/ سایرین / همه‌ چیز درباره‌ درخت گلابی و نحوه‌ کاشت اصولی آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

همه‌ چیز درباره‌ درخت گلابی و نحوه‌ کاشت اصولی آن

درخت گلابی یک درخت میوه است که وقتی به بار بنشیند نیاز به مراقبت کمی دارد و می‌تواند تا سال‌ها از میوه‌ی شیرین آن بهره‌مند شد. كاشت و نگهداري درخت گلابم را در اينجا بخوانید.

گاز زدن یک گلابی آبدار که کاشت خودتان باشد، یکی از لذت‌های ماندگار و بی‌مانند است. کاشت و برداشت گلابی در حیاط کوچک خانه کار دشواری نیست و پس از آنکه درخت گلابی بگیرد، نیاز به مراقبت بسیار کمی دارد. به طور کلی کاشت گلابی از کاشت هسته سیب آسان‌تر است چرا که آفات و بیماری‌های کمتری این درخت را تهدید می‌کنند.

گلابی انواع مختلفی دارد که برخی برای مصرف به صورت خام و برخی برای پخته شدن بهتر هستند. توجه داشته باشید که تا زمان گل و میوه‌دهی گلابی ممکن است ۳ تا ۱۰ سال زمان لازم باشد. اما زمانی که ثمردهی آن شروع شود، درخت بسیار پربار و ماندگاری است. در ادامه می‌توانید همه چیز را درباره‌ی درخت گلابی و نحوه‌ی کاشت و داشت آن بخوانید.

انواع درخت گلابی

بارتلت (Bartlett)

یک نوع استاندارد درخت گلابی است. این نوع درخت، خود از نظر اندازه متوسط است و میوه‌های آن از متوسط تا بزرگ خواهند بود. گلابی‌های این نوع هنگامی که می‌رسند به رنگ زرد هستند و طعم شیرینی دارند. بارتلت‌ها دیرتر شکوفه می‌دهند و برای مصرف به صورت تازه یا کنسرو مناسب هستند. اما نسبت به بیماری اتشک بسیار آسیب‌پذیر هستند. این گلابی‌ها را می‌توان تا ۶ ماه با خیال آسوده ذخیره کرد.

کیفر (Kieffer)

این نوع در برابر بیماری آتشک مقاوم است و میوه‌ی متوسطی تولید می‌کند که می‌توان از ان کنسرو درست کرد.

آنجو (Anjou)

گلابی به رنگ سبز روشن و با طعم شیرین تولید می‌کند. ان نوع دیر شکوفه می‌دهد و برای مصرف به صورت تازه توصیه می‌شود.

انتخاب محل کاشت درخت گلابی

برای کاشت درخت گلابی، سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که دارای خاک لوم شنی و زه‌کشی مناسب باشد. این بهترین محیط برای کاشت درخت گلابی است. همچنین توجه داشته باشید که درخت باید در نور کامل آفتاب قرار گیرد تا بهترین رشد و تولید را داشته باشد. مراقب سرمازدگی گیاه نیز باشید. درخت گلابی ممکن است در اثر یخ‌زدگی خارج از فصل آسیب ببیند.

نحوه کاشت درخت گلابی

کاشت درخت گلابی عموما به کمک بذر انجام می‌شود. شما باید حدود ۱۲ هفته دانه‌های گلابی را در خاک اره یا پیتموس یا ترکیبی از خاک برگ و شن قرار دهید. بذر‌ها را در عمق ۱.۵ سانتی‌متری بکارید و خاک را مرطوب و در محیطی با دمای ۲۰ درجه قرار دهید. سپس زمانیکه نهال به ارتفاع ۱۰ سانتی‌متر رسید، آن را به یک گلدان بزرگتر یا باغچه منتقل کنید.
درخت گلابی خاک کمی اسیدی را ترجیح می‌دهد (pH ۵.۹- ۶.۵). شما باید درون باغچه یک گودال تقریبا سه برابر گلدان نهال و به عمقی به اندازه‌ی ریشه بکنید. خاکی که بیرون آورده‌اید را کنار بگذارید و بعد به نسبت ۵۰/۵۰ با کمپوست قارچ قدیمی، کود کشاورزی یا پوست کاج پوسیده مخلوط کنید. گیاه را از گلدان جدا کنید و ریشه را به آرامی بتکانید و تمامی ریشه‌هایی را که در لبه‌ی قسمت اصلی ریشه پیچیده‌اند برش دهید. گیاه را درون گودال بگذارید و خاک مخلوط را دور تا دور آن بریزید.

