/ دسته‌بندی نشده / گل پاچیرا؛ روش نگهداری، کاشت و مراقبت از آن در خانه
آنچه در این مقاله می‌خوانید

گیاهان » درخت و درختچه » درختان تزیینی » گل پاچیرا؛ روش نگهداری، کاشت و مراقبت از آن در خانه

گل پاچیرا؛ روش نگهداری، کاشت و مراقبت از آن در خانه

می‌گویند کشت و نگهداری درخت پول یا گل پاچیرا در منزل، پول و ثروت، مال و مکنت، خوشبختی و سعادت می‌آورد. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه نگهداری از گل پاچیرا، شرایط تکثیر و اطلاعات جالب دیگر در این باره آشنا کنیم.

گل پاچیرا که به آن درخت پول نیز می‌گویند یکی از گیاهان زینتی بسیار زیبای استوایی است که امروزه در منزل بسیاری از افراد دیده می‌شود. در افسانه‌های کهن آمده این گل خاصیت‌های شگفت‌انگیزی دارد که در هر مکانی که از آن نگهداری و مراقبت به عمل آید برای افراد آن خوشبختی و سلامتی به بار می‌آورد.

علاوه بر این افزایش ثروت و مکنت، علم و دانش، عشق و شهوت، مهر و محبت بین افراد خانواده و همچنین پیشرفت در کار و موفقیت در امور و افزایش شانس و رسیدن به آرزوها از دیگر آثار شگفت‌انگیز این گیاه است.

درخت پول برای اولین بار در دهه ۱۹۸۰ به عنوان یک گیاه آپارتمانی در تایوان استفاده شد. تا حدی به این دلیل که اعتقاد بر این بود که انرژی مثبت در خانه ایجاد می‌کند. درخت پول با ظاهر متمایز خود زیبایی خاصی را به ارمغان می‌آورد. تقریباً به هر فضای داخلی حالت گرمسیری القا می‌کند، گیاه درخت پول معمولاً دارای پنج تنه است که به هم بافته شده‌اند و بالای آن‌ها برگ‌های خرمایی سبز روشن قرار دارند. رشد هر گیاهی با این جذابیت، آسان نیست.

ویژگی‌های گل پاچیرا

گل پاچیرا یا درخت پول علاوه بر نام علمی آن – Pachira aquatica – نام‌های بسیار دیگری نیز دارد؛ از جمله شاه بلوط گوانا، شاه بلوط مالابار، آجیل سابا، بومکس گلابروم، مونگوبا و بادام زمینی فرانسوی.

در طبیعت، ارتفاع این درخت باشکوه می‌تواند به حدود ۶۰ فوت (۱۸ متر) متر نیز برسد، اما در داخل خانه، انتظار می‌رود که ارتفاع آن از ۱.۵ تا ۲.۵ متر تجاوز نکند. 

اگرچه گل پاچیرا به عنوان یک گیاه آپارتمانی بسیار جذاب است اما اکثر مردم آن را به دلیل ارتباط فنگ شویی آن می‌خرند، به امید انرژی مثبت و خوش شانسی که شایعه شده است. این افسانه از این واقعیت ناشی می‌شود که روی هر ساقه پنج برگ براق و ستاره‌شکل می‌روید که پنج برگ عدد مهمی در فنگ شویی است، زیرا نشان دهنده پنج عنصر است: آب، چوب، آتش، خاک و فلز.

باورهای جدیدتر نیز معتقدند که درخت پول می‌تواند استرس و اضطراب را کاهش داده و اختلالات خواب را تسکین دهد. 

زمان گل‌دهی گل پاچیرا

میوه این گیاه حدود ۴ تا ۵ ماه طول می‌کشد تا به طور کامل رسیده شود. این میوه‌ها که بسیار شبیه به میوه کیوی است، در فصول خشک سال از شاخه جدا شده و بر زمین می‌ریزد که در طبیعت از طریق حمل توسط آب یا حیوانات و جانوان جابه‌جا شده و در مکان‌های مختلف، وقتی با خاک پوشیده می‌شوند، پس از مدتی سبز می‌شوند. بنابراین تکثیر این گیاه از طریق کاشت دانه انجام می‌شود.

