/ دامداری / آشنایی با طوطی ماکائو، رنگارنگ‌ترین و بزرگترین طوطی دنیا
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آشنایی با طوطی ماکائو، رنگارنگ‌ترین و بزرگترین طوطی دنیا

طوطی ماکائو زیباترین گونه در میان همنوعان خود و بزرگترین گونه در بین طوطیان است. این پرنده رنگی به عنوان حیوان خانگی نیز نگهداری می‌شود. در این مقاله با اطلاعات جالبی درباره این طوطی از جمله مشخصات ظاهری، زیستگاه و طول عمر، انواع، شخصیت و رفتار ماکائو و… آشنا خواهید شد.

طوطی ماکائو رنگارنگ‌ترین گونه در میان همنوعان خود و بزرگترین گونه طوطیان است. ماکائوها دم بلندی داشته و پرندگان شادی هستند که دوست دارند با آنها بازی شود؛ بنابراین یکی از پرندگان سرگرم کننده و جذاب برای انسان‌ها هستند. 

در حالی که پرهای رنگارنگشان از لحاظ بصری آنها را جذاب کرده است، این گونه طوطی‌ طی قرن‌هاست که به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شود. علاوه بر این، آنها در بین خود شخصیت‌های متفاوتی دارند و هر کدام ممکن است چیزهای مختلفی را دوست داشته باشد.

ماکائو به دلیل جثه بزرگی که دارد، نگهداری‌اش تا حدودی دشوار است. اما به دلیل برخورداری از زیبایی و باهوشی، گذراندن وقت با آنها بسیار لذت بخش است. در این مقاله، در مورد ماکائوها و نحوه مراقبت از آنها با شما صحبت خواهیم کرد.

معرفی طوطی ماکائو 

ماکائو از راسته طوطی سانان، در خطر انقراض (حداقل دو گونه) است. این پرنده یکی از گونه های دوست داشتنی و چند رنگی است که می‌توان در خانه نگهداری کرد. آنها یکی از حیوانات خانگی بسیار خوش صحبت و اهلی هستند که برای اکثر افراد جالب توجه است. همانند سایر طوطی‌ها، این طوطی نیز به دلیل جثه بزرگتری که دارد باید در قفس بزرگی نگهداری شود که بتواند راحت بازی کند.

ماکائوها متعلق به خانواده Psittacidae هستند که شامل طوطی‌ها، قناری‌ها و کاکادوها می‌شود. Psittacidae شاید کاریزماتیک‌ترین و محبوب‌ترین خانواده پرندگان در این سیاره باشد.

کاریزما و تأثیر آنها در الهام بخشیدن به افراد عمدتاً به هوش عالی آنها مربوط می‌شود. این یک واقعیت است که این پرندگان می‌توانند مسائل ذهنی خود را حل کنند و از طریق خطا و آزمایش، برخی موارد را یاد بگیرند. علاوه بر این، حتما برایتان تعجب آور است اگر بدانید آنها می‌توانند دانشی که با تجربه به دست آورده‌اند را با سایر گونه‌های خود به اشتراک بگذارند.

این طوطی‌ها از زبان بسیار خاصی برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می‌کنند. آنها حتی می‌توانند صدای انسان را نیز تقلید کنند. 

مشخصات ظاهری و ویژگی‌های طوطی ماکائو 

ماکائوها با توجه به منقار قلابی شکل و بازشان، به راحتی قابل تشخیص هستند. پرهای چند رنگشان آنها را از سایر پرندگان متمایز می‌کند.  رنگ پرهایشان عمدتا سبز با قسمت هایی از رنگ های قرمز، زرد، آبی، بنفش و قهوه‌‌ای است. بدون شک داشتن رنگ‌های روشن به آنها کمک می‌کند تا با گل‌ها و برگ‌های درختانی که در آنها زندگی می‌کنند ترکیب شوند. 

این پرنده‌های زیبا به طور کلی بین ۷۶ تا ۱۰۰ سانتی‌متر رشد دارند و وزن هر کدام ۹۰۰ گرم تا ۲ کیلوگرم متغیر است.

