/ سایرین / آشنایی با گل افوربیا، شرایط نگهداری و روش تکثیر آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آشنایی با گل افوربیا، شرایط نگهداری و روش تکثیر آن

گل افوربیا دارای گونه‌های متفاوتی است که برای انتخاب به‌عنوان یک گل آپارتمانی عالی است. در این مقاله نحوه نگهداری و تکثیر آن را برایتان شرح می‌دهیم.

اگر شما هم از دوستداران گل‌های آپارتمانی هستید حتما تاکنون نام افوربیا را شنیده‌اید یا دوست دارید یکی از آن‌ها را در خانه خود داشته باشید. بهرحال، داشتن هر گل جدید در خانه نیازمند آگاهی در مورد نوع گل و نحوه نگهداری از آن است. ما نیز می‌خواهیم در این مقاله، نکات گل افوربیا و شرایط نگهداری و تکثیر آن را برایتان شرح دهیم.

معرفی گل افوربیا

افوربیا یا Euphorbia یکی از گیاهان آپارتمانی با بیش از ۲۰۰۰ گونه است که برخی با شکل‌های عجیب‌وغریب و برگ‌های پهن و گوشتی و برخی دیگر به طرز قابل‌توجهی شبیه کاکتوس‌ها هستند و دارای خار می‌باشند.

این گل شامل گونه‌های یک‌ساله، دوساله و چندساله است. شما گیاهان علفی و گونه‌های درختچه‌های چوبی و همچنین گونه‌های برگ‌ریز و همیشه سبز را در میان انواع گل افوربیا خواهید دید. گونه‌های افوربیا که برای استفاده در مناظر طبیعی یا به‌عنوان گیاهان آپارتمانی رشد می‌کنند، بیشتر ساکولنت‌ها هستند که شکل‌ها و شاخ و برگ‌های جذابی دارند. همچنین یکی از محبوب‌ترین گونه‌های افوربیا که ساکولنت نیست پوینستیا نام دارد.

بیشتر انواع این گل در بهار یا تابستان شکوفا می‌شود و در زمستان به خواب می‌رود. به‌طورکلی، بهتر است بیشتر گونه‌ها را در بهار پس از پایان تهدید یخبندان بکارید، اگرچه گیاهان آپارتمانی معمولاً می‌توانند در هر زمانی کاشته شوند. نرخ رشد گونه‌های مختلف این گل از کند تا نسبتاً سریع متغیر است و به نوع گونه آن بستگی دارد. 

لازم به ذکر است که خوردن همه انواع افوربیا برای انسان و سگ‌ها و گربه‌ها سمی هستند، ولی سطح سمیت آن‌ها در گونه‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد.

این گیاهان می‌توانند گل‌هایی به رنگ‌های زرد، صورتی، قرمز و سفید داشته باشند که زمان شکوفایی آن‌ها بیشتر بهار و تابستان است. اندازه آن‌ها معمولاً از نظر قد بین ۱۵ الی ۹۰ سانتیمتر و از نظر عرض هم بین ۱۵ تا ۹۰ سانتیمتر متغیر است.

انواع گل افوربیا

همان‌طور که در ابتدا به آن اشاره کردیم، گونه‌های افوربیا بسیار متعدد هستند و نمی‌توان نام همه آن‌ها را در این مقاله گنجاند؛ اما در اینجا برخی از محبوب‌ترین گونه‌های افوربیا را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱. بالشتک کوسن (Euphorbia polychroma)

یک گیاه چند ساله کلوخه‌ای است که به ارتفاع ۳۰ تا ۴۵ سانتیمتر رشد می‌کند و براکت‌های گل زرد آن در بهار ظاهر می‌شود.

۲. تاج خارها (Euphorbia milii)

یک گیاه همیشه سبز بوته‌ای است که می‌تواند تا شش فوت یا ۱۸۰ سانتیمتر در فضای باز رشد کند. همچنین می‌تواند به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی انتخاب شود، اما معمولاً در داخل خانه به حداکثر اندازه رشد خود نمی‌رسد. ارقام مختلف این نوع افوربیا گل‌های قرمز، صورتی یا زرد بسیار زیبایی دارند که به‌طور مکرر شکوفا می‌شوند.

ایفوریا تاخ خار

۳. بیسبال افوربیا (Euphorbia obesa)

یک ساکولنت کوچک با ساقه‌ای گرد و توپی شکل است و با افزایش سن گیاه، به تدریج استوانه‌ای شکل می‌شود. معمولاً به‌عنوان یک گیاه آپارتمانی کاشته می‌شود، اما می‌توان آن را در فضای باز نیز پرورش داد.

