/ دامداری / همه چیز درباره شاه ‌طوطی + روش نگهداری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

همه چیز درباره شاه ‌طوطی (طوطی بزرگ اسکندر) + روش نگهداری

آشنایی با شاه ‌طوطی: شاه‌ طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر (Psittacula eupatria) نوعی طوطی بزرگ است که زیستگاه اصلی آن از پاکستان تا ویتنام می‌باشد.

– شاه ‌طوطی یا طوطی بزرگ اسکندر با نام علمی ( Psittacula eupatria) نوعی طوطی بزرگ است. زیستگاه اصلی این طوطی از پاکستان تا ویتنام است که کشورهای پاکستان، هند، سری لانکا، بوتان، نپال، بنگلادش، برمه، تایلند، لائوس و ویتنام را شامل می‌شود. علاوه بر این جمعیت‌هایی از طوطی‌های از قفس گریخته نیز در افغانستان، ایران، کویت، عربستان، ترکیه، امارات و یمن ساکن شده‌اند. هرچند جمعیت این گونه رو به کاهش به نظر می‌رسد ولی این کاهش آن‌چنان سریع نیست که آن را در شمار گونه‌های آسیب‌پذیر قرار دهد. جمعیت جهانی این گونه طوطی اندازه‌گیری نشده ولی گزارش‌ها از شمار بسیار آن در پاکستان و کمیابی در هندوستان حکایت دارد.

آشنایی با شاه ‌طوطی (طوطی بزرگ اسکندر)

طول این پرنده ۵۸ سانتیمتر و رنگ اصلی‌اش سبز است و در جنس نر آن نوار سیاهی از بخش زیرین منقار منشعب شده و در پشت گردن به نوار قرمزی ارتباط می‌یابد. اگر از جوجگی با انسان باشند استعداد یادگیری واژه‌ها را دارند.

تکثیر شاه طوطی

تکثیر این گونه در درون پاسیو میسر است. این طوطی به احتمال بسیار برای نخستین بار در هندوستان اهلی شده‌ است و سپس گونه اهلی آن توسط بازرگانان و برخی دریانوردان و یا پادشاهان و امرا به جاهای گوناگون جهان برده شده‌ است. آسانی نگهداری و توقع اندک پرنده و زاد و ولد و تکثیر آسان و توانایی سازگاری آن با محیط‌های آب و هوایی گوناگون باعث شده‌ است که پرورش آن در سرتاسر جهان رایج و متداول شود.

تعداد تخم‌ها: ۲ تا ۳ عدد.

زمان خوابیدن روی تخم‌ها: حدود ۲۸ روز.

مدت اقامت پرندگان جوان در آشیانه: حدود ۱۲ هفته.

بسیاری از کارشناسان بر این باورمند که طوطی سبز عمری طولانی دارد و برخی از پرورش دهندگان باور دارند که این گونه می‌تواند بین 25 تا 35 عمر کند و حتی برخی باور دارند که این پرنده تا 40 سال عمر می‌کند.

تاریخچه پرورش شاه ‌طوطی

این پرنده در حدود سه هزار سال پیش برای نخستین بار توسط مردم هندوستان اهلی گردید. در آغاز پادشاهان و خانواده‌های ثروتمند و اشرافی هندوستان به پرورش این پرنده پرداخته و روش تقلید صدا را به آن آموختند و سپس دیگر طبقات اجتماعی به این کار روی آوردند. یونانی‌ها نخستین ملت اروپایی بودند که با پرورش و نگهداری این پرنده آشنا شدند؛ چرا که این طوطی توسط جانشینان اسکندر از ایالت پنجاب به کشور یونان برده شد.

اسکندر مقدونی که در طی سال‌های۳۲۳-۳۵۶ پیش از میلاد زندگی می‌کرد، یکی از پادشاهان جهانگشای تاریخ است که پس از فتح میان رودان و امپراتوری ایران موفق شد سرزمین هند را به تصرف خود درآورد و در آن جا با این گونه طوطی که در هندوستان به وفور دیده می‌شد و دراروپا وجود نداشت آشنا شده و به تقلید صدای آن علاقه‌مند شده و بعدها جانشینان اسکندر آن را به یونان امروزی برده و به نام «طوطی اسکندر» به اروپاییان معرفی کردند.