برای آنکه مطمئن شوید درخت را بیش از حد در عمق نکاشته‌اید، بررسی کنید که گیاه در موقعیتی قرار داشته باشد که ابتدای ریشه تقریبا در زیر سطح خاک است. در مرحله‌ی بعد باید خاک را کاملا آب دهیم تا منافذ هوای میان ذرات خاک پر شود و ریشه به خوبی در خاک مستقر گردد. هرگز هنگام کاشت از کود بارورکننده استفاده نکنید و آن را برای زمان مناسب در سال نگه‌دارید.
در بهار و تابستان در عمق ۱۵ تا ۱۸ سانتی‌متری خاک، کود گیاهی بریزید. کود را چند سانت با فاصله از تنه‌ی درخت بریزید. کود گیاهی خوب برای درخت گلابی در بهار ترکیبی از کمپوست یونجه و علف‌های هرز است، در حالی که در تابستان بهتر است از یونجه‌ی بدون علف هرز یا چمن استفاده شود.

کوددهی

برای درخت گلابی باید در دوره‌ی اول، از کود NPK فسفر بالا ۱۰-۵۲-۱۰ به نسبت ۳ در هزار و سپس یک هفته مانده به برداشت محصول از کودک کامل سه بیست استفاده کنید. بعد از آنکه محصول برداشت شد، از کود پتاسیم بالا ۳۶-۱۲-۱۲ یا ۳۰-۵-۱۵ با نسبت ۳ در هزار استفاده کنید.

آبیاری

سال اول یک زمان بسیار حساس برای درخت گلابی است. درخت گلابی در این دوره هنوز به خوبی در جای خود قرار نگرفته و بنابراین به اندازه‌ی کافی قوی نیست. برای جلوگیری از مرگ درخت، باید در خاک سبک دو بار در هفته و در خاک سنگین یکبار در هفته آبیاری شود. اطمینان حاصل کنید که تمام سیستم ریشه خیس می‌شود، این ممکن است حدود ۴۰ تا ۵۰ دقیقه طول بکشد. درصورتی که آبیاری درخت گلابی کافی نباشد، میوه‌ی آن ممکن است پیش از رسیدن بیافتد. حداقل یک متر اطراف درخت گلابی از کاشت علف و چمن خودداری کنید تا رقابتی بر سر آب وجود نداشته باشد.

هرس کردن درخت گلابی

برای آنکه درخت گلابی شکل بهتری داشته باشد، تنه‌ی آن باید حدود ۶۰ تا ۷۵ سانتی‌متر ارتفاع داشته باشد. در نتیجه در فاصله‌ی کمتر از ۴۵ سانتی‌متر از سطح زمین، تمامی شاخه‌های اضافه‌ی درخت را ببرید و اجازه دهید تنها ۴ تا ۶ شاخه‌ی اصلی با فاصله‌ی خوب در اطراف تنه‌ای اصلی وجود داشته باشند.
سال دوم، شاخه‌های پایینی را در زاویه‌ی ۴۵ درجه محکم کند تا درخت شکل مناسبی به خود بگیرد چراکه درخت گلابی، تمایل دارد به صورت عمودی رشد کند و اگر آن را کنترل نکنید، درخت مستقیم رو به بالا می‌رود. در زمستان همین سال، شاخه‌های قوی‌تر را از نیمه و شاخه‌های ضعیف‌تر را زا دو سوم قطع کنید.
در زمستان سال سوم نیز به همین ترتیب باید نیمی از شاخه‌های قوی و دوسوم شاخه‌های ضعیف را قطع کرد. این کار سه ساله به فرم‌گیری تاج درخت گلابی شما کمک شایانی می‌کند.

