/ دسته‌بندی نشده / اکسنت وال چیست؟ بایدها و نبایدهای استفاده در طراحی داخلی
آنچه در این مقاله می‌خوانید

استفاده از اکسنت وال یکی از راهکارهای مؤثر و عالی برای عوض‌کردن حال‌وهوای اتاق یا خانه، بدون صرف وقت و هزینه‌های آن‌چنانی است. در ادامه مطلب حاضر، با شما از بایدها و نبایدهای استفاده از اکسنت وال در دکوراسیون داخلی خواهیم گفت تا با کسب اطلاعات بیشتر درباره قواعد و اصول کار، بهترین انتخاب را انجام دهید. همراه ما باشید.

اکسنت وال چیست؟

اکسنت (accent) یعنی اهمیت‌دادن، برجسته‌کردن یا تأکیدکردن. کاربرد اکسنت وال یا همان دیوار شاخص در دکوراسیون داخلی بسیار نزدیک به معانی واژه اکسنت است. درواقع شما یکی از دیوارهای اتاق موردنظرتان را انتخاب می‌کنید؛ سپس با رنگ‌آمیزی، استفاده از کاغذ دیواری، گذاشتن تابلوی نقاشی یا کارهای دیگری نظیر اینها، کاری می‌کنید که دیوار موردنظر بیشتر از دیوارهای مجاورش در چشم باشد.

برخی از افراد فکر می‌کنند که هنگام ورود به هر اتاقی، دیواری که پیش از بقیه جلوی چشم قرار می‌گیرد، بهترین انتخاب برای این منظور است (برای تبدیل‌شدن به دیوار شاخص)؛ اما این طرز فکر اشتباه است و کارکردن اکسنت وال در جای اشتباه، فضایی عجیب‌وغریب یا گیج‌وگنگ به طراحی داخلی خانه خواهد داد.

تعریف اکسنت وال یا دیوار شاخص: به دیواری گفته می‌شود که ازلحاظ ظاهری (رنگ‌آمیزی، دکوراسیون، نوع کاغذدیواری و ویژگی‌های ظاهری دیگر) متفاوت از سایر دیوارهای اتاق است.

نکات مهم برای استفاده از اکسنت وال در طراحی داخلی

استفاده از رنگهای برجسته یا رنگهایی که زیاد جلبتوجه میکنند

اگر اکسنت وال را انتخاب می‌کنید، نباید از استفاده از رنگ‌های برجسته یا آنهایی که خیلی جلب‌توجه می‌کنند (بنفش، ارغوانی، نارنجی و نظایر اینها)، بترسید. تنها نکته این است که رنگ مورداستفاده شما باید در هماهنگی کامل با رنگ و دکوراسیون سایر دیوارها و قسمت‌های اتاق باشد. تا زمانی که این قاعده را رعایت کنید، از هر رنگی می‌توانید استفاده کنید.

استفاده از طرحهای خاص برای رنگآمیزی اکسنت وال

باید گاهی به تفکر خارج از چارچوب و روش‌های نو و مبتکرانه روی بیاورید تا نتیجه کارتان به آنچه می‌خواهید نزدیک‌تر شود و واقعا دیوار شاخص به چشم بیاید و به زیبایی بصری دکوراسیون داخلی بیفزاید.

به‌عنوان‌مثال، هنگام انتخاب رنگ و طرح مناسب برای اکسنت وال، بد نیست اگر روش‌ها و رنگ‌های رایج و پراستفاده را کنار بگذارید و ذهنیت‌تان را به‌سمت طرح‌هایی ببرید که کمتر به کار گرفته می‌شوند؛ مثلا راه‌راه‌کردن دیوار شاخص برای طراحی داخلی اتاق شما، شاید ایده بدی نباشد یا مثلا رنگ‌کردن برخی قسمت‌های دیوار با رنگ‌های متالیک. چنین کارهای خلاقانه‌ای اگر با سلیقه صورت بگیرند، نقش مؤثری در کسب نتیجه دلخواه خواهند داشت.

استفاده از روشهای دیگر برای برجستهکردن دیوار شاخص

به یاد داشته باشید که برجسته‌کردن دیوار شاخص، صرفا با رنگ‌آمیزی آن صورت نمی‌گیرد؛ مثلا می‌توانید به‌جای رنگ‌آمیزی، دیوار را کاشی یا سنگ‌کاری کنید. استفاده از قفسه‌ها با طرح‌ها و رنگ‌های متنوع بر روی دیوار می‌تواند راهکار دیگری برای تبدیل‌کردن آن به اکسنت وال باشد.

