/ حقوق اقتصادی / استعلام چک برگشتی از طریق پیامک، وب‌سایت و نرم افزار
آنچه در این مقاله می‌خوانید

استعلام چک برگشتی از طریق پیامک، وب‌سایت و نرم افزار

در نسل جدید چک‌ها که به چک‌های صیادی معروف هستند، هر برگ چک دارای شناسه است که با استفاده از آن امکان استعلام چک برگشتی صادرکننده وجود دارد.

با تصویب آخرین اصلاحات «قانون صدور چک» تحت عنوان «قانون اصلاح قانون صدور چک» در آبان ماه سال ۱۳۹۷ توسط مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان و ابلاغ آن به بانک مرکزی و با بوجود آمدن نسل جدید چک‌ها با نام چک‌های صیادی،  تحول مثبتی در جهت روشن شدن سابقه مراودات مالی صادر کننده چک و استعلام چک برگشتی ایجاد شده است.

در ماده ۶ قانون صدور چک آمده است: بانک‌ها مکلفند برای ارائه دسته چک به مشتریان خود، صرفاً از طریق سامانه صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک (صیاد) نزد بانک مرکزی اقدام نمایند. این سامانه پس از اطمینان از صحت مشخصات متقاضی با استعلام از سامانه نظام هویت ‌سنجی الکترونیکی بانکی و نبود ممنوعیت قانونی، حسب مورد نسبت به دریافت گزارش اعتباری از سامانه ملی اعتبارسنجی موضوع ماده (۵) «قانون تسهیل اعطای تسهیلات و کاهش هزینه های طرح و تسریع در اجرای طرحهای تولیدی و افزایش منابع مالی و کارایی بانک‌ها مصوب ۱۳۸۶/۴/۵» یا رتبه بندی اعتباری از مؤسسات موضوع بند (۲۱) ماده (۱) «قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴/۹/۱» اقدام نموده است و متناسب با نتایج دریافتی، سقف اعتبار مجاز متقاضی را محاسبه و به هر برگه چک شناسه یکتا و مدت اعتبار اختصاص می‌دهد.

حداکثر مدت اعتبار چک از زمان دریافت دسته چک سه سال است و چکهایی که تاریخ مندرج در آنها پس از مدت اعتبار باشد، مشمول این قانون نمی‌شوند. ضوابط این ماده از جمله شرایط دریافت دسته چک، نحوه محاسبه سقف اعتبار و موارد مندرج در برگه چک مانند هویت صاحب حساب مطابق دستورالعملی است که ظرف مدت یک‌سال پس از لازم‌الاجراء شدن این قانون توسط بانک مرکزی تهیه می‌شود و به تصویب شورای پول و اعتبار می‌رسد.
طبق آنچه در ماده فوق آمده است و همچنین بخشنامه ابلاغی توسط بانک مرکزی، در دسته چک‌های جدید، هر برگه چک دارای شناسه منحصر به فرد است، به علاوه لازم است تمامی امور در ارتباط با صدور و تخصیص دسته چک و گردش و وصول چک در سامانه صیاد ثبت شود تا در آینده با وارد کردن شناسه هر برگه چک قابل پیگیری باشد‌.
بدین ترتیب از این پس شما می‌توانید در هنگام دریافت چک از صادر کننده، با داشتن شناسه ۱۶ رقمی برگه چک، نسبت به اطلاع از سابقه فرد صادر کننده و استعلام چک‌های برگشتی مربوط به او و میزان مبلغ آنها اطلاع حاصل کنید.
برای استعلام سوابق چک برگشتی چند شیوه پیش بینی شده است که در زیر به توضیح آنها می‌پردازیم.

استعلام چک برگشتی از طریق پیامک

طبق اطلاعیه منتشر شده توسط بانک مرکزی، شما می‌توانید با ارسال شناسه ۱۶ رقمی برگه چک به شماره ۷۰۱۷۰۱ در قالب یک پیامک، از اعتبار و سابقه صادر کننده مطلع شوید. 

