/ اپراتور ماشین آلات مکانیکی / یک لوله کش دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

یک لوله کش دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

در ادامه سلسله مقالات خود در خصوص شغل لوله کشی و تاسیسات این بار قصد داریم به این سوال مهم پاسخ دهیم که یک لوله کش دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

مجری لوله کش کیست؟

انواع مجری لوله کش

یک لوله کش دقیقاً چه کاری انجام می دهد؟

کارهای روزانه مجری لوله کش

مصاحبه با مجری تاسیساتی موفق در خصوص وظایف یک مجری لوله کش

اگر به این فکر هستید که وارد شغل لوله کشی شوید، مطمئناً دانستن اینکه بدانید دقیقاً کار یک مجری لوله کش چیست، به شما کمک می کند تا دید بازتری نسبت به این شغل داشته باشید.

افراد زیادی هستند که تصور می کنند وظایف یک مجری لوله کش فقط در حد تعمیرات جزئی سیستم لوله کشی آب و فاضلاب یا در نهایت تعویض و نصب شیرآلات ساختمانی است.

مجری لوله کش کیست؟

همانطور که تا حدودی حدس زده اید، مجری لوله کش فردی متخصص و حرفه ای است که لوله ها و اتصالات مرتبط به سیستم آب، فاضلاب، هواکش و گرمایش ساختمان را نصب و تعمیر می کند.

یک لوله کش دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

مجری لوله کش به شما این اطمینان را می دهد که کلیه تجهیزات متصل به این شبکه بزرگ مانند لوله های آب سرد و گرم و فاضلاب در بهترین حالت خود مشغول به کار بوده و نقشه لوله کشی به صورت استاندارد در ساختمان اجرا شده است.

از جمله این تجهیزات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیرآلات بهداشتی

سینک ظرفشویی و روشویی

وان حمام و جکوزی

سردوش حمام

توالت ایرانی و فرنگی

ماشین لباسشویی

ماشین ظرفشویی

لوله کشی استخر

لوله کشی پکیج و موتورخانه

لوله کشی گرمایش از کف

لوله کشی رادیاتور شوفاژ

انواع مجری لوله کش

به طور کلی سه نوع مجری لوله کش به نام های مجری لوله کش ساختمان های اداری یا صنعتی، مجری لوله کش خانگی و مجری لوله کش تعمیرکار هستند.

از آنجا که هر کدام از این مجریان وظایف مخصوص به خود را انجام می دهند، در ادامه بیشتر به بررسی مسئولیت های هر یک خواهیم پرداخت تا بهتر بفهمیم یک لوله کش دقیقاً چه کارهایی انجام می دهد:

مجری لوله کش ساختمان های اداری

مجریان لوله کش ساختمان های اداری یا صنعتی آموزش ها و تجربه های لازم به منظور اجرای سیستم های لوله کشی مکان هایی همچون مدارس، مراکز خرید، بیمارستان ها و ادارات را کسب می کنند.

این افراد وظیفه نصب، تعمیر و نگهداری از لوله ها و سیستم تاسیساتی را در ساختمان های اداری و بزرگ را بر عهده دارند.

تفاوت اصلی کار لوله کشی در ساختمان های اداری و مسکونی در تعداد لوله ها، سایز و حتی جنس لوله ها و اتصالات مورد استفاده است.

در لوله کشی خانگی از تعداد کمتری لوله و در سایزهای کوچکتر استفاده می شود، در صورتی که لوله های ساختمان های بزرگ به حدی عظیم هستند که تا چند نفر انسان در آن ها جای می گیرند.

همچنین ابزار لوله کشی مورد نیاز برای ساختمان های اداری از ابزار لوله کشی ساختمان های خانگی بزرگتر بوده و گاهی متفاوت نیز می باشند.

یک لوله کش دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

مجری لوله کش ساختمان های اداری باید تعداد بیشتری سینک و توالت را در هر طبقه نصب کند، در نتیجه مدت زمان هر پروژه طولانی تر خواهد شد.

