/ مشاوره / بلوغ پسران
آنچه در این مقاله می‌خوانید

بلوغ در پسران 5 مرحله داشته و همراه با تغییرات جسمی و جنسی زیادی است، پسران در این سن به دلیل تغییرات هورمونی دچار تغییر رفتار نیز می شوند که این مسئله خود گاهی چالش برای والدین ایجاد می کند. در این مقاله به بررسی سن بلوغ در پسران، مراحل و علائم و نشانه های آن پرداخته شده است.

سن بلوغ پسران چیست

یکی از سوالات والدین این بوده که بلوغ پسران چیست؟ همانطور که ذکر شد بلوغ جسمی و روانی زمانی است که بدن افراد دستخوش تغییرات زیاد و با سرعت می شود و به دلیل تغییرات در مغز رفتار و احساسات افراد نیز تغییر می کند. این تغییرات به دلیل هورمون ها و تغییرات آن ها رخ داده و شروع سن بلوغ در پسران 9 تا 13 سالگی است و تا چند سال ادامه دار است. البته سن شروع در افراد مختلف متفاوت بوده و شروع آن به عوامل مختلفی مثل فیزیک و ژنتیک فرد وابسته است.

اگر علائم بلوغ در پسران تا سن 14 سالگی بروز نیابد، فرد دچار بلوغ دیررس تشخیص داده شده که این مسئله معمولا برعکس دیررسی بلوغ در دختران منجر به کاهش اعتماد به نفس در پسر و احساس عقب ماندن از همسالان وی می شود. در صورتی که بلوغ در پسر زیر سن 8 سال رخ دهد، وی دچار بلوغ زودرس شده است.

سن بلوغ پسران در اسلام که به آن سن تکلیف نیز می گویند، 15 سالگی اعلام شده که با رسیدن به این سن انجام برخی احکام های دینی مثل نماز و روزه بر آن ها واجب می شود.

مراحل بلوغ پسر ها چیست

بلوغ در دختران و پسران مراحلی داشته که معمولا همه افراد طبق این مراحل دستخوش تغییرات و تحول می شوند، در این جا مراحل بلوغ پسران ارائه شده است.

1مرحله اول بلوغ پسران

مرحله اول بلوغ در پسراندر حدود سنی 9 تا 11 سالگی رخ می دهد، مغز انسان سیگنال هایی را به اعضای بدن برای تغییرات در آینده ارسال می کند. هیپوتالاموس در مغز هورمون گنادوتروپین (gonadotropin) آزاد کرده و این هورمون ها به بخش های دیگر مغز برای کنترل غدد می روند. در این مرحله تغییرات واضح فیزیکی مشاهده نمی شود.

2مرحله دوم بلوغ پسران

در مرحله دوم بلوغ پسران که حدود سن 11 سالگی است، برخی تغییرات و علائم فیزیکی بروز می یابد و هورمون ها شروع به فرستادن سیگنال به بدن می کنند. بیضه ها و پوست اطراف بیضه ها بزرگ تر شده و مو های زائد کمی در قسمت های پایینی آلت تناسلی آن ها ظاهر می شود.

3مرحله سوم بلوغ پسران

در مرحله سومبلوغ در پسر تغییرات بدنی واضح تر شده و در حدود سنی 13 سالگی می باشد. در این مرحله علاوه بر رشد بیضه ها، طول آلت تناسلی نیز رشد کرده و تغییراتی در سینه آن ها نیز رخ می دهد. برخی پسران در این مرحله دچار احتلام در خواب شده و صدای آن ها به سمت بم شدن می رود. عضلات نیز بزرگ تر شده و قد آن ها هر سال 5 تا 7 سانت افزایش می یابد.


مرحله چهارم بلوغ پسران

در این مرحله ازبلوغ پسران،آن ها تغییرات بدنی را به وضوح حس می کنند و در سن 14 سالگی می باشد. بیضه، کیسه آن و آلت تناسلی بزرگتر شده و رنگ بیضه ها تیره تر می شود. در این مرحله موهای زیر بغل شروع به رشد کرده، صدا بم تر شده و جوش های دوران بلوغ و آکنه ممکن است بروز یابد.

5مرحله پنجم بلوغ پسران

این مرحله که آخرین مرحله بلوغ است در حدود سنی 15 سال رخ داده و همراه با تغییراتی مثل رسیدن به اندازه بزرگسالی و ثابت آلت تناسلی، بیضه و کیسه های آن، افزایش موهای زائد در ناحیه تناسلی و رشد موهای صورت به طوری که برخی پسران باید اصلاح کنند، می باشد. در این مرحله رشد قد کند شده اما ممکن است عضلات همچنان رشد کنند و تا سن 18 سالگی بیشتر پسران به رشد کامل رسیده اند.

علائم بلوغ در پسران

همانطور که ذکر شد تغییراتبلوغ در پسران مرحله ای بوده و به مرور رخ می دهد، در این جا علائم بلوغ در پسران به طور کامل مطرح شده است.

