/ دسته‌بندی نشده / ۴ نمونه انشا درمورد صدای لالایی مادر
آنچه در این مقاله می‌خوانید

انواع انشا درباره صدای لالایی مادر را می‌توانید با عناوین انشا در مورد صدای لالایی مادر با مقدمه و نتیجه، انشا درباره صدای لالایی مادر به سبک داستانی، متن زیبا برای انشا درباره صدای لالایی مادر و انشا درمورد حس و حال شنیدن صدای لالایی مادر در ستاره مشاهده کنید

انشا درباره صدای لالایی مادر در مورد موضوع «شنیدن دقیق صداها و توصیف جزئیات آن‌ها» است. این موضوع انشا را با توصیف حس و حال فرزند درباره صدای لالایی مادر بیان کرده‌ایم. در نگارش انشاها به رعایت طبقه‌بندی ذهن و نوشته دقت کردیم؛ همچنین هر انشا سه بند مقدمه، بدنه و نتیجه گیری دارد. اگر دوست دارید در مقدمه انشای خود از شعرهای لالایی استفاده کنید به مجموعه بهترین لالایی‌ ها برای کودکان سربزنید.

انشا درمورد صدای لالایی مادر

انشا در مورد صدای لالایی مادر با مقدمه و نتیجه

هر صدایی حس و حالی را در وجود انسان زنده می‌کند. یکی از صداهای گرم و لطیف که به خصوص به نوزادان و کودکان حس امنیت می‌دهد، صدای لالایی مادر است. کودک به شنیدن صدای مادر نیاز دارد. به بیان دیگر همان‌گونه که برای پرورش جسم به شیر مادر نیاز دارد، برای پرورش روح به صدای مادر نیاز دارد.

صدای لالایی مادر برای نوزادان از همه صداها خوشایندتر است. دو دلیل عمده برای خوشایند بودن آن وجود دارد؛ اول اینکه صدا، صدای نزدیک‌ترین فرد به نوزاد است و دلیل دوم اینکه لالایی شعری آهنگین و ساده است و این موزون بودن کلام دلنشین است.

موسیقی بر روح و روان آدمی اثر خوشایند دارد و طبق تحقیقات محققان به افزایش هوش کمک می‌کند. شنیدن صدای لالایی نیز مانند موسیقی است و می‌تواند کودک را با آواها آشنا کند. وقتی کودکان از شنیدن صدایی لذت می‌برند، تنفس آنها منظم شده و بهتر نفس می‌کشند.

کودکی که قبل از خواب در آن سیاهی و تاریکی شب هیچ جا را نمی‌بیند، باید از طریقی آرامش یابد تا هم بتواند به خواب برود و هم بتواند آسوده باشد و این آسودگی را شنیدن صدای لالایی مادر برای او فراهم می‌کند. صدای لالایی به کودک کمک می‌کند که بخوابد و این او را از افسردگی در دوران بزرگسالی نجات می‌دهد.

صدای لالایی فقط به رشد عاطفی کودک کمک نمی‌کند، شنیدن صدای لالایی مادر مهارت‌های کلامی را افزایش می‌دهد. همچنین صدای لالایی مادر باعث رشد عقلی کودک می‌شود.

در تمام فرهنگ‌ها و ملل مادران برای کودک خود لالایی می‌خوانند این لالایی مخصوصاً برای کودکانی که حساس هستند، منبع آرامش است. چرا که کودک به طور طبیعی از همان آغاز زندگی، با بعضی صداها و آواها آرام می‌شود.

دلیل غمگین بودن لالایی‌ها غمگین بودن مادران نیست. بلکه تحقیقات ثابت کرده که یک صدای شاد و پرانرژی باعث می‌شود کودک به جنب و جوش درآید. اما صدای غمگین حرکات او را آهسته کرده و کودک را برای خواب عمیق آماده می‌سازد.

صدای لالایی مادر فایده‌های زیادی دارد اما از همه این‌ها مهم‌تر داشتن یک موسیقی شخصی و اختصاصی و منحصر به فرد در تمام دنیا است.

انشا در مورد صدای لالایی مادر با مقدمه و نتیجه

انشا در مورد صدای لالایی مادر با مقدمه و نتیجه

انشا درباره صدای لالایی مادر به سبک داستانی

این صدای مهربان مادر من است. صدایی که از همه صداهای دنیا گوش‌نوازتر است و مرا به خوابی شیرین دعوت می‌کند.