-_ استعلام چک برگشتی _-

لازم است پیامک به صورت زیر و بدون هیچ گونه کاراکتر اضافه نظیر خط تیره و نقطه به شماره فوق ارسال شود:

شناسه ۱۶ رقمی *۱*۱

همچنین در ادامه اطلاعیه بانک مرکزی آمده که هزینه هر استعلام موفق (در زمان نگارش این مقاله) ۳۵۰۰ ریال است. به علاوه از هر شماره تلفن همراه تنها انجام چهار استعلام در طول روز امکان پذیر است. در رابطه با حساب‌های مشترک نیز، وضعیت اعلام شده مربوط به فردی است که بیشترین چک برگشتی با بیشترین مبلغ را دارد.
بر این اساس پاسخ پیامک استعلام سابقه صادر کننده به صورت یک رنگ به شماره استعلام گیرنده ارسال میشود و هر رنگ به ترتیب زیر مفهوم خاصی دارد:

 • وضعیت سفید، صادرکننده چک فاقد هرگونه سابقه چک برگشتی بوده یا درصورت وجود سابقه، تمامی موارد رفع سوء اثر شده است.
 • وضعیت زرد، صادرکننده چک دارای یک فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
 • وضعیت نارنجی، صادرکننده چک دارای دو الی چهار فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۲۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
 • وضعیت قهوه‌ای، صادرکننده چک دارای پنج  الی ده فقره چک برگشتی یا حداکثر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.
 • وضعیت قرمز، صادرکننده چک دارای بیش از ده فقره چک برگشتی یا بالغ بر مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال تعهد برگشتی است.

اپلیکیشن استعلام چک برگشتی

در جهت تسهیل استفاده از سامانه پیامکی بانک مرکزی برای استعلام سابقه چک برگشتی، اپلیکیشن‌های اندرویدی مختلفی نیز تولید شده است که با محیط گرافیکی و کاربر پسند این امکان را ایجاد می‌کنند تا کاربر به جای ارسال مستقیم پیامک با رعایت فرمت مورد نظر بانک مرکزی، از طریق آنها و تنها با وارد کردن شناسه ۱۶ رقمی برگه چک در محیط برنامه از سابقه صادر کننده چک، به همان شیوه تقسیم بندی بر اساس رنگ‌های مختلف که شرح آن داده شد، مطلع شوند.

-_ استعلام چک برگشتی _-

اپلیکیشن‌های رایگان چک نما و چک سام از نمونه‌هایی هستند که امکان استعلام سابقه چک را برای کاربران فراهم می‌کنند.

استعلام چک های مفقود شده یا سرقتی

علاوه بر روش‌های استعلام چک برگشتی که گفته شد، شما با مراجعه به وب‌سایت ساد۲۴ و وارد کردن شناسه ۱۶ رقمی برگه چک نیز می‌توانید اطمینان حاصل کنید که  گزارش مفقودی یا سرقتی در مورد چکی که در دست دارید، وجود ندارد.

شیوه استعلام چک برگشتی

-_ استعلام چک برگشتی _-

به علاوه شما می‌توانید از طریق همین وب‌سایت مفقودی یا سرقت دسته چک مربوط به حساب خود را گزارش بدهید تا از سو استفاده از آن و مشکلات احتمالی بعدی جلوگیری کنید.

سخن آخر

در پایان ذکر این نکته ضروری است که بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی، آخرین مهلت برای استفاده از چک های قدیمی غیرصیادی و تعویض آنها تا تاریخ ۶ آبان ماه ۹۷ امکان‌پذیر بوده است، بنابراین در حال حاضر  (زمان نگارش این مقاله) وصول این نوع چک‌ها تنها در بانک صادر کننده امکان پذیر است.

شرایط گرفتن دسته چک برای افراد حقیقی و حقوقی

شرایط گرفتن دسته چک توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود اما هر بانکی می‌تواند علاوه بر آن الزامات بیشتری تعیین کند. شروط کلی بانک مرکزی برای صدور دسته چک داشتن ملک، گردش و اعتبار حساب بالا، داشتن معرف و… است.

شرایط گرفتن دسته چک

– به فکر گرفتن دسته چک هستید؟ دریافت دسته چک از بانک‌ها دارای قواعدی است که توسط بانک مرکزی تعیین می‌شوند. علاوه بر اینکه شما باید از اعتبار حسابی خوبی برخوردار باشید، لازم است مدارکی را به همراه داشته باشید. در این مطلب به شرایط گرفتن دسته چک و نحوه اخذ آن می‌پردازیم.

