/ دسته‌بندی نشده / ۳۰ ایده خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۳۰ ایده خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه: چند هفته‌ای است که ویروس کرونا در ایران هم مثل بسیاری دیگر از کشورهای جهان شیوع پیدا کرده است؛ مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل شده‌اند و بنا به وضعیت موجود، همۀ خانواده‌ها محدودیت‌های بسیاری را ازبابتِ خروج از خانه و رفت‌وآمدها تحمل می‌کنند. یکی از دغدغه‌های اصلی پدر و مادرها در این روزها، پیداکردن راهکارهایی است برای سرگرمی کودکان در خانه؛ موضوعی که در کنار تحمل قرنطینه و خانه نشینی، گاه ممکن است آزاردهنده و پیچیده شود. در مطلبی که پیش رو دارید، شما را با ۳۰ راهکار برای سرگرم‌کردن کودکان در خانه آشنا خواهیم کرد، به این امید که تحمل این دوران برای شما و کودکانتان ساده‌تر شود. با ما همراه باشید.

‍‍۱. نقاشیکشیدن بدون داشتن طرح یا هدفی خاص در ذهن

سن: مناسب برای کودکان شش‌ساله و بزرگ‌تر.

منظور از این نوع نقاشی‌کشیدن این است که مثلا بچه‌ها، بدون درنظرداشتن طرح یا هدف خاصی سر کلاس، در دفتر یا کتابشان طرحی می‌کشند؛ اما این نوع نقاشی‌کشیدن نباید لزوما به کلاس درس محدود باشد. اگر در خانه بگردید، احتمالا کاغذ و دفتر بی‌استفاده زیاد پیدا خواهید کرد. چه کاربردی بهتر از نقاشی برای کاغذهای بی‌استفاده می‌توانید پیدا کنید؟ هم سر کودکتان گرم می‌شود و هم این فرصت را پیدا می‌کند تا افکار و ایده‌هایش را روی کاغذ بیاورد.

اگر ایده‌ای به ذهن کودکتان نمی‌رسد، یکی‌دو کلیپ از کسانی که با این شیوه نقاشی می‌کنند (doodling)، نشانش بدهید تا با الهام‌گرفتن از آنها دست‌به‌کار شود.

۲. انجامدادن آزمایشهای علمی؛ یکی از روش های سرگرمی کودکان در خانه

سن: مناسب برای کودکان نُه‌ساله و بزرگ‌تر (با نظارت و مراقبت والدین).

صرف اینکه بچه‌ها مجبور به ماندن در خانه هستند و به مدرسه نمی‌روند، دلیل نمی‌شود که فرایند یادگیری آنها متوقف شود. انجام‌دادن آزمایش‌های علمیِ ساده و بی‌خطر انتخاب مناسب دیگری است برای سرگرمی کودکان در خانه؛ به‌ویژه کودکانی که علاقه‌مند به چنین آزمایش‌هایی هستند. با کمی جست‌وجو می‌توانید آزمایش‌های علمی بسیاری پیدا کنید که بیشترشان با مواد و اقلامی که در آشپزخانه دارید، به‌سادگی انجام‌دادنی خواهند بود (مثل روشن‌کردن چراغ با سیب‌زمینی).

۳. انجامدادن تمرینهای یوگا

حرکات یوگا علاوه بر فعالیت‌های جسمانی، به افزایش ذهن آگاهی کودکان هم کمک می‌کند. البته تشویق کودکان کم‌سن‌وسال به نشستن و تمرین یوگا، حتی برای مدت‌زمانی کوتاه، شاید به نظر دشوار برسد؛ اما با فراهم‌کردن کلیپ‌هایی که مخصوص آموزش یوگا به کودکان و حاوی داستان و شخصیت‌های مختلف و… هستند، می‌توانید این مشکل را از سر راه بردارید. همچنین اگر خودتان هم به کودک بپیوندید و با او تمرین کنید، مشوقش خواهید شد.

۴. خمیربازی؛ از روش های سرگرمی کودکان در خانه

سن: مناسب برای همۀ سنین. تنها نکته این است که کودک باید به سنی رسیده باشد که بداند خوردن خمیر بازی برایش خوب نیست.

با خمیربازی هم می‌توانید اسباب سرگرمی کودکان را در خانه فراهم کنید. اگر مایل باشید به بازی کودکان جهت بدهید، می‌توانید چند ویدئوکلیپ آموزشی دانلود کنید که در آنها چگونگی درست‌کردن شکل‌های بخصوصی با خمیر بازی آموزش داده می‌شود.

ایده خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه

۵. آشپزی با کودکان

سن: کودکانی که قدشان به پیشخان کابینت‌های آشپزخانه یا میز برسد.

