/ پزشکی / اختلال نعوظ و علت و علائم آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

اختلال نعوظ و علت و علائم آن

اختلال نعوظ ناتوانی در برقراری و نگه‌داشتن نعوظ به اندازه کافی برای برقراری رابطه‌جنسی است. هر از گاهی داشتن مشکل نعوظ لزوما نگران‌کننده نیست. با این حال اگر مداوم باشد، می‌تواند استرس ایجاد کند، اعتماد به نفس را تحت تاثیر قرار دهد و سبب بوجود آمدن مشکلاتی در روابط جنسی شود. همچنین می‌تواند نشانه‌ ای از یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به درمان دارد و یک عامل خطر برای بیماری قلبی است.

اگر نگران مشکل نعوظ هستید، با پزشک خود صحبت کنید و از این موضوع خجالت نکشید. گاهی اوقات، درمان یک بیماری زمینه‌ای برای برطرف کردن اختلال کافی است. در موارد‌ دیگر، ممکن است به داروها یا سایر درمان‌ها نیاز باشد. ما در این مقاله قصد داریم علت‌ها و علائم اختلال نعوظ را با شما به اشتراک بگذاریم. اگر به داشتن این مشکل در خود مشکوک هستید، خواندن این مقاله را به شما توصیه می‌کنیم.

نعوظ یا ارکشن چیست؟

نعوظ نتیجه افزایش جریان‌خون در آلت ‌تناسلی است. جریان‌خون معمولا از طریق افکار‌جنسی یا تماس مستقیم با آلت‌تناسلی تحریک می‌شود.

وقتی یک مرد از نظر جنسی هیجان‌زده می‌شود، عضلات آلت‌ تناسلی شل می‌ شود. این باعث افزایش جریان‌خون از طریق شریان‌های آلت ‌تناسلی می‌شود و دو حفره داخل آلت ‌تناسلی را پر می‌کند و با پر شدن محفظه‌ها از خون، آلت ‌تناسلی سفت می‌شود.

نعوظ صبحگاهی در مردان

نعوظ صبحگاهی به نعوظ آلت ‌تناسلی فرد هنگام بیدار شدن از خواب، اشاره دارد. برخی آن را نعوظ شبانه می‌نامند. نعوظ صبحگاهی در مردان در نتیجه برانگیختگی جنسی یا داشتن یک رویا در رابطه با رابطه‌جنسی نیست، بلکه این یک عملکرد طبیعی سیستم تولید‌مثل مردان است. اگر یک مرد به طور مرتب نعوظ صبحگاهی نداشته باشد، می‌تواند نشان‌دهنده یک مشکل سلامتی باشد، مانند اختلال نعوظ که شامل مشکل در ایجاد یا حفظ نعوظ می‌شود. همچنین می‌ تواند مشکلات دیگری را در مورد اعصاب یا خون‌رسانی به اندام‌های تناسلی مرد نشان دهد.

ناتوانی جنسی چیست؟

ناتوانی جنسی به عنوان عارضه‌ای است که در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی رخ می‌دهد. اختلال عملکرد جنسی، اگرچه در مردان کمتر رایج است اما تاثیر زیادی بر کیفیت زندگی و روابط بین‌ فردی دارد.

اختلال عملکرد جنسی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اختلالات میل جنسی

اختلالات برانگیختگی جنسی

اختلال در نعوظ

انزال زودرس

ناتوانی در انزال و اختلال عملکرد ارگاسمی

پریاپیسم (نعوظ مداوم و دردناک آلت تناسلی) و بیماری پیرونی

مشکل نعوظ در 5 تا 20 درصد مردان و انزال زودرس در 20 تا 30 درصد مردان از شایع‌ترین اختلالات جنسی است.

اختلال نعوظ در مردان

وقتی مردان از نظر جنسی تحریک می‌شوند، هورمون‌ها، ماهیچه‌ها، اعصاب و عروق خونی همه با هم کار می‌کنند تا نعوظ ایجاد شود. سیگنال‌های عصبی که از مغز به آلت‌تناسلی ارسال می‌شود، باعث شل شدن ماهیچه‌ها می‌ شود. این امر به نوبه خود به جریان خون در بافت آلت‌تناسلی اجازه می ‌دهد. هنگامی که خون آلت ‌تناسلی را پر می‌کند و نعوظ ایجاد می‌شود، عروق خونی آلت‌تناسلی بسته می‌شوند تا نعوظ حفظ شود.