راهکار دیگر این است که به‌جای رنگ‌آمیزی، با نصب تابلوهای نقاشی یا تابلوهای عکس، دیوار را از سایر قسمت‌ها و دیوارهای اتاق متفاوت کنید. یادتان باشد که برای طراحی دیوار شاخص، دست‌تان کاملا باز است و با سلیقه و کمی ابتکارعمل، می‌توانید هرطور که بخواهید، آن را از سایر قسمت‌ها متمایز کنید.

استفاده از اکسنت وال در اتاقی با دیوارهایی به رنگهای خنثی

باید همچنان بر تصمیم‌تان مبنی‌بر استفاده از اکسنت وال پایبند باشید، حتی اگر اتاقتان را با رنگ‌های خنثی رنگ‌آمیزی کرده‌اید. دیوارهای شاخص حتی در چنین اتاق‌هایی هم کاربرد دارند و قابل‌اجرا هستند.

در طراحی داخلی، معمولا وقتی صحبت از اکسنت وال می‌شود، رنگ‌هایی مثل قرمز یا آبی روشن در ذهنمان تداعی می‌شوند؛ اما وقتی رنگ‌آمیزی اتاق به رنگ‌های خنثی باشد، رنگی مثل قهوه‌ای تیره هم می‌تواند انتخابی ایدئال برای دیوار شاخص باشد.

تعیین دیوار یکپارچه و کامل برای اکسنت وال

نباید دیواری را به‌عنوان اکسنت وال انتخاب کنید که در یا پنجره دارد. اگر دیوار موردنظرتان در یا پنجره داشته باشد، نه‌تنها با جلوه‌ای زیبا از سایر قسمت‌های اتاق متمایز نمی‌شود، بلکه طراحی داخلی اتاق شما فضایی گنگ و مبهم پیدا می‌کند.

علت‌های مختلفی باعث این مسئله می‌شوند؛ مثلا نور واردشده از پنجره‌ها باعث می‌شود رنگ دیوار شاخص تیره‌تر جلوه کند و طراحی داخلی، حداقل در بخشی از روز، متفاوت از آن چیزی باشد که در ابتدا در ذهن داشته‌اید.

استفاده بهینه از نقاط و قسمتهای مرکزی و کانونی در اتاق

باید گاهی تمرکزتان را روی نقاط یا قسمت‌هایی از اتاق بگذارید که بیشتر به چشم می‌آیند و جلوه می‌کنند. می‌توانید از همین ویژگیِ این قسمت‌ها برای درست‌کردن اکسنت وال بهره بگیرید؛ مثلا اگر در اتاقتان روی یکی از دیوارها شومینه دیواری نصب شده است، دیگر برای انتخاب دیوار مناسب گیج نمی‌شوید و مدام انتخاب‌های مختلف‌تان را بررسی نمی‌کنید. شما می‌توانید همین دیواری را که شومینه دارد و بیشتر به چشم می‌آید، به‌طور متفاوتی از سایر قسمت‌ها رنگ‌آمیزی کنید (یا هر طراحی دیگری که صلاح می‌دانید) و آن را به اکسنت وال تبدیل کنید.

نقاط و قسمت‌های کانونی یا مرکزی دیگری هم هستند که گزینه‌هایی ایدئال برای تبدیل‌شدن به دیوار شاخص‌اند:

  • دیواری که سر تخت‌خواب، پشت به آن قرار می‌گیرد؛
  • دیواری که یکی از وسایل مهم اتاق (مثلا کاناپه یا چیزی شبیه به آن) مقابل آن قرار گرفته است؛
  • دیواری که روی آن تابلوی نقاشی، یا وسیله تزیینی دیگری خودنمایی می‌کند.

اگر در اتاقتان چنین دیواری ندارید، می‌توانید خودتان یکی درست کنید. کافی است تابلوی نقاشی موردعلاقه، مجموعه تابلوهای عکس یا مثلا آینه‌ای بزرگ بردارید و روی دیوار نصب کنید. بعد از آن با رنگ، کاغذ دیواری یا هر چیز دیگری، دیوار را از سایر قسمت‌ها متمایز کنید.