افوربیا بیسبال

۴. خار دم الاغ (Euphorbia myrsinites)

نوعی از افوربیای آبدار است که همیشه سبز است و دارای شاخ و برگ‌های خزنده و مارپیچی به رنگ سبز-آبی است. قد آن تا ۱۵ تا ۲۵ سانتیمتر می‌رسد و در بهار براکت‌های زرد رنگ ستاره‌ای شکل تولید می‌کند. این گیاه اغلب به‌عنوان پوشش زمین در مناطق باز استفاده می‌شود.

خار دم الاغ

۵. گل‌های چوبی (Euphorbia amygdaloides)

یک گیاه همیشه سبز بوته‌ای است که ۴۵ تا ۶۰ سانتیمتر بلند می‌شود و گل‌های زرد آن در اواسط تا اواخر بهار ظاهر خواهد شد.

ایفوریا گل چوبی

شرایط نگهداری از افوربیا

مراقبت از افوربیا بسیار آسان است. آن‌ها برای دوام آوردن و استقرار در یک مکان جدید، کمی نیاز به مراقبت بیشتر دارند، اما پس از استقرار، این گیاهان کاملاً خودکفا خواهند بود. به همین دلیل یکی از بهترین انتخاب‌ها به‌عنوان گیاهان آپارتمانی می‌باشند. حتی بعضی از آن‌ها در اثر مراقبت بیش‌ازحد، به‌خصوص آبیاری بیش‌ازحد، می‌میرند و بعد از استقرار باید مراقب باشید که این کار را انجام ندهید. 

بااین‌حال، آن‌ها نسبتاً مقاوم هستند و گیاهان عالی برای مبتدیان علاقه‌مند به پرورش گل و گیاه محسوب می‌شوند. شرایط مناسب برای نگهداری افوربیا عبارت‌اند از:

۱. میزان نور مورد نیاز

گیاهان افوربیا آفتاب کامل را ترجیح می‌دهند، به این معنی که حداقل به شش تا هشت ساعت نور مستقیم خورشید در اکثر روزها نیاز دارند، اگرچه برخی از گونه‌ها می‌توانند سایه را تحمل کنند. در آب‌وهوای گرم، مقداری سایه بعدازظهر می‌تواند برای بیشتر گونه‌های افوربیا مفید باشد.

۲. نوع خاک

تمام افوربیاها، به‌ویژه گونه‌های ساکولنت، به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارند. اگر زهکشی مناسب وجود نداشته باشد می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه و مرگ سریع افوربیا شود. خاک شنی با pH خاک کمی اسیدی تا خنثی بین ۵ تا ۷ بهترین نوع خاک برای این گیاه است، اگرچه بیشتر آن‌ها در خاک‌های کمی قلیایی نیز خوب عمل می‌کنند.

۳. آبیاری

از بهار تا پاییز، زمانی که گیاه به‌طور فعال در حال رشد است، هر زمان که چند سانتیمتر بالای خاک خشک شد، آن را آبیاری کنید. در طول زمستان، آبیاری را فقط زمانی انجام دهید که گیاه علائم پژمردگی را نشان دهد.

۴. دما و رطوبت

بیشتر گونه‌های افوربیا می‌توانند دمای گرم را تحمل کنند و یک محیط گرم با دمای متوسط روز در حدود ۸۰ درجه فارنهایت یا ۵/۲۶ درجه سانتی‌گراد را ترجیح می‌دهند. تحمل سرما در بین گونه‌ها متفاوت است. برخی از آن‌ها سرمای خفیف را تحمل می‌کنند، درحالی‌که برخی دیگر در دمای کمتر از حدود ۵۵ درجه فارنهایت یا ۷/۱۲ درجه سانتی‌گراد به‌خوبی رشد نمی‌کنند. 

تحمل رطوبت نیز برای گونه‌های مختلف متفاوت است. برای جلوگیری از بیماری‌های قارچی، مهم است که گیاهان تهویه خوبی در اطراف داشته باشند و از بالا آبیاری نشوند بلکه از کناره‌ها باید به آن‌ها آب بدهید.

