/ دامداری / حقایقی شگفت انگیز درباره کلاغ، یکی از باهوش ترین حیوانات دنیا!
آنچه در این مقاله می‌خوانید

حقایقی شگفت انگیز درباره کلاغ، یکی از باهوش ترین حیوانات دنیا!

کلاغ ها پرندگانی سیاه و با صدای گوش خراش هستند که در همه جا می‌توانید آن‌ها را به خوبی مشاهده کنید. در این مقاله اطلاعات جالبی درباره این پرنده از جمله انواع کلاغ، نحوه تولید مثل، یافتن غذا و مقابله با مهاجمان را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

پرنده کلاغ معمولا به عنوان پرنده‌ای سیاه در ذهن تداعی می‌شود. این پرندگان با ویژگی‌هایی همچون هوش، مهارت و سازگاری بالایشان شناخته می‌شوند. کلاغ‌ها بسیار پر سر و صدا و خشن هستند و آوازشان چندان گوش‌نواز نیست. نام علمی کلاغ «Corvus» است. کلاغ‌ها و زاغ‌ها به طور کلی از این یک تیره و متعلق به خانواده Corvidae هستند.

در اینجا به بررسی این پرنده شگفت انگیز می‌پردازیم. همچنین، ما به جزئیات پرنده کلاغ خواهیم پرداخت و بسیاری از حقایق شگفت انگیز در مورد آن را مطالعه خواهیم کرد.

معرفی پرنده کلاغ

ریشه اصلی پرنده کلاغ در اصل از آسیا است، اما اکنون در بسیاری از مناطق جهان، زیستگاه دارد. این پرنده با ظاهری نسبتاً کوچک و با اندام لاغر، پاهای بلند و پرهایی که عمدتاً سیاه یا هاله‌ای مایل به سیاه هستند به عنوان کلاغ معمولی شناخته می‌شود.

پرهای براق و سیاه رنگ در اطراف صورت، چانه، تاج و گلوی آن مشخصه بارز در پرنده کلاغ است که در کلاغ‌های جوانتر دارای پرهای مات‌تری هستند. نرها و ماده‌های آنها از نظر ظاهری شبیه هم هستند.  

از دیرباز تا کنون کلاغ‌ها به دلیل آسیب رساندن به محصولات زراعی در مزارع شهرت بدی داشته‌اند. آنها همان مزاحم‌های همیشگی کشاورزان برای خوردن ذرت و غلات هستند که در عین حال با خوردن حشرات و آفات نیز به کشاورزان کمک می‌کنند.

کلاغ‌ها در خانواده‌های پرجمعیت منولد می‌شوند. این گونه از پرندگان متعلق به گروهی  هستند که به پرندگان آوازخوان معروف هستند. انواع مختلفی از کلاغ‌ها در جهان یافت می‌شوند. کلاغ‌ها در زیستگاه‌های مختلفی زندگی می‌کنند که شامل جنگل‌ها، مزارع و حتی شهرها می‌شود.

طول کلاغ‌های بزرگ ممکن است تا ۲۵ سانتی‌متر برسد. این پرنده‌های دراز عمدتا سیاه رنگ هستند. آنها همچنین دارای منقار قدرتمندی هستند که از طریق آن می‌توانند حیوانات کوچکتر را شکار کنند یا محصولات کشاورزی را به راحتی بخورند. کلاغ‌های بالغ را می‌توان با چشمان سیاهشان از بچه کلاغ‌ها جدا کرد. یک کلاغ ممکن است تا ۱۳ سال در طبیعت زندگی کند، در حالی که در زمانی که در قفس نگهداری شود می‌تواند تا ۲۰ سال هم زنده بماند.

انواع گونه‌های پرنده کلاغ 

حدود ۱۲۰ گونه مختلف از پرنده کلاغ در جهان وجود دارد. طبق یک مطالعه تحقیقاتی، کلاغ‌ها با اندازه‌های مختلف وجود دارند. اندازه یک کلاغ آمریکایی می‌تواند حدود ۴۵ سانتی‌متر باشد. در حالی که اندازه کلاغ معمولی در حدود ۴۸ سانتی‌متر است. همچنین یک کلاغ معمولی بسیار بزرگتر است و اندازه آن تا ۶۹ سانتی‌متر هم می‌رسد.

سایر کلاغ‌ها تقریباً می‌توانند بین ۳۳۷ تا ۱۶۲۵ گرم وزن داشته باشند. زاغ‌ها بسیار کوچکتر از کلاغ‌ها هستند، دم آنها شکل خاصی دارد و با منقارهایی به رنگ روشن شناسایی می‌شوند. اندازه آنها نیز به طور متوسط ۴۷ سانتی‌متر طول دارد. کلاغ‌های آمریکایی از بسیاری جهات با کلاغ‌های معمولی متفاوت هستند. این گونه کلاغ‌ها بسیار بزرگ‌تر هستند و صدایشان خشن‌تر است و همچنین صدای آنها بلندتر از کلاغ‌های معمولی است.  

