/ دامداری / تولید مثل و تخم گذاری فنچ ها چگونه است؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تولید مثل و تخم گذاری فنچ ها چگونه است؟

تخم گذاری فنچ ها بعد از لانه سازی آن‌ها انجام می‌شود. در طول دوره تخم گذاری باید به فنچ غذای تخم مرغی داد و نباید به قفس و لانه پرنده دست زد. جوجه ها از تخم فنچ بعد از 12 تا 21 روز خارج می‌شوند.

 خیلی‌ها به نگهداری از حیوانات و مخصوصا پرنده‌های زینتی در منزل علاقه‌مند هستند. فنچ یکی از این پرندگان زیبا است که برای نگهداری صحیح از آن باید با نحوه پرورش و نگهداری از جوجه فنچ و همچنین تولید مثل و تخم گذاری فنچ ها آشنایی داشته باشید. فنچ‌ها انواع مختلفی دارند از جمله فنچ گلدین، فنچ زبرا، فنچ پاکستانی، فنچ نرگسی و … در این مقاله به چگونگی تخم‌ گذاری فنچ و نکاتی که باید در این باره بدانید می‌پردازیم.

از کجا بفهمیم فنچ باردار است؟

نشانه های فنچ حامله چیست؟ لانه سازی نشانه ای از جفت شدن فنچ ها، بارداری و زمان تولید مثل فنچ است. یک جفت فنچ هنگامی که می‌خواهند لانه‌سازی کنند رفتاری را از خود نشان می‌دهند، به این صورت که به شدت، شروع به جمع‌آوری چیزهایی برای لانه سازی می‌کنند. بهتر است در این دوران کاغذ تکه تکه شده و شاخه‌های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آن‌ها قرار داده شود. زمانی این رفتار از یک جفت فنچ دیده می‌شود که آنها باید یک لانه به بزرگی یک سیب یا پرتقال بزرگ فراهم کنند. این لانه همیشه باید در بالاترین قسمت گوشه قفس قرار بگیرد و باید مقابل ظرف غذا و در فاصله نزدیک و معمولی از چوبی که برای نشستن فنچ‌ها در نظر گرفته شده باشد. اگر این میله دور از لانه باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ ماده ترجیح می‌دهد بالای لانه بنشیند.

زمان تخم گذاری فنچ ها

بعد از لانه سازی فنچ ها، نوبت دوره تخم گذاری است که ممکن است بین 7 تا 40 روز بعد از لانه‌سازی انجام شود. در این مرحله حساس نیز، کمک شما به فنچ‌هایتان بسیار حیاتی است. اگر فنچ شما به هر دلیلی تخم نگذاشت شما باید به منظور تقویت فنچ برای تخمگذاری به فنچ‌هایتان غذای تخم مرغی (تخم مرغ آب‌پز) بدهید. فنچ‌های شما عاشق این نوع غذا هستند. 3 بار در هر هفته و به مقدار مناسب (به اندازه‌ای که فنچ شما در طول 10 الی 12 دقیقه تمام آن را بخورد) در اختیار فنچ قرار بدهید. بعد از تخم گذاری غذای تخم مرغی را قطع و به صورت عادی یعنی همان ارزن و آب را در اختیارشان قرار دهید.

معمولا فنچ ماده در هر دوره بین یک تا 10 تخم فنچ می‌گذارد که تعداد تخم‌ها با تغذیه رابطه مستقیم دارند. اما بیشتر اوقات همه تخم‌ها تبدیل به جوجه نمی‌شوند. بطور کلی هرچه به پرنده‌هایتان بیشتر برسید تعداد بیشتری از تخم‌ها جوجه می‌شوند. بعد از تخم گذاری، فنچ‌های نر و ماده به نوبت روی تخم‌ها می‌خوابند. در این مدت از تغذیه فنچ غافل نشوید. همان ارزن به همراه آب کافی است، ولی در طول دوره تخم گذاری فنچ ها هرگز کاسه آب برای شنای آن‌ها قرار ندهید؛ چون پرنده بعد از شنا از تخم‌ها غافل شده و یا با خوابیدن با پرهای خیس تخم‌ها را خراب می‌کند.

در طول مدت تخم گذاری فنچ ها موارد زیر را رعایت نمایید:

  • غذای تازه در اختیار فنچ‌هایتان قرار دهید. (ارزن تازه بهترین گزینه است)
  • حواستان به ظرف آب باشد که خالی نشود.
  • از تکان دادن لانه یا قفس پرنده جدا خودداری کنید.
  • سعی کنید در طول شب لامپ اتاق را روشن نکنید.
  • هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید.

اگر تخمی را در کف قفس مشاهده کردید هرگز به آن دست نزنید و نخواهید دوباره آن را سرجایش بگذارید؛ چون مطمئن باشید تخم خراب بوده که فنچ خودش آن را بیرون انداخته است.
به غیر از قرار دان آب و غذا که با احتیاط انجام شود دیگر هرگز دست در قفس نکنید.