بیماری‌ها و آفات 

شته، شپشک گیاهی و کنه‌های گیاهی از جمله آفات اصلی درخت گلابی هستند. بیماری آتشک که از یک باکتری ناشی می‌شود نیز در فصل گرما ممکن است شیوع پیدا کند. در اثر این بیماری برگ‌های درخت ممکن است خشک و سیاه شود و ساقه‌ها از نوک شروع به آلوده شدن می‌کنند. درختی که به بیماری آتشک مبتلا باشد، عموما میوه‌ی قهوه‌ای مایل به قرمز تولید می‌کند. جهت درمان، لازم است در هرس‌های زمستانه حدود ۱۵ سانت از ساقه‌های سالم را جدا کنید و پس از هر بار قیچی زدن یک شاخه، قیچی را ضد عفونی کنید تا بیماری میان شاخه‌ها منتقل نشود. لازم به ذکر است که پس از ابتلای درخت به این بیماری، زمین دور تا دور درخت نیز باید پاکسازی شود.

بیماری محتمل دیگر یک بیماری قارچی است که در آن گلابی و برگ‌ها دچار لکه‌های تیره رنگ می‌شوند. درمان این بیماری نیز به کمک تمیز کردن پای درخت و استفاده از قارچ‌کش ممکن است.

برداشت محصول

حال زمان آن رسیده که از میوه‌های آبدار گلابی خانگی خود لذت ببرید. هنگامی که گلابی‌ها شروع به تغییر رنگ به سمت رنگ روشن کردند آن‌ها را بچینید. بسیاری از گلابی‌ها رنگ زرد بسیار زیبایی به خود می‌گیرند. اگر گلابی را قبل از رسیدن برداشت می‌کنید، آن‌ها را درون یک کیسه‌ی کاغذی قهوه‌ای رنگ قرار دهید تا روند آن تسریع شود.

سخن پایانی

آنچه خواندید خلاصه‌ای جامع از مراحل کاشت، داشت و برداشت درخت گلابی در خانه بود. اگر قصد دارید تعداد زیادی درخت را بکارید لازم است فاصله‌ی میان درختان دست کم ۴.۵ متر باشد. پس از رعایت این فاصله، سایر نکاتی که در بالا ذکر شد را رعایت کنید و از خوردن میوه‌های تازه و خوشمزه‌ی گلابی لذت ببرید.

کلیدواژه : انواع درخت گلابی

انتخاب محل کاشت درخت گلابی

نحوه کاشت درخت گلابی

کوددهی

آبیاری

هرس کردن درخت گلابی

بیماری‌ها و آفات

برداشت محصول

آموزش کاشت انگور در گلدان بزرگ

کاشت انگور در گلدان، کار چالش برانگیزی است و گیاه به سال ها مراقبت احتیاج دارد. رشد انگور در مناطق گرم بهتر و آسان تر خواهد بود.

کاشت انگور در گلدان، اگرچه نسبت به کاشت درخت انگور در باغ و باغچه کمی چالش برانگیز است اما کار دشواری نیست، و برای آن به یک گلدان بزرگ، دانه انگور و حداقل ۶ ساعت نور مستقیم احتیاج دارید. البته کاشت این گیاه در آب و هوای سرد که احتمال می‌رود گیاه دچار سرمازدگی شود، ممکن است نیازمند مراقبت‌های بیشتری باشد. در ادامه این مطلب نکات لازم برای کاشت و نگهداری انگور در گلدان را بخوانید.

نکاتی که قبل از کاشت درختچه در گلدان باید بدانید

اگر قصد کاشت انگور در گلدان را دارید، ابتدا به یک گلدان بزرگ و مقاوم احتیاج دارید که بتواند یک تاک سرزنده را در خود جای دهد. یک گلدان ۵۰ – ۷۰ لیتری که حداقل ۴۰ تا ۴۵ سانتی‌متر دارای عمق و ۴۵ تا ۶۰ سانتی‌متر قطر باشد، مناسب خواهد بود. اگرچه، می‌توان با یک گلدان کوچک‌تر شروع کرد و سپس نهال را به یک گلدان دیگر انتقال داد. به بزرگترین سایز گلدان در بازار‌های ایران گلدان‌های سطل زباله ای می‌گویند که برای این کار مناسب خواهد بود.

