/ دامداری / اصول تغذیه و غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اصول تغذیه و غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد

انتخاب غذای عروس هلندی بستگی زیادی به مرحله رشد پرنده، زمان تخمگذاری و جفتگیری او دارد. استفاده از تخم مرغ آب پز، میو‌هایی مانند سیب و هلو، هویج رنده شده، گندم و ذرت پخته شده و دانه ارزن و کتان مناسب‌ترین جیره غذایی برای این پرنده است.

عروس‌های هلندی بعد از مرغان عشق پرطرفدارترین پرندگان زینتی هستند. سخنگو بودن این پرنده، زیبایی، داشتن عمر طولانی و دوست شدن آسان آن با انسان، از مهمترین دلایل علاقه‌مندی افراد به پرورش طوطی عروس هلندی است. در این مقاله اصول تغذیه و غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد این پرنده را آموزش می‌دهیم.

تغذیه و غذای عروس هلندی

غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد

۱) غذای جوجه عروس هلندی تا ۴۰ روزگی

برای تغذیه جوجه عروس هلندی بهترین کار تغذیه جوجه توسط والدین اوست. به این منظور شما غذای معمول پرنده بالغ به همراه مقداری بیشتری زرده تخم مرغ آب‌پز را در اختیار پرنده قرار دهید و او خود به جوجه غذا می‌دهد، ولی اگر مجبور هستید خودتان به جوجه غذا بدهید باید این کار را به وسیله سرنگ انجام دهید. مقداری زرده و سفیده تخم مرغ آب‌پز را با کمی آب‌جوش مخلوط کنید؛ به طوری که ترکیب نه زیاد سفت و نه زیاد نرم باشد و توسط سرنگ گوشه دهان پرنده بگذارید. چند بار در روز به این طریق او را تغذیه کنید.

دفعات تغذیه جوجه عروس هلندی 

مقدار و دفعات تغذیه جوجه عروس هلندی بستگی به سن، رشد و نوع تغذیه دارد. دستورالعمل زمانی تغذیه جوجه عروس هلندی به شرح زیر است:

 • جوجه یک روزه: جوجه همه پرندگان زمانی که تازه از تخم در آمده‌اند (۲۴ ساعت اول حیات)، دارای کیسه زرده هستند و این کیسه تا ۱۲ ساعت اولیه منبع اصلی مواد مغذی مورد نیاز بدن جوجه است.
 • جوجه‌های کمتر از یک هفته: جوجه عروس هلندی تا یک هفتگی باید ۶ تا ۱۰ بار در روز (هر دو تا سه ساعت یک بار) تغذیه شود و در برخی موارد توصیه شده که اگر جوجه در هر وعده غذای کمی خورد، حتی یک تا دو بار در طول شب نیز تغذیه جوجه انجام شود.
 • جوجه‌هایی که چشمان خود را باز کرده‌اند: بهترین نحوه تغذیه این جوجه‌ها ۵ تا ۶ بار در روز با فاصله زمانی سه تا چهار ساعت است.
 • جوجه‌هایی که چشمهایشان به طور کامل باز می‌شود: تغذیه جوجه‌های بزرگتر که کاملا چشمانشان باز شده است ۳ تا ۵ بار در روز با فاصله زمانی هر پنج ساعت یک بار مناسب خواهد بود.
 • زمانی که پر‌های جوجه شروع به رشد می‌کنند: در این دوره از رشد جوجه عروس هلندی ۳ تا ۴ مرتبه در روز با فاصله زمانی هر شش ساعت تغذیه مناسب است.

دادن غذای جوجه عروس هلندی با سرنگ

۲) از ۴۰ روزگی تا دو ماهگی

در این دوره از رشد هم غذای مورد علاقه جوجه عروس هلندی هنوز همان غذای نرم و آبکی مانند تخم مرغ آب پز و پوره گندم است. برای اینکه جوجه‌ها را به خوردن دانه عادت دهید می‌توانید دانه‌های مورد نظر مانند دانه کتان و ارزن را روی این غذا بریزید تا کم کم جوجه به خوردن دانه عادت کند.

۳) از دو ماهگی تا ۱۴ ماهگی

این دوره از رشد عروس هلندی یعنی تا زمان قبل از بلوغ جنسی این پرنده، استفاده از دانه‌های با طبع گرم توصیه نمی‌شود. بهترین غذای عروس هلندی در این مرحه از رشد مخلوط دانه ارزن و کتان به نسبت سه به یک است. همچنین می‌توانید در تغذیه آن‌ها از میوه‌ها و سبزیجات نیز استفاده کنید.

