/ طراحی استیکر / چاپ مش چیست
آنچه در این مقاله می‌خوانید

استیکرهای وینیل براق 

از پرکاربردترین و پر طرفدار ترین استیکرها است. در بیان ساده می‌توان فرآیند تولید وینیل براق را به چیزی شبیه به خمیر کردن تشبیه کرد. ورقی که برای این نوع از وینیل استفاده میشود از مواد مشابه ورقی مورد استفاده در وینیل شیری می‌باشد. پودر PVC، مایع نرم کننده، تثبیت کننده‌ها، رنگ‌ها، صمغ‌ها به مخلوطی از یک پودر بنام melt تبدیل می‌شوند که از طریق یک لوله بنام اکسترودر مخلوطی از ماده یکنواخت بدست می‌آید. برای افزایش ضخامت ورق به اندازه 1 تا 2 میلی متر چسب به مخلوط مایع اضافه می‌شود . سپس تعدادی از رول های براق بزرگ در اکسترودر که تا ۳۵۰ درجه فارنهایت (حدود ۱۷۶ درجه سلسیوس) گرم شده، می‌چرخند و این مایع را به ۲ تا ۴ میلیمتر نوار ضخیم صاف تبدیل می‌کنند که طول آن می‌تواند بسته به درخواست مشتری به حدود ۲۷ متر برسد. کاربرد استیکرهای براق در تمامی موارد از جمله استفاده در کف‌های مجازی است که با روش اپوکسی باعث زیبایی کف ساختمان می‌شود. این استیکر آرم‌ و برند شما را به نمایش می‌گذارد و چون دارای ظاهر لمسی صافی هستند و نور را از خود عبور می‌دهند به مشتریان اجازه می‌دهد تا داخل محصول را نیز مشاهده کنند. وینیل شیشه‌ای برای استفاده در فضاهای باز بسیار عالی هستند زیرا در برابر آب و اشعه ماورا بنفش UV مقاوم هستند و می‌توانند درجه حرارت‌های مختلفی را تحمل کنند.

فرآیند براق سازی

فرآیند براق سازی شامل گرما دهی، فشار ثابت بر روی نوار وینیل است که کشیده می‌شود و به فرم نهایی خود در می‌آید. سپس نوار به قسمت رنگرزی می‌رود، جایی که طرح‌های مختلف و افکت‌های براق اضافه می‌شوند. برای داشتن براقیت بالا تنظیمات، ابزار و خط تولید متفاوتی برای هر سطح نوار وینیل استفاده می‌شود. پس از این فرآیند، نوار وینیل براق شده خنک می‌شود و به یک بادزن منتقل می‌شود. به این جهت که محصول نهایی یک نوار ضخیم و سفت است و به مقدار کافی برای بکار بردن در روی سطوح مختلف نرم و انعطاف پذیر نیست. وینیل براق یا همان شیشه ای برای کمپین های تبلیغاتی کوتاه مدت مناسب است. وینیل براق بسته به اینکه از پلاستیک مونومری یا پلیمری ساخته شده باشد می‌تواند 1 تا 7 سال عمر کند. کیفیت پلاستیک نقش اساسی را در کارایی مواد وینیل ایفا می‌کند. برای مصارف نمایشی کوتاه مدت یا میان مدت، مثل پنجره و گرافیک سازی کف مناسب است. بنابراین، برای طراحی ماشین گزینه مناسبی نیست زیرا استیکر مناسب برای ماشین‌ها به متریال و عناصری با مقاومت بالا نسبت به اشعه UV احتیاج دارند. همچنین این نوع وینیل پالت رنگی محدودی برای انتخاب دارد. عمر استیکرهای وینیل براق از استیکرهای وینیل شیری کوتاه تر است و کاملا در معرض گرما و سرما محافظت شده نیستند. استیکرهای وینیل شیشه‌ای از لحاظ قیمت، چاپ روی نوارهای بزرگ‌تر ، مقاومت در برابر خط و خش و کاربرد راحت مزیت‌های بیشتری را نسبت به استیکرهای وینیل مات دارا هستند.

