/ دسته‌بندی نشده / ساک بیمارستان نوزاد؛ برای زایمان چه وسایلی را به بیمارستان ببریم؟
آنچه در این مقاله می‌خوانید

برای زایمان چه وسایلی را به بیمارستان ببریم :شما باید از قبل تمام وسایل ضروری‌تان را ازجمله ساک بیمارستان نوزاد آماده کنید و هنگام زایمان در بیمارستان، آنها را همراه خود داشته باشید. در این مقاله به ادامه موارد مورد نیاز برای ساک بیمارستان نوازد می پردازیم.

۱۸. لباس راحت

برخی از مادران در تمام مدتی که در بیمارستان هستند از لباس بیمارستان استفاده می‌کنند. منتها اگر ترجیح می‌دهید از لباس راحت‌تر و گشادتری مانند لباس‌های خودتان استفاده کنید، فراموش نکنید در وسایلی که برای بیمارستان جمع می‌کنید آن را هم با خود ببرید. به‌طور کلی، شلوارهای یوگا با رنگ تیره، پیراهن‌های شیردهی یا دکمه‌دار و دیگر لباس‌های راحت، مانند پیراهن‌های گشاد و بلند تهیه کنید.

۱۹. لباس مناسب برگشت به خانه

به لباسی هم که قرار است موقع برگشت از بیمارستان به منزل بپوشید فکر کنید. هنگام برداشتن لباس، به وضعیت آب‌وهوا توجه کنید و لباس مناسب فصل با خود ببرید. حتی می‌توانید لباسی تهیه کنید که با لباس نوزادتان هماهنگ باشد.

۲۰. بالش

اگر هنگام خواب از بالش خاصی استفاده می‌کنید، بالش موردعلاقه‌تان را همراه خود داشته باشید. البته از بالش با روکش‌ رنگی استفاده کنید تا با بالش‌های بیمارستان اشتباه نشود.

۲۱. دمپایی لاانگشتی

کف اتاق و حمام بیمارستان‌ها مرتب تمیز می‌شوند؛ اما شاید با استفاده از دمپایی لاانگشتی بتوانید با اطمینان و راحتی بیشتری حمام کنید.

فهرست بالا دربرگیرنده وسایل زایمان طبیعی است. اگر قرار است زایمانتان به‌روش سزارین باشد، وسایل زیر را هم در نظر داشته باشید:

  1. لباس زیر حمایتی: این نوع لباس زیر، به‌دلیل اینکه دور کمر بلندی دارد، فشار کمی به بدن وارد می‌کند. همچنین می‌توانید لباس زیری با خود بردارید که کمرش زیر بخیه‌های سزارین قرار بگیرد.
  2. شکمبند: پس از زایمان و البته سزارین، بستن شکم به محکم‌نگه‌داشتن شکم مادر کمک می‌کند. از پزشکتان بپرسید که از چه زمان می‌توانید از شکم‌بند استفاده کنید.
  3. لباس گشاد و راحت: پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت، مانند لباس خواب، بسیار بهتر از پوشیدن شلوار است. لباس گشاد با بخیه‌های شکمتان تماس نخواهند داشت.
  4. تنقلات مخصوص: با مصرف تنقلات پرفیبر، مانند سیب یا بلغور جو و میوه خشک، جلوی یبوست پس از سزارین را بگیرید.

این وسایل را هم برای نوزاد آماده کنید

بیمارستان معمولا بیشترِ لوازم موردنیاز کوچولوی دلبندتان را آماده می‌کند. در حقیقت، برخی از بخش‌های مخصوص زایمان در بیمارستان‌ها، به‌منظور اقدامات ایمنی، تا زمانی که در بیمارستان هستید، لباس‌های سرهمی دارای مارک بیمارستان را تن نوزادتان می‌کند.

وسایل زیر را هم همراه خود در ساک بیمارستان نوزاد داشته باشید تا وقتی نوزادتان به دنیا آمد، از آنها استفاده کنید:

۱. لباس مناسب برای برگشت از بیمارستان

اگرچه این لباس نوزاد اولین لباسی نیست که به تن او می‌کنید، خرید آن هیجان‌انگیزترین کاری است که برای نوزاد انجام می‌دهید. هنگام برداشتن لباس برای نوزاد، وضعیت آب‌وهوا را در نظر بگیرید. همچنین، یک دست لباس اضافی بردارید که اگر لباس نوزادتان کثیف شد، لباس تمیز در دسترس داشته باشید.

