/ پزشکی / تفاوت سرطان سینه خوش خیم و سرطان سینه بدخیم
آنچه در این مقاله می‌خوانید

تفاوت سرطان سینه خوش خیم و سرطان سینه بدخیم

ایا سرطان سینه خطرناک است ؟ در تمامی تومورها چه خوش خیم و چه بدخیم رشد سریع و زیاد سلولها وجود دارد. تفاوت این دو نوع تومور در این است که در تومورهای خوش خیم روند رشد سلولها در مرحله مشخصی متوقف می شود اما در تومورهای بدخیم به نحو غیر قابل مهار ادامه می یابد. این رشد سلولی در تومورهای بدخیم که همان سرطان است تا حدی ادامه می‌یابد که در صورت عدم درمان تمامی قسمت‌های بدن را تحت تأثیر قرار داده و از کار می‌اندازد. اما این اتفاق، هرگز در تومورهای خوش‌خیم نمی‌افتد.

سرطان چگونه به خارج از پستان منتشر می شود؟

سلول‌های سرطانی می‌توانند از طریق خون یا جریان لنف از غده سرطانی خارج شوند به اعضای دیگر بدن مانند کبد، ریه یا استخوان‌ها منتقل شوند و در آنجا گسترش یابند . به خاطر این موضوع هنگامی که سرطان سینه در بیماری تشخیص داده می شود، پیش از شروع درمان، پزشک معایناتی انجام می‌دهد و آزمایشاتی نظیر آزمایش خون، رادیولوژی یا اسکن استخوان درخواست می‌کند تا مشخص کند که آیا سرطان به خارج از سینه منتشر شده است یا خیر.

سرعت رشد سرطان پستان

توجه به این نکته هنگام تصمیم‌گیری‌های درمانی مفید است که اغلب سرطان‌های سینه به آهستگی رشد می کنند. به همین دلیل اگر چه منتظر شدن برای آگاهی از نتایج آزمون‌های تشخیصی، جهت تصمیم‌گیری، مشکل به نظر می‌رسد، اما بیمار برای کسب اطلاعات لازم در مورد نوع بیماری و در نظر گرفتن اینکه چه درمانی برایشان مناسب تر است، وقت کافی خواهند داشت. متوسط زمان لازم برای دو برابر شدن سلول‌های سرطانی در سینه، ۱۰۰ روز می باشد .

تحقیقات نشان داده اند که برای ایجاد توده سرطانی با اندازه یک سانتی متر وجود حتقریباً یک میلیارد سلول لازم است و این بدین معنی است که به طور متوسط بیشتر سرطان‌ها حدود ۶ تا ۱۰ سال قبل از اینکه به صورت توده قابل لمس درآیند یا در ماموگرافی دیده شوند، وجود داشته‌اند.

اغلب انواع سرطان سینه رشد آرامی دارند، اما برخی سریعاً رشد می کنند. اینکه یک تومور سرطانی با چه سرعتی رشد کند، بسته به نوع بیماری و شرایط بیمار، در هر فرد با دیگری متفاوت است و نمی توان پیش‌بینی دقیقی در مورد سرعت رشد این بیماری در یک بیمار انجام داد. بنابراین هرگز خود را با هیچ بیمار دیگری مقایسه نکنید.

بارداری ، شیردهی و ارتباط آن با سرطان پستان

سن ابتلا به سرطان پستان در ایران حدود ۱۰ سال از جوامع غربی پایین تر است، که می تواند نشانه ارتباط آن با حاملگی و شیردهی باشد. احتمال بروز این نوع سرطان در طي حاملگي كم است ولي از اين نظر اهميت دارد كه از يك طرف تشخيص آن در حاملگي و شيردهي بعلت کم شدن كارآيي برخي از ابزارهاي تشخيصي، مشكل تر است و از طرف ديگر تغييرات طبيعي پستان در حاملگي می تواند بعضی از علایم سرطان پستان را تقلید کرده و از این نظر يافتن توده ها يا سرطان پستان را مشکل نماید.

در دوران بارداری و شیردهی توجه به نکات زیر توصیه می شود :

 • توده هاي پستاني كه در زمان حاملگي و شیردهی لمس مي شوند، بايد به دقت توسط پزشك بررسي شوند.
 • سونوگرافي در تفكيك توده هاي توپر از كيست ها مفيد است.

بسیاری از محققین معتقدند که با توجه به این موضوعات بهتر است تمام توده های پستانی که در پستان یک خانم وجود دارد لازم است قبل از اقدام به بارداری و شیردهی تعیین تکلیف قطعی شوند.

خودآزمایی برای تشخیص سرطان سینه در منزل

از سن ۲۰ سالگی به بعد هر خانمی باید خودآزمایی پستان را شروع کند . بهترین زمان برای انجام خودآزمایی پستان ، روز پاک شدن از پریود است. از این به بعد هر حمام بعد از پریود را یادآور انجام معاینه پستان قرار دهید . اما چرا در حمام ؟ چون داخل حمام ، حساسیت لمس با ایجاد کف بسیار بالاتر می رود.

چگونه پستان های خود را معاینه کنم؟

خودآزمایی پستان ۲ مرحله است :

 1. نگاه کردن به پستان
 2. لمس پستان

مرحله اول خودآزمایی : نگاه کردن به سینه

بدون هیچ لباسی در مقابل آینه بایستید و در حالت های مختلف به پستان خود نگاه کنید. توجه داشته باشید که هیچ زنی دو پستان ۱۰۰ درصد مشابه و هم اندازه ندارد. در این حالت شما با ظاهر پستان خود و تغییراتی که ممکن است در آنها ایجاد شود، آشنا می شوید.