شرایط مراقبت و نگهداری از گل پاچیرا

همانند تمام گیاهان، این گل نیز برای نگهداری و سالم ماندن به شرایط خاص خود نیازمند است. در ادامه شما را با خاک، نور مناسب، میزان کوددهی و آبیاری آن آشنا خواهیم کرد.

انتخاب خاک و گلدان برای گیاهان پول

خاک گلدان گل پاچیرا باید مرطوب باشد اما خیس نباشد، بنابراین یک مخلوط گلدانی با زهکشی خوب مناسب است. برای افزایش زهکشی، می‌توانید از خاک کاکتوس با اضافه کردن مقداری ماسه یا شن استفاده کنید.

این گیاه خاک غنی از مواد مغذی را نیز دوست دارد، بنابراین مخلوط پیت ماس نیز مؤثر است. یک خاک با pH خنثی یا کمی اسیدی بهترین شرایط را برای یک گیاه پولی فراهم می‌کند. به طور معمول، یک درخت پول تقریباً هر ۲ سال یکبار نیاز به گلدان جدید دارد.

در هنگام تعویض گلدان باید گلدانی را انتخاب کنید که از گلدان قبلی آن یک تا دو برابر بزرگتر باشد. اگر نمی‌خواهید درخت پول شما خیلی سریع رشد کند، می‌توانید قسمتی از توپ ریشه را در هنگام قرار دادن در گلدان جدید، بردارید. سپس گیاه را دوباره در همان ظرف با خاک تازه قرار دهید.

نور مناسب

اگر چه درخت پول می‌تواند نور مستقیم خورشید را در هنگام رشد در فضای باز تحمل کند، گیاهانی که در داخل خانه رشد می کنند باید حداقل ۶ ساعت در روز نور غیر مستقیم روشن تا متوسط دریافت کنند. حتماً هر بار که گیاه را آبیاری می‌کنید آن را بچرخانید تا رشد آن مستقیم باشد. در حالت ایده آل، گل پاچیرا خود را نزدیک یک پنجره آفتابی قرار دهید، اما مراقب آن باشید. نور زیاد خورشید برگ‌ها را می سوزاند و آنها را قهوه ای می‌کند. برعکس، نور بسیار کم نیز باعث زرد شدن برگ‌ها می‌شود.

در حالی که این گیاه نور طبیعی روشن را ترجیح می دهد، اما می تواند با نور مصنوعی که توسط لامپ های فلورسنت یا LED منتشر می شود، سازگار شود.

آبیاری درخت پول

اگرچه این گیاه آب را دوست دارد اما آبیاری بیش از حد آن نیز صحیح نیست. از گذاشتن گلدان در آب راکد خودداری کنید که در صورت خیس بودن مداوم خاک می‌تواند منجر به پوسیدگی ریشه شود. آبیاری بیش از حد یا زهکشی ناکافی نیز می‌تواند منجر به ریزش برگ و مرگ آن شود. با این حال خاک بسیار خشک و همچنین رطوبت کم می‌تواند منجر به زرد شدن، قهوه ای شدن یا افتادگی برگ‌ها شود.

آبیاری درخت پول پیچیده نیست. فقط زمانی به آن آب بدهید که ۵ تا ۱۰ سانتی‌متر از خاک آن خشک شود. معمولاً گیاهان در فصل رشد خود در بهار و تابستان به آب بیشتری نیاز دارند. شما می‌توانید در پاییز و زمستان آب مصرفی آنرا کاهش دهید زیرا گیاهان به خواب می‌روند و به آن صورت به آبیاری نیاز ندارند.

کود دهی گیاهان درخت پول

استفاده از هر نوع کود مایع اولیه گیاهان آپارتمانی برای گل پاچیرا اثرات مثبتی دارد، اما باید به نصف قدرت توصیه شده رقیق شود. شما می‌توانید به ندرت به گیاه درخت پول خود کود بدهید. فقط یک بار در اوایل بهار و یک بار در اواسط تابستان کافی است، اما برنامه بهتر این است که آن را به صورت ماهانه در طول فصل رشد تغذیه کنید. در اکثر مناطق آب و هوایی، می‌توانید از کود دهی در زمستان صرف نظر کنید.