استیکرهای وینیل مات(شیری)

استیکرهای وینیل مات رنگ زمینه ای سفید دارند و پس زمینه‌ای که روی آن چسبانده می‌شود را نشان نمیدهد. برچسب های وینیل مات با درخششی کم و  کیفیتی بالا، ظاهری زیبا و لوکس دارد و دارای لمس پذیری خوبی برای  محصولات و کالا می‌باشند. استیکر وینیل مات به خاطر جذب بیشتر گرد و خاک برای نصب روی شیشه مغازه یا ماشین‌ها خیلی مناسب نیستند. فرآیند تولید وینیل شیری را می‌توانیم به چیزی شبیه به پختن کیک تشبیه کنیم. وینیلی که برای ساختن استیکر‌های وینیل شیری استفاده می‌شود با آماده کردن مخلوطی از مواد مایع مختلفی همچون ماده PVC، رنگدانه‌ها، پلاستیک، جذب کننده‌های اشعه UV، پرکننده‌ها و تثبیت کننده گرما ساخته می‌شود. این مواد به ترتیب به ظرفی افزوده می‌شوند و برای مدت زمانی مشخص با سرعتی مشخص با هم مخلوط می‌گردند تا به مخلوط مورد نظر و ثابت برسد. یک نوار نازک از این مخلوط، که ارگانوسول نامیده می‌شود، روی ورقی ریخته می‌شود که بافت نوار را تنظیم می‌کند. سپس به اجاقی می‌رود تا حلال‌های آن تبخیر شوند. یک نوار سخت بر روی غلطک بزرگی از پوشش چسب میغلطد و شکل می‌گیرد. این فرآیند چاپ یک نوار انعطاف پذیر و ایستا با سطحی سیقلی به ما می‌دهد. این کار، رنگ‌ها و چسبنده‌ها را به سطح‌های متفاوت به نرمی می‌چسباند. از آنجایی که استیکرهای وینیل شیری نازک هستند، می‌توانند زمان زیادی را بین 5 تا 12 سال دوام بیاورند. از این نوع وینیل می‌توان برای تمامی سطوح ناهموار مثل سطوح انحنادار و شیاردار استفاده کرد. در مقایسه با استیکر وینیل براق این نوع از استیکر دارای ماندگاری و سازگاری بیشتری است. به دلیل این که دستگاه‌های مدل شیری از دستگاه‌های مدل براق کوچکترند و صفحات آنها کوتاه‌تر است و مواد استفاده شده در استیکرهای وینیل شیری از کیفیت بیشتری برخوردارند، این استیکرها نمی‌شکند، چروک و محو هم نمی‌شود ، براق‌تر هستند و رنگ‌های بیشتری را می‌توان در آن‌ها بکار برد. این استیکرها برای تبلیغات طولانی مدت مناسب هستند ولی تنها عیب آن‌ها قیمت بالای آن‌هاست.

استیکر وینیل ترانسپرت

استیکر وینیل ترانسپرت دارای زمینه‌ای نیمه شفاف است. این استیکرها به دلیل نداشتن پس زمینه سفید رنگ، رنگ‌های کمتری را نمایش می‌دهد و اغلب برای انجام کارهای هنری استفاده می‌شود. نوع دیگری از استیکرهای وینیل ، استیکر لانه زنبوری (vinyl honeycomb) هستند و درمقابل نور روشن می‌شوند و خاصیت بازتاب نور را  دارند.

