/ سایرین / 14 گل معروفی که در اغلب گل‌فروشی ها هستند
آنچه در این مقاله می‌خوانید

14 گل معروفی که در اغلب گل‌فروشی ها هستند

فرض کنید همین حالا به یک گل فروشی در سطح شهر پا گذاشته‌اید، چشمان‌تان در اولین نگاه معطوف چه گل‌ها و گیاهانی خواهد شد؟ اگر به چند گل فروشی مختلف در سطح شهر سر بزنید خواهید فهمید که برخی از گل‌ها پایه ثابت همه گل فروشی ها هستند و محال است به گل فروشی بروید و گلی مانند رز، میخک و یا لیلیوم نداشته باشد.

در این مطلب با گل هایی است که برای درست کردن دسته گل، تاج گل و یا سبد گل بیشترین فروش را دارند، آشنا خواهید شد. در کنار معرفی این گل های زیبا به معرفی چند گیاه نیز می‌پردازیم که در اکثر گل فروشی ها وجود دارند.

کاربردهای مختلف گل در تمامی جهان

در اغلب کشورهای اروپایی مخصوصا یونان و ایتالیا مرسوم است که برای تشکر از خانم میزبان چند شاخه گل به او هدیه دهند. از طرف دیگر در کشورهای آسیای شرقی مانند ژاپن هر گل معنا و مفهوم خاصی دارد. نه تنها نوع گل بلکه تعداد شاخه‌هایی که برای یادبود به کسی هم می‌دهید حائز اهمیت است، مثلا هرگز نباید در ژاپن 4 شاخه گل هدیه داد، عدد 4 مانند عدد 13 ما ایرانی‌ها عدد منفوری است و ژاپنی‌ها هرگز دوست ندارند 4 عدد شاخه گل هدیه بگیرند!

اما در اکثر جوامع بشری، گل نماد زیبایی، قدردانی و قدرشناسی است به طوری که یونانی‌ها برای پراهمیت نشان دادن اشخاص والامقام از یک حلقه گل یا گیاه زیتون استفاده می‌کردند، همان حلقه‌ای که امروزه بر سر مدال آوران المپیکی می‌اندازند.

پسرانی که قصد خواستگاری کردن دختران مورد علاقه‌شان را دارند، عشق و پاک نیتی خود را با دادن چند شاخه گل به دختر و خانواده او ابراز می‌کنند. همچنین اگر کسی برای ما زحمت فراوانی کشیده باشد، هدیه دادن چند شاخه گل بهترین راه برای سپاس گذاری از او است. یا حتی برای تولد و سالگرد مراسم‌های مختلف با هدیه دادن چند شاخه گل زیبا می‌توانید حسن نیت خود را ثابت کنید.

اما همیشه در نظر داشته باشید که در هر کشور هر گل یک معنی و مفهوم خاصی را منتقل می‌کند. برای مثال گل‌هایی با گلبرگ‌های سفید در ایران بیشتر برای مراسم ختم و اندوه استفاده می‌شود و برای مراسمات شادی بیشتر از گل‌های قرمز رنگ استفاده می‌شود. از این رو اگر برای دوستان خارجی خود می‌خواهید سفارش گل بدهید، بهتر است قبل از آن کمی در مورد باورهای سرزمین‌شان تحقیق کنید!

گل های رایج مورد استفاده

همانطور که گفتیم از گل تنها در گلدان‌های آپارتمانی یا در باغچه‌های خانه‌ها استفاده نمی‌شود، بلکه می‌توان آن را به اَشکال مختلف مانند دسته گل، تاج گل و سبد گل درست کرد و در مراسمات مختلف استفاده کرد. اما از همه گل ها نمی‌توان در ایجاد چنین مجموعه‌هایی استفاده کرد. ما بر آن شدیم که شما را گل‌های پرکاربردی که در ساخت دسته گل، تاج و سبد گل استفاده می‌شوند آشنا کنیم.