۴) بعد از ۱۴ ماهگی (زمان جوجه‌کشی)

بعد از ۱۴ ماهگی بهتر است دانه‌های گرم در اختیار عروس هلندی قرار بدهید تا برای تکثیر و جفتگیری کاملا آماده شود. عروس هلندی بالغ تنوع غذایی زیادی دارد و دسته عظیمی از میوه‌ها و سبزیجات را می‌توان به او داد.

 • دانه‌های گیاهی مناسب برای عروس هلندی: دانه ارزن، کتان، شاهدانه، تخم کاسنی، کافشه، تخم آفتابگردان، گندم پخته شده، ذرت پخته شده، حبوبات، جوانه گندم، جوانه ماش
 • سبزیجات مجاز برای عروس هلندی: هویج رنده شده، جعفری، گشنیز، کلم بروکلی، کلم سفید، فلفل دلمه، شوید و کاهو (قبل از دادن سبزیجات به پرنده حتما آن را کاملا شسته و تمیز کنید.)
 • میوه‌های مفید برای عروس هلندی: سیب، هلو، انار، پرتغال و انگور
  توجه: قبل از دادن میوه به عروس هلندی دانه‌های میوه را از آن خارج کنید.
  ساعات تغذیه عروس هلندی در دوره بلوغ دو بار در روز در ساعت ۶ صبح و ۶ عصر مناسب است و بیشتر از دو بار در روز نیاز به تغذیه ندارد.
 • نمونه یک جیره غذایی کامل برای عروس هلندی بالغ: ۲۵ درصد پلت آماده، ۲۵ درصد مخلوط دانه و تخمه، ۲۵ درصد میوه و سبزیجات دارای برگ‌های سبز تیره، ۱۵درصد برنج پخته، ذرت و مخلوط حبوبات و ۱۰ درصد نان، ماکارونی، پنیر و گوشت سفید است.

۵) در زمان خوابیدن روی تخم

عروس هلندی مدت تقریبی ۲۵ روز روی تخم‌ها می‌خوابد و در این زمان توجه ویژه‌ای باید به تغذیه پرنده شود. غذای اصلی عروس هلندی در این دوره باید شامل حداقل تا ۷۰ درصد ارزن باشد. همچنین در طول روز یک تخم مرغ آب پز، تخم آفتابگردان، جوانه و میوه‌های رنده شده همچون هویج، هلو و سیب به عروس هلندی جوجه‌دار خود بدهید.

نکته: اگر در جیره غذایی پرنده همه موارد بالا رعایت شود، پرنده نیازی به استفاده از مکمل‌های غذایی ندارد. در غیر این صورت نیاز به مصرف ویتامین و مکمل برای پرنده جوجه‌دار ضروری خواهد بود.

استفاده از پلت‌های آماده غذا برای عروس هلندی

یکی از جیره‌های غذای عروس هلندی استفاده از پلت‌های آماده تغذیه این پرنده از فروشگاه‌های تهیه لوازم حیوانات خانگی و پرنده فروشی‌هاست. این پلت‌های تجاری مخلوط از مواد مورد نیاز پرنده هستند و به دلیل داشتن انواع مکمل‌ها از سوء تغذیه پرنده پیشگیری می‌کند، اما پیشنهاد می‌کنیم برای رعایت اصول صحیح تغذیه عروس هلندی حتما در رژیم غذایی روزانه او مقداری از میوه‌ها و سبزیجات را نیز قرار دهید و به خوردن پلت‌های آماده توسط پرنده اکتفا نکنید.

غذا‌های ممنوع برای عروس هلندی

۱. از دادن باقیمانده غذای خود، غذا‌های شور و پرچرب، فست فودها، الکل و تنقلاتی مانند چیپس، پفک، چوب شور، شکلات و … به عروس هلندی خودداری کنید.

۲. آووکادو، پیاز، سیر، قارچ، عسل، نمک، کافئین، لوبیای نپخته، ریواس و گوشت قرمز برای عروس هلندی مضر است و باعث آسیب به او می‌شود.

۳. از دادن هسته میوه‌ها مانند هسته سیب و … به پرنده خودداری کنید.

۴. عروس هلندی به سرعت چاق می‌شود؛ پس از دادن غذای زیاد به پرنده خودداری کنید و اگر پرنده دچار چاقی است به تدریج از میزان غذا کم کنید.

۵. هرروز ظرف آب و غذای پرنده را تمیز کنید و غذا و آب تازه برای این پرنده زیبا و دوست داشتنی قرار دهید.