ویژگی‌ دیگری که گونه Psittacidae را متمایز کرده، توانایی آنها در تقلید انواع صدا و صدای انسان است. این توانایی آنها را با توجه به همدلی و عشقی که تداعی می‌کنند، به یکی از بهترین حیوانات خانگی بسیار محبوب تبدیل کرده است. 

در گروه ماکائوها، دو انگشت پا به سمت جلو و دو انگشت به سمت عقب هستند؛ این ویژگی به آنها اجازه می‌دهد تا شبیه به میمون‌ها از برخی وسایل و ابزار در روزمره استفاده کنند.

ماکائوها رشد کندی دارند. به طور کلی، ماکائوهای جوان در حدود ۴ سالگی خانه خود را ترک می‌کنند، یعنی زمانی که به بلوغ جنسی می‌رسند. در این مدت طولانی، والدین آنها دیگر تخم نمی‌گذارند. این الگوی رفتاری نشان دهنده اهمیت همه رفتارهایی است که طوطی‌های جوان باید از والدین خود بیاموزند.

علاوه بر این، گونه‌های وحشی آنها در گروه‌هایی اجتماعی ۲۵ تا ۵۰ نفری زندگی می‌کنند. این یک استراتژی بسیار مؤثر برای محافظت از خود در برابر شکارچیان است. همچنین طوطی ماکائو به نسبت وزن بدنش سر بزرگی دارد. همه این ویژگی‌ها به این معنی است که این پرندگان تمام پیش نیازهای مرتبط با توسعه و شناخت را برآورده می‌کنند.

 زیستگاه و طول عمر ماکائو

زیستگاه این پرنده جنگل‌های استوایی است. ماکائو دارای یک منقار بزرگ است که به یک قلاب و یک زبان استخوانی منتهی می شود. هر دوی این اندام‌ها به آنها کمک می‌کنند تا میوه‌ها را بخورند و پوسته‌ها را بشکنند. در عین حال، پنجه‌های قوی و بزرگ، به طوطی ماکائو اجازه می‌دهد به شاخه‌های درختان بچسبد و این یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این پرنده است.

طول عمر این پرندگان زیاد و به طور متوسط ​​۶۰ سال است و برخی از گونه ها هم می‌توانند بین ۷۰ تا ۷۵ سال در قفس زندگی کنند.

انواع ماکائو

در مجموع ۱۷ نژاد ماکائو وجود دارد. متأسفانه اکثر آنها به دلیل تجارت غیرقانونی در معرض خطر یا در خطر انقراض قرار دارند. از طرف دیگر تخریب زیستگاه طبیعی آنها، از جمله دلایل مهم انقراض این پرندگان است.  شناخته‌ شده‌ترین گونه‌های ماکائو به شرح زیر است:

  • ماکائو سرخ
  • ماکائو زرد
  • ·   ماکائو آبی
  • ·   ماکائو سبز لیمویی 

شخصیت و رفتار ماکائو

همه چیز در مورد ماکائوها بزرگ است، از صدای آنها گرفته تا نگرش آنها. حتی بچه ماکائوها هم بزرگ هستند. ظاهر آنها مانند طوطی برزیلی، رنگارنگ است و حتی وقتی ساکت هستند توجه دیگران را به زیبایی خود جلب می‌کنند. اگرچه، برای افراد ناآشنا، ماکائوها مهیب به نظر می‌رسند. در صورتی که کسانی که زندگی خود را با این دوستان باشکوه به اشتراک گذاشته‌‌اند، می‌دانند که آنها قلب‌هایی شگفت انگیز و دوست داشتنی با طبیعتی حساس و صمیمی دارند. 