دما و رطوبت مورد نیاز برای رشد پاچیرا

گل پاچیرا به عنوان یک گیاه گرمسیری که در داخل خانه رشد می‌کند، دماهای گرم و رطوبت زیاد را دوست دارد. از قرار دادن گیاهان آپارتمانی در نزدیکی درهای بیرونی یا دریچه‌های گرمایش و سرمایش خودداری کنید.

باتوجه به این که اکثر فضای داخلی منزل به طور قابل توجهی خشک‌تر از مکان طبیعی درخت پول هستند، اما این گیاه رطوبت ۵۰ درصد را دوست دارد. از این رو ایده خوبی است که رطوبت اطراف گیاه را با قرار دادن آن روی سینی سنگریزه پر از آب یا قرار دادن یک مرطوب‌کننده در نزدیکی آن و یا مه کردن مرتب برگ‌ها افزایش دهید.

راه های تکثیر گیاهان گل پاچیرا

سعی کنید در بهار یا تابستان که گیاه در حال رشد است، با گرفتن قلمه‌های ساقه گل پاچیرا را تکثیر کنید. با استفاده از قیچی هرس استریل شده یا یک چاقوی تیز، یک ساقه را به طول حدود  ۱۰ تا ۱۲ سانتی‌متر با چند گره برگ ببرید.

انتهای بریده شده را به هورمون ریشه زایی (اختیاری) آغشته کنید و در خاک گلدان مناسب بکارید. حدود یک ماه خاک قلمه را مرطوب اما نه خیلی خیس نگه دارید، یعنی در مدت زمانی که معمولاً ریشه های جدید تشکیل می شود.

 گزینه دیگر این است که قلمه را در آب قرار دهید و صبر کنید تا ریشه‌های جدید از گره‌ها رشد کنند، سپس درخت پول جدید را در گلدان مخصوص خود بکارید.

استفاده خوراکی و دارویی از گل پاچیرا

طبق گفته انجمن آمریکایی برای پیشگیری از ظلم به حیوانات (ASPCA)، درخت پول برای حیوانات خانگی سمی نیست. همچنین برای انسان غیر سمی است. در واقع دانه‌ها را می‌توان بو داده و مصرف کرد. ظاهراً طعم آنها شبیه بادام زمینی است؛ از این رو نام مستعار گیاه به بادام زمینی فرانسوی نیز شناخته می‌شود. علاوه بر این گل‌ها و برگ‌های این گل را می‌توان مانند سبزیجات برای مصرف انسان پخت. از روغن دانه‌های گیاه حتی برای تهیه صابون استفاده می‌شود.

آفات و بیماری های بالقوه

گیاه درخت پول مستعد ابتلا به حشرات معمولی مانند شته‌ها و کنه‌های عنکبوتی است که با مکیدن شیره گیاه، رطوبت گیاه را تخلیه می‌کنند. علاوه بر آن حشرات کوچک، شپشک‌های آرد آلود، فلس‌ها و مگس‌های سفید شیره آبکش درخت پول را دوست دارند. نتیجه زرد شدن برگها است.

برای از بین بردن این حشرات، رطوبت را افزایش دهید و از صابون حشره کش یا روغن چریش استفاده کنید. همچنین گیاه آلوده را جدا کرده و با صابون حشره کش یا روغن چریش درمان کنید. رطوبت را افزایش دهید تا از بازگشت آنها جلوگیری شود.

سخن آخر

گیاه پاچیرا حتی اگر آن طور که گفته شده باعث افزایش پول و ثروت و موفقیت نشود، لااقل گیاهی بسیار زیبا و دوست‌داشتنی است که مانند دیگر گل‌ها و گیاهان به زیبایی محیط داخلی منزل کمک می‌کند و با نگاه کردن به برگ‌های پهن و خوش‌رنگ آن به انسان احساس آرامش و راحتی دست می‌دهد.

منبع :

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x