سخن پایانی

در این مقاله به طور خلاصه به مبحث غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد او پرداخته شد. در صورتی که علاقه‌مندید تا پرورش و نگهداری از عروس هلندی را به عنوان شغل اصلی یا جانبی برای خود در نظر بگیرید یا قصد نگهداری از این پرنده را به عنوان یک حیوان خانگی و برای سرگرمی دارید، در درجه اول باید در این زمینه تحقیق کنید و معلومات خود را افزایش دهید. برای این کار می‌توانید به کتاب‌های مربوط و پرورش دهندگان با تجربه مراجعه کنید و از نزدیک با نحوه کار آشنا شوید.

کلیدواژه :

غذای عروس هلندی در مراحل مختلف رشد

استفاده از پلت‌های آماده غذا برای عروس هلندی

غذا‌های ممنوع برای عروس هلندی

منبع :

1

روش های قطعی تشخیص جنسیت عروس هلندی

تشخیص جنسیت عروس هلندی بر اساس شکل ظاهری سر، تاج، شکل و رنگ پر‌ها و دم، فرم سینه و اندازه لگن صورت می‌گیرد. همچنین تفاوت‌های رفتاری جنس نر و ماده این پرنده از دیگر روش‌های تعییین جنسیت عروس هلندی است.

تشخیص جنسیت عروس هلندی برای علاقه‌مندان به پرورش این پرنده، فروشندگان و به ویژه صاحبان و خریداران این پرنده زینتی زیبا اهمیت بسیار دارد. هر چند تعیین جنسیت عروس هلندی تا حدودی تخصصی است، اما با کمک گرفتن از برخی نشانه‌های ظاهری و رفتاری پرنده تا حدود زیادی می‌توانید جنسیت پرنده خود را تشخیص دهید. با همراه باشید تا تکنیک‌های رفتاری و ظاهری تشخیص جنسیت طوطی عروس هلندی را به شما آموزش دهیم.

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی تفاوت‌های ظاهری

تفاوت‌های ظاهری بین گونه‌های نر و ماده عروس هلندی از اصلی‌ترین روش‌های تشخیص جنسیت این پرنده است که البته نیاز به تجربه و تخصص کافی دارد. مهمترین تفاوت‌های ظاهری جنس نر وماده عبارتند از:

۱. شکل دم

در برخی گونه‌های عروس هلندی ماده، در انتهای دم، خط‌چین‌هایی در بین چهار دم پایین مشاهده می‌شود. در صورتی که در عروس هلندی نر هیچ خطی مشاهده نمی‌شود. همچنین عروس هلندی ماده دارای پر‌هایی هاشور خورده در دم است در حالی که در جنس نر پر‌های دم ساده هستند.

۲. شکل و رنگ پر‌ها

برای تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی شکل و رنگ پر‌ها، بایستی پرنده به بلوغ برسد و اولین پرریزی پرنده به طور کامل که از شش ماهگی آغاز و حداکثر تا دوسالگی اتفاق می‌افتد، رخ دهد. عروس هلندی نر دارای پر‌های سفید ساده است که معمولا در انتهای آن‌ها رنگ زرد قابل تشخیص است و پر‌ها فاقد هر گونه لک و علامتی هستند، در حالی که عروس هلندی ماده در قسمت شاه پر‌های بال‌های خود از ابتدای بال‌ها تا آخرین پر لکه‌هایی به رنگ زرد و دایره‌ای یا خال خال دارد.

خوانندگان گرامی توجه داشته باشند تنها راه قطعی تشخیص و تعیین جنسیت عروس هلندی استفاده از آزمایش‌های کروموزومی است.

تعیین جنسیت عروس هلندی از روی شکل و رنگ پرها

۳. شکل تاج

تاج عروس هلندی نر بلندتر و یکدست‌تر است و در یک جهت به سمت بالا امتداد دارد. در حالی که در عروس هلندی ماده تاج نسبت به جنس نر کوتاه‌تر، پهن‌تر و پر‌های آن پخش است.

۴. فرم سینه

تعیین جنسیت عروس هلندی با دقت در فرم سینه این پرنده نیز قابل تشخیص است. سینه عروس هلندی نر فاقد هرگونه فرورفتگی است و از گردن تا پا‌ها کاملا صاف است، در حالی که فرم سینه پرنده ماده دارای فرورفتگی بوده که از گردن تا زیر پا‌هاست، به طوری که این ناحیه را به دو قسمت تقسیم کرده است.

۵. شکل و فرم سر

گفته می‌شود در بیشتر عروس‌های هلندی نر اندازه سر بزرگتر و مربعی تا مستطیلی شکل است، ولی در پرنده ماده انحنا به سمت دایره بیشتر میل می‌کند. تشخیص از روی شکل سر یکی از مشک‌لترین روش‌های تشخیص جنسیت این پرنده است و نیاز به تجربه کافی دارد و باید سایر نشانه‌ها را نیز همزمان در نظر گرفت.

