/ تبلیغ و بازاریابی / روش‌های بازاریابی درونگرا را بیشتر بشناسید
آنچه در این مقاله می‌خوانید

روش‌های بازاریابی درونگرا را بیشتر بشناسید

بازاریابی درونگرا، امکان معرفی بهتر کسب و کارها را در فضاهایی که مشتری‌های شما بیشترین حضور و میزان درگیری را دارند، مهیا کرده است. برای آنکه با استفاده از این روش بازاریابی، با مشتری‌های خود در هر یک از مراحل جذب، تعامل و لذت ارتباط نزدیک‌تری برقرار کنید، لازم است راهکارهای مختلف اینباند مارکتینگ در هر مرحله از گردونه را بیشتر بشناسید. در ادامه به معرفی این روش‌ها می‌پردازیم:

ابزارهای جذب در بازاریابی درونگرا

برای جذب مشتری‌های بیشتر به وسیله بازاریابی درونگرا می‌توانید از ابزارهای زیر کمک بگیرید:

بلاگ‌نویسی، راهی تاثیرگذار

بازاریابی درونگرا

بلاگ‌نویسی یکی از تاثیرگذارترین راه‌های جذب کاربران و سرنخ‌های فروش مناسب به شمار می‌رود. در این روش باید تمام تمرکز خود را روی تولید محتوایی بگذارید که جواب تمام سوال‌های احتمالی مشتری‌های بالقوه‌تان را به صورت کامل پاسخ می‌دهد.

سئو(SEO)، نیازی برای دیده شدن محتوا

سئو یا همان بهینه‌سازی (سایت) برای موتورهای جستجو، ابزاری بسیار حیاتی در دنیای بازاریابی درونگرا به شمار می‌رود. این ابزار به شما کمک می‌کند تا پیام خود را از طریق موتورهای جستجو به مشتریان بالقوه خود برسانید.

واقعیت این است که تنها تولید محتوای خوب و پاسخ دادن به سوالات مشتریان کافی نیست. چراکه اگر از ابزار سئو استفاده نکنید، در موتورهای جستجو مورد توجه کمتری قرار می‌گیرید و عملا محتوای خوب شما به دست مخاطبان نمی‌رسد! بنابراین باید به این ابزار توجه ویژه‌ای داشته باشید.

ویدیوها با تاثیری شگفت‌انگیز

برای اینکه بازدیدکنندگان بیشتری وارد سایت شما شوند، لازم است از انواع مختلف ویدیو استفاده‌ای بهینه کنید. می‌توانید درباره راهنمایی استفاده از محصولات مختلف ویدیو تهیه کنید، درباره «چگونگی» انجام موارد مختلف برای مشتری‌هایتان ویدیو تولید کنید یا هر ایده‌ی دیگری که ارزشی را به مخاطبانتان ارائه می‌دهد.

هر ویدیویی که بتواند در شبکه‌های اجتماعی فرصتی برای دیده شدن داشته باشد و به دست مخاطبان درست شما برسد. لازم است یادآوری کنیم که در هرگونه محتوایی، از جمله محتوای ویدیویی، ابزار جادویی کال تو اکشن -یا دعوت مخاطبان برای همراهی شما در انجام کاری- را فراموش نکنید.

اینستاگرام مارکتینگ، کلید موفقیت

شبکه‌های اجتماعی از مهم‌ترین بخش‌ها برای موفقیت در بازاریابی درونگرا هستند. در این میان، اینستاگرام به عنوان محبوب‌ترین شبکه‌ اجتماعی در ایران جایگاه ویژه‌ای دارد. اینستاگرام مارکتینگ بستری مناسبی است که در آن از تمام استراتژی‌های اینباند مارکتینگ استفاده کنید و نتایج مناسبی بگیرید. به‌خصوص که الگوریتم جدید اینستاگرام هم براساس فلسفه اینباند مارکتینگ کار می‌کند!

تبلیغات هدفمند

از تبلیغات موتورهای جستجو یا بازاریابی در شبکه‌های اجتماعی برای جذب بازدیدکنندگان بیشتر به سایتتان استفاده نکنید. در انجام تبلیغات مختلف باید مطمئن شوید که محتوای تبلیغ به طور کامل برای جذب مخاطبان درست بهینه سازی شده است.

