/ دسته‌بندی نشده / ۳۰ تا از معروف ترین جاهای دیدنی گرجستان (ادامه)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۳۰ تا از معروف ترین جاهای دیدنی گرجستان

۱۷. باخمارو ، روستایی محصور در میان درختان صنوبر و کاج۱۲

در منطقه گوریا و در نزدیکی دره مارتویلی، روستایی زیبا و سنتی با نام باخمارو وجود دارد که می‌تواند گزینه مناسبی برای کسانی باشد که به دنبال دیدن روستایی بکر و تماشایی در دل طبیعت هستند. باخمارو روستایی بسیار تماشایی است که در میان جنگل‌های انبوه از درختان صنوبر و کاج قرار دارد.

برای دسترسی به این روستا، باید از میان درختان سر به فلک کشیده، مسیر خود را ادامه دهید تا به کلبه‌های روستایی برسید. اقامت در کلبه‌های روستایی برای گردشگران امکان‌پذیر است و با انجام این کار می‌توانید خاطره‌ای منحصربه‌فرد را از سفر به گرجستان در ذهن خود ثبت کنید.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس روستای باخمارو : گرجستان، گوریا، باخمارو

باخمارو | جاهای دیدنی گرجستانباخمارو

۱۸. مسجد جمعه تفلیس

جالب است بدانید که در طول تاریخ، گرجستان سومین کشوری بود که مسیحیت را به عنوان مذهب اصلی خود پذیرفت. اما با این وجود، تنوع مذهب زیادی در گرجستان وجود دارد و به همین خاطر است که می‌توانید شاهد حضور مساجد در کنار کلیسا‌های باستانی باشید. مسجد جمعه تفلیس یکی از مهم‌ترین مساجد و از زیباترین جاهای دیدنی گرجستان محسوب می‌شود که قدمت آن به قرن هفدهم میلادی باز می‌گردد.

گفتنی است که مسجد جمعه تفلیس در طول تاریخ سه بار تخریب و مجددا بازسازی شده است و هنوز هم مورد استفاده مسلمانان گرجستان قرار می‌گیرد. نکته جالب توجه در مورد مسجد جمعه تفلیس این است که با کمک یک ستون، مسجد به دو قسمت تقسیم شده تا شیعیان و اهل سنت بتوانند همزمان از آن استفاده نمایند.

شماره تماس: ۹۹۵۵۷۷۶۲۳۰۰۲

ساعت بازدید: به وقت اذان

هزینه بازدید: رایگان

آدرس مسجد جمعه تفلیس : گرجستان، تفلیس، خیابان Botanical

مسجد جمعه تفلیسمسجد جمعه تفلیس

۱۹.معبد متاتسمیندا ، یکی از زیباترین جاهای دیدنی گرجستان

اگر در شهر تفلیس، خود را به کوهستان متاتسمیندا برسانید، با معبدی بزرگ و زیبا رو به رو خواهید شد که در قرن نوزدهم میلادی ساخته شده است. بد نیست بدانید که اولین بار این معبد برای برگزاری صدمین سالگرد فوت گریبایدوف افتتاح شد. البته گفتنی است که این معبد در حیاط کلیسایی قدیمی ساخته شده که قدمت آن به پیش از قرن شانزدهم میلادی باز می‌گردد.

در معبد متاتسمیندا، ده‌ها تن از افراد مشهور و نامی گرجستان به خاک سپرده شده‌اند و به همین خاطر این معبد، حتی بین مردم محلی تفلیس نیز به عنوان یک مکان مقدس و مهم محسوب می‌شود. اما برای گردشگران، دیدن مجسمه‌های مختلف، ساختمانی قدیمی و منظره‌ای از ارتفاعات گرجستان، می‌تواند بسیار زیبا و خاطره انگیز باشد.

ساعت بازدید: روزهای دوشنبه تا یکشنبه از ساعت ۱۱ تا ۲۰

هزینه بازدید: ۵۰ هزار تومان

آدرس معبد متاتسمیندا : گرجستان، تفلیس، کوهستان متاتسمیندا

۲۰. بنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالی

در نزدیکی پل متخی گرجستان، می‌توانید شاهد مجسمه‌ای زیبا از فردی باشید که بر اسب نشسته و با دست به مردم سلام می‌کند. این مجسمه بنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالی است که در نزدیکی یک کلیسای قدیمی ساخته شده. واختانگ آخرین پادشاه گرجستان باستان و اولین موسس گرجستان مدرن با پایتخت تفلیس بود.

او دوران حکومت بسیار سختی را تجربه کرد و در دوران سلطنت خود، در بین قرن پنجم و ششم میلادی، با دولت ساسانی وارد جنگ شد و همین مساله او را به شدت تضعیف کرد. مردم گرجستان، تفلیس مدرن را مدیون او می‌دانند و به همین خاطر، بنای یادبود وی را در نزدیکی پل متخی ساخته‌اند تا به این شکل از این پادشاه بزرگ قدردانی کنند.