بهتر است به یک گلخانه بروید و با دریافت راهنمایی، گونه‌ای از تاک انگور را انتخاب کنید که به خوبی در محیط گلدان و در آب و هوای محل زندگی شما رشد می‌کند. انتخاب یک گونه‌ی مقاوم در برابر بیماری‌ها که با اقلیم شما سازگار است، بسیار اهمیت دارد. اگرچه می‌توان هر گونه‌ای را در گلدان کاشت، اما کاشت گونه‌ی انگور کوتاه می‌تواند شما را از زحمت هرس کردن درخت مو در گلدان برهاند. اما همچنین اگر با هرس گیاه مشکلی ندارید، می‌توانید براساس نوع انگوری که می‌خواهید حاصل شود، گونه‌ی تاک را انتخاب کنید. رایج‌ترین نوع انگور در ایران، انگور فخری (درشت و دارای هسته)، انگور یاقوتی (انگور‌های دانه ریز قرمز رنگ) و انگور عسگری (دانه متوسط و قرمز رنگ) هستند که می‌توانید به دلخواه تهیه کنید.

بهترین زمان کاشت انگور

بهترین زمان برای کاشت انگور فصل بهار یا اوایل تابستان است. کاشت در این بازه زمانی رشد گیاه را، بدون آنکه در معرض سرما‌زدگی قرار گیرد، تشویق می‌کند. اما اگر در یک محیط گرمسیری و بدون یخبندان زندگی می‌کنید، بهترین زمان کاشت انگور برای شما فصل زمستان خواهد بود.

‌مراحل کاشت انگور در گلدان

۱. انتخاب محل قرارگیری گیاه

محلی را انتخاب کنید که روشن، گرم و خشک باشد. اگر این ناحیه در عصر سایه دار می‌شود، انگور همچنان می‌تواند رشد خوبی داشته باشید، اما اگر نور مستقیم در این نقطه کمتر از ۶ ساعت باشد، دچار مشکل می‌شوید. از نگه‌داشتن گیاه در محل مرطوب، سایه‌دار و بدون جریان هوای مناسب خودداری کنید، زیرا این شرایط رشد قارچ‌ها و انواع بیماری‌ها را تشویق می‌کند. گیاه انگور به گردش هوای مناسب احتیاج دارد.

۲. ساخت قیم برای گیاه

انگور برای رشد به قیم و پشتیبانی احتیاج دارد. در صورت کاشت انگور در گلدان بزرگ، بهترین کار این است که یک تکیه‌گاه بلند و سبک از جنس چوب یا پلاستیک انتخاب کنید. تاک انگور بلند می‌شود و به همین خاطر به پشتیبانی احتیاج دارد. بهتر است گلدان را در کنار دیوار یا یک آلاچیق قرار دهید. اما روش‌های دیگری هم برای هرس و پیرایش گیاه تاک وجود دارد. تاک انگور را روی چیزی شبیه به میله یا یک شبکه چوبی تکیه دهید یا به هر طریق و آرایش دیگری یک تکیه‌گاه برای تاک فراهم کنید که روی آن رشد کند.

۳. آبیاری و خاک مناسب کاشت انگور

سعی کنید از خاک باغچه به مقدار زیاد استفاده نکنید. در عوض، از خاک گلدان مخلوط و سبک که سرشار از مواد آلی است استفاده کنید. زهکشی خاک بسیار اهمیت دارد، خاک باید به خوبی آب را عبور دهد. به طور مکرر و عمیق به گیاه آب دهید تا خاک فقط کمی مرطوب شود، اما دقت کنید گیاه از آب غرق نشود. خاک اشباع شده یا غرقابی برای تاک انگور مضر است. اجازه دهید بین دو نوبت آبیاری، سطح خاک خشک شود.