تخم گذاری و جفت گیری کلاغ‌ها

هر یک از این جفت‌ها برای جفت گیری لانه مخصوص به خود را دارد که آن را بین ۲۰ تا ۴۰ روز، از چوب‌ها و شاخه‌ها می‌سازند. کلاغ‌ها عمدتا در نزدیکی محل سکونت انسان‌ها لانه می‌سازند و لانه‌هایشان اغلب روی درختان است، اما لانه‌های نامرتب آن‌ها را می‌توانید بر روی ساختمان‌ها، چراغ‌های خیابان و دکل‌های برق هم ببنید.

کلاغها به طور کلی تک همسر هستند و پیوندهای جفت‌گیری طولانی مدتی را برمی‌گزینند. فصل تولید مثل پرنده کلاغ بسته به محل زندگی آن متفاوت است. جفت گیری آنها در هند در شروع فصل بهار است، در حالی که در شرق آفریقا بین سپتامبر و ژوئن می‌باشد.

کلاغ‌های ماده در دوره تخم گذاری بین ۳ تا ۹ تخم می‌گذارند که از نظر شکل و رنگ بسیار متغیر هستند؛ رنگ تخم‌های کلاغ به رنگ سبز مایل به آبی کم رنگ تا سبز زیتونی با لکه‌های قهوه‌‌ای و خاکستری است و به طور متوسط عرض تخم‌ها بین ۲.۶ تا ۳.۱ سانتی‌متر است. یک کلاغ ماده ممکن است در هر فصل تولید مثل دو دوره تخم گذاری را تجربه کند. جوجه کشی آنها حدودا بین ۱۵ تا ۱۷ روز طول می‌کشد و در این فرایند هر دو کلاغ مسئولیت آن‌را بر عهده دارند، اما شب‌ها عمدتا این کار توسط پرنده ماده انجام می‌شود.

نحوه تغذیه و جستجوی غذا در کلاغ

کلاغ‌ها تقریباً همه چیزخوار هستند، به این معنی که انواع مختلفی از مواد غذایی از جمله میوه‌ها، آجیل‌ها، غلات، حشرات، سخت پوستان، نرم تنان، دوزیستان، خزندگان، پستانداران کوچک، پرندگان و تخم‌ها و لانه‌های آنها، زباله‌ها و لاشه‌ها را می‌خورند. در مناطق مسکونی، کلاغ‌ها یاد گرفته‌اند که کیسه‌های زباله را پاره کنند.

اکثر کلاغ‌ها غذا را ذخیره می‌کنند، به این معنی که غذا را در گوشه کنار و شکاف‌ها (همچون سوراخ‌های درختان) پنهان می‌کنند تا در هنگام کمبود غذا، غذای آماده برای خود داشته باشند.  

همچنین کلاغ‌ها دزدهای تخم مرغ بسیار خوبی هستند. آنها پرندگان دیگر را زیر نظر می‌گیرند تا بفهمند لانه‌های خود را کجا می‌سازند و رفت و آمد آنها چگونه است! این کار  به آن‌ها کمک می‌کند تا پس از تخم‌گذاری پرنده‌ها، غارت لانه برای کلاغ بسیار آسان‌تر شود. به همین دلیل کلاغ به عنوان پرنده‌ای بسیار فرصت طلب شناخته می‌شود.

آنها علاوه بر فرصت طلبی شکارچی قهاری هم هستند و به شکار حیوانات کوچکتر و ضعیف می‌پردازند. گوشت را مانند پلنگ به سرعت تکه تکه می‌کنند و برای مصارف بعدی هم ذخیره می‌کنند.

محیط زندگی و زیستگاه کلاغ

کلاغ‌ها به طور گسترده در سراسر جنوب آسیا، از جنوب ایران تا پاکستان، هند و بنگلادش، تا جنوب غربی چین، جنوب تبت و تایلند مرکزی و همچنین مالدیو پراکنده هستند. علاوه بر این در مناطقی از آفریقا، اروپا، خاورمیانه و چندین جزیره مانند موریس نیز سکونت دارند.

جمعیت کمی هم از آنها در اطراف سنت پترزبورگ، فلوریدا جمع شده‌اند. به طور معمول برخی گونه‌ها نیز در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری یافت می‌شود. اما برخی از آنها در پایگاه‌های نظامی هیمالیا دیده شده‌اند. این پرنده به شدت تمایل به زندگی با انسان‌ها در شهرها، شهرک‌ها و روستاها را دارد. جالب اینجاست که هیچ گونه‌ای از کلاغ‌ها در مناطقی که هیچ جمعیتی از انسان‌ها وجود ندارد دیده نشده است.

