/ کشاورزی / آموزش پرورش و نگهداری گل پیچک در خانه
آنچه در این مقاله می‌خوانید

آموزش پرورش و نگهداری گل پیچک در خانه

گل پیچک یکی از گل های آپارتمانی است که به خاک مرطوب و نور کافی نیاز دارد. اگر قصد کاشت و نگهداری از گل پیچک در منزل خود را دارید، ما در این مقاله شما را با نکات کلیدی در این باره آشنا خواهیم کرد.

گل پیچک، گیاهی زیبا و رونده است که بسیار سریع رشد می‌کند. این گل انواع مختلفی دارد و بر اساس خصوصیات خاص خود به گروه‌هایی مانند معطر، آپارتمانی، فصلی و… دسته بندی می‌شود. گل پیچک برای تصفیه هوای خانه و افزایش زیبایی فضای داخلی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. نگهداری از گیاهان آپارتمانی بسیار لذت بخش است و غیر از آن برای روحیه افراد نیز بسیار مفید است و باعث شادی و نشاط او می‌شود. در ادامه این مقاله شما را با اطلاعات جامعی درباره این گل زیبا آشنا خواهیم کرد. 

مشخصات ظاهری گل پیچک

گل پیچک، دارای برگ‌های چرمی و سه شاخه است که به شکل قلب هستند. در تابستان به رنگ سبز برنزی و در فصل سرد به رنگ سبز روشن در می‌آید. در یک مکان باز، گاهی ارتفاع آن‌ها به ۵ متر نیز می‌رسد. این گیاه رونده و پوششی است و بیشتر در مناطق سایه رشد می‌کند.

 

انواع گل پیچک

گل پیچک انواع مختلفی دارد که هر کدام در نوع خود منحصر به فرد و خاص هستند . همچنین شرایط نگهداری و رسیدگی به آن‌ها نیز متفاوت است . برخی از انواع گل پیچک به شرح زیر هستند :

 • پاپیتال (Ivy)
 • پتوس (Pothos)
 • فیلودندرون (Philodendron)
 • موچسب (Parthenocissus)
 • سیسوس (Treebine)
 • اسکینانتوس (Aeschynanthus)
 • انجیر چسب  (Climbing fig)
 • پیچ امین الدوله  (Lonicera caprifolium)
 • پیچ گلیسین  (Chinese wisteria)
 • پیچ کلماتیس (Lonicera caprifolium)
 • پیچ اناری (Trumpet Bushes)
 • پیچک انگور (Grape Ivy)
 • فلفل بتل (Piper betle)
 • پیچ یاسمن (Jasminum polyanthum)
 • هویا، پیچ شمعی، پیچک مومی (Hoya)
 • رشته مرواریدی (String of Pearls)
 • برگ بیدی (Spiderwort, inch plant)

شرایط نگهداری گل پیچک

در تابستان می‌توانید هفته‌ای ۲ بار و در زمستان هفته‌ای ۱ بار آن را آبیاری کنید. کل محیط این گیاه باید مرطوب باشد تا بتواند همیشه سبز بماند. این گیاه در سرمای زیاد از بین می‌رود و در نهایت می‌تواند حدود ۸ درجه سانتی گراد را تحمل کند. گل پیچک نمی‌تواند دمای بالای ۲۰ درجه سانتی‌گراد را تاب بیاورد. همچنین نور شدید، برگ‌هایش را می‌سوزاند .

نوع ابلق در نور کم و تغذیه نامناسب باعث کم شدن ابلق بودن آن می‌شود. خاک مناسب این گیاه باید نرم ، سبک و غنی باشد. برای مثال می‌توانید از خاک برگ یا کود حیوانی استفاده کنید و مقداری ماسه یا پیت ماس ​​به آن اضافه کنید .

ظرف مناسب برای نگهداری گل پیچک

ریشه گیاه پیچک زیاد رشد نمی‌کند، کافی است آن را در ظرفی پهن و کم عمق قرار دهید. همچنین این ظرف باید دارای سوراخ‌های زهکشی باشد تا زمانی که این گیاه را آبیاری می‌کنید، آب اضافی از زیر گلدان خارج شود و ریشه گیاه پوسیده نشود.

اگر گیاه پیچکی که دارید، بزرگ‌تر از آن چیزی است که می‌خواهید، می‌توانید این گیاه را با قلمه زدن، تکثیر کنید. برای نگهداری و پرورش گیاه پیچک از گلدان‌های سفالی استفاده کنید، زیرا این گلدان‌ها رطوبت بیشتری را حفظ می‌کنند.

نور مناسب برای گل پیچک

همان‌طور که گفته شد بهتر است این گیاه را در مکانی قرار دهید که نور غیرمستقیم به آن بتابد. در فصل زمستان این گیاه به نور کافی نیاز دارد تا بتواند به درستی رشد کند. البته مراقب باشید این گیاه را به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم قرار ندهید زیرا به گیاه آسیب می‌رساند و ممکن است باعث از بین رفتن آن شود.

دمای مناسب برای گل پیچک

بهترین دما برای رشد و نگهداری پیچک ۱۵ تا ۲۱ درجه است. این گیاه به دمای متعادل نیاز دارد و هوای سرد به آن‌ها آسیب می‌رساند. گیاه خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید در شرایط خوبی است.

نور مناسب

اگر برگ‌های گیاه پژمرده و زرد شده‌اند، بهتر است مکان قرارگیری گیاه را تغییر دهید. زرد شدن و پژمرده شدن برگ پیچک می‌تواند به دلیل تابش نور مستقیم خورشید باشد.