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

هزینه بازدید: رایگان

آدرس بنای یادبوده پادشاه واختانگ گرگاسالی : گرجستان، تفلیس، پل Metekhi

بنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالیبنای یادبود پادشاه واختانگ گرگاسالی

۲۱. کلیسای جامع سوتیتسخولی

کلیسای جامع سوتیتسخولی از دیگر جاهای دیدنی گرجستان به حساب می‌آید. این کلیسای تاریخی در شهر متسختا، در بخش شمال‌غربی تفلیس قرار دارد. این کلیسا از جمله شاهکارهای قرون وسطا به حساب می‌آید. کلیسای جامع سوتیتسخولی در فهرست میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید. لازم به ذکر است که این کلیسا دومین کلیسای مهم تاریخی در تمام گرجستان به حساب می‌آید. کلیسای جامع سوتیتسخولی در زمره کلیساهای ارتدوکس به حساب می‌آید. هنوز هم در بین مردم گرجستان و ارتدوکس‌ها، این کلیسا اهمیت بسیاری دارد و مورد احترام است. بنایی که امروز از کلیسای جامع سوتیتسخولی شاهد آن هستیم، در سال ۱۰۲۹ ساخته شده است؛ اما قدمت ساخت اولیه این مکان به قرن چهارم میلادی باز می‌گردد.

آدرس: Narekvavi-Mtskheta-Railway Station, Mtskheta, Georgia

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۲. کلیسای جواری

کلیسای جواری از دیگر جاهای دیدنی گرجستان است. این کلیسا را با نام صومه جواری نیز می‌شناسند. کلیسای جواری در نزدیکی متسختا در بخش شرقی گرجستان قرار دارد. قدمت این کلیسای زیبا به قرن ششم میلادی باز می‌گردد. همان طور که اشاره کردیم، در متسختا ، جاهای دیدنی تاریخی بسیاری وجود دارد. کلیسای جواری از جمله مهم‌ترین این آثار به حساب می‌آید. کلیسای جواری در جمله میراث جهانی یونسکو به حساب می‌آید. این کلیسا روی یک قله سنگی قرار دارد. به همین خاطر دسترسی به آن کمی دشوار است. البته وقتی که خودتان را به این کلیسای زیبا برسانید، از چشم‌انداز خیره‌کننده آن لذت خواهید برد. پس بهتر است بازدید از آن را حتماً در برنامه سفر خود قرار دهید.

آدرس: گرجستان، متسختا

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۳. خیابان روستاولی

به نظرتان آیا یک خیابان می‌تواند جاذبه گردشگری باشد؟ خب چرا که نه؟ مثلا خیابان ولیعصر تهران یا خیابان چهار باغ اصفهان، آیا می‌توان اینها را جزو جاهای دیدنی آن شهر به حساب نیاورد؟ خیابان روستاولی نیز از جمله جاهای دیدنی گرجستان است. این خیابان جزو خیابان‌های مرکزی تفلیس به حساب می‌آید. نام آن را نیز از شاعر مشهور گرجستان، شوتا روستاولی گرفته‌اند. این خیابان از میدان آزادی آغاز می‌شود و حدود ۱.۵ کیلومتر طول دارد. خیابان روستاولی را به‌خاطر ابنیه تاریخی، مراکز خرید، مراکز فرهنگی و … می‌شناسند. در خیابان روستاولی می‌توانید از تئاتر اپرای ملی گرجستان، موزه و کلیساهای قدیمی دیدن کنید. دسترسی به خیابان روستاولی از طریق مترو و اتوبوس امکان‌پذیر است. در این خیابان چندین و چند کافه رستوران مختلف نیز وجود دارند. خلاصه که حتی قدم زدن در خیابان روستاولی نیز خاطره‌انگیز خواهد بود.

آدرس: گرجستان، تفلیس، خیابان روستاولی

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۴. قطار کابلی تفلیس

قطار کابلی تفلیس از جمله خاص‌ترین جاهای دیدنی گرجستان به حساب می‌آید. این قطار کابلی ۵۰۰متر طول دارد. قطار کابلی تفلیس در سال ۱۹۰۵ به بهره‌برداری رسید. به همین خاطر می‌توان آن را در زمره قدیمی‌ترین قطارهای کابلی تمام دنیا دانست. این قطار کابلی دارای سه ایستگاه است. پایین‌ترین ایستگاه آن در خیابان چانکادزه است. ایستگاه بعدی در خیابان متاتسمیندا پانتئون و آخرین ایستگاه در بالای کوه قرار دارد. در این قطار کابلی مجموعاً ۴۰ نفر می‌توانند حضور داشته باشند. از پایین تا بالای آن نیز حدود ۱۰ دقیقه طول می‌کشد. پس در پیک سیزن سفر به تفلیس، باید مدتی را منتظر بمانید تا نوبت شما برسد. وقتی که بالای کوه برسید، می‌توانید شاهد مناظری خیره‌کننده و زیبا باشید.