۵. کود برای گل افوربیا

نیازهای تغذیه در گونه‌های مختلف افوربیا متفاوت است، اما به‌طورکلی، همه آن‌ها به مقداری کود در طول رشد خود نیاز دارند. افزودن کمپوست یا یک کود آلی متعادل به خاک گیاه جدید به رشد سالم آن کمک می‌کند. پس‌ از تغذیه اولیه، بسیاری از گونه‌های افوربیا با یک کود مایع ضعیف که در طول فصل رشد استفاده می‌شود، عملکرد خوبی دارند. برای مقدار مصرف کود، دستورالعمل برچسب محصول را دنبال کنید.

گیاهانی که در گلدان رشد می‌کنند معمولاً نسبت به گیاهانی که در زمین رشد می‌کنند، به تغذیه بیشتری نیاز دارند. همچنین گیاهی که در قسمت پایین برگ‌هایش زرد می‌شود، گیاهی است که نیاز به تغذیه دارد.

نحوه کاشت و تکثیر افوربیا

افوربیاها را می‌توان از طریق بذر رشد داد، اما بذرها به‌سختی جوانه می‌زنند؛ بنابراین، این گیاه معمولاً با قلمه‌های ساقه تکثیر می‌شود. به‌طور ایده‌آل در بهار که رشد جدید شروع می‌شود، بهترین موقع برای تکثیر آن است، اما می‌توان در تابستان نیز افوربیای آپارتمانی را تکثیر کرد. 

برای قلمه زدن افوربیا، با استفاده از یک چاقوی تیز و استریل، نوک یکی از ساقه‌های آن را به اندازه حداقل ۵/۷ الی ۸ سانتیمتر برش دهید. قلمه‌های تازه می‌توانند شیره شیری رنگی ترشح کنند و پوست را تحریک کنند، بنابراین هنگام دست زدن به آن‌ها حتما دستکش بپوشید.

اجازه دهید ساقه بریده شده حداقل برای یک شب خشک شود و پینه ببندد (ترشح بزاق آن تمام شود)، اما بهتر است برای چند روز این کار را انجام دهید تا میزان موفقیت شما بیشتر شود. سپس یک گلدان حداقل ۱۰ سانتیمتری را با مخلوط مناسب برای بذر یا مخلوط گلدان کاکتوس پر کنید و آن را به آرامی آبیاری کنید تا به‌طور یکنواخت مرطوب شود. 

سپس قلمه را به هورمون ریشه‌زایی آغشته کنید و حداقل تا ۱ سانتیمتر در خاک فرو کنید. محیط رشد را به‌آرامی مرطوب نگه دارید، زیرا قلمه باعث رشد ریشه می‌شود. هنگامی‌که وقتی ساقه را به آرامی می‌کشید، متوجه مقاومت آن شدید، گیاه آماده کاشت در گلدان بزرگ‌تر یا در بستر باغچه است.

آفات و بیماری‌های رایج برای افوربیا

این گیاهان معمولاً مقاوم و بدون مشکل هستند. تنها تعداد کمی از حشرات افوربیا را وسوسه‌انگیز می‌دانند. بااین‌حال، در برابر چند آفت باید مراقب باشید.

شپشک‌های آرد آلود و کنه‌های عنکبوتی شایع‌ترین آفات برای این گل هستند. آن‌ها از گیاهان تغذیه می‌کنند و آن‌ها را ضعیف کرده و درنهایت می‌کشند. جمعیت هردوی این حشرات می‌تواند به‌سرعت به تعداد زیادی روی گل مبتلا شده افزایش یابد؛ بنابراین از بین بردن زودهنگام آن‌ها بهترین شانس شما برای کنترل آن‌ها است. صابون‌ها و روغن‌های حشره‌کش، داروهای غیر سمی خوبی برای از بین بردنشان هستند.

علاوه بر این، پوسیدگی ریشه و بیماری‌های قارچی ممکن است زمانی رخ دهد که خاک خیلی مرطوب باشد و زهکشی مناسبی نداشته باشد. همچنین سعی کنید قبل از استفاده از قارچ‌کش ابتدا شرایط رشد گیاه را اصلاح کنید.

سخن آخر

گل افوربیا دارای گونه‌های بسیار زیادی است که هرکدام ویژگی‌های ظاهری منحصربه‌فردی دارند و برخی از انواع آن شبیه کاکتوس بوده و خاردار هستند. شرایط نگهداری از این گیاه آسان است و بخصوص برای افرادی که تازه می‌خواهند رشد و پرورش گیاهان را چه در خانه و چه در باغچه آغاز کنند، بسیار مناسب است.

منبع 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x