آشپزی برای کودکان هم می‌تواند فعالیتی فرح‌بخش باشد و اوقات خوشی را برایتان رقم بزند. دستور آشپزی خوراکی‌های سادۀ بسیاری در دسترس است که می‌توانید برای این منظور استفاده کنید. اگر ازبابتِ دست‌زدن کودکان به فر و اجاق‌گاز نگرانی دارید، دستور پخت‌هایی را انتخاب کنید که به طبخ نیاز ندارند؛ مثل کیک‌ها، دسرها و چیزهایی که با گذاشتن در فریزر و یخ‌زدن آماده می‌شوند. اگر کودکتان به آشپزی علاقه نشان می‌دهد، می‌توانید با تهیۀ انواع ساندویچ‌ها یا چای بعدازظهر او را به چالش بکشید.

۶. آموزش گلدوزی به کودکان

سن: مناسب برای کودکان هفت‌ساله و بزرگ‌تر.

آموزش گل‌دوزی هم راهکار مناسب دیگری است برای سرگرمی کودکان در خانه؛ به‌علاوه که نوعی هنر دستی و مهارت هم حساب می‌شود و بعدها شاید به کارشان بیاید. بسته‌های گل‌دوزی مخصوص کودکان هم در دسترس هستند که می‌توانید استفاده کنید. این بسته‌ها حاوی الگوهایی هستند که کار کودکان را ساده‌تر می‌کند و همچنین سوزن‌های مخصوص و ایمن دارند.

۷. درستکردن موشکهای کاغذی

سن: مناسب برای کودکان پنج‌ساله و بزرگ‌تر.

درست‌کردن موشک‌های کاغذی راهکار دیگری است برای استفاده از کاغذهای باطله و بی‌استفاده در خانه. می‌توانید انواع‌واقسام موشک‌های کاغذی را با کودکتان درست کنید و ببینید کدام‌یک بیشتر پرواز می‌کند و در هوا می‌ماند.

۸. نوشتن داستان؛ از جمله سرگرمی های کودکان در خانه

سن: مناسب برای کودکان شش‌ساله و بزرگ‌تر.

همراه با کودکتان و با همفکری یکدیگر، از قدرت تخیل خود استفاده کنید و داستانی بنویسید. داستانتان الزاما نباید تازه و بدیع باشد؛ مثلا کودکتان می‌تواند داستان موردعلاقه‌اش را بنویسد و فقط پایان ماجرا را با خلاقیت خودش عوض کند.

راهکار عالی دیگری که برای داستان نویسی می‌توانید به کار بگیرید، نوشتن داستان‌های زنجیره‌ای با کودکان است؛ به این صورت که با آنها و دیگر اعضای خانواده دور هم بنشینید. نفر اول بند ابتدایی داستان را می‌نویسد و سپس، هریک از شما باید بندی به داستان اضافه کند (نفر بعدی که قرار است بند دیگری به داستان اضافه کند، فقط چند خط آخر نوشتۀ نفر قبلی را می‌خواند). بعد از آنکه آخرین نفر بخش مربوط به خودش را نوشت، داستان را با صدای بلند برای همگی بخوانید.

ایده خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه

۹. بازی و سرگرمی در خانه

سن: مناسب برای کودکان چهار تا دوازده‌ساله.

وسایل مختلفی هستند که برای بازی و سرگرمی کودکان در داخل خانه می‌توانید تهیه کنید و در اختیارشان بگذارید؛ وسایلی مثل تخته‌های حفاظ‌دار ترامپولین که هم ایمن هستند و هم بازی با آنها برای کودکان لذت‌بخش است. بازی در خانه نیز مثل مورد قبل، راهکار مناسبی برای خسته‌کردن کودکان پیش از خواب است.

۱۰. اجرای نمایشنامه

سن: کودکان شش‌ساله و بزرگ‌تر.

اگر مایل هستید هم اسباب سرگرمی کودکان را در خانه فراهم کنید و هم خلاقیت کودک را به کار بیندازید، می‌توانید لباس و وسایل مختلفی را در اختیارشان بگذارید و از آنها بخواهید به فکر اجرای داستان نمایشنامه‌ای با آنها باشند. شاید بد نباشد اگر یکی‌دو ایده برای داستان نمایشنامه در اختیارشان بگذارید (شاهدخت گرفتارشده در قلعه و…). فراموش نکنید که در تمام مدت اجرا باید بنشینید و نمایش کودکتان را تماشا کنید. نمایش عروسکی هم برای کودکانی که دوست دارند بیشتر از خلاقیتشان استفاده کنند، مناسب است.

۱۱. جستوجو برای اشیای مخفیشده

سن: مناسب برای کودکان هشت‌ساله و بزرگ‌تر.

می‌توانید فهرستی تهیه کنید از اشیایی که پیداکردن آنها برای کودکتان جالب و هیجان‌انگیز باشد؛ از سکه‌ها و عکس‌های قدیمی گرفته تا چیزهای ساده‌ای مثل نوارهای لاستیکی و خلال‌دندان. اینها را در خانه، حیاط یا باغ مخفی کنید و از کودکتان بخواهید پیدایشان کند.