آدرس: گرجستان، تفلیس

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۵. قلعه ناریکالا

قلعه‌ ناریکالا از جمله مهم‌ترین قلعه‌های تاریخی گرجستان به حساب می‌آید. قدمت این قلعه به قرن چهارم میلادی باز می‌گردد. قلعه‌ ناریکالا روی یک تپه مرتفع قرار دارد. وقتی که خودتان را به بالای این تپه برسانید، می‌توانید شاهد یک منظره بسیار زیبا از شهر زیبای تفلیس باشید. این قلعه بین حمام‌های گوگرد و همچنین باغ گیاه‌شناسی تفلیس قرار دارد. به همین خاطر می‌توانید در برنامه سفر خود، یک تیر و دو نشان بزنید. قلعه‌ ناریکالا بعد از حمله مغول‌ها، به قلعه نارین تغییر نام پیدا کرد. متأسفانه بخش‌های بسیاری از این قلعه در اثر وقوع زلزله آسیب دید. البته باز هم بخش‌های سالم بسیاری در آن وجود دارند.

آدرس: گرجستان، تفلیس

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۶. تله کابین تفلیس

تله کابین تفلیس در سال ۲۰۱۲ افتتاح شد. این تله کابین در سمت چپ رودخانه مکتاری در پارک رایک قرار دارد. تله کابین تفلیس به‌صورت مستقیم به قلعه ناریکالا متصل می‌شود. در پاراگراف قبلی درباره زیبایی قلعه ناریکالا صحبت کردیم. این قلعه در بالای یک تپه قرار دارد. به همین خاطر دارای دسترسی نسبتاً دشواری است. از‌این‌رو چنین تله کابین زیبایی را طراحی کردند تا در عرض چند دقیقه، مسافران به بالای تپه برسند. این تله کابین از جمله زیباترین جاهای دیدنی گرجستان به حساب می‌آید. داخل تله کابین می‌توانید از منظره ۳۶۰ درجه بسیار زیبا دیدن کنید.

آدرس: گرجستان، تفلیس، پارک رایک

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۷. سالن تئاتر گابریادزه

سالن تئاتر گابریادزه از جمله جاهای دیدنی گرجستان در بخش قدیمی تفلیس است. این سالن تئاتر در یک ساختمانی قدیمی قرار دارد. سالن تئاتر گابریادزه در سال ۱۹۸۱ به بهره‌برداری رسیده است. این ساختمان به‌عنوان اولین تئاتر عروسکی در گرجستان کار خود را آغاز کرد. از نظر زیبایی و طراحی معماری، ساختمان سالن تئاتر گابریادزه یک اثر هنری به حساب می‌آید. جالب است بدانید که هنوز هم انواع تئاتر و نمایشنامه عروسکی در این سالن تئاتر برگزار می‌شود. پس با کمی پرس‌وجو می‌توانید از برگزاری انواع برنامه تئاتر مطلع شوید و از آن‌ها دیدن کنید.

آدرس: گرجستان، تفلیس، خیابان Shavteli

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۸. محله متخی

محله متخی از جمله معروف‌ترین محله‌های گرجستان است. این محله روی تپه‌ای مرتفع در تفلیس قرار دارد. در این محله می‌توانید از جاهای دیدنی تاریخی مهمی از جمله کلیسای متخی دیدن کنید. لحظه طلوع و غروب آفتاب در محله متخی بسیار زیبا و دیدنی است و محله متخی به این موضوع شهرت دارد. پس اگر می‌خواهید شاهد زیباترین غروب آفتاب در گرجستان باشید، سری به محله متخی بزنید.

آدرس: گرجستان، تفلیس، محله متخی

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

۲۹. مجسمه مادر گرجستان

مجسمه مادر گرجستان جزو نمادهای مهم تفلیس گرجستان به حساب می‌آید. قدمت این مجسمه به سال ۱۹۵۸ باز می‌گردد. این مجسمه را در ۵۰۰ امین سالگرد شهر تفلیس بر فراز تپه سولالاکی بنا کردند. این مجسمه زیبا ۲۰ متر طول دارد. مجسمه مادر گرجستان تصویر یک بانویی است که در یک دست خود جام و در دست دیگر شمشیر دارد. مجسمه مادر گرجستان استعاره به یکی از شخصیت‌های اسطوره‌ای گرجی دارد.

آدرس: گرجستان، تفلیس، تپه سولالاکی

هزینه بازدید: رایگان

ساعت بازدید: ۲۴ ساعته

منبع 1

کلمات کلیدی : گرجستان – مکان های دیدنی – قاره اسیا

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x