۴. کود دهی

به طور مرتب روی سطح خاک و کناره‌های گیاه را با کود دامی یا کود بارور کننده بپوشانید. در سال اول می‌توانید در بهار و تابستان گیاه را با کود باروری عمومی کود دهی کنید، اما از سال‌های بعد باید از کود‌هایی حاوی ازت کم پ پتاسیم و فسفر بسیار زیاد هستند استفاده کنید. گیاه را در بهار که زمان جوانه زدن است، کوددهی کنید .

نحوه مراقبت از تاک انگور داخل گلدان

خاکپوش یا مالچ

شما می‌توانید روی سطح خاک را با پوست کاج، کمپوست یا سنگریزه بپوشانید تا از تبخیر زیاد آب از روی خاک جلوگیری کرده و از ریشه در برابر نوسانات دمایی محافظت نمایید.

مراقبت در زمستان

در مناطقی که زمستان‌های بسیار سرد دارد، شما باید از گیاه در برابر سرما محافظت کنید. برای این کار، شما باید انگور به خواب رفته را از قیم جدا گرده و به داخل و فضای گرم بیاورید. همچنین در این مدت میزان آب‌دهی را کاهش دهید از کاربرد هر گونه کود در این مدت خودداری کنید.

گرده ‌افشانی و لرزاندن گیاه مو

اگر قصد کاشت انگور در گلدان را دارید، باید توجه کنید که بسیاری از انواع انگور از طریق گرده ‌افشانی به صورت خود به خود میوه تولید می‌کنند. با این حال، به آرامی لرزاندن گیاه در زمان گلدهی می‌تواند باعث عملکرد بهتر آن شود.

هرس درخت مو در گلدان

در طی چند ماه اول پس از کاشت تا پایان فصل رشد، گیاه را هرس نکنید و اجازه دهید گیاه آزادانه رشد کند و به خوبی در محیط گلدان جای گیرد و ریشه‌ی قوی تولید کند. شاخه‌های تاک انگور‌ی که بیش از دو سال سن داشته باشند، دیگر میوه تولید نمی‌کنند، بنابراین باید تمامی شاخه‌های قدیمی را هرس کنید.
هرس را می‌توانید از اواخر زمستان تا اوایل بهار انجام دهید. به میزانی هرس کنید که تنها دو جوانه روی گیاه باقی بماند. این کار ممکن است زیاده‌روی به نظر برسد، اما در بهار و تابستان گیاه شما جوانه‌های بیشتری خواهد زد و شاخه‌دار می‌گردد. سال اول را اجازه دهید گیاه به صورت طبیعی رشد کند و در مسیر پشته‌ها یا تکیه‌گاه‌ها قرار گیرد. به علت فضای محدود گلدان، اجازه ندهید بیش از ۱ یا ۲ شاخه از تنه‌ی اصلی رشد کند. همچنین هر قسمتی از گیاه که از محدوده‌ی پشته‌ها خارج می‌شود را هرس کنید.
مهم‌ترین هرس در اواخر زمستان خواهد بود که برگ‌های گیاه می‌ریزد، این مرحله همان چیزی است که میوه‌دهی تاک انگور به آن وابسته است. همچنین لازم است در تابستان نیز کمی گیاه را سبک کنید.

بیماری‌ها و آفات

تاک انگور ممکن است به بیماری‌های قارچی مانند لکه‌های سیاه و کپک پودری که به خصوص در هوای گرم و خشک وجود دارد، مبتلا شود. در رابطه با آفات نیز مراقب شته و سایر حشرات باغی باشید. سوسک‌های ژاپنی، شاپرک و کاترپیلار‌ها نیز می‌توانند برای گیاه مشکل‌ساز باشند.

سخن پایانی

در پایان، پس از دو یا سه سال می‌توانید از میوه‌ی انگوری که در گلدان کاشته‌اید لذت ببرید. برای آنکه بدانید انگور‌ها آماده‌ی برداشت هستند، می‌توانید یک دانه را امتحان کنید، خودتان خواهید فهمید که آیا زمان برداشت رسیده است یا خیر.

منبع 1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x