انتخاب استیکر مناسب برای کمپین تبلیغاتی

وقتی قصد انتخاب یک نوع استیکر مناسب برای اهداف کمپین تبلیغاتی را داریم باید عوامل مختلفی را در نظر بگیریم که در ادامه به آن اشاره کردیم:

 • در چه محیطی می‌خواهیم تبلیغات خود را به نمایش بگذاریم؟
 • آیا محیط تبلیغاتی ما محیط‌های داخلی هستند یا فضاهای باز؟
 • مدت زمان ماندگاری استیکر چقدر باشد؟
 • استیکرها دارای چه ابعادی باشند؟
 • از همه مهم‌تر، باید تعیین کنید برای کسب و کار شما قیمت تمام شده مهم‌تر است یا کیفیت و ماندگاری. با آشنایی طرز ساخت وینیل می‌تواند به شما در یک انتخاب مناسب و عاقلانه کمک کند.

ترکیبات و دستگاه چاپ استیکر وینیل

چاپ‌های وینیل از لحاظ ترکیبات تشکیل دهنده به دو نوع استیکر وینیل پایه آب و استیکر وینیل پایه سالونت تقسیم بندی می‌شوند. استیکر پایه آب با کیفیت بالایی چاپ می‌شود ولی به مراتب مقاومت آن در برابر آب و نور کمتر است. استیکرهای پایه سالونت علاوه بر اینکه با کیفیت بالاتری دارند، ماندگاری و مقاومت بیشتری در مقابل نور خورسید و سایش دارند. برچسب دائمی وینیل، دارای چسب شدید است و برای لوازمی از قبیل تجهیزات و ماشین آلات صنعتی استفاده می‌شوند تا به مرور زمان و به علت سایش زیاد از بین نروند. استیکرهای وینیل علاوه بر اینکه برند شما را معرفی می‌کنند، می‌توانند به عنوان یک کالای مستقل نیز به فروش برسند. مدل دستگاه چاپ وینیل، روش‌های چاپ وینیل، جوهر و متریالی و میزان ضخامت موادی که برای چاپ استفاده می‌شوند بر روی کیفیت استیکر چاپ شده بسیار تاثیر گذارند. متریال مورد استفاده در کشورهای زیادی از جمله امریکایی ، چینی، تایوانی، کره ای و ایرانی تولید می‌شود که بسته به نوع مصرف می‌توان از آن‌ها استفاده نمود.

نتیجه گیری

استیکرهای وینیل براق و شیری دو واژه ای هستند که تکنولوژی مورد استفاده در تولید وینیل را توضیح می‌دهند. آن‌ها نباید صرفا مربوط به ویژگی های عملکردی وینیل نظیر مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی، براق بودن، نازکی و جمع شدن باشند. اگر هدف شما تبلیغات در فضای بسته یا تبلیغات کوتاه مدت در فضای باز است، استیکرهای وینیل براق بهترین گزینه برای اینکار هستند. اما اگر  استیکری می‌خواهید که در فضای باز استفاده شود ، عملکرد و کارایی بیشتر و عمر بیشتری در سطوح مختلف داشته باشد، بهترین انتخاب برای شما می‌تواند وینیل شیری باشد. قبل از انتخاب نوع استیکر وینیل، برای جلوگیری از هدر رفت پول و وقت در ابتدا هدف کمپین تبلیغاتی را مشخص کنید و سپس با ما مشورت کنید. حتماً تا به حال در مکان‌های مختلف، استیکرهای زیادی دیده‌اید که شاید حتی به کاربردهای آنها توجه نکرده باشید. بعنوان مثال یک خودروی خدماتی را مشاهده کرده‌اید که بر روی آن نقش و نگارهایی درج شده است که شما را به یاد یک فروشگاه معروف می‌اندازد، یا اینکه وارد یک محوطه مانند فروشگاه شده‌اید که برای معرفی محصولات از انواع استیکر استفاده کرده است.