چشم‌هایم بسته است. صدای لالایی مادرم می‌آید. مادرم را نمی‌بینم اما چهره مادرم در ذهنم می‌آید. دوست دارم در واقعیت هم مادرم را ببینم. چشم‌هایم را می‌گشایم.

با چشم باز همه اطراف را نگاه می‌کنم. احساس خطر می‌کنم. حواسم جمع نیست. نمی‌توانم بخوابم. سیاهی و تاریکی همه‌جا را گرفته و هیچ چیزی دیده نمی‌شود‌. چهره مادر که همیشه با دیدنش آرامش می‌یافتم، نیست و اگر سکوت هم بر آن افزوده شده بود، وحشت‌زده می‌گریستم اما صدایی هست که به من آرامش می‌دهد.

چند دقیقه‌ای چشم‌هایم را باز می‌گذارم. چشم‌هایم به تاریکی عادت کرده ولی هنوز هم فقط سایه تاریکی از مادر می‌بینم. صدا را واضح می‌شنوم:«لالا لالا لالا…» احساس می‌کنم که دیگر سیاهی نیست. هست اما تاریکی را حس نمی‌کنم. بلکه گویا باغ پرگلی در برابرم است که دست در دست مادر در آن قدم می‌زنیم.

مادر در دست من گلی می‌گذارد و زمزمه می‌کند:«لالا لالا گل پونه…» صدای او باغ پر گل است و یکی یکی گل‌های خوشبو را به دستم می‌دهد و من گل‌ها را توی ذهنم می‌کارم.

حالا نوبت «گل چایی» است و بعد نوبت «گل پنبه»… ذهنم از تاریکی به سمت گلستان شدن می‌رود. مادر می‌خواند:«لالا لالا گلم باشی، انیس و مونسم باشی…»

حالا من یک باغ هستم. حرکاتم آهسته شده و با صدای زیبای مادر پلک‌هایم روی هم می‌آید. صدای لالایی مادر دوباره گوش‌هایم را پر می‌کند. آرام آرام خواب مرا می‌رباید.می‌خوابم و تا صبح خواب گل می‌بینم.

کودکانی که مادرشان برایشان لالایی می‌خوانند بسیار خوشبخت هستند.

متن زیبا برای انشا درباره صدای لالایی مادر

چگونه می شود که کسی صدای لالایی مادر را دوست نداشته باشد؟ لالایی، یک صدای دلنشین از اعماق روح و قلب مادر است. لالایی بهترین آهنگی است که یک مادر می‌تواند برای کودکانش بخواند. به بیان دیگر، لالایی بهترین روش ابراز عشق مادر به فرزندانش است.

برای بچه ها، لالایی، اولین موسیقی زندگیست. زمانی که یک کودک، هنوز آنقدر بزرگ نشده که بتواند بسیاری از مفاهیم ساده را تشخیص دهد، لالایی مادر او را با ادبیات و موسیقی آشنا می‌کند. بچه ها وقتی بزرگ می‌شوند، همیشه لالایی های مادر را به عنوان خاطراتی شیرین به یاد می‌آورند؛ خاطراتی که با موسیقی و شعر گره خورده است.

زمانی که کودک صدای لالایی مادر را می‌شود، احساس می‌کند تنها کسی است که در دنیای مادرش حضور دارد و برای او مهم است. بچه ها با صدای لالایی مادر احساس امنیت، عشق و آرامش می‌کنند. می‌توانیم بگوییم که خوابیدن با صدای لالایی، بهترین خواب دنیاست.

البته صدای لالایی مادر فقط برای بچه ها مفید نیست؛ بلکه برای خود مادر نیز مفید است. گفتن لالایی باعث می‌شود مادران نیز یک آرامش فوق العاده احساس کنند. البته این حرف را تحقیقات نیز اثبات کرده اند. پس لالایی یک آهنگ و موسیقی مفید دو طرفه است. فکرش بکنید! چه چیزی بهتر از این؟ در این دنیای پر از اضطراب، یک لالایی هم کودک را به آرامش می‌رساند، هم حال مادر را خوب می‌کند.

البته فقط مادران نیستند؛ خوب است که گاهی پدران هم برای کودکانشان لالایی بخوانند و با این کار به او نشان دهند که چقدر کودکشان را دوست دارند و به او عشق می‌ورزند.