در آن دوره پرورش این گونه طوطی بیشتر در میان اشراف و بزرگان دربار سلطنتی رایج و متداول بود. سقراط نخستین دانشمند غربی است که زیبایی پرنده و قدرت تقلید صدای آن را توصیف کرده‌ است. احتمالا ملنگو (طوطی کوچک اسکندر) نیز که شباهت زیادی به شاه طوطی داشت در همان دوره تاریخی به اروپا راه یافته باشد. بعدها رومی‌ها دومین ملت اروپایی بودند که به پرورش و نگهداری از طوطی بزرگ اسکندر پرداختند. این گونه در سال ۱۷۶۶ میلادی توسط دانشمند معروف کارل لینه در رده بندی جهانی قرار گرفت

.

گونه‌های شاه طوطی

۱. شاه طوطی معمولی

۲. شاه طوطی برمه

۳. شاه طوطی آندامان

۴. شاه طوطی نپال

۵. شاه طوطی سیامی

جنسیت شاه طوطی را چگونه بفهمیم؟

تعیین جنسیت در طوطی‌های بالغ به راحتی به وسیله حلقه دور گردن صورت می‌گیرد. رنگ پر و بال و حلقه دور گردن در این طوطی در سن سه سالگی به بالا مشخص می‌گردد. در برخی از شاه طوطی‌ها رنگ حلقه دور گردن در پرنده نر بین سن ۱۸ تا ۳۰ ماهگی کامل می‌شود و گاهی اوقات این حلقه در سن ۳۶ ماهگی کامل شده ‌است. رنگ جوجه‌ها معمولا تا قبل از بلوغ شبیه رنگ پرنده ماده‌است. لذا تعیین جنسیت از روی حلقه دور گردن انحصاراً بعد از بلوغ امکان‌پذیر است.

سن شاه طوطی چگونه تعیین می‌شود؟

تعیین سن این گونه طوطی کار دشواری است و چنانچه پرنده شناسنامه داشته باشد، تعیین سن دقیق آن مقدور می‌شود و در غیر این صورت تعیین دقیق سن پرنده مقدور نیست. بدیهی است که برخی از صفات و مشخصات ظاهری می‌تواند جوان و یا مسن بودن پرنده را مشخص کند که البته این کار فقط توسط پرورش دهندگان حرفه‌ای ممکن است.

معمولا عنبیه چشم طوطی بزرگ اسکندر در جوجه‌ها تیره‌ است و هرچه سن پرنده افزایش یابد رنگ آن به زردی می‌گراید، این مشخصه باعث می‌شود تا برخی از پرورش دهندگان حرفه‌ای بتوانند سن طوطی را تخمین بزنند. البته قابل ذکر است که سن طوطی نر با دیدن حلقه دور گردن نیز قابل تخمین است. هرچه سن پرنده افزایش یابد. منقار پرنده کم رنگ تر و خط خطی تر و فلس‌های پای پرنده کدر می‌گردد.

نگهداری از شاه طوطی

این طوطی پرنده ای عاطفی است که نگهداری آن به صورت انفرادی نیاز به صبر و حوصله دارد. از جمله طوطیانی می‌باشد که روابط عمیقی را با نگهدارنده خود برقرار کرده و دوری نگهدارنده را تحمل نمی‌کند و با جیغ‌های بلند اعتراضش را نشان می‌دهد.

برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی دست آموز بهتر است انواع جوجه یا خیلی جوان را انتخاب کنید. بهترین نوع آن‌هایی می‌باشند که از والدین جدا شده و توسط انسان بزرگ شده‌اند. برای نگهداری این طوطی به صورت جفت نیازمند به پاسیو بزرگی خواهید بود که شرایط حفاظتی گرمایی و سرمایی نیز در آن رعایت شده باشد.