گل‌هایی که پایه ثابت هر گل فروشی است

گل‌ها مصارف مختلفی دارند و هر کدامشان نماد و ویژگی خاصی را به همراه دارند، لیستی از گل های ایده‌آل برای ساخت دسته گل، تاج گل و سبد گل در ذیل آمده است:

۱گل رزِ قرمز

گل رز قرمز پایه ثابت همه گل فروشی‌ها است و کمتر گل فروشی را می‌توان یافت که در آن گل رز – به هر رنگی – وجود نداشته باشد. گل رز قرمز را می‌توان محبوب‌ترین، دوست‌داشتنی‌ترین و پرکاربردترین گل تمام دوران دانست.

گل رز با توجه به رنگش، معنا و مفهوم خاصی دارد؛ برای مثال رز زرد نماد دوستی، پایندگی و عشق به تکامل رسیده و شادمانی است.  رز سفید نماد تقدس، صلح و پاکی است و رز قرمز نشان از عشق و علاقه همیشگی دارد و رز صورتی نشانه شفا، بی‌گناهی، معصومیت و عشق اول است.

گل رز همچنین به ملکه همه گل و گیاهان شهرت دارد و در صنایع مختلفی همچون عطرسازی، تهیه چای، مواد خوراکی و مرباسازی استفاده می‌شود.

گل رز

۲گل لاله

گل لاله که حدود 150 نوع مختلف آن تا الان کشف شده است، محل رویش اصلی آن آسیای مرکزی است. این گل در ایران، افغانستان، ترکیه، سوریه، کشورهای نزدیک به دریای سیاه، یونان، ایتالیا و اسپانیا به صورت خودرو یافت می‌شود.

جالب است بدانید، لاله گل ملی ایران است و نام بیش از 22000 دختر ایرانی لاله می‌باشد (طبق آمار ثبت احوال کشور در سال 1391). در دو کشور اسلامی ترکیه و ایران از این گل استفاده‌هایی فراوانی شده است، در آثار نقاشی هنرمندان ترکیه‌ای و همچنین در اشعار شاعران بنام ایرانی از نام لاله و زیبایی آن بسیار به چشم می‌‎خورد.

گل لاله دارای 6 گلبرگ است و گلبرگ‌ها مشخصا از یکدیگر جدا می‌باشند، به غیر از لاله‌های خودرو که بیشتر قرمز رنگ هستند، لاله‌های پرورشی دارای رنگ‌های مختلف از جمله قرمز، صورتی، زرد، نارنجی و بنفش می‌باشند. از این گل نیز در کنار گل رز برای ساخت دسته گل استفاده می‌شود. 

گل لاله

۳گل ارکیده

با بیش از 880 سرده مختلف و 250000 نوع گونه متفاوت، ارکیده را می‌توان پرتنوع‌ترین گل و گیاه حال حاضر دانست. گل‌ ارکیده بسیار ظریف است اما نشان قدرت است و اکثر سیاستمداران در کت خود یک  شاخه ارکیده دارند.

ارکیده زیبایی خودش را مدیونِ گلبرگ‌های هندسی خود است و نماد عشق، لوکس بودن و قدرت به حساب می‌آید. دسته گل‌هایی که برای تهیه آن از گل ارکیده استفاده شده باشد، کمی گرانتر از انواع دیگر می‌شوند، چرا که تهیه گل ارکیده مرغوب بسیار دشوار است و جزو گران‌ترین گل‌های هر گلفروشی به حساب می‌آید.

گل ارکیده

۴گل سوسن

سوسن (Lily) یکی دیگر از گل هایی است که در گل فروشی ها طرفداران بیشماری دارد. این گل در ادیان الهی به خصوص در مسیحیت و زرتشتی استفاده‌های گوناگونی دارد.

گل سوسن  نماد کشور واتیکان و کلیساهای کاتولیک است. سوسن سفید سمبلی از معصومیت و باکرگی مریم مقدس – مادر حضرت عیسی – است و نشان از پاکی و طهارت مریم دارد. گره‌ای که به دورِ گل سوسن است بار دیگر نمادی از حضرت مریم است که پدر، پسر و روح القدس (تثلیث) را در بر گرفته است.

در دین زرتشتیان جشنی به نام خردادگان وجود دارد که کماکان پابرجاست که با گل‌دهی این گیاه توأمان شده است. در دین زرتشت گل سوسن گل مخصوص امشاسپندان و بانوی خرداد در نظر گرفته می‌شود.

