و دیگر خبری از سفر کردن با اسب و شتر نیست. پدرم می‌گوید اتومبیل‌هایی که اکنون جدید و پیشرفته با ظاهر زیبا هستند و مردم می‌توانند به راحتی با آن‌ها سفر کنند و به مناطق دوردست بروند، در گذشته شکل دیگری داشت و تا این اندازه محکم و مقاوم نبود و البته تا این اندازه هم کارایی نداشت.

قطارها هم ماشین‌های آهنی و بلندی بودند که سفر کردن جمعی را ممکن می‌کردند، اما کیفیتشان مثل قطارهای امروز نبود.

رویای پرواز هم بالاخره باعث شد تا انسان هواپیما را بسازد؛ در گذشته هواپیماها فقط می‌توانستند دو یا سه نفر را جا‌به‌جا کنند اما امروز شرکت‌های بزرگ هواپیماسازی، هواپیماها و هلیکوپترهایی می‌سازند که آدم‌های بیشتری می‌توانند با آن سفر کنند و سفرهای طولانی خودشان را در کمترین زمان ممکن و به راحتی انجام دهند.

در گذشته هنوز خط‌های زیرزمینی مترو وجود نداشت که بتواند مردم را به راحتی در یک شهر از منطقه‌ای به منطقه دیگر ببرد، اما امروزه استفاده از مترو و اتوبوس و مینی‌بوس که می‌توان با آن‌ها به راحتی در سطح شهر رفت و آمد کرد، در بین مردم زیاد شده است. مردم برای این که هزینه سفرشان کم بشود و کمتر هوا را آلوده کنند و زودتر به مکان مورد نظرشان برسند، از این وسایل استفاده می‌کنند.

به علاوه امروزه ماشین‌هایی اختراع شده‌اند که با نیروی برق و یا حتی با انرژی خورشیدی کار می‌کنند تا بتوانیم بدون آلوده شدن هوا و بدون استفاده از گازها و بنزین‌هایی که هوای پاک را از بین می‌برند، سفر کنیم و نگران مصرف انرژی و تمام شدن سوخت‌ها نباشیم. البته این اتومبیل‌ها هنوز به دست همه مردم نرسیده‌اند و چند نمونه از آن‌ها وجود دارد، اما اگر به صورت گسترده در اختیار مردم قرار بگیرند، سفرها بهتر و آسان‌تر انجام می‌شوند.

ممکن است در آینده هم بتوانیم بیشتر از امروز و به شکلی جهانی از انرژی‌های پاکیزه مثل خورشید یا باد برای حرکت ماشین‌ها استفاده کنیم، یا ماشینی را اختراع کنیم که بتواند انرژی موجود در اصوات را به وسیله ابزارهایی مخصوص، به انرژی حرکتی و مکانیکی تبدیل کند و ماشین‌ها به حرکت دربیایند.

بند نتیجه (جمع بندی)

به نظر من هر چقدر زمان می‌گذرد و علم پیشرفته‌تر می‌شود، انسان‌ها هم می‌توانند به ایده‌های جدیدتری برای ساختن وسایل پیشرفته فکر کنند و قدر زمان و انرژی و پاکیزگی هوا را بدانند. دانشمندان می‌توانند با علم خودشان وسایلی را بسازند و آن را در اختیار مردم قرار دهند که سفرها آسان و کم هزینه شوند و در مصرف انرژی صرفه‌جویی شده و آسمان آبی و پاک بماند.

2 انشا درباره وسایل سفر در گذشته، امروز و فردا

وسایل سفر در گذشته

https://setare.com

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x