 

شرایط گرفتن دسته چک براساس بانک مرکزی

براساس آخرین قوانین تعیین شده توسط بانک مرکزی، بانک‌ها موظف هستند از تحویل دسته چک به کسانی که سابقه چک برگشتی یا بدهی غیر جاری دارند، یا افرادی که موضوع ماده ۷ قانون صدور چک شامل حال آنها می‌شود، خودداری کنند. براساس ماده ۷ قانون صدور دسته چک، افرادی که در گذشته چک برگشتی داشته‌اند یا به بانک بدهکار هستند اجازه‌ی دریافت چک ندارند.

افراد متقاضی دسته چک به دو دسته حقیقی و حقوقی تقسیم می‌شوند و بر این اساس باید شرایط زیر را دارا باشند:

۱. شرایط گرفتن دسته چک اشخاص حقیقی

 • حداقل دو سال از بازگشایی حساب جاری گذشته باشد.
 • فرد دارای محل کار ثابت یا ملک شخصی باشد.
 • دارای سپرده بلند مدتی به مبلغ ۵ میلیون تومان باشد که حداقل ۶ ماه از بازگشایی آن می‌گذرد.
 • در سال گذشته همه چک‌های صادر شده را پرداخت کرده باشد.

۲. شرایط گرفتن دسته چک اشخاص حقوقی

 • حداقل ۱۰ سال مشغول به فعالیت شغلی خود بوده باشد.
 • سابقه حساب بانکی جاری حداقل به مدت یک سال داشته باشد.
 • در ۱۰ سال گذشته حداکثر ۲ بار تغییر مکان داده باشد.
 • دارای ملک باشد.
 • دارای سپرده بلند مدتی به مبلغ ۵۰ میلیون تومان باشد که حداقل ۶ ماه از بازگشایی آن می‌گذرد.

توجه داشته باشید که شرایط فوق حداقل الزامات تعیین شده از سوی بانک مرکزی برای دریافت دسته چک است. هر بانک می‌تواند به طور مجزا شرایطی افزون بر آن را به منظور تایید اعتبار مشتری وضع کند.

مدارک لازم برای گرفتن دسته چک

اگر مشمول شرایط دریافت دسته چک هستید، برای دریافت آن باید مدارک زیر را داشته باشید:

 • کپی از صفحات شناسنامه
 • یک قطعه عکس ۳ در ۴
 • مدارک شغلی
 • مدرک مربوط به محل سکونت (سند یا اجاره نامه رسمی)
 • داشتن معرف

مراحل گرفتن دسته چک

درصورتی که قصد گرفتن دسته چک را داشته باشید باید با همراه داشتن مدارک ذکر شده، به بانک مراجعه کنید. اگر برای اشخاص حقوقی اقدام به دریافت دسته چک می‌کنید، باید دارای حساب حقوقی باشید. چنین حسابی دارای اعتبار زیادی است و برای افتتاح آن به مدارکی اعم از اصل و کپی مدارک ثبتی شرکت، اظهارنامه ثبت شرکت و مدارک هویتی مدیران شرکت نیاز خواهید داشت.
در مرحله‌ بعدی بانک از طریق دسترسی خود به سیستم یکپارچه بانکی سابقه شما را در رابطه با چک‌های پیشین، چک برگشتی و بدهی‌های تسهیلاتی بررسی می‌کند تا از واجد شرایط بودن شما اطمینان حاصل کند.

همچنین در دفعات بعدی برای گرفتن دسته چک جدید، لازم است ۸۰ درصد از برگ‌های دسته چک شما به بانک بازگردانده شده باشند تا واجد شرایط دریافت دسته چک شوید.

جمع بندی

به طور خلاصه شرایط گرفتن دسته چک برابر است با خوش حساب و معتبر شناخته شدن شما در حضور بانک و رئیس شعبه، همچنین به الزاماتی مانند دارا بودن محل زندگی یا کار ثابت و گردش حساب بالا نیز نیاز خواهید داشت تا بانک به شما اعتماد کند.

منبع : 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x