زیباترین انشا درباره لالایی مادر

انشا درمورد صدای لالایی مادر

انشا درمورد حس و حال شنیدن صدای لالایی مادر

شنیدن صدای لالایی مادر یک حس بی نظیر است. شب‌ها وقتی صدای لالایی مادرم را می‌شنوم احساس می‌کنم خوشبخت ترین آدم دنیا هستم. حس و حال فوق العاده ای است وقتی که می‌دانی حتی زمان خوابیدن نیز حواس مادرت به تو هست. مادرم همیشه برایم لالایی می‌خواند؛ فرقی نمی‌کند کجا باشیم. چه خانه باشیم، چه مسافرت باشیم، چه مهمانی باشیم! هر کجا باشم و قرار باشد خواب شب را در آنجا سپری کنم، لالایی مادر همراه من است. هر شب منتظر رسیدن وقت خواب و تجربه دوباره این حس بی نظیر هستم. مادرم لالایی های متفاوتی می‌خواند. یکی از لالایی های مورد علاقه ام این لالایی است:

 لالا، لالا گل شب بوی مادر
گل زیبا، گل خوشبوی مادر

لالا، لالا گل صحرایی من
تو هستی همدم تنهایی من

لالا صورتت همرنگ گلهاست
دو چشم تو به رنگ آب دریاست

لالا میآید الان مرغک خواب
تو را او میبرد تا شهر مهتاب

لالا،لالا برو امشب دوباره
بشو مهمان مهتاب و ستاره

لالا، لالا گل من، صبح فردا
بیا پهلوی من از آسمانها

 به صدای لالایی مادرم عادت کرده ام. یک شب که حوصله خواندن لالایی نداشت، برایم از روی گوشی، آهنگ لالایی را پخش کرد؛ اما من صدای پخش شده را دوست ندارم. دوست دارم هر شب با صدای لالایی مادرم به خواب عمیق بروم. حتی اگر کس دیگری برایم لالایی را بخواند، باز هم برایم لالایی مادر نمی‌شود.

لالایی مادر

منبع:

1

انشا درباره آتش نشان

انشا درباره آتش نشان از جمله موضوعاتی است که در دبستان و دبیرستان ارائه می شود. در این متن به شما کمک می‌کنیم در مورد آتش نشان انشا بنویسید.

انشا درباره آتش نشان را با در نظر گرفتن موضوع کلی و چند توصیه نگارشی بنویسید. وقتی می‌خواهید درباره آتش‌نشان انشا بنویسید، خوب است به این نکات توجه کنید:

اول، اطلاعاتتان را راجع به آتش‌نشانان و شغل آتش‌نشانی بالا ببرید.

دوم، انتخاب کنید به چه سبکی می‌خواهید بنویسید؛ توصیفی و عینی، ذهنی و خیال‌انگیز، ادبی، احساسی، داستانی و… از جمله سبک‌های نگارش انشا هستند.

نکته آخر اینکه انشای شما باید بند مقدمه، بند بدنه اصلی و بند نتیجه‌گیری داشته باشد.

با توجه به این سه نکته دو انشا مناسب برای دانش آموزان دبستان و متوسطه نوشته‌ایم و به شما تقدیم می‌کنیم.

انشا درباره آتش‌نشان به سبک توصیفی

جامعه به افراد گوناگون نیاز دارد که هرکدام شغل و وظیفه ای را برعهده بگیرند. بعضی از شغل‌ها از بقیه سخت‌تر هستند و افراد خاصی آنها را انتخاب می‌کنند. آتش‌نشان فردی است که یکی از مشاغل دشوار را انتخاب کرده است.

آتش‌نشان یا مأمور آتش‌نشانی دوره‌های مختلف را گذرانده و به صورت تخصصی به خاموش کردن و کنترل آتش می‌پردازد. وظیفه اصلی آتش‌نشان‌ها خاموش کردن و مهار آتش است، با این حال وظایف دیگری را هم برعهده می‌گیرند. نجات افرادی که در حوادث طبیعی در معرض خطر هستند، مثل کسانی که در چاه افتاده‌اند یا در محل دربسته مثل آسانسور گیر کرده یا زیر آوار مدفون شده‌اند، دستشان لای نرده‌ها گیر کرده و… از وظایف آنهاست.

آتش‌نشان باید به مردم و نجات جان آنها از خطر علاقه‌مند باشد. از لحاظ بدنی قوی بوده و سلامت روان داشته باشد. او باید در مواقع خطرناک آرامش خود را حفظ کند و به سرعت عکس العمل‌نشان دهد. همچنین حس همکاری قوی داشته باشد تا با دیگر آتش‌نشان‌ها در اجرای عملیات نجات هماهنگ شود.