از طرفی مشکلات رایج در سیستم لوله کشی ساختمان های عظیم اداری با سیستم لوله کشی خانگی قابل مقایسه نیست.

کوچکترین خطایی در اجرای لوله کشی می تواند خسارت های مالی و حتی جانی فراوانی را در پی داشته باشد.

به همین دلیل معمولاً مجریان لوله کش این نوع از ساختمان ها وظیفه بازبینی و نگهداری از سیستم لوله کشی این مکان ها را نیز بر عهده دارند.

با توجه به این توضیحات مشخص می شود که وظایف مجریان لوله کش ساختمان های بزرگ بسیار بیشتر از ساختمان های مسکونی است.

مجری لوله کش خانگی

مجری لوله کش خانگی آموزش ها و تجارب لازم برای کار بر روی سیستم لوله کشی مسکونی از قبیل خانه های در حال ساخت یا بازسازی شده را آموخته اند.

این افراد می توانند با گذراندن دوره های تخصصی تر خود را برای ارائه خدمات در زمینه لوله کشی اداری حاضر کنند.

مجری لوله کش خانگی از کارکرد صحیح سیستم لوله کشی در خانه ها و مجتمع های مسکونی اطمینان حاصل کرده و عیب یابی تجهیزات لوله کشی خانگی را بر عهده دارند.

مجری لوله کش تعمیرکار

برخی از مجریان لوله کش ترجیح می دهند فقط خدمات سرویس و عیب سیستم لوله کشی خانگی از قبیل رفع نشتی لوله آب، تعویض سری دوش حمام، باز کردن لوله های فاضلابی و اموراتی از این قبیل را انجام دهند.

به این سری افراد مجری لوله کش تعمیرکار می گویند. شیوه کار این سری از افراد با دیگر مجریان کمی متفاوت است، شروع پروژه برای آنان معمولاً با یک تماس تلفنی اضطراری آغاز می شود.

ساعات کاری مجری لوله کش تعمیرکار غالباً غیر قابل پیش بینی بوده و ممکن است در هر ساعت از شبانه روز و یا در هر روز از هفته حتی تعطیلات بر سر پروژه حاضر شوند.

یک لوله کش دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

مجریان لوله کش مسئولیت نصب و تعمیر لوله های تامین آب شرب بهداشتی، گاز و لوله های حمله کننده مواد فاضلابی به خارج از ساختمان های مسکونی و اداری را بر عهده دارند.

همچنین این افراد کار نصب و راه اندازی انواع تجهیزات متصل به آب و فاضلاب از قبیل وان حمام، جکوزی، استخر، توالت های فرنگی و وال هنگ و سایر تجهیزات همچون ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی را انجام می دهند.

مجریان لوله کش با سابقه کاری بالاتر می توانند به عنوان سرپرست مجریان نحوه کار بقیه مجریان را بازبینی کرده و آموزش های لازم در حین کار را به آن ها یادآوری نمایند.

چنانچه این فرد مهارت های آموزشی مختلف و تخصصی را بیاموزد، می تواند وارد مسیرهای دیگر شغل لوله کشی شود.

در این صورت به عنوان مهندس تاسیسات کارهایی از قبیل نصب و راه اندازی چیلرها، سیستم های تهویه مطبوع، لوله کشی آتش نشانی و راه اندازی موتورخانه را انجام خواهد داد.

