/ دامداری / همه چیز در مورد «طوطی راهب»؛ پرنده باهوش و اجتماعی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

همه چیز در مورد «طوطی راهب»؛ پرنده باهوش و اجتماعی

طوطی راهب یک پرنده بسیار باهوش، پرانرژی، زیبا و سخنگو است که به راحتی امکان آموزش برای تقلید کلمات را دارد. برای نگهداری از این پرنده کافی است غذا، آب کافی و یک قفس بزرگ تهیه کنید.

خانواده طوطی‌ها به طور کلی زیبا، بازیگوش و عموماً پرندگانی اجتماعی هستند. همین موضوع نیز باعث شده تا بیشتر طوطی‌های شناخته شده به عنوان یک پرنده زینتی در قفس‌ها پرورش و نگهداری شوند. یکی از زیباترین اعضا این خانواده بزرگ، طوطی راهب نام دارد.

این پرنده بر خلاف بسیاری از پرندگان زینتی که از انسان فراری هستند و نیازی به توجه ندارند تقریباً در تمام طول روز همراه صاحب خود خواهند بود. این طوطی بسیار بر مالکیت روی اشیاء اصرار دارد و گاهاً دیده می‌شود که برخی وسایل را به قفس خود برده و با دقت از آن‌ها نگهداری می‌کند.

این طوطی را می‌توانید با نام طوطی کواکر نیز بشناسید. در زبان انگلیسی این پرنده را با نام Monk parakeet می‌شناسند. در میان محققان نیز این پرنده به Myiopsitta Monachus معروف است.

مشخصات ظاهری طوطی راهب

شاید در ابتدا این سوال را داشته باشید که چرا نام این گونه، طوطی راهب است؟ این نام‌گذاری پایه و اساس علمی ندارد و تنها به دلیل رنگ خاکستری پرهای قسمت صورت این پرنده است که آن‌ را شبیه به راهب‌ها کرده‌ است. قسمت بالایی سر، دم و بال‌های این پرنده همگی به رنگ سبز روشن هستند و این رنگ در واقع مشخصه اصلی شناسایی طوطی کواکر خواهد بود.

علاوه بر گردی صورت، سینه این پرنده نیز به رنگ خاکستری است و این موضوع باعث شده تا این طوطی یک ترکیب رنگی زیبا داشته باشد. با توجه به گونه و البته سن، این پرنده می‌تواند نهایتاً تا ۳۰ سانتی‌متر رشد طولی داشته باشد. با این جثه، طوطی راهب در میان طوطی‌های با جثه متوسط قرار خواهد گرفت.

با این که پرنده نر و ماده در این گونه از نظر ظاهری تفاوتی با هم ندارد، اما وزن پرندگان نر کمی بالاتر است. کواکر نر بالغ وزنی معادل ۱۰۰ گرم و ماده‌ها عموماً وزن کم‌تری دارند و بیش از ۸۰ یا ۹۰ گرم رشد نخواهند کرد.

زیستگاه و طول عمر طوطی کواکر

امروزه می‌توانید این پرنده را تقریباً در همه جای دنیا مشاهده کنید، البته در شرایط نگهداری در قفس!

این طوطی سبز رنگ و زیبا بومی مناطق معتدل تا نیمه گرمسیری و مناطق استوایی است. منشاء پیدایش این پرنده، کشور آرژانتین یا کشورهای اطراف آمریکای جنوبی هستند. در شرایط و زیستگاه طبیعی این پرنده را می‌توان در دسته‌های بزرگ و به صورت خانوادگی مشاهده کرد. با توجه به علاقه این پرنده به زندگی دسته جمعی در طبیعت و ارتباط خاصی که با انسان‌ دارد، می‌توان آن‌ها را پرندگانی اجتماعی دانست.

اگر قصد زندگی با یک طوطی راهب را دارید، دقت کنید که برای مدت طولانی باید از آن نگهداری کنید! این طوطی در شرایطی که تغذیه و محل زندگی مناسبی داشته باشد، طول عمری بین ۲۰ تا ۳۰ سال خواهد داشت.

گونه‌های طوطی راهب

به طور کلی کواکرها از خانواده طوطی‌سانان هستند، اما خود آن‌ها نیز زیرگونه‌هایی را شامل می‌شوند که در ادامه آن‌ها را عنوان می‌کنیم:

  • Monachus
  • Cotorra
  • Calita
  • Luchsi

این زیرگونه‌های یا به عبارتی نژادهای مختلف از طوطی کواکر، اندکی در مشخصات ظاهری و ترکیب رنگی پرها با هم متفاوت هستند.

خصوصیات رفتاری طوطی راهب

کواکرها از جمله طوطی‌های بسیار باهوش و بازیگوش هستند که در طول روز انرژی زیادی برای فعالیت و سرگرمی خواهند داشت. این پرنده سر و صداهایی دارد، مخصوصاً در زمان‌هایی که چیزی را می‌خواهد و به دست نمی‌آورد. با این وجود نمی‌توان طوطی راهب را پر سر و صداترین طوطی دانست.

این طوطی مدت کوتاهی پس از ورود به خانه با صاحب خود انس می‌گیرد و در زمینه حرف زدن بسیار مستعد است. در طول روز ممکن است صدای طوطی راهب را بشنوید که کلماتی را با صدای ملایم برای خود زمزمه می‌کند. کواکر نیاز شدیدی به محبت و مورد توجه قرار گرفتن دارد و باید در طول روز زمان کافی را به آن‌ها اختصاص دهید.