 نگهداری از جوجه فنج‌ها

جوجه فنچ چند روزه در میاید؟ بعد از 12 تا 21 روز جوجه‌ فنچ ها از تخم خارج می‌شوند و شما وارد مرحله نگهداری از جوجه‌ها می‌شوید. بچه فنچ‌ها برخلاف والدین تقریبا بدون رنگ هستند. حال که فنچ‌های شما از لانه خارج شده‌اند کم کم خودشان شروع به غذا خوردن می‌کنند که در اوایل برایشان سخت است، اما کم کم آن را یاد می‌گیرند. در طول این مدت شما باید به تغذیه مناسب فنچ‌ها (فنچ والد) بپردازید تا بطور صحیح بتواند جوجه‌هایش را پرورش دهد. خودتان اصلا اقدام به غذا دادن به جوجه‌ها نکنید چون فایده‌ای ندارد.

غذایی که به فنچ‌ها می‌دهید باید به همان صورت قبل یعنی ارزن و آب و غذای تخم مرغی باشد. غذای تخم مرغی را هر 2 روز یک‌بار به فنچ‌ها بدهید تا بچه‌ها نیز از طریق والدینشان از آن استفاده کنند. توجه داشته باشید که تا وقتی که همه جوجه‌ها از لانه بیرون نیامده اند و بدون وابستگی به پدر و مادرشان بر روی میله ننشسته‌اند، لانه نباید از قفس خارج شود.

جوجه فنچ چند روزه از لانه بیرون میاید؟ پس از 20 تا 28 روز – که متغیر است – جوجه‌ها از لانه خارج می‌شوند. در این زمان پر تمام بدنشان را پوشانده اما هنوز پرهای زینتی و نوک رنگی ندارند. جوجه فنچ ها برای بالغ شدن به 3 تا 4 ماه زمان نیاز دارند.

دوره بعدی تخم گذاری فنچ ها

بعد از بیرون آمدن همه جوجه‌ها، فنچ مادر به سرعت برای دوره بعدی تخم گذاری به لانه برمی‌گردد. وقتی که ماده شروع به تخم گذاری می‌کند، تنها جفت او اجازه خواهد داشت در لانه باشد. شروع دور بعدی تخم گذاری هنگامی که هنوز جوجه‌های قبلی در لانه باشند باعث می‌شود که استرس و فشار زیادی به پرنده‌ها وارد شود. پرنده نر اجازه نخواهد داد هیچ پرنده‌ای در نزدیکی لانه در هنگام تخم گذاری باشد. پرنده نر در این هنگام شروع به نزاع با سایر پرندگان و سر و صدا و حمله کردن به آن‌ها می‌کند.

همه چیز درباره لانه سازی فنچ ها

لانه سازی فنچ ها یکی از حساس‌ترین مراحلی است که معمولا بعد از جفت‌گیری توسط این پرندگان انجام می‌شود.این مرحله نیازمند کمک انسان به فنچ است.

فنچ‌ها در بین پرندگان خانگی از شهرت خاصی برخوردار هستند.  این پرندگان زینتی دارای جثه ریز و تقریبا ارزان قیمت هستند که می‌توانند به راحتی در آپارتمان و خانه‌های ویلایی نگهداری شوند. اگر به خوبی از فنچ مراقبت شود می‌توانند حتی تا بیش از ۱۰ سال هم عمر کنند. در ادامه با روند لانه سازی فنچ ها آشنا می‌شویم.

نگهداری از فنچ

نگهداری از فنچ به دو صورت ممکن است:

  • نگهداری در قفس
  • نگهداری در پاسیو یا گلخانه

روش اول: نگهداری این پرنده به خاطر بازیگوشی زیاد و جست و خیز فراوان، نیاز به یک قفس با میله‌های مناسب دارد که فاصله بین میله‌ها باید به گونه‌ای باشد که این پرنده بین آن‌ها گیر نکند و باعث خفگی پرنده نشود. درون قفس باید لانه‌ای هم برای فنچ وجود داشته باشد. برای یک عدد فنچ، یک قفس با طول ۲۵ و عرض ۲۰ سانتی‌متر کافی است. اما برای یک جفت، باید حد‌اقل قفسی با طول ۵۰ و عرض ۳۰ سانتی‌متر برای پرنده انتخاب کرد.

روش دوم: در صورتی كه بخواهید پرنده‌تان را در پاسیو یا گلخانه نگهداری كنید، علاوه بر این که پرنده شما به خاطر پرواز، از قدرت خاصی برخوردار می‌شود، عوامل دیگری نیز این روش نگهداری را نسبت به روش نگهداری در قفس متمایز می‌کند.

لانه سازی فنچ

اگرچه لانه‌های آماده بسیاری در بازار وجود دارد اما بهتر این است که پرندگان خود به لانه‌ سازی بپردازند. فرآیند لانه سازی فنچ به این صورت است که یک جفت فنچ هنگامی که می‌خواهند لانه سازی کنند رفتاری را از خود نشان می‌دهند، به این صورت که به شدت شروع به جمع آوری چیزهایی برای لانه سازی می‌کنند.