سفارش گل سوسن حتی به صورت خرید آنلاین گل هم در ایران رونق بسیار فراوانی دارد، گل و گیاه دوستان به جای اینک به گل فروشی بروند، می‌توانند با چند کلیک ساده گل سوسن و گل‌های دیگر را به راحتی سفارش دهند و درب منزل تحویل بگیرند.

گل سوسن یکی از پرکاربردی‌ترین گل‌ها برای مراسم تشییع است و از آنجایی که نماد بی‌گناهی به شمار می‌رود به نشانه روح فرد در گذشته در مراسم تشییع پیکر کاربرد دارد.

گل سوسن

۵گل نرگس

در برخی از نواحی ایران مانند استان فارسی، بوشهر و کردستان این گل به صورت خودرو می‌روید. گل نرگس در رنگ‌های مختلفی از جمله سفید، زرد و نارنجی در گل فروشی‌ها به فروش می‌رسند. هدیه دادن گل نرگس جزو اولین و معمولی‌ترین کارهایی بوده که انسان از قدیم برای ابراز احساسات انجام میداده است.

این گل نماد تولد و رویش دوباره و شروع یک زندگی جدید و آغازی نو است. از این جهت است که نرگس را سمبل اتفاقات خوشایند و زیبا است؛ مانند وقتی که نوزادی به دنیا می‌آید، رابطه‌ای دوستانه از نو شکل می‌گیرد و یا یک رابطه عاشقانه به ازدواج ختم می‌شود.

با سفارش گل نرگس خیلی راحت می‌توانید بدون صحبت کردن احساسات خود را به فرد مورد نظر انتقال دهید! گل نرگس در زبان انگلیسی Narcissus خوانده می‌شود و یکی از اساطیر یونان به حساب می‌آید.

این اسطوره یونانی یک شخصیت زیبا در عین حال جذاب و آموزنده دارد؛ وقتی عکس خود را به روی آبگیر می‌بیند مجذوب خود می‌شود و آنقدر عشق او به خودش فزونی می‌یابد که رنگ از رخساره او می‌پرد و از دنیا می‌رود.

بهتر است برای تهیه دسته گل از چند گل نرگس استفاده شود چرا که نرگس تنها نماد بدیمنی و بدشانسی است. نرگس زرد نماد شادی، امید و زندگی مجدد است و در درمان و پیشگیری افسردگی مزایای فراوانی دارد.

گل نرگس

۶گلایول

بیشترین استفاده از گلایول یا گلایل در تاج گل ترحیم است و اغلب سبد گل‌های ترحیم مملو از این گل زیبا هستند. گلایل‌ها گل‌های بلندقامتی هستند که از گل‌های متعددی تشکیل می‌شوند، از این رو آنها را در زمره گل‌های پُر قرار داده‌اند.

این گل‌های زیبا که ارتفاع آنها ممکن است به 120 سانتی‌متر هم برسد، در افریقای جنوبی، اروپا و منطقه مدیترانه به صورت خودرو یافت می‌شوند. گلایول‌ها رنگ‌های متفاوتی از جمله رنگ سفید، صورتی، بنفش، نارنجی و زرد و سبز هستند.

نام لاتی گلایل گلادیولوس به معنای شمشیر است و در گذشته این گل معرف گلادیاتورهای رمی بوده است. اما در حال حاضر از گلایل سفید برای ساخت دسته گل تحریم استفاده می‌شود چرا که سمبل شخصیت محکم، ستایش، صداقت، اخلاق مداری، روان پاک و به یاد کسی بودن است و احساس قلبی ما را نشان می‌دهد.

گل گلایول

۷گل داوودی

یکی دیگر از پایه ثابت‌های هر گل فروشی گل داوودی است. طرفداران این گل به قدری زیاد هستند که می‌توانید گل داوودی را از طریق گلفروشی آنلاین هم خریداری کنید. این گل سمبل وفاداری، رفاقت و زیبایی است و حدودا بیش از 30 نوع مختلف آن در بازار ایران وجود دارد.

داوودی در اکثر رنگ‌ها یافت می‌شود، به همین دلیل یعنی تنوع رنگی بسیار خوب این گل، کاربردهای فراوانی دارد و در بسیاری از مراسمات مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این گیاهِ چندساله بومی آسیا و شمال‌شرقی اروپا است و نماد مثبت بینی، شادی و طول عمر فراوان است.