۲. پوشک و دستمال مرطوب

اگر پوشک خاصی برای نوزادتان در نظر دارید، یک بسته از آن را همراه خود داشته باشید. اگر می‌خواهید از ابتدا برای نوزادتان از پوشک پارچه‌ای استفاده کنید، یک بسته پوشک پارچه‌ای و کیفی برای نگه‌داشتن کهنه‌های خیس همراه خود داشته باشید.

۳. قنداق یا پتوی بچه

شاید بخواهید قنداق‌کردن یا روش پیچاندن نوزاد درون پتو را (با راهنمایی پرستارها) تمرین کنید، برای مواقعی که نوزاد را به خانه می‌برید؛ بنابراین قنداق و پتوی بچه هم در ساک بیمارستان نوزاد داشته باشید.

۴. پتو

اگر در فصل سرد سال نوزادتان به دنیا می‌آید،‌ بهتر است برای او پتوی ضخیم‌تری هم بردارید تا موقع برگشت به خانه در خودرو احساس سرما نکند. البته به‌جای پتوی ضخیم می‌توانید شنل ضخیم بچگانه روی صندلی کودک در خودرو قرار دهید و نوزاد را درون آن بگذارید.

۵. دستکش، کفش و کلاه

کوچولوی شما با ناخن‌های بلند به‌ دنیا می‌آید؛ بنابراین با استفاده از دستکش، جلوی چنگ انداختن به صورتشان را بگیرید و بسته به آب‌وهوا، یک جفت کفش و کلاه تهیه کنید تا نوزادتان را گرم نگه دارد.

۶. شیرخشک و شیشهشیر

اگر قرار است از همان ابتدا نوزادتان را با شیرخشک تغذیه کنید، باید شیرخشک و شیشه‌شیر نوزاد همراه خود داشته باشید. البته از قبل با بیمارستان تماس بگیرید تا مطمئن شوید که آیا لازم است این اقلام را با خود ببرید یا فراهم‌کردن آن از وظایف بیمارستان است.

برای زایمان چه وسایلی را به بیمارستان ببریم

۷. صندلی کودک

قبل از اینکه برای زایمان به بیمارستان بروید، باید صندلی کودک در خودرویتان نصب کنید. البته این کار را باید چند هفته زودتر انجام دهید. نصب برخی از صندلی‌های کودک کمی وقت‌گیر است.

۸. لوازم موردنیاز برای عکسبرداری

اگر در خانه قاب‌های کوچک زیبا برای عکس دارید یا پتو/ کلاه/ وسیله‌ای خاطره‌انگیز دارید، با خود به بیمارستان ببرید تا با استفاده از آنها عکس‌هایی زیبا از نوزادتان بگیرید و این‌گونه ورود نوزادتان را به دنیا اعلام کنید.

۹. کتابچه کودک

با استفاده از کتابچه کودک می‌توانید اثر پای کودکتان را روی آن حک کنید و خاطرات روزهای اول زندگی او را یادداشت کنید. البته اگر می‌خواهید از کتابچه‌های دیجیتال نوزاد استفاده کنید، نیازی به این کتابچه نیست.

وسایل موردنیاز پدر بچه یا همراه مادر را هم فراموش نکنید

هنگام آماده‌کردن ساک بیمارستان نوزاد ، همراه خود را فراموش نکنید. بیمارستان احتمالا برای همراهان کار خاصی انجام نمی‌دهد. علاوه بر آن، همراهی شما در بیمارستان او را بسیار خسته می‌کند؛ بنابراین بهتر است لوازم ضروری او را هم با خود داشته باشید.

۱. لباس راحت

احتمالا حداقل یک شب در بیمارستان خواهید ماند؛ بنابراین برای همراهتان هم باید لباسی راحت مانند پیژامه یا لباس راحت دیگر بیاورید.

۲. کفش راحت

دمپایی راحت یا هر مدل کفش دل‌خواه و جوراب راحت برای او بردارید.

۳. لوازم بهداشتی

بیمارستان فقط لوازم بهداشتی شما را فراهم می‌کند؛ بنابراین به همراهتان یادآور شوید که لوازم بهداشتی ضروری خود مانند شامپو، مواد شست‌وشوی صورت، لوسیون، دئودورانت و مسواک و خمیردندان با خود بیاورد.

برای زایمان چه وسایلی را به بیمارستان ببریم

۴. داروهای تجویزی

اگر شما داروهای تجویزی احتمالی‌تان را نداشته باشید، بیمارستان آنها را برایتان فراهم می‌کند. منتها همراهتان باید هر دارویی را که در حال مصرف آنهاست با خود بیاورد.

