/ اینفوگراف و عکس نوشته / اینفوموشن یا اینفوگرافیک متحرک چیست؟ آشنایی کامل با اینفوموشن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اینفوموشن یا اینفوگرافیک متحرک چیست؟ آشنایی کامل با اینفوموشن

اهمیت تولید محتوای بصری روز به روز در حال افزایش است. تولید محتوای بصری به دلیل محبوبیت و جذابیت بالایی که دارند مسیر صعودی خوبی را در پیش گرفتند و در این راستا ابزارهای کاربردی و جدیدی هم وجود دارند که به این روند کمک می‌کنند. اینفوموشن یکی از این ابزارهاست که به تازگی در دنیای محتواهای تصویری وارد شده و طرفداران زیادی هم پیدا کرده است.

همانطور که از نام اینفوموشن پیداست، ترکیبی از اینفوگرافیک و موشن گرافیک باعث ایجاد چنین اسمی برای این عضو تازه وارد شدند. اینفوگرافیک و موشن گرافیک هردو از شاخه‌های اسم و رسم‌دار این حوزه هستند و شاید به همین دلیل، اینفوموشن با استقبال خوبی مواجه شده است. اما شاید برای اولین بار باشد که اسم اینفوگرافیک یا موشن گرافیک را می‌شنوید، پس لازم است تا قبل از هرچیز به توضیح این دو بپردازیم و سپس اینفوموشن را برایتان شرح دهیم.

اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک از دو کلمه (Information) به معنی اطلاعات و (Graghic) به معنی گرافیک تشکیل شده است و در واقع به نمایش تصویری یا دیداری داده‌ها (Data)، اطلاعات (Information) و دانش (Knowledge) گفته می‌شود. معمولا اینفوگرافیک‌ها سعی می‌کنند تا مسائل پیچیده و ناملموس را به ساده‌ترین شکل ممکن بیان کنند به طوری که قابل فهم و واضح باشد. اینفوگراف‌ها شامل شکل، نقشه، نمودار، جدول و متن هستند و برخی معتقدند که اینفوگرافیک نوعی نقشه مفهومی است که با آن می‌توان مسائل را آسان‌تر از همیشه نشان داد.

این پاراگراف بیانگر یک تعریف کلی از دنیای بزرگ اینفوگرافیک است که سعی کردیم آن را به صورت خلاصه بیان کنیم. برای آشنایی بیشتر با اینفوگرافیک می‌توانید پست زیر را بخوانید:

موشن گرافیک چیست؟

موشن گرافیک به زبان ساده، به حرکت در آوردن تصاویر است. انیمیشن‌ها نیز تقریبا با همین مفهوم تعریف می‌شوند، با این تفاوت که در انیمیشن‌ بیشتر به داستان توجه می‌شود و از طریق آن مفهوم را به مخاطب منتقل می‌کنند اما موشن گرافیک بیشتر بر عناصر بصری متمرکز است. در موشن گرافیک به تصویر بیشتر از شخصیت‌ها توجه می‌شود و جنبه‌های سمبولیک، نشانه‌شناسی و تشریح رویدادها و فرآیندها در این هنر دیجیتال کاربرد زیادی دارند. موشن گرافیک در دنیای دیجیتال امروز جایگاه خوبی بدست آورده است و از آن در برندینگ، تبلیغات و حتی ساخت آیکون‌ها و لوگوها استفاده می‌شود.

مراحل ساخت اینفوموشن

تا به اینجا در مورد اجزای اصلی سازنده اینفوموشن یا اینفوگرافیک متحرک صحبت کردیم. احتمالا بارها و بارها در شبکه‌های اجتماعی یا تبلیغات مختلف نمونه‌ی اینفوگرافیک و موشن گرافیک را دیده باشید. این دو هنر جدید دنیای دیجیتال دست به دست هم دادند تا عضو جدیدی را به این خانواده اضافه کنند. اینفوموشن همان عضو جدید است که با اینکه در ابتدای مسیر قرار دارد اما آینده‌ای بسیار روشن در انتظارش خواهد بود. در ادامه مقاله به نکات مثبت و قابل توجه اینفوموشن می‌پردازیم و به شما خواهیم گفت که چرا انتخاب اینفوموشن به مراتب بهتر از محتواهای تصویری دیگر است.