روحیات این پرنده همان‌طور که بسیار شاد و پرانرژی است، اگر مورد کم توجهی قرار گیرد، به سرعت در معرض افسردگی و تبدیل شدن به یک حیوان خانگی پر سر و صدا قرار خواهد گرفت. سعی کنید از بزرگ‌ترین قفس ممکن برای نگهداری این پرنده استفاده کنید و در طول روز اجازه بازیگوشی و پرواز آزادنه در خارج از قفس را حداقل برای چند ساعت به آن‌ها بدهید.

آیا طوطی راهب حرف می زند؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که در کنار زیبایی این پرنده باعث شده تا تا این حد محبوب باشد، همانطور که گفته شد، توانایی آن‌ها در تقلید و ادای کلمات است. کواکر‌ها، همانند طوطی کاکادو، کاسکو، عروس هلندی و ملنگو جزء انواع طوطی سخنگو در جهان بوده و می‌توانند به سرعت کلمات را از شما بیاموزند و آن‌ها را تکرار کنند. این پرنده پس از مدتی آموزش، می‌تواند کلمات زیادی را ادا کند و همین موضوع باعث شده تا به یک پرنده خانگی بسیار محبوب تبدیل شود.

جفت گیری و تولید مثل

طوطی راهب در بیشتر موارد به رنگ سبز- خاکستری یا آبی – خاکستری دیده شده است و پرنده نر و ماده با هر رنگی که باشند، امکان جفت‌گیری را خواهند داشت. بر خلاف بسیاری از پرندگان که لانه خود را درون یک حفره یا سوراخ تنه درخت می‌سازند، کواکرها ترجیح می‌دهند بر روی شاخ و برگ درختان لانه سازی کنند.

کواکر ماده در هر بار جفت گیری و در زمان تخم‌گذاری، چیزی بین ۴ تا ۸ تخم خواهد گذاشت که تا ۲۴ تا  ۲۸ روز نیاز به مراقبت شدید دارند. جوجه‌ها پس از آن‌که سر از تخم بیرون آوردند تا زمانی در کنار والدین خود خواهند ماند که پر و بال‌هایشان به طور کامل در آمده و توانایی زندگی مستقل را داشته باشند.

تغذیه طوطی راهب

بر خلاف بسیاری از پرندگان زینتی دیگر، این طوطی بسیار روی غذا و مقدار آن حریص است. محبوب‌ترین غذاها برای این پرنده را می‌توان دانه‌ها و بسیاری از میوه‌ها دانست. برای پیش‌گیری از بیماری‌های گوارشی و امثال آن، بهتر است که غذای این پرنده را به صورت پک شده و کاملاً تمیز در اختیارش قرار دهید.

در رژیم غذایی طوطی راهب می‌توانید از دانه‌های آماده و بسته بندی که در فروشگاه‌ها موجود است یا میوه‌هایی مانند شلیل، هلو، زردآلو یا آلو استفاده کنید.

روش نگهداری و آموزش طوطی راهب

نگهداری و پرورش این پرنده در خانه کار دشواری نخواهد بود، چرا که این پرنده بسیار اجتماعی و البته کم خرج است. مهم‌ترین موضوع برای پرورش طوطی راهب در خانه این است که باید به خصوصیات رفتاری این پرنده بسیار دقت کنید. کواکر در طول روز جنب و جوش بسیار زیادی دارد و باید به اندازه کافی تجهیزات و اسباب بازی‌هایی در اختیارش قرار گیرد.

شما می‌توانید برای رشد بهتر و شادابی آن‌ها، در کنار غذاهای محبوب این پرنده از مکمل‌های غذایی مخصوص استفاده کنید که شامل ویتامین‌ها یا کلسیم هستند. سعی کنید طوطی راهب خود را در فعالیت‌های روزانه و معمول خانه شریک کنید و اجازه دهید به طور آزادنه در کنار شما باشد. این کار باعث جلوگیری از افسردگی آن‌ها خواهد شد.

همچنین برای آموزش این پرنده، بهتر است با یک یا دو کلمه ساده شروع کنید. سپس خودتان نیز آن کلمات را به وضوح و با آرامش تکرار کنید. همچنین در حین آموزش، هر بار که طوطی راهب شما کلمه جدیدی را به زبان آورد، یک پاداشی به او بدهید که فقط در طول تمرین دریافت می کند؛ برای مثال تکه ای بادام یا خوراکی مورد علاقه‌اش. در نهایت اینکه باید صبور باشید و به پرنده فشار زیادی وارد نکنید.

نکات نهایی

می‌توانید با نگهداری و پرورش طوطی کواکر در خانه، یک دوست سرزنده و پرانرژی برای خود داشته باشید که سعی می‌کند در فعالیت‌های روزانه در کنار شما باشد. دقت کنید که اگر قصد خرید این پرنده را دارید، حتماً به مراکز فروش و وبسایت‌های مجاز مراجعه کنید. بسیاری از افراد سودجو این پرنده را در شرایط نامناسبی پرورش و تکثیر می‌دهند و با عدم خرید از آن‌ها می‌توانید از ادامه این چرخه جلوگیری کنید.

آخرین نکته در مورد این پرنده، رژیم غذایی آن‌ها است که باید به طور دقیق زیر نظر گرفته شود. رژیم غذایی چرب می‌تواند مشکلاتی مانند کبد چرب و رفتارهای مخرب هم‌چون کندن پرها را در طوطی راهب به وجود آورد. بهتر است برای تغذیه این پرنده از دانه‌ها و میوه‌ها تازه استفاده شود تا طول عمر بیشتر داشته باشند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x