ماکائوها بسیار بازیگوش و عاشق اسباب بازی‌هایی هستند که می‌توانند بجوند، به خصوص وسایلی که از چوب ساخته شده‌اند. برای جلوگیری از خرابکاری‌های یک طوطی ماکائو، به عنوان حیوان خانگی، نیاز به یک منبع ثابت از اسباب‌بازی‌های مناسب دارید. بنابراین باید قبل از داشتن این پرنده هزینه عرضه همیشگی اسباب بازی‌ها را در بودجه ماهیانه لحاظ کنید. ماکائوها پرندگان باهوشی هستند و با فعالیت‌هایی که برای به چالش کشیدن آنها طراحی شده‌‌، مانند جستجوی غذا، پرورش می‌یابند.

لکه‌های بدون پر اطراف چشم برخی از گونه‌های ماکائو می‌تواند هنگام هیجان طوطی تغییر رنگ دهد.  

یک طوطی ماکائو ممکن است با خم شدن به جلو و هول دادن خود به سمت افراد، با ترساندن دیگران با آنها بازی کند. این به عنوان یک حرکت تهاجمی نیست، بلکه بیشتر برای ایجاد واکنش در افراد است.  

به طور کلی، یک ماکائو که به خوبی اجتماعی شده و دارای تعامل مثبت با انسان‌ها است، می‌تواند حیوان خانگی مهربانی باشد. ماکائوهایی از جنس Ara معروف به طوطی ماکائو آبی‌و‌طلایی و همچنین ماکائوهای بال سبز و قرمز مایل به نارنجی دارای یک تکه صورت برهنه هستند.

تولید مثل و زندگی ماکائوها

ماکائوها پرندگان تک همسری هستند که یک بار برای همیشه جفت تشکیل می‌دهند. هنگامی که ماده تخم می‌گذارد و جوجه کشی می‌کند، نر شکار می‌کند و برای خانواده غذا می‌آورد. لانه آنها در سوراخ است و پرندگان معمولاً سعی می‌کنند درختان پیر یا مرده را جدا کنند.

اغلب این سوراخ‌ها با منقار باز می‌شود. تراشه‌های چوب به عنوان پوشش لانه عمل می‌کند. در برخی موارد، ماکائوها لانه‌های خود را در صخره‌ها و شکاف سنگ‌ها می‌سازند. کلاچ یا لانه دارای تخم آنها معمولاً از ۲-۳ تخم تشکیل شده است. جوجه ها پس از ۲۶-۳۰ روز از تخم خارج می شوند. وقتی جوجه‌ها یک‌ماهه شوند، می‌توانند پرواز کنند.

خوراک و تغذیه ماکائو

رژیم غذایی ماکائوها بسیار متنوع است و باعث می‌شود راحت‌تر به غذاها دسترس داشته باشند. به طور کلی، اکثریت قریب به اتفاق این گونه‌ها از دانه‌ها و مغزها تغذیه می‌کنند. طوطی ماکائو باید هر روز ۱۰ درصد از وزن خود را غذای خشک مصرف کند. علاوه براین، ماکائو باید ۱۲ درصد از وزن خود را هر روز با غذای تازه تامین کند.

علاوه بر غذای خشک مانند آجیل، بادام زمینی و دانه‌های مختلف، می‌توانید به جز مرکبات، میوه و سبزیجات تازه را به ماکائوی خود بدهید. میوه‌هایی مانند سیب، گلابی، موز، توت فرنگی، گیلاس، انگور و سبزیجاتی مانند کدو سبز و سالاد از جمله غذاهای مورد علاقه او هستند.

برخی از گونه‌ها نیز برای تسکین معده و هضم کردن اجزای میوه، از خاک یا گل در رژیم غذایی خود استفاده می‌کنند. 

ماکائوهای وحشی یا آزاد در زیستگاه طبیعی خود از دانه‌های بومی، میوه‌ها، گل‌ها، برگ‌ها، آجیل، خرما، انجیر، شهد و در برخی مناطق از خاک رس سواحل رودخانه تغذیه می‌کنند. نیازهای غذایی برخی از گونه‌های ماکائو با سایر طوطی‌ها متفاوت است، زیرا آنها به چربی بیشتری در رژیم غذایی خود نیاز دارند؛ برای مثال رژیم غذایی طوطی ماکائو وحشی نیاز به چربی بالایی دارد. این پرنده زیبا برای اینکه بتواند روز خود را در جنگل‌های بارانی پرواز کند، غذا پیدا کند، لانه سازی کند و جوجه‌ها را پرورش دهد به این میزان چربی قابل قبول نیاز دارد.