۱۲. درستکردن ساعتآفتابی

سن: مناسب برای کودکان هفت‌ساله و بزرگ‌تر.

با این راهکار مناسب برای سرگرمی کودکان در خانه می‌توانید به آنها یاد بدهید که چطور در گذشته‌های نه‌چندان دور، پیش از اختراع ساعت‌های جدید، مردم از زمان و ساعت روز مطلع می‌شدند. برای درست‌کردن ساعت‌آفتابی به یک قطب‌نما احتیاج دارید که جهت شمال را نشانتان بدهد و تکه‌چوبی عمودی که باید در زمین فروکنید. با حرکت‌کردن خورشید، سایۀ چوب هم حرکت می‌کند و روی اعداد ساعت می‌افتد.

۱۳. باغبانیکردن با کودکان

سن: مناسب برای کودکان پنج‌ساله و بزرگ‌تر.

باغبانی هم مثل آشپزی می‌تواند فعالیتی لذت‌بخش باشد؛ به‌ویژه که کودکان می‌توانند رشدکردن و بزرگ‌شدن گل و گیاه هایی را که می‌کارند، ببینند و تا مدت‌ها درگیر آن شوند. گیاهان بسیاری هستند که حتی کودکان کم‌سن‌وسال هم می‌توانند به‌سادگی بکارند؛ از نهال‌های کوچک درختان گرفته تا گل‌ها و سبزیجات. اگر در خانه باغ یا باغچه ندارید، می‌توانید برای سرگرمی کودکان در خانه، گلدان‌های کوچک تهیه کنید.

۱۴. ورزشکردن؛ از روش های سرگرمی کودکان در خانه

سن: مناسب برای کودکان هفت‌ساله و بزرگ‌تر.

در اوضاع کنونی که رفت‌وآمدها محدود شده است و ممکن نیست از خانه بیرون بروید، باید به فکر ورزش هایی باشید که کودکان می‌توانند در خانه انجام دهند. اگر حیاط دارید، ورزش‌هایی مثل بدمینتون، بسکتبال یا فوتبال می‌توانند به عنوان ورزش کودک مناسب باشند. در غیر این صورت، ورزش‌های ساده‌تری را باید امتحان کنند؛ مثلا انداختن و گرفتن توپ.

ایده خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه

۱۵. درستکردن کود خانگی با کرم

سن: مناسب برای کودکان هفت‌ساله و بزرگ‌تر.

اگر در خانه باغچه دارید، می‌توانید برای سرگرمی کودکان در خانه، از آنها بخواهید با جمع کردن کرم به شما در درست کردن کود خانگی کمک کنند. بلافاصله بعد از بارش باران، بهترین زمان برای شکار کرم است. ظرف غذایی کوچک یا چیزی شبیه به آن را بردارید، کمی خاک در آن بریزید و کرم‌ها را در ظرف نگهداری کنید. چند سوراخ کوچک روی درب ظرف درست کنید تا هوا به کرم‌ها برسد. برای تغذیۀ کرم‌ها هم می‌توانید از چیزهایی مثل پوست تخم‌مرغ یا دورریزهای سبزیجات استفاده کنید. کرم‌ها بعد از مدتی کودی غنی درست می‌کنند که برای خاک باغچۀ خانه‌تان عالی خواهد بود.

۱۶. درستکردن اشیای گِلی

سن: مناسب برای کودکان هشت‌ساله و بزرگ‌تر.

کودکی را سراغ دارید که از کثیف‌کردن دست‌هایش لذت نبرد؟ پس کمی خاک رس یا معمولی و نیز آب، قالب مخصوص و چاقوی پلاستیکی تهیه کنید و دست‌به‌کار شوید. اگر می‌خواهید اشیایی که درست می‌کنید، هیچ‌وقت خراب نشوند، می‌توانید از خاک‌های مخصوصی استفاده کنید که بعد از مدتی سفت می‌شوند.

۱۷. کتابخواندن؛ یکی از بهترین روش های سرگرمی کودکان در خانه

سن: مناسب برای کودکان شش‌ساله و بزرگ‌تر.

اگر دوست دارید کودکتان بعدها از خواندن کتاب لذت ببرد و به کتابخوانی عادت پیدا کند، بهترین کار این است که از همان سنین کم، توجه او را به کتاب‌ها جلب کنید. فقط باید علاقۀ کودکتان را پیدا کنید و باتوجه‌به آن، کتاب در اختیارش بگذارید: شاید به ورزش علاقه داشته باشد یا به داستان‌های ماجراجویانه یا به داستان‌های رمانتیک و نظایر آن.

منبع:

1

ایده خلاقانه برای سرگرمی کودکان در خانه

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x