ابزارهای تعامل در بازاریابی درونگرا

در مرحله تعامل نیز راه‌های مختلفی برای تعامل بهتر با مشتریان وجود دارد که در ادامه بخشی از این ابزارها را معرفی می‌کنیم:

فرم‌های استاندارد، بستری برای ایجاد تعامل

استفاده از فرم‌های دریافت اطلاعات استاندارد در صفحات لندینگ(فرود)، یکی از بهترین‌ روش‌های تبدیل سرنخ‌ها به مشتری است. در ارائه این فرم‌ها، بهینه سازی محتوا و ساده‌سازی آن‌ها تا حد ممکن برای ارتباط دقیق با مشتری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

همانطرو که اشاره شد هدف از ارائه این فرم‌ها، دریافت اطلاعات کافی از مخاطبان به منظور ارسال اطلاعات بیشتر و ابزارهای موردنیاز آن‌ها است. انجام این کار در نهایت باعث ارتباط و تعامل عمیق‌تر شما و آن‌ها از طریق این روش کم هزینه و موثر است.

ایمیل مارکتینگ، روشی مهم و کارآمد

استفاده از ایمیل مارکتینگ به اندازه تمام روش‌های دیگر مهم و کارآمد است. این ابزار امکان درگیر شدن بیشتر مخاطبان با فضای کسب و کار شما و ارتباط نزدیک‌تر را فراهم می‌کند. در ایمیل مارکتینگ تا جایی که ممکن است پیام‌های خود را با توجه به مشتریان و مخاطبان خود شخصی‌سازی کنید تا شاهد نتایج درخشان این روش باشید.

بازاریابی گفت و گو محور، جرقه ارتباط بیشتر

امکان چت یا گفت و گوی آنلاین را در سایت خود فراهم کنید تا بتوانید جرقه ارتباطات بیشتری را با مشتریان و مخاطبان خود بزنید. گفت و گوی نزدیک با مخاطبان، کلید موفقیت در تعامل بلندمدت و بهینه‌تر است و استفاده از چنین ابزارهایی زمینه چنین ارتباطی را بیش از پیش فراهم کرده است.

ابزارهای ایجاد لذت در اینباند مارکتینگ

تا اینجا با ابزارهای جذب و تعامل به صورت مختصر آشنا شدیم. حال به سراغ آخرین بخش گردونه در بازاریابی درونگرا، ایجاد لذت می‌رویم:

محتوای هوشمند، روشی هوشمند برای بازاریابی

محتوای هوشمند یا smart content به محتوایی گفته می‌شود که با توجه به ویژگی‌های کاربری که در حال مشاهده محتوا است، شخصی سازی شده. این نوع محتوا به دلیل همین اصل شخصی‌سازی شدن، برای کاربران بسیار جذاب است و به ایجاد لذت در آن‌ها منجر می‌شود.

در این روش شما می‌توانید سلیقه مشتری خود را در نظر بگیرید و بهتر و بهینه‌تر از گذشته برای نیاز شخص راه حل مناسب را ارائه کنید. از این روش می‌توانید برای معرفی محصولات خود، دعوت به رویدادها، پیشنهادات ویژه و مواردی از این قبیل استفاده کنید.

مثال: زمانی که مخاطبان اصلی شما کودکان هستند، باید از انواع محتواهایی استفاده کنید که مناسب آن‌ها باشد. رنگ‌های شاد و جذاب استفاده کنید که توجه آن‌ها را جلب کند. به جای گرافیک و عکس‌های رئال از تصویرسازی‌های کودکانه استفاده کنید، لحن نوشته‌هایتان رسمی نباشد و …

انجام تحقیق و تهیه گزارش، توجه بیشتر به مشتریان

انجام تحقیقات مختلف علاوه بر آن که به تحقیقات بازار شما کمک بسیاری خواهد کرد، به مشتریان شما نیز یادآوری می‌کند که شما به فکر آن‌ها هستید. چنین تحقیقاتی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که در میان مشتریان خود چه قدر ارزشمند هستید و در برنامه‌های بازاریابی خود به چه اصلاحاتی نیاز دارید.