جهش رشد بدنی

یکی از علائم بلوغ در پسران رشد با سرعت زیاد در حوزه فیزیکی است مانند قد، دست ها، پاها، شانه ها و سینه ها است، برخی قسمت ها با سرعت بیشتری رشد کرده و اگر پسر شما کمی دست و پا چلفتی شده است، نگران نباشید زیرا به زودی باقی اعضای بدن نیز رشد می کنند. غالباً پسران در اواخر سال های نوجوانی دچار جهش می شوند و ممکن است در سنین 18 تا 20 سال بین 10 سانتی متر تا 30 سانتی متر رشد کنند.

رشد موهای بدن

از دیگر علائم بلوغ در پسررشد موها در نواحی مختلف است، ابتدا در نواحی آلت تناسلی و بیضه موهای زائد رشد کرده و به مرور افزایش می یابد. رشد مو در زیر بغل نیز در سن بلوغ رخ می دهد. ابتدا مو نازک و صاف خواهد بود اما با افزایش سن ضخیم تر و موج دارتر می شود. موهای روی دست ها و پاها نیز زخیم تر و تیره تر می شود. به مرور بر روی چانه و پشت لب نیز مو ظاهر می شود تا جایی که برخی پسران آن را اصلاح می کنند.

تغییرات آلت تناسلی

به مرور در سن بلوغ پسران بیضه ها هورمون تستسترون بیشتری تولید کرده که منجر به افزایش طول آلت تناسلی و بیضه ها می شود. همچنین آلت تناسلی در بلوغ توانایی نعوظ کامل پیدا می کند. طبیعی است که در برخی پسران رشد یکی از بیضه ها سریع تر از دیگری باشد.

تولید اسپرم

در بلوغ پسران هنگامی که بیضه ها رشد می کنند، تولید تستوسترون بیشتری را آغاز می کنند که تولید اسپرم را تحریک می کند که در این زمان پسران توانایی نعوظ کامل و انزال که به معنی خروج اسپرم از آلت است، را دارند. در این زمان پسران گاهی بی دلیل هیجان جنسی را نیز تجربه می کنند. نعوظ صبحگاهی بعد از خواب نیز در این زمان شروع می شود. همانطور که پیش تر ذکر شد، احتلام در خواب نیز در این سن رایج است.

تغییرات در صدا

در دوران بلوغ ، تارهای صوتی پسران رشد می کند و حنجره (که به آن سیب آدم نیز می گویند) بزرگتر می شود و این امر منجر به کلفت تر و بم تر شدن صدای پسران شده تا زمانی که صدای آن ها شبیه مردان شود.

تغییرات خلقی

از دیگرعلائم بلوغ در پسران تغییرات خلقی و احساسی است که آن ها را برای آینده، ازدواج، روابط مختلف و رابطه جنسی آماده می کند. برخی پسران در دوران بلوغ دچار خلق شکننده بوده و برخی خشم زیادی دارند. عاشق شدن در سن بلوغ و شکست خوردن نیز امری طبیعی در بلوغ پسران است.

نقش والدین در دوران بلوغ پسران چیست

دوران بلوغ برای والدین نیز بسیار سخت بوده و آن ها با تغییرات فیزیکی و روانی زیادی در پسرانخود رو به رو می شوند که دیگر روش های تربیتی قبلی روی آن ها جواب نمی دهد. نحوه رفتار با نوجوان در این سنین و در دوران بلوغ پسران بسیار اهمیت داشته و شما باید ارتباط خوب و مناسب با او برقرار کنید و به او احساس حمایت دهید.

اگرچه شما باید فرزند خود را بپذیرید و تشویق کنید که قدم هایی در جهت استقلال بیشتر بردارد، اما داشتن قوانین و مقررات الزامی است. افزایش استقلال با مسئولیت بیشتری همراه است و برقراری محدودیت های مشخص در روابط یا ایجاد شرایط برای فعالیت ها یا رفتارهای جدید به شما کمک می کند.

کلام آخر

به طور کلی همانطور که می دانید همه افراد بلوغ را تجربه می کنند، این زمان مراقبت والدین اهمیت بسیار داشته زیرا پسران شکننده بوده و گاهی غیر قابل پیش بینی اند. بنابراین در صورت وجود مشکلات زیاد و غیر طبیعی بودنبلوغ در پسرتان حتما به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید.

سوالات متداول

1- سن بلوغ پسران چیست؟

✔️ شروع سن بلوغ در پسران 9 تا 13 سالگی است و تا چند سال ادامه دار است که در متن مقاله توضیح آن ارائه شده است.

2- مراحل بلوغ پسر ها چیست؟

✔️ بلوغ در پسران و دختران مراحلی داشته که معمولا همه افراد طبق این مراحل دستخوش تغییرات و تحول می شوند، در این جا مراحل بلوغ پسران ارائه شده است.

3- علائم بلوغ در پسران چیست؟

✔️ تغییرات بلوغ در پسران مرحله ای بوده و به مرور رخ می دهد که در متن مقاله علائم بلوغ در پسران مطرح شده است.

منبع 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x