جایگاه آتش‌نشان در ایران اگرچه از لحاظ مادی و حقوقی بالا نیست ولی از نظر ارزش معنوی آتش‌نشان‌ها نزد مردم ارزش بالایی دارند. در ایران هفتم مهر ماه به عنوان روزآتش‌نشانی و ایمنی نامگذاری شده است و در این روز از آتش‌نشانان تقدیر می‌شود. افراد حادثه‌دیده در سراسر کشورمان برای برقرار کردن تماس تلفنی با مرکز آتش‌نشانی باید به شماره 125 زنگ بزنند.

برای اینکه فردی بتواند آتش‌نشان شود باید حداقل 18 سال سن داشته و قد او از 170 سانتیمتر بلندتر باشد. علاوه بر این از داوطلبان آتش‌نشان شدن آزمونی گرفته می‌شود تا مقدار آمادگی جسمانی، عکس‌العمل سریع، حفظ خونسردی در شرایط بحرانی و… در آنها سنجیده شود.

آتش‌نشان‌ها بسته به سابقه و آموزش‌هایی که دیده‌اند درجات مختلفی دارند. در کل 19 درجه آتش‌نشانی وجود دارد که پایین‌ترین درجه «آتش‌نشان سوم» و بالاترین درجه «فر آتش پاد» نام دارد.

با همه این تعاریف در آخر به این نتیجه می‌رسیم که شرط اول آتش‌نشان شدن، علاقه داشتن به این شغل است.

انشا درباره آتش‌نشانان فداکار به سبک داستانی و احساسی

آتش به شدت شعله می‌کشد و هیچ کس جرئت ندارد به محل آتش‌سوزی نزدیک شود. همان وقت فردی هست که با شجاعت و آرامش پا درون آتش می‌گذارد. آن فرد آتش نشان است. آتش‌نشان می‌سوزد تا دیگران نسوزند.

نیمه شب است و تازه از یک مأموریت نجات فردی از داخل فضای دربسته برگشته‌اند. خواب و بیدار هستند که آژیر مرکز آتش‌نشانی با بالاترین درجه ممکن به صدا درمی‌آید و گروه با عجله خود را به محل حادثه می‌رسانند. این عجله برای چیست؟ آیا جز اینکه نجات جان انسانی شریف اولین وظیفه آنهاست؟ در خطر انداختن جان جود برای زندگی یک نفر دیگر مسئله‌ای است که فقط یک عاشق از پس درک آن برمی‌آید و آتش‌نشان عاشق است. آتش‌نشانی شغل نیست و عشق است.

به محل آتش‌سوزی که می‌رسند، اوضاع کاملاً به هم ریخته است. اضطراب و وحشت بر محل حادثه سایه انداخته است. عده‌ای ناله می‌کنند و دیگران بر سر خود می‌زنند. مادری اشک‌ریزان فریاد می‌زند:«بچه‌ام در آتش مانده است» و دنیا انگار روی سر پدرش خراب شده است که هرچند دقیقه نزدیک آتش می‌شود و باز خودش را عقب می‌کشد؛ نمی‌داند چه کند.

آتش‌نشان با قدرت و صلابت به میدان می‌آید تا مردم امیدوار شوند. از پدر کودک‌نشانی‌های لازم را می‌گیرد و داخل آتش می‌شود. چه شیرین است آن لحظه که آتش‌نشان با طفل معصومی در آغوش از میان آتش‌ها بیرون می‌آید. کودک را در پناه خود گرفته در حالی که خودش بر اثر گرما خسته و رنجور شده است. کودک را به والدینش می‌سپارد و برای کمک به همکارانش که در حال خاموش کردن آتش هستند، دوباره به طرف شعله‌ها راهی می‌شود.

اما پشت این همه آرامش آتش‌نشان چه دلهره‌ای است؟ دلهره اینکه فردی وسط آتش بماند و او نتواند نجاتش دهد. هیچ مزدی برای آتش‌نشان نمی‌تواند جای لبخند مردم را پس از نجات جان خود یا عزیزانشان بگیرد.

آتش‌نشان با انتخاب چنین شغلی که جان خودش را برای نجات جان دیگران به خطر می‌اندازد، به راستی که یک فرشته نجات است. یک آتش‌نشان فداکار همواره در قلب مردم جای دارد.

اتش نشان

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x