غذای طوطی بزرگ اسکندر

غذاهای طوطی‌های بزرگ مثل مغز دانه‌ها (گردو، بادام، فندق ) و دانه‌های با پوسته مثل (تخم افتابگردان، بادام زمینی و…) که بهتر است هر روز میوه و سبزیجات هم به آن اضافه شود.

کلیدواژه :

آشنایی با شاه ‌طوطی (طوطی بزرگ اسکندر)

تکثیر شاه طوطی

تاریخچه پرورش شاه ‌طوطی

گونه‌های شاه طوطی

جنسیت شاه طوطی را چگونه بفهمیم؟

سن شاه طوطی چگونه تعیین می‌شود؟

نگهداری از شاه طوطی

غذای طوطی بزرگ اسکندر

منبع : 1

انواع طوطی سخنگو در جهان

طوطی سخنگو جزو حیوانات خانگی پرطرفدار است. انواع زیادی از طوطی سخنگو در جهان وجود دارد. طوطی سخنگو می‌تواند گفتار انسان را تقلید کند.

طوطی سخنگو از پرندگان سخنگویی است که می‌تواند گفتار و کلمات انسان را تکرار و تقلید کند. پرندگان سخنگو دارای درجات مختلفی از هوش و ذکاوت و توانایی گفتار می‌باشند. یکی از بهترین پرندگان برای تقلید و تکرار صدا طوطی راهب یا کواکر است.

انواع پرنده سخنگو

علاوه بر دسته طوطی سانان پرندگان دیگری هم توانایی تقلید صدا را دارند 

بعضی از پرندگان همانند کلاغ با این که از باهوش‌ترین آن‌ها محسوب می‌شوند، توانایی تکرار تنها چند واژه را بیشتر ندارند. این در حالی است که گونه مرغ عشق توانایی حتی حفظ و به زبان آوردن بیش از دو هزار واژه را دارد. مینای تل مشهورترین پرنده‌ای است که به منظور تقلید صدا نگه داری می‌شود. ضمن اینکه سار اروپایی از خویشاوندان مینا در زمینه تقلید صدا و از پرندگان چیره دست است.

انواع طوطی سخنگو

انواع طوطی سخنگو در جهان

۱۸ نوع طوطی سخنگو در جهان وجود دارد که در تصویر زیر هر ۱۸ گونه را مشاهده می‌کنید. توضیحات هر گونه نیز در ادامه آورده شده است.

۱. آمازون پیشانی آبی (Amazona aestiva)

 نام یک گونه از سرده طوطی سخنگوی آمازون است.

۲. پاراکیت خورشیدی(Aratinga solstitialis)

 نام یک گونه از سرده دم‌قیفی‌ها و طوطی های سخنگو است.

۳. طوطی‌ کاکلی سیاه دم‌سرخ (Red-tailed black cockatoo)

از پرندگان استرالیا است که در گونه طوطیان کاکلی قرار دارد. طول این جاندار حدود۶۰سانتی متر است. وزن جنس نر آن۶۷۰تا۹۲۰گرم و جنس ماده آن۶۱۸تا۸۷۰گرم است. این پرنده یک طوطی سخنگو بوده و به عنوان حیوان خانگی نیز نگهداری می‌شود.

۴. طوطی‌کاکلی سینه‌صورتی (Eolophus roseicapilla)

 نام یک گونه از تیره طوطی سخنگو کاکلی است.

۵. طوطی‌ کاکلی گوگردی (Cacatua galerita)

 تنها گونه طوطی سخنگو سفید رنگ از خانواده کاکاتوهاست که جثه نسبتاً بزرگتری نسبت به دیگر هم خانواده‌های خود دارد و در مناطق پوشیده شده از درخت در استرالیا و گینه نو یافت می‌شود.

طوطی سخنگو در حال پرواز

۶. طوطی‌ کاکلی گل‌بهی (Cacatua moluccensis)

 نام یک گونه از سرده طوطی‌کاکلی‌های سفید است.

۷. طوطی‌ کاکلی نخل (Probosciger aterrimus)

 نام یک گونه از تیره طوطی‌ سخنگو کاکلی است.