گل داوودی سفید نماد وفاداری به معشوق در جهان است، اما در ایران نماد غم و اندوه است. همچنین داوودی قرمز نماد عشق و گل داوودی زرد رنگ نماد عشق یک طرفه است. این گل که سابقه طولانی (نزدیک به 15 قرن قبل از میلاد مسیح) دارد گزینه بسیار عالی برای هدیه دادن می‌باشد، وقتی گل داوودی از کسی می‌گیرید به این معنا است که شما برای او دوست فوق‌العاده‌ای به حساب می‌آیید.

گل داوودی

۸گل صدتومانی!

یکی دیگر از گزینه‌های همیشگی گل فروشی‌های سطحی شهر گل صدتومانی (Poeny) است که کاربردهای فراوانی برای تولید سبد گل، دسته گل و تاج گل دارد. علت نام گذاری این گل به این اسم، قیمت اولیه آن در ایرانِ قبل از انقلاب بوده است. قیمت هر شاخه از این گل صد تومان در دهه 50 شمسی بوده که نسبت به زمان خودش بسیار گران و ب ارزش به شمار می‌رفته است.

این گل زیبا و کلاسیک سال‌هاست که زینت بخش باغچه‌های خانه‌های ایرانی است و اگر از عمر آن 100 سال هم بگذرد باز هم با طراوات می‌ماند و به گلدهی خود ادامه می‌دهد. وقتی این گل را به یکی از عزیزان خود هدیه می‌دهید، در واقع با این حرکت قصد هدیه دادن شکوه، عشق، پافشاری، شادی و سلامتی را دارید.

اکثرا پیونی یا همان گل صدتومانی را به رنگ صورتی می‌شناسند، اما این گل در رنگ‌های قرمز تیره، مرجانی، صورتی پررنگ، سفید و زرد نیز موجود است. همچنین انتظار گل دادن گیاه پیونی در فصولی به غیر از تابستان را نداشته باشید.

این گل زیبا بومی کشور پهناور چین است و در این کشور نماد تولید ثروت و افتخار است. رایحه این گل بسیار اعجاب آور است و از بو کردن این گل هرگز خسته نخواهید شد. همچنین گفته می‌شود از این گل برای نقرس، آرتروز، تب، سندروم پیش از قاعدگی و  بیماری‌های تنفسی استفاده می‌شود.

گل پئونی

۹گل یاسمن

یاسمن (Jasmine) یکی دیگر از گل های پایه ثابت گل فروشی ها است که می‌توانید آن ر ا به عنوان گل اینترنتی خریداری کنید. یاسمن یا یاس رایحه بسیار خوبی دارد و برای ایجاد یک دسته گل زیبا و شیک بسیار کاربرد دارد.

این گل در اصل سفید است اما با پیوند زدن آن به گل های دیگر به رنگ صورتی و زرد هم درخواهد آمد. این گیاه که از اواخر اردیبهشت ماه شروع به گل دهی می‌کند، نماد شادی، شیرینی و دلپذیری، تعلق خاطر، وقار، فروتنی، متانت و دلبستگی در کل هر آنچه که خوب است، می‌باشد!

یاس به عطر و رایحه بسیار خوبش معروف است و شادابی و شوخ طبعی به همراه می‌آورد. زنان کشورهای شرق آسیا این گل را لابلای موهایشان می‌گذارند تا زیبایی آنها دوچندان شود.

گل یاسمن

۱۰گل آنتوریوم

این گل هم در اواخر فصل بهار می‌روید و دوام نسبتا بالایی دارد. آنتوریوم در رنگ‌های مختلفی از جمله صورتی، سفید و قرمز یافت می‌شود و نمادِ مهمان نوازی و خوشبختی بیش از اندازه است. از این گل همچنین برای نشان دادن عشق و شور، معصومیت و خلوص نیت و همچنین نشان دادن دلسوزی و عشق مادرانه استفاده می‌شود. گل آنتوریوم در ایران فروش نسبتا خوبی دارد و می‌توانید آن را از گلفروشی‌های آنلاین خریداری نمایید.