خاک مناسب برای گل پیچک

خاکی که برای گیاه پیچک استفاده می‌کنید باید نفوذپذیری خوبی داشته باشد و برای تأمین مواد مغذی جهت رشد بهتر گیاه به آن کمپوست اضافه کنید. اگر می‌خواهید از خاک باغچه برای پرورش پیچک استفاده کنید، بهتر است مقداری خاک مخصوص نیز به گلدان اضافه کنید.

زمان کود دهی به گل پیچک

کود دهی یکی از نیازهای اصلی هر گیاهی است زیرا مانند ما انسان‌هایی که برای داشتن انرژی غذا می‌خوریم، گیاهان نیز باید از مواد مغذی موجود در خاک تغذیه کنند و کود مناسب می‌تواند این مواد را به خاک اضافه کند. برای این کار مقداری کود نیتروژن دار را با آب مخلوط کرده و در نزدیکی ریشه قرار دهید. این گیاه در زمستان نیازی به کود دهی ندارد، برای کود دهی پیچک در بهار، تابستان، پاییز نیز اگر فقط یک بار کافی به آن کود بدهید کافی است.

آبیاری گل پیچک

گل پیچک یکی از گیاهانی است که نیاز به خاک مرطوب دارد بنابراین هفته‌ای دو بار آبیاری می‌شود. یکی از راه‌های تشخیص زمان مرطوب کردن خاک این است که انگشت خود را درون خاک قرار دهید تا ببینید عمق خاک چقدر خشک است. اگر بیش از یک و نیم تا دو بندانگشت خاک خشک بود، کمی آن را آبیاری کنید.

برای اینکه آب بدون کلر باشد آن را در پارچ بریزید و بگذارید دو تا سه ساعت بماند سپس از آن آب استفاده کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که گیاهان آپارتمانی تقریباً کم آب هستند مگر اینکه مشخص کنید چه مقدار آب به آن‌ها بدهید. برای پیچک باید آن را طوری آبیاری کنید که فقط خاک مرطوب باشد و از آبیاری زیاد خودداری کنید زیرا باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود .

روش‌های کاشت و تکثیر گل پیچک

برای این منظور ساقه‌ای را به اندازه ۱۰-۱۲ سانتی‌متر با چاقو ببرید و در خاکی که حاوی کمپوست است بکارید، سپس مقداری خاک را مرطوب نموده و روی آن را با کیسه پلاستیکی بپوشانید. پس از ۴ هفته، گیاه شروع به ریشه زدن می‌کند. حالا آن را به آرامی به مکانی با نور خوب منتقل کنید. حتی می‌توانید قلمه‌ها را در آب قرار دهید تا ریشه‌دار شوند.

آفات و بیماری‌های گل پیچک

آفات یکی از عواملی هستند که مانع از نگهداری و پرورش پیچک می‌شوند. معروف‌ترین آفتی که به گیاه پیچک حمله می‌کند، کنه عنکبوتی است . این آفت گیاه را می‌کشد، بنابراین بهتر است کنه‌های عنکبوتی را در اسرع وقت از گیاه جدا کنید.

برای از بین بردن کنه‌های عنکبوتی بهتر است آن را با مواد شوینده ملایم (مانند مایع ظرفشویی) و آب مخلوط کرده و روی برگ‌های گیاه اسپری کنید. یا از سموم دفع آفات استفاده کنید. راه دیگر برای از بین بردن کنه عنکبوتی، اسپری روغن روی برگ‌های گیاه است .

نکات کلیدی در نگهداری گل پیچک

توصیه‌های زیر که می‌تواند برای مراقبت از گل پیچک، شما را یاری دهند به شرح زیر است:

 • در صورتی که برگ‌های گیاه چروک است به این معنی که هوای گیاه گرم است آن را به محیط خنک‌تری منتقل کنید .
 • اگر برگ‌ها رنگ پریدند به این معنی است که گیاه خیلی روشن است یا هوا تاریک است.
 • ظاهر شدن لکه‌های نقره‌ای روی برگ‌های گیاه یعنی حشرات روی گیاه افتاده است. پس سعی کنید با حشره کش آن‌ها را از بین ببرید .
 • اگر برگ‌ها سیاه شد به این معنی است که خاک گیاه زهکش خوبی ندارد.
 • تار عنکبوت روی برگ‌ها باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود .
 • کنه قرمز نیز یکی از آفات رایج این گیاه است. سعی کنید گیاه را در جای گرم قرار ندهید.

سخن آخر

در فصل بهار و تابستان با توجه به گونه گل پیچک می توان این گیاه را کاشت . برای رشد گل پیچک، آن را در ظرفی به ‌اندازه‌ای بزرگ قرار دهید که ریشه گیاه به خوبی جا بیفتد و سپس گیاه پیچک را در جایی قرار دهید که نور به طور غیر مستقیم بتابد.

توجه داشته باشید که محل مورد نظر باید نور زیادی را جذب کند، مکان‌ هایی مانند پشت پنجره یا پاسیو که در معرض تابش مستقیم نور خورشید نیستند، مکان‌های مناسبی برای رشد گیاه هستند. اگر پیچک نور خوبی داشته باشد، رشد خوبی خواهد داشت. خاک پیچک را مرطوب نگه دارید و در طول فصل رشد به آن کود دهید .

منبع :

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x