تبلیغ با چاپ استیکر وینیل

این‌گونه چاپ استیکر در دنیای تبلیغات به وفور دیده می‌شود و به سرعت در حال گسترش است. استیکر از یک لایه‌ی پی‌وی‌سی تشکیل شده است که بر روی آن طرح‌های دلخواه زده می‌شود که از آن می‌توان در محیط‌های مختلف استفاده کرد. از قابلیت‌های استیکر می‌توان به اجرای آن در سطوح مختلف مانند پلاستیک، ام‌دی‌اف، دیوار، فلز، چوب و حتی چاپ روی شیشه اشاره کرد. به طور کلی از استیکرها در تبلیغات استفاده می‌شود، با این حال ممکن است از آن بعنوان تزئین نیز استفاده شود. ضمناً انواع استیکرها به کمک دستگاه‌های مختلف تهیه خواهد شد و هر چه جوهر دستگاه از کیفیت بهتری برخوردار باشد، ماندگاری طرح بر روی سطوح افزایش می‌یابد.

چاپ استیکر در انواع مختلفی

 • استیکر براق
 • استیکر مات
 • استیکر شیشه‌ای
 • استیکر رنگی و…

کاربردهای استیکر

انواع استیکر ممکن است به منظور انجام فعالیت‌های مختلف در نظر گرفته شود که از مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • چاپ استیکر وینیل در دکوراسیون‌های خانگی یا اداری
 • چاپ استیکر وینیل بر روی ماشین یا اتوبوس‌ها
 • چاپ استیکر وینیل به منظور تبلیغات بر روی سطوح شیشه‌ای
 • چاپ استیکر وینیل و نصب بر روی سطوح مختلف به منظور عملیات‌های سه بعدی
 • گفتنی است که گسترده‌ترین فعالیت در خصوص چاپ استیکر وینیل مربوط به بازاریابی می‌شود که از آن بر روی تابلوهای شهری، خودروهای خدماتی یا بر روی شیشه‌های فروشگاه‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

استیکرها چه ویژگی‌هایی دارند

وقتی تصمیم گرفته می‌شود که از انواع استیکر استفاده شود، باید نکاتی را مدنظر قرار داد. در واقع اگر استیکرها بر روی تابلوهای شهری، شیشه‌های مغازه و حتی روی ماشین‌ها نصب شود، اولین سوالی که ممکن است برایتان پیش بیاید، این است که این محصولات تا چه حد مقاوم هستند. در پاسخ باید عرض کنیم که از هر جنس استیکر در جای مخصوص آن استفاده می‌شود و اگر بنا به استفاده از چاپ استیکر در فضاهای آزاد باشد، معمولاً نوع براق آن بکارگیری خواهد شد چرا که از مقاومت بسیار مناسبی برخوردار هستند و حتی می‌توان آنها را شستشو داد و مجدداً استفاده کرد. بنابراین می‌توان از ضدآب بودن و کیفیت بالای آنها بعنوان مهمترین ویژگی نام برد.

ویژگی‌های استیکر

 • مقاومت در برابر پارگی
 • مقاومت در برابر نور خورشید
 • دارای ابعاد و طرح‌های مختلف
 • قابل استفاده در بسیاری از محیط‌ها
 • جلب توجه عالی برای رهگذران

نحوه استفاده از استیکر

زمانی که چاپ استیکر انجام می‌شود، طبیعتاً باید آن را در محل‌های دلخواه نصب کرد. زمانی که قصد نصب هر مدل از استیکر را دارید، باید محل مورد نظرتان را به خوبی تمیز کنید. در واقع شاید بهتر باشد محل را شستشو دهید و سپس اقدام به چسباندن استیکر کنید. توصیه می‌کنیم که اگر کار با ظرافت‌تری می‌خواهید، حتماً از متخصصین امر در شرکت‌های معتبر استفاده کنید. نصب استیکر بر روی خودروها حساسیت بیشتری را می‌طلبد، به همین دلیل باید در نصب آن دقت زیادی به خرج داد. 

منبع :

چاپ استیکر چیست؟ چاپ مش چیست؟ (tarhnaghsh.ir)

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x