گل آنتوریوم

۱۱گل مریم

گل مریم به دلیل معطر بودن و خوشبو بودن طرفداران بی‌شماری دارد. جالب است بدانید این گل در شب‌ها عطر بیشتری از خود ساطع می‌کند و بوی آن در طول سال به مشام می‌رسد. زادگاه این گل شهرهای گرم و خشک مکزیک است و به صورت خودرو و تنها با استفاده از آب باران و خاک مرطوب رشد می‌کند.

حالا از این گل در اروپا بسیار استفاده می‌شود و در مراسم‌های متفاوت هندوها – چه در جشن‌ها و چه در عزاداری‌ها – استفاده می‌شود. جالب است بدانید در ایران این گل اکثرا در نقاشی‌های مربوط به حضرت مریم دیده شده است، از این رو مردم ایران زمین این گل را به یک گل مذهبی می‌شناسند و در مراسم خاک سپاری عزیزان از دست رفته و به روی سنگ قبرها جهت ابراز تاسف و همدردی می‌گذارند. گل مریم به یک نوع گل غمناک شبانه معروف است و نشان دهنده پاکی و نجابت می‌باشد.

گل مریم

۱۲گل آفتابگردان

گل آفتابگردان در کل نماد گل و گل فروشی است و در اکثر ملیت‌ها از آن به عنوان یک گیاه سودمند و مفید یاد شده است. شاعران ایرانی بسیار زیادی بوده‌اند که در وصف زیبایی گل آفتابگردان اشعاری سراییده‌اند، در اکثر اشعار به جای ذکر نام گل آفتابگردان از گل آذربون یا آذرگون استفاده شده است که همان نام عربی این گیاه است.

زندگی طولانی، احترام  و افتخار به شخص مورد نظر از جلمه نمادهایی هستند که در فرهنگ‌های مختلف به این گل بسیار زیبا نسبت داده شده است. از آنجایی که رویه این گیاه تماماً رو به آفتاب است و به غیر از خورشید به جسم دیگری نگاه نمی‌کند! نماد وفاداری نسبت به معشوق نیز است، همین امر سبب شده تا این گیاه انتخاب مناسبی برای مراسم‌های مختلف از جمله سالگرد ازدواج، عروسی و جشن تولد باشد.

گل آفتاب گردان

۱۳گل زنبق

زنبق گل مخصوص نیمکرده شمالی است! و  نزدیک به سیصد نوع مختلف دارد. پادشاهان یونانی تاج، عصا و متعلقات خود را با اشکالی از گل زنبق زینت می‌بخشیدند و حتی شاخه‌های بریده شده آن را به همدیگر کادو می‌دادند.

نام رومی زنبق لیلیوم و نام یونانی آن لیریون است. گفته می‌شود این گل از اشک های حوا هنگامی که بارداری خود شد و زمانی که از بهشت به بیرون رانده شد به وجود آمده است! اما در کل گل زنبق دارای زیبایی منحصر به فردی است و نگهداری از آن اصلا مشکل نیست.

گلبرگ‌های ظریف و زیبای گل زنبق نمادی از شجاعت، ایمان، عقل و دانایی و حکمت است. البته باید گفت این نمادها بیشتر برای زنبق بنفش و آبی مطرح هستند.

گل زنبق

۱۴گل آپارتمانی

با حضور گیاه آپارتمانی در کنار شما، طراوت و انگیزه برای رشد هر روز به شما سلام می کند.

با استفاده از فهرست گیاهان آپارتمانی می‌توانید گیاهان جدیدی را به کلکسیون گیاهان منزلتان اضافه‌ کنید که شرایط مراقبت از آنها متناسب با دما و هوای خانه شماست. نه تنها در مورد گیاهان متداول در ایران اطلاعات کسب می‌کنید بلکه می‌توانید با گلها و گیاهان کمیاب و خاص مانند انواع گیاهان گلدار، تراریوم ها، کوکداماها و گیاهان هوازی، کاکتوس ها … آشنا شوید. ۳۵ میلیون تولید گیاهان آپارتمانی تا به اینجای سال گواه استقبال بی نظیر مردم برای نگهداری گیاهان آپارتمانی در منازل است.

منبع 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x