ساخت اینفوموشن نیز همانند انواع دیگر طراحی‌های دیجیتال نیازمند طی مسیر مشخصی است. ظرافت و دقت جزو مواردی است که در ساخت اینفوموشن اهمیت بسیار بالایی دارد و رعایت آن‌ها می‌تواند به کیفیت بیشتر محصول نهایی شما کمک کند. در ادامه مروری سریع بر نکات ساخت یک اینفوموشن خواهیم داشت:

 • الگویی برای اینفوموشن خود متناسب با محتوا و مقدار داده‌ای که می‌خواهید نمایش داده شود، دریافت کنید. هرچه محتوای شما و داستانی که می‌خواهید روایت کنید، بیشتر گرافیکی باشد، از عناصر موشن گرافیک می‌توانید بهتر استفاده کنید.
 • قالب و سبک بصری را انتخاب کنید.
 • مهمترین حقایق و ارقام را برجسته و متحرک کنید.
 • برای تبدیل محتوای خود به نمایش پرده‌ای یا فیلم از تبدیل‌کننده‌های اینفوموشن همانند Animaker استفاده کنید.
 • ویدیوی خود را روایت کنید تا محتوای شما جذاب‌تر شود.

هشدار: نباید در استفاده از انیمیشن زیاده‌روی کنید زیرا ممکن است مخاطبان گیج شوند و نتوانند به درستی متمرکز شوند. همین موضوع باعث می‌شود تا به جای درگیر شدن با محتوا و برقرای تعامل با آن، سایت شما را به سرعت ترک کنند.

وقتی نوبت به ساخت اینفوگرافیک‌های متحرک جذاب می‌رسد، باید چند نکته ساده را رعایت کنید. همه تجسم داده‌ها به صفحه اول نمی‌رسند و شما باید هدف، مخاطب، منطق، رنگ‌ها، سایه‌ها، تضادها، سبک و میزان طنزی را که می‌خواهید اضافه کنید در نظر بگیرید. در ادامه چند مرحله را به شما خواهیم گفت تا بتوانید اینفوموشنی بسازید که تعامل زیادی با مخاطبان داشته باشد و به راحتی ویروسی شود.

 • با یک داستان شروع کنید

ممکن است بخواهید قبل از شروع کار داستانی بنویسید و به ایده‌های خود فکر کنید. خط داستانی به شما کمک می‌کند ادامه محتوا را به راحتی بتوانید ادامه دهید و ایده‌هایی با استفاده از تصاویر، نمودارها، انیمیشن‌ها و فیلم‌های انتخاب شده ایجاد کنید.

 • بر روی یک داستان واحد تمرکز کنید

ممکن است فکر کنید اطلاعات زیادی در مورد نام تجاری خود برای به اشتراک گذاشتن دارید، اما با اینکار مخاطبان خود را گیج خواهید کرد. یک داستان بگویید و آن را به گونه‌ای تعریف کنید که برند شما را تقویت کند و تصویر مثبتی از کسب و کار شما به مخاطبان ارائه دهد.

 • قبل از انتخاب طرح خود، اطلاعات کسب کنید

برخی از افراد ابتدا یک طرح تصادفی انتخاب می‌کنند و سپس قصد دارند برای زمینه‌های مختلف آن اطلاعات کسب کنند. اما این فرآیند کاملا اشتباه است. شما باید این روند را معکوس کنید. داده ها، تحلیل ها یا گزارش‌ها را بخوانید و مناسب‌ترین طرح را برای انتقال پیام انتخاب کنید.

 • با زبان خواننده خود صحبت کنید

علاوه بر اینکه می‌خواهید حرفه‌ای به نظر برسید و روی اطلاعات تمرکز کنید، باید اطمینان حاصل کنید که مخاطبان می‌توانند محتوای شما را تفسیر کنند. به زبان آن‌ها صحبت کنید و لحن مناسبی را اتخاذ کنید تا بتوانید روابط تجاری قوی برقرار کرده و پیام خود را راحت‌تر منتقل کنید.

 • لحن برند خود را ایجاد کنید

جدا از تمرکز بر عملکرد مخاطب خود، باید یاد بگیرید که چگونه اینفوموشن را با لحن برند خود ایجاد کنید. تفاوتی ندارد که بخواهید نزدیک، حرفه‌ای یا دوستانه به نظر برسید، در هر صورت باید مطمئن شوید که اینفوموشن‌های شما نمایانگر شخصیت برند شماست.