صحبت کردن و تقلید صدا ماکائو 

در بین طوطی‌های سخنگو، ماکائوهای بزرگ دارای صداهایی به همان اندازه بزرگ هستند و صدای جیغ جیغ آنها می‌تواند بسیار بلند و گوش خراش باشد. فردی که قصد خرید طوطی ماکائو را دارد، باید صدای بلند یک ماکائو را در نظر بگیرد، به خصوص اگر در آپارتمان زندگی می‌کند و یا همسایه‌های نزدیک دارد. 

در کل با ماکائوها می‌توان صحبت کرد و همچنین ممکن است به سوت زدن یا تقلید صداها و شنیدن صداهایی داخل و خارج از خانه تمایل داشته باشند.

سلامت و بهداشت ماکائو

 مراقبت از حیوان خانگی مستلزم زمان و هزینه کافی است. لازم به ذکر است که علاوه بر زیبایی، طوطی ماکائو می‌تواند مستعد رفتارهای مخرب باشد. یکی از این رفتارهای پرخطر، کندن پرهایش است. اگر یک معاینه کامل دامپزشکی دلایل پزشکی کندن پر را رد کند، بی‌حوصلگی و یا عدم تحریک ذهنی مناسب می‌تواند علت این رفتار باشد. 

علاوه بر اسباب بازی‌ها، به ماکائوی خود محیطی با فرصت‌ بازی و ورزش مانند کوهنوردی و طناب بازی ارائه دهید.

ماکائوها همچنین بیشتر مستعد ابتلا به بیماری اتساع پیش بطنی (PDD)، بیماری منقار و پر پسیتاسین (PBFD)، پسیتاکوز، مال اکلوژن منقار و آسپرژیلوز هستند. معاینات منظم سلامتی طوطی توسط دامپزشک پرندگان می‌تواند به تشخیص و درمان زودهنگام بسیاری از فرآیندهای بیماری کمک کند.

طبیعی است که ماکائو چند بار در روز عطسه کند تا گرد و غبار را از تارهای خود پاک کند، که این واکنش ممکن است با ترشح شفاف همراه باشد. اگر عطسه‌ها مداوم است و یا رنگ ترشحات شفاف نیست، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

شرایط نگهداری و مراقبت از ماکائو

این پرنده مانند شاه طوطی دم بلندی دارد؛ ماکائوها عمدتا به دلیل دم بلندشان شناخته می‌شوند و به این معنی است که به یک قفس بزرگ و بلند نیاز دارند.

قفس بلند از گیر کردن پرهای دم طوطی ماکائو به کف قفس جلوگیری کند. برخورد پرهای دم طوطی ماکائو به کف و اطراف قفس باعث خم شدن یا شکستن پرهای دم می‌شود. به طور کلی، ماکائو به قفس و جایگاه بازی بسیار بزرگتر از سایر گونه‌های طوطی نیاز دارد، بنابراین یک مالک ماکائو باید فضای لازم برای نگهداری این طوطی را هم در نظر بگیرد.

نکات آخر

خرید این نوع طوطی به کسانی توصیه می‌شود که قبلا گونه‌های بزرگ پرندگان را داشته‌اند. 

طوطی‌ها هیچ وقت خسته نمی‌شوند؛ اگر از آنها مراقبت نکنید، ممکن است بد رفتار کنند. آنها ممکن است با صدای بلند فریاد بزنند و عمر کوتاهی داشته باشند.

مراقبت از حیوان خانگی مستلزم زمان و هزینه کافی است. این پرنده می‌تواند بیشتر از صاحبان خود زنده بماند و برای مراقبت نیاز به توجه و زمان کافی دارد. اگر وقت ندارید، باید پرنده‌‌ای را انتخاب کنید که نگهداری از آن آسان باشد.

 منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x