توصیههایی درباره رنگآمیزی اکسنت وال

بهتر است این نکات را هنگام رنگ‌آمیزی اکسنت وال در ذهن داشته باشید و به آنها توجه کنید.

۱. انتخاب رنگی تیره برای دیوار شاخص

بهترین نتیجه زمانی به دست می‌آید که برای دیوار شاخص، از رنگی تیره‌تر (در مقایسه با رنگ سایر دیوارها) استفاده کنید. البته برعکس این ترکیب هم امکان‌پذیر است: سایر دیوارها تیره‌تر باشند و دیوار شاخص روشن‌تر؛ اما این کار کمی دشوارتر است و معمولا فقط طراحان داخلی‌ باتجربه و متخصص از پس انجام آن برمی‌آیند.

رنگی که برای اکسنت وال انتخاب می‌کنید، باید با رنگ سایر دیوارها تناسب داشته باشد. اگر مطمئن نیستید از چه رنگی باید استفاده کنید، همان رنگ سایر دیوارها را مبنای کارتان قرار بدهید؛ فقط دو درجه تیره‌تر آن رنگ را برای اکسنت وال استفاده کنید؛ مثلا اگر رنگ سایر دیوارها سبز است، اکسنت وال را با سبز تیره، رنگ بزنید.

۲. حفظ هماهنگی رنگ اکسنت وال با سایر قسمتها

بهترین کاری که می‌توانید برای حفظ این هماهنگی انجام دهید، آن است که رنگ یکی از وسایل تزیینی یا چیز دیگری در اتاق (مثلا بالش‌های کوچک روی تخت) را برای اکسنت وال انتخاب کنید؛ اما از انتخاب رنگ قسمت‌های غالب (مثلا پرده‌ها یا اثاثیه بزرگ و جاگیر) برای اکسنت وال خودداری کنید؛ چون با این کار تمایز و تفاوت موردنظر حاصل نمی‌شود و فضای داخلی اتاق، بیش از حد یکدست می‌شود.

۳. حفظ هماهنگی رنگ اکسنت وال با وسایل تزیینی و تابلوهای نصبشده بر آن

اگر رنگ آنچه روی دیوار شاخص نصب می‌کنید، خیلی شبیه به رنگ خود دیوار باشد، فضای داخلی جلوه چندان جالبی پیدا نخواهد کرد. رنگ وسایل و تابلوهای وصل‌شده بر روی دیوار شاخص باید در تضاد با رنگ دیوار باشند تا به چشم بیایند. تنها نکته این است که این تضاد را باید با سلیقه و خلاقیت به وجود بیاورید.

آیا ایدههای دیگری هم برای درستکردن دیوار شاخص هست؟

در این مطلب، با شما از بایدها و نبایدهای استفاده از اکسنت وال در دکوراسیون داخلی گفتیم. هرچند در جای‌جای مطلب از قاعده‌ها و اصولی گفته شد که بهتر است از آنها پیروی کنید، یادتان باشد که هنگام درست‌کردن اکسنت وال، دستتان کاملا باز است. فقط کافی است کمی سلیقه به خرج بدهید و رنگ‌ها، طرح‌ها و وسایل مناسب را برای اتاقتان انتخاب کنید.

این نکته را هم فراموش نکنید که صرفا نباید خودتان را به رنگ‌آمیزی دیوار محدود کنید. برای متمایزکردن دیوار از سایر قسمت‌ها، از کاغذدیواری‌ها هم می‌توانید استفاده کنید؛ به‌ویژه اگر اجاره‌نشین باشید، استفاده از کاغذدیواری راهکاری موقت و بسیار خوب برای شما خواهد بود.

رنگ‌ها تأثیر مهمی بر فضای خانه و حسی که از بودن در آن پیدا می‌کنید دارند. تنوع رنگ‌های ساختمانی جدید انتخاب‌های جذاب و وسوسه‌انگیز بسیاری پیش پای ما قرار می‌دهد. از طرفی، انتخاب رنگی جالب‌توجه و خاص که با دکور و وسایل اتاق یا خانه هم سازگار باشد راحت نیست. چاره این مشکل استفاده از اکسنت‌وال یا دیوارهای خاص است. این دیوارهای متمایز محبوبیت روزافزونی بین طراحان داخلی و مردم و حتی کسب‌وکارها پیدا کرده‌اند. به‌علاوه، با کمترین هزینه و زحمت، فضایی متفاوت در بخشی از خانه یا محل کار شما ایجاد می‌کنند.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x