 • داده‌های خود را محدود کنید

ممکن است بخواهید تمام داده‌های آخرین تحقیقات خود را وارد کنید، اما از خود بپرسید که مخاطبان شما واقعاً به چه چیزهایی علاقه دارند و قسمتی از داده‌‌هایی که در روند تصمیم‌گیری مخاطبان شما نقشی ندارند حذف کنید. با محدود کردن اطلاعاتی که دریافت کردید بهتر می‌توانید محتوای خود را آماده کنید.

 • عناصر بصری ثابت را حفظ کنید

وقتی نوبت به تجسم می رسد، باید از همان رنگ‌ها ، سایه‌ها و طرح‌های گرافیکی استفاده کنید تا محتوای شما منظم و طراحی شده به نظر برسد. فقط به دلیل داشتن فیلم، GIF و پس زمینه متحرک، مجبور نیستید از آنها در هر زمینه استفاده کنید. برای جلب توجه بیشتر مخاطبان به قسمت‌های مهم تجسم داده خود، از انیمیشن استفاده کنید.

اینفوموشن چطور ایجاد شد؟

پیشرفت تکنولوژی و دنیای دیجیتال باعث شده که مخاطبان به انتقال سریع مفهوم و دریافت اطلاعات در کمترین زمان ممکن بیشتر علاقمند شوند. مخاطبان و کاربران فضای دیجیتال روزانه با حجم زیادی از اطلاعات مواجه می‌شوند و به همین دلیل دوست دارند تا بیشترین اطلاعات را در کمترین زمان ممکن به مغز منتقل کنند و از اتفاقات مختلف خبردار شوند. همین موضوع باعث شد تا محتواهای متنی رفته رفته جای خود را به محتواهای تصویری بدهند. محتواهای تصویری و مخصوصا ویدیویی به دلیل اینکه از متن جذابیت بیشتری دارند، مفاهیم را راحت‌تر می‌توانند منتقل کنند، البته این به معنای عدم جذابیت محتواهای متنی نیست ولی مخاطب امروزی تصویر را بیشتر می‌پسندد.

بعد از مدتی فضای دیجیتال و دنیای رسانه مملو از محتواهای تصویری شد. با این کار کاربران مجبور بودند تا منتخبی از تصاویر و ویدیوها را دنبال کنند تا بتوانند مفهوم آن‌ها را درک کنند. اینفوگرافیک با ورود خود به دنیای دیجیتال باعث شد که تصاویر در کمترین زمان ممکن مطلب مورد نظر خود را به گوش همه برسانند. اما پس از مدتی تصاویر و عکس‌ها به تنهایی برای مخاطبان کافی نبودند و تمامی اطلاعات مدنظر را از یک اینفوگرافیک نمی‌شد دریافت کرد. به همین خاطر محتواهای ویدیویی در بین افراد، بیش از پیش محبوب شد و همه افراد به این سمت رفتند که محتوای ویدیویی منتشر کنند تا محتوای آن‌ها مورد بازدید قرار بگیرد. نه تنها در شبکه‌های اجتماعی بلکه در اغلب رسانه‌ها، تولید محتوای ویدیویی در راس کارها قرار گرفت.

با گذشت زمان ویدیو به تنهایی جذاب نبود و دقیقا زمان یک تحول بود. موشن گرافیک با ورود خود، این تحول را رقم زد و توجه بسیاری از مخاطبان را به خود جلب کرد. موشن گرافیک‌ها با طراحی جذاب در کمترین زمان، حجم زیادی از اطلاعات را به ساده‌ترین شکل ممکن به گوش مخاطب می‌رساند. موشن گرافیک را می‌توان نوعی انیمیشن نامید که توهم حرکت تصاویر را ایجاد می‌کند.

بعد از محبوبیت بالای اینفوگرافیک و موشن گرافیک، طراحان به این فکر افتادند که نوع جدیدی از محتواهای تصویری را روانه بازار کنند و به همین خاطر اینفوموشن به وجود آمد.

 اینفوموشن به مراتب از اجزای سازنده خود جذاب‌تر است به دلیل این که بسیاری از کسب و کارها و طراحان هنوز از وجود آن اطلاعی ندارند و اگر به آن مسلط باشید و بتوانید به درستی استفاده کنید، به پیشرفت شما کمک زیادی می‌کند. اینفوموشن‌ها به این دلیل جذاب هستند که سادگی و قابل فهم بودن اینفوگرافیک و جذابیت و محبوبیت موشن گرافیک را در کنارهم دارند.

منبع :

اینفوموشن چیست؟ معرفی کامل اینفوگرافیک متحرک و مزایای آن | آکادمی اینفوگرام (infogramacademy.com)

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x