اختلال نعوظ ناتوانی در دستیابی و حفظ نعوظ مناسب برای مقاربت جنسی است. تخمین زده می‌شود که از هر 10 مرد بالغ 1 نفر به طور طولانی مدت از مشکل نعوظ رنج می‌برد.

علت اختلال نعوظ در مردان چیست؟

علت اختلال نعوظ در مردان می‌تواند در افراد متفاوت باشد. نعوظ نتیجه افزایش جریان‌خون در آلت‌تناسلی است. جریان‌خون معمولا از طریق تفکرات و هیجانات جنسی یا تماس مستقیم با آلت‌تناسلی افزایش می‌یابد.

وقتی یک مرد از نظر جنسی هیجان‌زده می‌شود، عضلات آلت تناسلی شل می‌شود و باعث افزایش جریان خون از طریق شریان‌های آلت تناسلی شده و حفره‌های داخل آلت‌تناسلی را پر می‌کند. با پرشدن محفظه‌ها از خون، آلت‌تناسلی سفت می‌شود.

نعوظ زمانی پایان می‌یابد که ماهیچه‌ها منقبض شوند و خون انباشته شده از طریق رگ‌های آلت ‌تناسلی خارج شود. از علل اختلال نعوظ می‌توان موارد زیر را نام برد:

روحی و روانی

دیابت

عروقی و شریانی

اختلالات هورمونی

فشار‌خون بالا

اختلال خواب

کاهش هورمون تستوسترون

سختی سرخرگ یا آرترواسکلروز

سوء مصرف مواد‌مخدر

داروها

علت اختلال نعوظ در مردان چیست؟

اختلال نعوظ روحی و روانی

استرس، اضطراب، افسردگی، مشکلات در روابط می‌تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

دیابت

علاوه بر علائم عمومی دیابت، مردان مبتلا به دیابت ممکن است کاهش میل‌جنسی، مشکل نعوظ و قدرت عضلانی ضعیف داشته باشند.

عروقی و شریانی

فشار‌خون بالا، کلسترول بالا، بیماری قلب و عروقی و بیماری کلیوی می‌توانند در اختلال نعوظ تاثیر‌گذار باشند.

اختلالات هورمونی

سطح تستوسترون پایین یا عدم تعادل هورمون‌های دیگر مانند هورمون‌های تیروئید بر مشکل نعوظ اثر دارد.

فشار‌خون بالا

فشارخون بالا می‌تواند در اختلال نعوظ تاثیر داشته باشد. برخی از داروهای مورد استفاده برای درمان فشار‌خون بالا نیز می‌توانند باعث مشکل نعوظ شوند. به گفته برخی محققان، حدود 30 درصد از مردان مبتلا به فشار‌خون بالا اختلال نعوظ داشته‌اند. یافتن دارویی که فشارخون بالا را بدون ایجاد اختلال نعوظ درمان کند، هدف بسیاری از مردان است. اصلاح شیوه زندگی می‌تواند در رفع این مشکل کمک کند.

اختلال خواب

اختلال خواب می‌تواند بر سطح تستوسترون و اکسیژن شما تاثیر بگذارد. این مسئله می‌تواند منجر به مسائل مختلف از جمله اختلال نعوظ شود. تحقیقات نشان داده است که شیوع بالای اختلال‌نعوظ در مردان مبتلا به اختلال خواب وجود دارد، اما پزشکان همچنان از علت دقیق آن مطلع نیستند.

کاهش هورمون تستوسترون

در حالی که تستوسترون میل جنسی مردان را تحریک می‌کند، همچنین به دستیابی و حفظ نعوظ نیز کمک می‌کند. تستوسترون به تنهایی باعث نعوظ نمی‌شود، اما گیرنده‌های مغز را برای تولید اکسید نیتریک تحریک می‌کند.

سختی سرخرگ یا آرترواسکلروز

این بیماری‌ای است که در آن رسوبات چربی به نام پلاک در عروق ایجاد می‌شود. پلاک‌ها می‌توانند عملکرد شریانی و جریان‌خون را مختل کرده و درنتیجه اختلالات جریان‌خون، نعوظ و انزال طبیعی مختل نیز می‌شود.