۵. عینک یا لنزهای تماسی

همراهتان هم اگر از عینک یا لنز استفاده می‌کند، به لوازم مربوط به آن مانند محلول شست‌وشوی نمکی نیاز پیدا خواهد کرد.

۶. تلفن و شارژر

ممکن است شما در بیمارستان وقت آزاد نداشته باشید؛ اما همسر یا همراهتان شاید بخواهد با خانواده و دوستانتان تماس بگیرد و خبرهای مربوط به رسیدن کوچولویتان را به آنها بدهد.

۷. دوربین عکاسی

اگر تلفن‌همراهتان دوربین باکیفیت ندارد، از همراهتان بخواهید با خود دوربین بیاورد و از این روز بزرگ عکس بگیرد.

بعضی از بیمارستان‌ها خودشان امکانات فیلم‌برداری دارند. فیلم‌برداری از قبل از ورود به اتاق زایمان تا ورود پدر و مادر به بخش ادامه پیدا می‌کند. اگر تمایل به این کار را دارید، باید از قبل با بیمارستان هماهنگ کنید.

۸. بالش و پتو

اگر در فصل سرما هستید، باید بدانید که لوازم بیمارستان کاملا گرم نیستند؛ بنابراین برای همراهتان هم بالش بیاورید و دوباره یادتان باشد روکش آن را رنگی انتخاب کنید تا با بالش‌های بیمارستان اشتباه نشود.

۹. خوراکی و تنقلات

زایمان و وضع حمل فرایندی طولانی است و احتمالا دوست ندارید همراهتان هر ۵ دقیقه یک بار به کافه‌تریا برود؛ بنابراین برای او هم خوراکی و تنقلاتی که دوست دارد با خود بردارید. بهتر از به‌جای مواد غذایی، شکلات با خود بردارید (البته اگر خودتان هم شکلات دوست دارید، شکلات بیشتری بردارید).

۱۰. بطری آب

احتمالا در بیمارستان به شما آب نوشیدنی می‌دهند؛ بنابراین برای همراهتان آب بیاورید تا بدن او دچار کم‌آبی نشود و سرحال باقی بماند.

برای زایمان چه وسایلی را به بیمارستان ببریم

۱۱. کتاب یا مجله

شما در بیمارستان سرتان شلوغ است؛ اما همسر یا همراهتان شاید بخواهد موقع انتظار طولانی یا وقتی شما خواب یا در حال استراحت هستید، سر خود را با خواندن گرم کند.

۱۲. اقلام ضروری برای پیشگیری از ابتلا به کووید ۱۹

استفاده از ماسک ممکن است در بیمارستانی که هستید ضروری باشد؛ بنابراین از آنها بپرسید که چه لوازمی برایتان آماده می‌کنند. در ضمن، برای خود و همراهتان دستکش یک‌بارمصرف و ضدعفونی‌کننده دست بردارید.

چه وقت باید لوازم ساک بیمارستان نوزاد را آماده کرد؟

فقط حدود ۵ درصد از زایمان‌ها درست در زمان تعیین‌شده روی می‌دهند. در حقیقت، نوزادتان ممکن است چند هفته زودتر یا دیرتر از زمانی که انتظارش را دارید به‌ دنیا بیاید؛ بنابراین حداقل ۳ هفته زودتر از موعد، وسایل لازم برای بیمارستان هنگام زایمان را آماده کنید. این کار باعث می‌شود برای زایمان در زمان غیرمنتظره کمی فرصت داشته باشید.

اگر علائمی از زایمان زودرس داشتید یا نوزاد در یک طرف رحم‌تان قرار گرفته است، باید هرچه سریع‌تر ساک بیمارستان نوزاد را آماده کنید.

کلام آخر

جمع‌کردن ساک بیمارستان نوزاد امری شخصی است و می‌توانید به فهرست این وسایل اقلام دیگری را که نیاز دارید اضافه کنید. فقط یادتان باشد هرگز آماده‌کردن ساک بیمارستان نوزاد را به دقایق آخر موکول نکنید، چراکه بدون شک بیشتر وسايل مورد نياز نوزاد در بيمارستان را فراموش خواهید کرد. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، خوش‌حال می‌شویم با ما هم در میان بگذارید.

هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید.

منبع:

 1

برای زایمان چه وسایلی را به بیمارستان ببریم

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x