۸. عروس هلندی (Nymphicus hollandicus)

 طوطی عروس هلندی از خانواده طوطی‌های کاکل‌دار و کوچکترین عضو این خانواده از نظر جثه در استرالیا می‌باشد. این پرندگان به عنوان حیوانات خانگی محبوبیت زیادی در سطح جهانی دارند و تکثیر آن‌ها نیز به نسبت آسان می‌باشد. این پرندگان پس از مرغ عشق محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

۹. کاسکو یا طوطی خاکستری آفریقایی ((Psittacus erithacus

پرنده‌ای محبوب در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است. علت محبوبیت این پرنده هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای آن است و می‌توان گفت این پرنده بهترین پرنده تقلیدکننده صدا در جهان است که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند و با این کار باعث شادی و خوشحالی صاحبان خود گردد. این پرنده در محیط زیست طبیعی خود خجالتی و ترسو است.

۱۰. ماکائو آبی و زرد یا (ararauna آرا آرانا)

 معروف به ماکائو آبی طلایی، این پرنده عضوی از گروهی بزرگ از طوطیان نوگرمسیری به نام ماکائوها می‌باشد. این نژاد جزو انواع طوطی سخنگو بوده و در جنگل‌های انبوه و بخصوص در نواحی باتلاقی و در نواحی نورگیر و کم درخت جنگل زیست می‌کند.

۱۱. مکائو ارغوانی (Ara macao)

 نام یک گونه از سرده طوطی‌های شادرنگ است.

۱۲. طوطی سبز و سرخ  (Ara chloropterus)

 همچنین معروف به ماکائو بال سبز بزرگترین گونه عمدتاً قرمز رنگ در خانواده ماکائوهاست. این گونه بزرگترین نوع در خانواده خود یعنی آرا بوده وگسترده در جنگل‌های انبوه و جنگل‌های کم درخت و نور گیر از شمال تا مرکز امریکای جنوبی می‌باشد. با این حال وجه مشترکی با دیگر ماکائوها دارد که در از دست دادن زیستگاه طبیعی و شکار غیر قانونی تجارت در قفس و کاهش جمعیت وحشی در سالیان اخیر خلاصه می‌شود.

۱۳. ماکائو آبی سنبلی یا ماکائو هایسینث (Anodorhynchus hyacinthinus)

 پرنده‌ای بومی شرق و مرکز امریکای جنوبی است. این پرنده بزرگترین گونه در خانواده ماکائوها و بزرگترین گونه از لحاظ وزن بهنگام پرواز در بین تمامی طوطی سانان است.

طوطی سخنگو ملنگو

۱۴. مکائو کتف‌سبز (Diopsittaca nobilis)

 نام یک گونه از تیره طوطیان و از انواع طوطی سخنگو است.

۱۵. طوطی طوق صورتی یا ملنگو (Psittacula krameri)

طوطی ملنگو پرنده‌ای از خانواده طوطیان است. این طوطی را در زبان انگلیسی «طوطی کوچک اسکندر»، «پاراکیت گردن حلقه ای» و «پاراکیت گردن حلقه ای صورتی» و در زبان ترکی استانبولی «یشیل پاپاگانی» و در زبان آلمانی «هالس باند زتیچ» و در زبان فرانسوی« پروچ کوللر» و در زبان عربی «ببغاء الدره المطوق » گویند.

۱۶. نوک‌روشن غربی (Cacatua pastinator)

 نام یک گونه از سرده طوطی‌کاکلی‌های سفید است.

طوطی سخنگوی زرد رنگ

۱۷. نوک‌روشن کوچک (Cacatua sanguinea)

نام یک گونه از سرده طوطی‌کاکلی‌های سفید است.

۱۸. نوک‌روشن نوک‌دراز (Cacatua tenuirostris)

 نام یک گونه از سرده طوطی‌کاکلی‌های سفید است.

طوطی سانان یکی از زیباترین مخلوقات خداوند هستند. حال تصور کنید ترکیب رنگ آمیزی خداوند با حرف زدن آن‌ها چه جهان زیبایی را رقم خواهد زد.

منبع :

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x