خصوصیات رفتاری کلاغ‌ها

۱. زندگی دسته جمعی و اجتماعی بودن کلاغ

کلاغ‌ها در خانواده‌های بزرگ و نزدیک به هم زندگی می‌کنند. آنها ماهیت بسیار اجتماعی دارند و با هم شکار می‌کنند، غذا می‌جویند و با هم از قلمرو خود دفاع می‌کنند. آنها همچنین از کوچکترهای خود مراقبت می‌کنند. اکثر گونه‌های کلاغ معمولاً در کلنی‌ها لانه نمی‌کنند. کلاغ‌های جوان ممکن است تا شش سال را با والدین خود سپری کنند تا اینکه به تنهایی تولید مثل کنند.

با نزدیک شدن به فصل زمستان، کلاغ‌های شمالی دور هم جمع می‌شوند و گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند که به صورت شب رو هستند. این گله‌های شب خیز می‌تواند شامل ده‌ها هزار پرنده باشد، در حالی که گاهی صدها هزار پرنده هم در کنار هم قرار می‌گیرند. دلایل احتمالی این تجمعات فصلی آن‌ها می‌تواند برای ایجاد گرما، محافظت در برابر شکارچیانی همچون جغدها یا شاهین‌ها، یا برای تبادل اطلاعات باشد.

۲. توانایی تقلید صدا

کلاغ‌ها بسیار باهوش هستند. آنها می‌توانند تقلیدهای ماهرانه‌‌ای انجام دهند. اگر به درستی آموزش داده شوند می‌توانند تا عدد هفت را هم با صدای بلند بشمارند. آنها می‌توانند سگ‌ها را صدا کنند. این گونه پرنده کنجکاوی‌های زیادی از خود نشان می‌دهد. آنها به خلق شوخی‌هایی مبتکرانه شهرت دارند و همچنین به عنوان دزد نیز شناخته می‌شوند.

۳. توانایی حل مسائل روزمره

پرنده کلاغ راه‌های هوشمندانه مخصوص به خود را برای به دست آوردن غذا دارد. آنها برای داشتن غذا تمایل دارند فرصت طلب و خلاق باشند. بهره‌برداری از منابع غذایی جدید و همچنین به کارگیری استراتژی‌های کاربردی زندگی آنها را آسان‌تر کرده است. کلاغ‌ها نه تنها از ابزار استفاده می‌کنند، بلکه آنها را نیز می‌سازند، مانند شکستن گردو و فندق با استفاده از لاستیک ماشین‌هایی که در حال عبور یا پشت چراغ قرمز هستند. آنها حتی می‌توانند پازل‌ها را همراه با بچه‌های انسان حل کنند.

۴. احساساتی بودن کلاغ‌ها

آنها بر مردگان خود عزاداری می‌کنند. در برخی موارد دیده می‌شود که روزها در حال مراقب از یک پرنده کلاغ زخمی هستند. شاید برایتان جالب باشد که آنها نیز غیبت می‌کنند، کینه توزی می‌کنند و کاملاً شخص را می‌شناسند.

۵. قابلیت تشخیص چهره

کلاغ‌ها به دلیل مهارت‌های حل مشکلاتشان و همچنین مهارت‌های ارتباطی شگفت انگیز خود بسیار مشهور هستند. به عنوان مثال هنگامی که یک کلاغ با یک انسان بد برخورد می‌کند یا او را ملاقات می‌کند، به کلاغ‌های دیگر نشان می‌دهد که بقیه بهتر او را شناسایی کنند. واقعیت شگفت انگیز دیگری که توسط محققان کشف شده این است که کلاغ‌ها هرگز چهره‌‌ای را فراموش نمی‌کنند.

حقایقی جالب از کلاغ‌ها

  • وزن لانه پرنده کلاغ معمولی ۲۵ کیلوگرم است و معمولا ماده به تنهایی لانه می‌سازد.
  • کلاغ‌های خانگی در حضور صاحبان خود صدایی منحصر به فرد ایجاد می‌کنند.
  • کلاغ‌ها می‌توانند تا هفت بشمارند.
  • کلاغ‌ها برای دریافت ویتامین D حمام آفتاب می‌گیرند.
  • کلاغ‌ها می‌توانند بیش از ۱۰۰۰ ماده غذایی مختلف را بخورند. در عرض ۳ ساعت یک لانه را بسازند و ۱۰۰ ملخ را بخورند.  
  • طی یک آزمایش نشان داده شد که کلاغ‌ها سیب زمینی سرخ کرده‌ای که در یک کیسه کاغذی مک دونالد باشد را به سیب زمینی سرخ کرده در یک کیسه کاغذی معمولی ترجیح می‌دهند!

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x