بهتر است در این دوران کاغذ تکه تکه شده و شاخه‌های کوچک مثل چوب جارو یا برگ در اختیار آنها قرار داده شود. اگر آنها چیزی برای جمع‌آوری پیدا نکنند از پر و پوست دانه‌ها استفاده خواهند کرد. هر چیزی می‌تواند برای ساخت لانه در گوشه قفس یا حتی در لانه‌ای که صاحب پرندگان در اختیار آنان قرار داده‌اند و یا حتی در ظرف غذا انباشته شود. وقتی این رفتار از یک جفت فنچ دیده می‌شود که آنها باید یک لانه به بزرگی یک سیب یا پرتقال بزرگ فراهم کنند.

این لانه همیشه باید در بالاترین قسمت گوشه قفس قرار بگیرد. همچنین این لانه باید مقابل ظرف غذا و در فاصله نزدیک و معمولی از چوبی که برای نشستن فنچ‌ها در نظر گرفته شده باشد. اگر این میله دور از لانه باشد فنچ نر روی آن نخواهد نشست و در طول دوران تخم گذاری فنچ ماده ترجیح می‌دهد بالای لانه بنشیند. در طول دوران لانه سازی فنچ‌ها هر دو وقتشان را در طول شب در کنار لانه صرف می‌کنند.

پس از انجام لانه سازی فنچ وقتی لانه مورد قبول واقع شد و هر شب را در آن سپری کردند، آنها اقدام به جمع آوری مقدار زیادی تکه‌های نرم برای کف لانه از برگ و رشته‌هایی مثل نخ و شاخه‌های نرم می‌کنند. آنها موادی را ترجیح می‌دهند که یک جفت از آنها بیشتر از ۲٫۵ سانتیمتر طول نداشته باشد طول نخ اگر بیشتر از ۲٫۵ سانتیمتر باشد باعث گره خوردن به انگشت فنچ می‌شود. لانه با کوچکترین چیزهای ممکن که برای ساختن لانه مناسب هستند در یک هفته قبل از تخم‌گذاری بسته می‌شود. در هر دوره تخم گذاری بین ۳ تا ۱۲ تخم گذاشته می‌شود.

 قرار دادن لوازم برای لانه سازی فنچ

برای لانه سازی فنچ شما باید این اقلام را در کف قفس و یا کف لانه قرار دهید. حتی اگر خودتان این وسایل را در لانه قرار دهید فنچ نر تمام محتویات لانه را خالی می‌کند و طبق سلیقه خودش می‌سازد و ممكن هم هست همانگونه قبول كند.

اول: قرار دادن پنبه دانه (نه پنبه سفید) در قفس و مانند آن‌ها مثل: پنبه‌های تشک که از لحاف دوزی‌ها قابل خریداری است.
دوم: قرار دادن چوب سوزنی درخت کاج که حتما باید کوتاه باشد و نوک تیز نداشته باشد.
سوم: پارچه‌هایی نرم كه نخ ندهند.

اگر موارد بالا رعایت شده باشد فنچ نر به جنب و جوش می‌افتد و شروع به لانه‌سازی می‌کند و فنچ ماده نیز در کارها به جفت خود کمک می‌کند.

نکاتی در رابطه با لانه سازی فنچ ها

۱. لانه‌سازی فنج به معنای این است که حتما فنچ‌های شما جفت شده‌اند.

۲. بعد از اتمام لانه‌سازی فنچ که بین یک تا چهار روز طول می‌کشد پرنده‌ها برای خواب به لانه می‌روند.

۳. توجه کنید که هر دو فنچ نر و ماده باید با هم در لانه بخوابند و اگر یکی بیرون بود نشانه خوبی نیست؛ چون احتمال اینکه هنوز جفت نشده باشند هست اما اگر هر دوی آن‌ها شب‌ها در لانه‌ای که توسط فنچ نر ساخته شده باشد بخوابند این مرحله با موفقیت به پایان می‌رسد.

۴. معمولا فنچ‌های جوان حتی در زمان تخم گذاری و حتی به دنیا آمدن جوجه‌ها باز هم اقدام به ادامه لانه‌سازی می‌كنند.

۵. لانه فنچ را در بالاترین نقطه قفس قرار دهید به طوری که پرنده نتواند روی آن بشیند.

۶. اگر از لانه‌های آماده استفاده می‌کنید بهتر است نوع چوبی آن را که با طبیعت پرنده سازگارتر است انتخاب کنید.

۷. یادتان باشد برای لانه سازی فنچ ها چوب داخل قفس را طوری قرار دهید كه پرنده به راحت‌ترین شكل ممكن به داخل لانه برود بخصوص پرنده‌هایی كه هنوز به داخل لانه نرفته‌اند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x