بنابراین اگر بخواهیم وظایف مجری لوله کش را به صورت خلاصه بیان کنیم، به این صورت خواهد بود:

نصب لوله ها و تجهیزات متصل به سیستم آب و فاضلاب

تست لوله های آب و فاضلاب در هنگام اجرای سیستم لوله کشی آب و فاضلاب ساختمان

باز کردن لوله های فاضلابی، سینک و توالت مسدود شده

عیب یابی سیستم لوله کشی و پیدا کردن بهترین راه حل برای رفع آن

تعمیر لوله ها و تجهیزات متصل به سیستم لوله کشی آب و فاضلاب

تعیین هزینه های نصب و تعمیر سیستم لوله کشی

نصب، راه اندازی سیستم های موتورخانه ای

یک لوله کش دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

کارهای روزانه مجری لوله کش

معمولاً تجربه کاری مجریان لوله کش از فردی تا فردی دیگر متفاوت است، این افراد معمولاً هر روز در یک محل مشغول به کار هستند.

اگر مجری لوله کش در ساختمان های ادارای و صنعتی مشغول به کار باشد، هر دفعه باید در یک ساختمان بزرگ اداری یا تجاری در حال ساخت مشغول به کار باشد.

چنانچه این فرد مجری لوله کش خانگی باشد، هر روز باید در یک خانه جدید در مناطق شهری پروژه های مرتبط با لوله کشی ساختمان های مسکونی را انجام دهد.

بنابراین مشخص است که مجریان لوله کش محل کار ثابتی ندارند و این رفت و آمدها به محل های مختلف از جمله کارهایی است که هر روز آن را انجام می دهند.

یک روز روتین از مجری لوله کش به قرار زیر است:

سرهم کردن لوله ها، نصب اتصالات، شیرآلات و وسایلی همچون ماشین لباسشویی، آبگرمکن، سینک و توالت با استفاده از ابزار مخصوص لوله کشی

نگهداری و تعمیر سیستم لوله کشی از طریق تعویض مغزی شیرآلات، تعویض یا تعمیر لوله های شکسته و باز کردن لوله های گرفته

بازبینی نقشه لوله کشی ساختمان ها و کسب اطمینان از اجرای صحیح سیستم لوله کشی بر اساس مقررات ملی ساختمان در مبحث چهاردهم تاسیسات مکانیکی و مبحث شانزدهم تاسیسات بهداشتی

تخمین زمان اجرای پروژه، مصالح مورد نیاز و هزینه های پروژه

جوشکاری لوله های کوچک، استفاده از تکنیک ها، ابزار لوله کشی و مواد مختلف برای اتصال لوله ها

نصب فلاش تانک تک زمانه، فلاش تانک دو زمانه و راه اندازی آبگرمکن

مصاحبه با مجری تاسیساتی موفق در خصوص وظایف یک مجری لوله کش

ایشان در حدود 12 سال است که کار خود در حرفه تاسیسات و لوله کشی را از طریق کارآموزی در کنار پدر فرا گرفته اند و با تلاش و پشت کار خود هم اکنون یکی از مجریان بسیار فنی و متخصص در این شغل محسوب می شوند.

-توصیه شما برای افرادی که قصد فعالیت در این حرفه رو دارند چیست؟

به نظر من کسی که قصد ورود به این شغل رو دارد، بهتر است که تا حدودی با مهارت جوشکاری هم آشنایی داشته باشد.

چون به صورت جزئی گاهاً پیش آمده که برای اجرای لوله کشی موتورخانه و لوله کشی آب سرد و گرم ساختمان به جوشکاری هم نیاز بوده است.

-تعریف شما از مجری لوله کش چیست؟

شغل لوله کشی تنوع زیادی دارد، بعضی از مجریان لوله کش فقط وارد فاز تعمیراتی خورده کاری و نصبیات این شغل می شوند.

اما بعضی دیگر بر اساس نقشه های مهندسین تاسیساتی پروژه های بزرگ و سنگین را انجام می دهند.

بنابراین یکی تعمیرکار شغل تاسیسات می شود و فقط خورده کاری های این حرفه را انجام می دهد و یک مجری لوله کش دیگر وارد فاز تاسیسات کلی ساختمان، کارخانه جات، سوله ها و در کل پروژه های بزرگ تر می شود.

از طرفی تاسیسات ساختمان خود به قسمت های مختلف مثل تاسیسات فاضلاب، تاسیسات گرمایشی، چیلر و غیره تقسیم می شود.