سوء مصرف مواد‌مخدر

سیگار‌کشیدن، نوشیدن زیاد الکل و مصرف مواد مخدر می‌تواند به رگ‌های خونی آسیب برساند و جریان خون به آلت‌تناسلی را کاهش دهد و در نتیجه در نعوظ اختلال ایجاد کند.

داروها

اگر تحت تاثیر مصرف داروهای خاصی، اختلال نعوظ را تجربه کرده‌اید، با پزشک خود مشورت کنید. برخی از داروهای تاثیرگذار شامل:

داروهای ضدافسردگی

برخی از انواع داروهای ضد‌افسردگی می‌توانند باعث این اختلال شوند.

داروهای شیمی ‌درمانی

برخی از داروهای شیمی‌درمانی می‌توانند باعث نوروپاتی محیطی شوند. این آسیب به بخش‌هایی از سیستم عصبی است. نوروپاتی محیطی گاهی اوقات می‌تواند بر اعصاب آلت‌تناسلی که نعوظ را کنترل می‌کند، تاثیر بگذارد.

داروهای فشار‌خون

برخی از انواع داروهایی که برای درمان فشارخون‌بالا استفاده می‌شوند ممکن است مانع از رسیدن خون کافی به آلت‌تناسلی شوند. بدون جریان‌خون مناسب، نمی‌توانید نعوظ را حفظ کنید.

داروهای کاهنده یا مسدود کننده تستوسترون

برخی از داروها ممکن است سطح تستوسترون را در بدن شما کاهش دهند یا مانع از کار تستوسترون شوند. این تاثیر حتی می‌تواند علاقه شما را به رابطه‌جنسی کاهش دهد.

علائم و نشانه های اختلال نعوظ

علائم اختلال نعوظ می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ناتوانی در رسیدن به نعوظ: تحریکات جنسی در فرد منجر به نعوظ نمی‌شود و همچنین احتمالا نعوظ صبحگاهی فرد نیز با مشکل مواجه است.

ناتوانی در نگه داشتن نعوظ حین فعالیت جنسی

از دست رفتن نعوظ قبل از ارگاسم در حین رابطه‌جنسی

کاهش علاقه به فعالیت جنسی

زودانزالی: انزال زودرس زمانی اتفاق می‌افتد که مرد در حین مقاربت، زودتر از آنچه می‌خواهد به ارگاسم می‌رسد. این یک مشکل رایج است که 30٪ تا 40٪ از مردان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

تاخیر در انزال: گاهی اوقات اختلال انزال نیز نامیده می‌شود. شرایطی که در آن، یک زمان طولانی تحریک جنسی برای رسیدن مردان به اوج جنسی و انزال لازم است. برخی از مردان به هیچ وجه قادر به انزال نیستند.

نرسیدن به ارگاسم پس از چند تحریک: در نتیجه اختلالات نعوظ و همچنین تاخیر در انزال، برخی مردان با وجود بارها تحریک جنسی، ولی در انزال و ارگاسم مشکل دارند و کیفیت این موضوع در روابط جنسی آنها از دست رفته است.

روش تشخیص اختلال نعوظ

روش تشخیص اختلال نعوظ می‌تواند شامل مراحل مختلفی از جمله معاینه‌ بدنی و گرفتن سابقه سلامت‌جنسی شما باشد. آزمایش‌هایی جهت تعیین اینکه آیا علائم شما ناشی از یک بیماری زمینه‌ای هستند، انجام می‌شود. انواع راه تشخیص اختلال نعوظ عبارتند‌از:

معاینه بدنی

سابقه روانی اجتماعی

سونوگرافی

بررسی سلامت نعوظ صبحگاهی

تست تزریق: در طول این آزمایش، دارویی برای تحریک نعوظ به آلت‌تناسلی تزریق می‌شود. پزشک از این طریق می‌تواند استحکام نعوظ و مدت زمان آن را ارزیابی کند.

آزمایش ادرار

آزمایش خون

این آزمایشات می‌تواند به پزشک در راهنمایی درمان شما و همچنین تعیین اینکه آیا یک بیماری زمینه‌ای ممکن است باعث مشکل نعوظ شده ‌باشد، کمک کند.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x