الف) دست ها را در دو طرف به حالت آویزان قرار دهید و در این حالت به دقت پستان ها را از نظر هر گونه تغییر ( نبود تقارن، فرورفتگی، برآمدگی، تغییر رنگ، پوسته پوسته شدن، زخم، تغییرات شکل ظاهری نوک پستان وتغییر رنگ آن) بررسی کنید.

ب) حالا دست ها را بالای سر ببرید و با دقت به پستان ها نگاه کنید. در این حالت، فرورفتگی پوست و کشیده شدن نوک پستان به داخل ممکن است وجود یک غده را مشخص کند.

ج) حالا کف دست ها را پشت سرتان به هم قفل کنید و در حالی که شانه ها را به عقب می کشید به ظاهر پستان ها توجه کنید.

د) حالا دست ها را بر روی کمر گذاشته و شانه ها را کاملا به عقب بکشید و پستان ها را بررسی کنید.

ه) و در آخر، خم شوید و دست ها را به صورت آویزان در دو طرف قرار دهید و به ظاهر پستان ها با دقت نگاه کنید.

توجه :

علایم مهمی مثل کشیده شدن نوک پستان به داخل و یا حالت فرورفتگی ممکن است فقط در یکی از این حالت ها دیده شود پس ضروری است که تمام این معاینه ها را به ترتیب انجام بدهید.

مرحله اول خودآزمایی : لمس سینه

الف)به حالت خوابیده به پشت دراز بکشید. برای معاینه هر پستان، دست همان طرف را زیر سرتان بگذارید و یک بالش کوچک در زیر شانه همان طرف قرار دهید. برای معاینه پستان از سطح داخلی بند آخر انگشتانتان استفاده کنید.

ب)باید تمام پستان را از جناغ سینه تا ناحیه زیر بغل معاینه کنید.

برای معاینه پستان سه روش وجود دارد :

 1. حرکت ساعتی یا دایره وار
 معرفی راههای درمان سرطان پستانتوضیحات
۱درمان سرطان سینه به روش جراحیبسته به صلاحدید پزشک و وضعیت توده پزشک از ۲ روش جراحی برای درمان سرطان سینه استفاده می کند : ماستکتومی (برداشتن کل بافت پستان)لامپکتومی (برداشتن تومور وبافت‌های اطراف آن)
۲هورمون تراپی برای درمان سرطان پستاناستفاده از داروها برای ممانعت از تغذیه رسانی هورمون‌ها به سلول‌های سرطانی انجام می‌شود، یکی از هورمون‌های تغذیه کننده سلول‌های توده‌ای در سرطان سینه، استروژن است، که برای جلوگیری از عملکرد این هورمون، دارو‌‌های زیر به کار می‌رود: لتروزولاگزمستاناناستروزولفول وسترانتتاموکسیفن (نولوادکس/سولتاموکس)
۳رادیوتراپی  امواج پر انرژی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی در بافت پستان استفاده می‌شود.
۴کموتراپی  با استفاده از داروهای قوی برای از بین بردن سلول‌های سرطانی اقدام می‌شود.
۵تارگت تراپی:درمان بیولوژیکی است که در آن از سیستم ایمنی و هورمون‌های بدن بیمار علیه سلول‌های سرطانی استفاده می‌شود.
 • حرکت از بالا به پایین و برعکس
 • حرکت شعاعی

ج) ابتدا هر قسمت پستان را با نرمه انگشتان (نه نوک انگشتان) و با فشار ملایم معاینه کنید. سپس همان قسمت را بین سطح انگشتان و قفسه سینه فشار بیشتری دهید و بررسی کنید. به این ترتیب هم قسمت های سطحی و هم قسمت های عمقی پستان خود را معاینه کرده اید.

د) در آخر معاینه پستان، نوک پستان را مانند حالت دوشیدن ملایم فشار دهید تا معلوم شود که آیا ترشح دارد یا نه؟

ه) همچنین در آخر معاینه پستان، زیر بغل همان طرف را از نظر وجود هرگونه سفتی و غده معاینه کنید.

روش های درمان سرطان سینه

پزشک بسته به شرایط (نوع، سایز، گسترش توده و وضعیت ژنتیکی، سن، شخصیت بیمار) گزینه‌های مختلف درمانی براساس تشخیص استفاده می کند که در ادامه آنها را معرفی می کنیم.

علائم سرطان سینه در مردان

علائم این نوع بیماری در مردان ممکن است مشابه خانم ها باشد. همچنین ممکن است موارد زیر را شامل شود:

 • افزایش ضخامت سینه
 • خروج ترشحاتی از نوک پستان
 • وجود توده های معمولاً بدون درد در سینه
 • ایجاد تغییراتی در پوست سینه یا نوک پستان، مانند کم رنگ شدن، چروکیده شدن، یا قرمزی

خلاصه سرطان سینه :

وجود توده در سینه را می توان به عنوان علامت اولیه سرطان سینه در نظر گرفت. بیشتر افراد در صورت مواجه شدن با توده در سینه خود تصور می‌کنند که به سرطان سینه مبتلا شده اند. اگرچه وجود توده یک علامت هشدار دهنده است اما تنها نشانه ابتلا به سرطان سینه نیست. ممکن است علائم دیگری قبل از تشکیل توده در سینه وجود داشته باشند. برخی از علائم سرطان سینه عبارتند از: مشکلات پوستی در ناحیه سینه ، ترشحات سینه ، احساس درد در ناحیه سینه . درست است که نیازی به نگرانی های بی مورد و وسواسی در مورد سلامتی نیست، اما نباید علائم جدی را نادیده گرفت و در صورت بروز آنها به پزشک مراجعه کرد تا پس از انجام آزمایشات لازم در صورت نیاز به سرعت مراحل درمان طی شود.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x