با توجه به این دسته بندی ها کسی که وارد کار خورده کاری خانگی می شود، شاید نتواند در بخش تاسیسات وارد شود، چرا که این قسمت نیازمند مهارت های نقشه خوانی و تخصص های آکادمیک است.

تخصصی اصلی خود من در بخش موتورخانه است، اما گهگاهی کارهای خورده کاری هم در ساختمان های خانگی انجام می دهم.

-وظایف یک مجری در بخش تاسیسات مرکزی چیست؟

کسی که وارد این بخش می شود باید ابتدا یک دانش کلی در خصوص نوع کارکرد سیستم داشته باشد، اینکه بداند سیستم چگونه کار می کند، یا عیب یابی سیستم را بلد باشد.

حتی سیستم استخر هم جزو تاسیسات مرکزی هست که باید فرد بتواند با نقشه استخر، نوع لوله و پمپ آب مورد نیاز آن آشنایی داشته باشد.

-اگر بخواهید به صورت لیست وار حوزه های کاری یک مجری لوله کش یا تاسیساتی را بگید، به چه مواردی اشاره می کنید؟

استخر، گرمایش مرکزی و سیستم چیلر که برای هر کدام از این حوزه ها لازم است تا فرد با یک دانش زمینه ای وارد این مشاغل شود.

-یک مجری لوله کش روزانه چه کارهایی رو باید انجام دهد؟

کار ما به عنوان یک مجری تاسیسات و لوله کشی به صورتی است که نمی دانیم دقیقاً با چه چیزی طرف هستیم.

مخصوصاً در پروژه هایی که قدیمی تر هستند، ممکن است کلی مشکلات وجود داشته باشد که تنها پس از مراجعه به محل و بررسی دقیق تر متوجه آن ها می شوید.

در کل کاری که مشتری پشت تلفن می گوید با چیزی در محل پروژه مشاهده می کنیم، کاملاً متفاوت است. بنابراین نمی توان به طور دقیق گفت که یک مجری تاسیساتی روزانه باید چه کارهایی را انجام دهد.

شاید به همین دلیل هم باشد که شغل لوله کشی و تاسیسات یک حرفه پر از استرس است، چون نمی دانیم دقیقاً با چه چیزی مواجه خواهیم شد.

-به نظر شما وظایف یک مجری لوله کش و تاسیساتی چه هستند؟

اولین و مهمترین وظیفه مجری این است که بعد از توافق بر سر قیمت و دریافت پروژه، کار را به نحو احسن و تا انتها انجام دهد و حتی اگر بعد از یک ماه مشکلی در کار پیش آمد برای رفع عیب آن حاضر شود.

بعد این تمیز کردن محیط کار بعد از اتمام پروژه هم از جمله وظایف مجری است تا کار را کاملاً تمیز به مشتری تحویل دهد.

نتیجه گیری:

از آنجا که شغل لوله کشی بسیار متنوع است، یک مجری لوله کش روزانه با فعالیت ها و مسئولیت های گوناگونی از تعمیرات سیستم لوله کشی گرفته تا امورات تخصصی تر مثل اجرای لوله کشی موتورخانه مواجه است.

همین تنوع در شغل لوله کشی باعث شده بسیاری از افراد به این حرفه علاقه مند شوند، مخصوصاً اینکه مجری لوله کش می تواند درآمد زیادی از هر کدام از این خدمات کسب کند.

منبع:    https://piping24.ir/%D9%88%D8%A8%D9%84%D8%A7%DA%AF/%D9%85%D9%82%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA/984-%DB%8C%DA%A9-%D9%84%D9%88%D9%84%D9%87-%DA%A9%D8%B4-%D8%AF%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%A7%D9%8B-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D9%86%D8%AC%D8%A7%D9%85-%D9%85%DB%8C-%D8%AF%D9%87%D8%AF%D8%9F.html

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x