مثال: نظرسنجی‌های مختلف انجام بدهید، بعد از خرید از مشتری‌ بخواهید که نظرش را درباره کیفیت محصول بیان کند، هر از گاهی پرسشنامه‌هایی را توزیع کنید و از مشتری‌های بپرسید به نظرشان محصولات جدید شما باید چه نیازی را رفع کنند.

بررسی بازخوردهای اجتماعی، راهی برای بررسی نیاز مشتری

می‌خواهید متوجه شوید که مشتریان شما دقیقا به دنبال چه چیزی می‌گردند؟ کافی است سوال کنید! علاوه بر آن ارزیابی رفتار کاربران در فضاهای اجتماعی به شما کمک می‌کند تا متوجه شوید که مشتریان به دنبال چه چیزی هستند و پاسخ نیاز آن‌ها را پیش پایشان قرار دهید.

مثال: کامنت‌های مخاطبان را به دقت بخوانید و به آن‌ها پاسخ بدهید. به‌خصوص به مشتری‌های ناراضی توجه کنید و در برخورد با آن‌ها خونسردی خود را حفظ کنید.

بازاریابی درونگرا یک روش بازاریابی مدرن است که در آن هدف کسب و کار فقط فروش محصول یا خدمات نیست. بلکه هدف حل مشکلات مخاطبان است. با اینکار مشتریان شما تبدیل به مشتریان وفادار خواهند شد. بازاریابی محتوا مهمترین بخش در بازاریابی درونگرا است. به کمک تولید محتوا، مخاطبان را جذب کرده و با دادن اطلاعات با ارزش آنها را تبدیل به مشتری می‌کنید. پس از اتمام خرید نیز باید همیشه مشاور و پاسخگوی مشتریان خود باشید تا آنها با شما تعامل داشته و لذت ببرند.

سوالات متداول درباره بازاریابی درونگرا

بازاریابی ربایشی چیست؟

کلمه Inbound marketing در زبان فارسی به بازاریابی ربایشی یا همان بازاریابی درونگرا ترجمه شده است. هدف این مدل بازاریابی که در سال‌های اخیر توسعه پیدا کرده است، یافتن نیازهای مشتری و پاسخ دادن به آن‌هاست و از این راه بر رشد برند تاثیر مثبت می‌گذارد.

بازاریابی محتوا در بازاریابی درونگرا چه جایگاهی دارد؟

بازاریابی محتوایی زیرمجموعه بازاریابی اینباند  یا inbound marketing محسوب می‌شود. از بازاریابی محتوایی به عنوان ابزاری قدرتمند در اینباند مارکتینگ استفاده می‌شود.

تفاوت بازاریابی درونگرا و برونگرا در چیست؟

در بازاریابی درونگرا کسب و کار روی نیاز مشتری تمرکز می‌کند و این نوع بازاریابی مشتری محور است. درحالی که بازاریابی برونگرا فروشنده محور می‌باشد. به عبارتی در بازاریابی برونگرا، رویکردها جوری هستند که برای مشتری ایجاد مزاحمت می‌کنند در حالی که بازاریابی درونگرا بر نیاز و مشکل مشتری متمرکز شده است.

تفاوت بازاریابی درونگرا و بازاریابی محتوایی در چیست؟

بازاریابی درونگرا به معنی اهمیت دادن به نیازهای مشتری و پاسخ دادن به این نیازهاست. بازاریابی محتوایی بر تولید، انتشار و توزیع محتوای ارزشمند برای جذب مشتری تمرکز می‌کند. به طور کلی، بازاریابی درونگرا و محتوایی یکی نیستند بلکه از بازاریابی محتوایی می‌توان برای تدوین استراتژی بازاریابی درونگرا استفاده کرد. چرا که بازاریابی ربایشی بدون استفاده از محتوای باکیفیت ممکن نیست.

چه کسب و کارهایی نیاز به اینباند مارکتینگ دارند؟

هر کسب و کاری می‌تواند از استراتژی‌های اینباند مارکتینگ استفاده کند. مهم این است که مناسب‌ترین ابزارها و روش‌ها را برای هر برند انتخاب کنید.

منبع :

بازاریابی درونگرا {اینباند مارکتینگ} به زبان ساده – آکادمی اینفوگرام (infogramacademy.com)

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x