۶. رنگ صورت

رنگ صورت عروس هلندی ماده تیره‌تر از جنس نر است و پرنده‌ای که رنگ صورتش روشن‌تر باشد به احتمال زیاد نر است.

۷. شکل و قد پا‌ها

شکل و قد پا‌ها از دیگر تفاوت‌های ظاهری عروس هلندی نر و ماده است. در عروس هلندی نر پا‌ها کشیده و بلند است و ناخن‌های پا بلند هستند، در حالی که در جنس ماده پا‌ها کوتاه‌تر، زمخت‌تر و ناخن پا نسبت به عروس هلندی نر کوتاه‌تر است.

۸. شکل و اندازه لگن

یکی از دقیقترین روش‌های تعیین جنسیت عروس هلندی شکل و اندازه لگن است. اندازه لگن در عروس هلندی نر باریک‌تر است، در حالی لگن عروس هلندی ماده پهن‌تر است و به ویژه بعد از اولین تخمگذاری بزرگتر خواهد شد. برای تشخیص دقیقتر جنسیت عروس هلندی از روی لگن می‌توانید پرنده را به آرامی در دست گرفته و او را به پشت بخوابانید، به طوری که سر رو به پایین باشد. سپس دو انگشت شصت و اشاره خود را در وسط دو پا فرو ببرید، در صورتی که انگشتتان در بین دو پا‌ فرو رفت (بین استخوان پا‌ها و لگن در ماده‌ها فاصله است) پرنده ماده است و در غیر این صورت عروس هلندی نر است.

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی صدا

صدای عروس هلندی نر در هنگام بلوغ بلندتر است و آواز‌های بلندتری خوانده، اصوات جدید تولید میکند در حالی که حنجره عروس هلندی ماده بعد از بلوغ تغییری نکرده و پرنده فقط بیشتر و بلندتر جیغ میزند. به طور کلی برای تعیین جنسیت عروس هلندی از روی صدا گفته میشود صدای پرنده ماده فقط به صورت جیغ و سوت است و در مقابل خواندن پرنده نر به صورت ریتمیک می‌باشد.

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی رفتار

۱. نحوه آواز خواندن

عروس هلندی نر بعد از بلوغ، آواز‌های زیباتر و اصوات جدید می‌خواند، در حالی که عروس هلندی ماده نسبت به جنس نر به طور کلی آرامتر است و هیچگونه آوازی سر نداده، تنها جیغ می‌زند. به طور کلی عروس هلندی ماده قابلیت آواز خواندن و تکلم ندارد در صورتی که بلبلی خواندن و ضرب زدن با نوک، از آشکار‌ترین ویژگی عروس هلندی نر است.

۲. رفتار در هنگام مستی

عروس هلندی نر در هنگام مست شدن بال‌های خود را پایین انداخته و همچنین با بال‌های خود همراه با آواز خواندن، صدا‌های مختلفی به وجود می‌آورد. در حالی که عروس هلندی ماده در حالت مستی فقط خم می‌شود.

جفتگیری عروس هلندی

۳. بازیگوشی

عروس هلندی نر باهوش‌تر، نترس‌تر و بازیگوش‌تر از پرنده ماده است.

۴. نوع رفتار در برابر آینه

قراردادن آینه در مقابل طوطی‌سانان از جمله عروس هلندی، یکی از راه‌های سرگرم کردن، بازی دادن و آموزش پرنده است. جنس نر و ماده عروس هلندی در بسیاری مواقع رفتار متفاوتی از خود در برابر آینه نشان می‌دهند. عروس هلندی نر نبست به پرنده ماده، بیشتر از بازی کردن با آینه خوشش می‌آید و دائم در آینه نگاه کرده و حالت تهاجمی به خود می‌گیرد.

تشخیص جنسیت عروس هلندی در برابر آینه

۵. نوع رفتار با جنس مخالف

عروس هلندی ماده در برابر پرنده نر واکنش خاصی نشان نداده و رفتار همیشگی آرام خود را دارد، در حالی که عروس هلندی نر در برابر جنس مخالف واکنش‌های متفاوتی را از خود بروز می‌دهد.

تشخیص جنسیت عروس هلندی از روی رفتار

سخن پایانی

به طور کلی تشخیص جنسیت عروس هلندی و سایر پرندگان مشکل است و نیاز به تجربه کافی و تخصص دارد. برای تشخیص قطعی جنسیت پرنده امروزه آزمایش‌های کروموزومی انجام می‌دهند و از روی نتایج آن‌ها به طور دقیق جنسیت پرنده را تشخیص می‌دهند. این تشخیص برای پرورش دهندگان پرندگان زینتی ضروی است، زیرا بایستی دو جنس نر و ماده را با یکدیگر جفت کنند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x