/ پزشکی / هیبریداسیون فلورسانس درجا (FISH)
آنچه در این مقاله می‌خوانید

۱۱: هیبریداسیون فلورسانس درجا (FISH)

FISH یک تست ژنتیک مولکولی است که برای تشخیص ناهنجاری های کروموزومی و دیگر تغییرات ژنتیکی در سلول‌ های لوکمی و یا بلاست ها استفاده می‌ شود.

در این روش از رنگ های ویژه ای برای تشخیص تغییرات در کروموزوم ها یا ژن های خاصی استفاده می شود. تغییراتی که زیر میکروسکوپ تشخیص داده نمی شوند. در این روش از کاوشگر DNA ویژه‌ ای که با رنگ‌های فلورسنت نشان گذاری شده‌اند، استفاده می‌ شود .

FISH برای متمایز کردن لوکمی های که شبیه به هم هستند، اما ناهنجاری های ژنتیکی متفاوتی دارند، و ممکن است نیاز به درمان متفاوت داشته باشند، استفاده می شود .

برای مثال در سرطان خون میلوئیدی مزمن (CML)، این تست می‌ تواند به دنبال تکه‌ هایی از ژن فیوژنBCR / ABL۱ (کروموزوم فیلادلفیا) بگردد .

حدود ۹۵ درصد از افراد مبتلا به CML این کوتاه شدگی را در کروموزوم 22 دارند. ۵ درصد دیگر هنوز این فیوژن ژن غیر طبیعی BCR/ABL1 را در آزمایش بعدی خواهند داشت. کروموزوم فیلادلفیا در مورد ALL هم یافته مهمی به شمار می آید. در مورد CLL، مطالعات سیتوژنتیک کمتر مفید هستند.

۱۲: واکنش زنجیره‌ای پلیمراز (PCR)

PCR روشی است که از آن برای ساخت هزاران کپی‌ از یک بخش ژن خاص استفاده می شود. تا بتوان آن را در آزمایشگاه بررسی کرد. از PCR برای پیدا کردن جهش‌ های DNA، وارونگی ها یا حذف در ژن ها که با انواع خاصی از سرطان خون مرتبط هستند، استفاده می شود.

همانند FISH، واکنش زنجیره پلیمراز (PCR) می‌ تواند تغییراتی در کروموزوم‌ها و ژن‌ها پیدا کند که از طریق سیتوژنتیک دیده نمی‌شوند. PCR در یافتن تغییراتی که تنها در تعداد کمی از سلول های سرطانی وجود دارند، مفید است.

برای مثال در مورد تشخیص CML، از PCR حساسیت بسیار بالایی برای پیدا کردن ژن BCR / ABL دارد. حتی زمانی که علایم دیگر CML در تست های کروموزومی دیگر پیدا نشده اند.

۱۳: لامبر پانکچر (سوراخ نخاعی)

از دیگر آزمایش های سرطان خون، لامبر پانکچر است. در برخی از انواع سرطان خون،یک لامبر پانکچر می تواند برای بررسی دقیق تر حضور سلول‌ های سرطان خون که در در مایع مغزی نخاعی منتشر شده اند، مفید باشد. مایع مغزی نخاعی (CSF) مایعی است که مغز و نخاع را در برگرفته است.

لامبر پامکچر ممکن است برای افراد مبتلا به ALL، و همچنین افراد مبتلا به AML که علائم انها خبر از انتشار سلول های سرطانی در مایع مغری نخاعی می دهد، انجام شود.

در لامبر پانکچر، فرد در حالی که زانوی خود را جمع کرده است و سر رو به پایین است، روی میز دراز می کشد. بعد از ضدعفونی کردن و بی حسی، یک سوزن نازک و بلند از قیمت پایین کمر وارد ستون فقرات می شود. و با این روش از مایع مغزی نخاعی اطراف نخاع، نمونه برداری انجام می شود. سپس این مایع برای بررسی بیشتر برای پاتولوژیست ارسال می شود.

۱۴: بیوپسی گره لنفی

نمونه‌ برداری از گره لنفی که در آن بخشی یا تمام گره‌ لنفی برداشته می‌ شود، به ندرت برای تشخیص سرطان خون انجام می‌ شوند. بعد از نمونه برداری، پاتولوژیست نمونه را زیر میکروسکوپ بررسی می کند. در این بررسی پزشک به دنبال اثبات وجود سلول های سرطانی، یا تشخیص نوع سرطان و سریعت رشد سلول های سرطانی است.

در موارد CLL در صورت وجود گره های لنفی بزرگ یا در صورتی که مشکوک به پخش CLL به گره های باشیم، بیوپسی غدد لنفی انجام می شود .

۱۵: تصویر برداری

از دیگر آزمایش های سرطان خون، تست های تصویربرداری است. تست‌ های تصویربرداری معمولا به عنوان یک روش تشخیصی برای سرطان خون مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. زیرا سرطان‌های مربوط به خون مانند لوکمی اغلب تومور تشکیل نمی‌ دهند. با این حال، تست های تصویر برداری ممکن است در تعیین مرحله پیشرفت لوکمی هایی مانند CLL مفید باشند .

تصویربرداری اشعه ایکس

اشعه‌های ایکس، از قبیل اشعه ایکس از قفسه سینه یا استخوان برای تشخیص سرطان خون استفاده نمی شوند. اما ممکن است در نشان دادن اولین علائم وجود اختلال در بدن به کار بیایند. برای مثال تصویربرداری اشعه ایکس ممکن است بزرگ شدن غدد لنفاوی یا نازک شدن استخوان‌ها را نشان دهد.

CT اسکن

یک سی‌تی‌ اسکن می تواند از یک سری تصویر اشعه ایکس برای ایجاد یک تصویر سه‌ بعدی از داخل بدن استفاده کند. CT اسکن در بررسی گره‌ های لنفی در قفسه‌ سینه و یا دیگر مناطق بدن و  همچنین بزرگ شدن طحال یا کبد، مفید باشد.

تصویر برداری رزونانس مغناطیسی MRI

MRI از نیروهای مغناطیسی قوی برای ایجاد تصویری از داخل بدن استفاده می‌ کند. در این روش از اشعه استفاده نمی شود. استفاده از MRI ممکن است در تشخیص لوکمی هایی که مغز با نخاع را درگیر می کنند، مفید باشد.

توموگرافی با گسیل پوزیترون (PET / CT یا PET / MRI)

در یک اسکن PET، گلوکز رادیو اکتیو به بدن تزریق می‌شود. این گلوکر رادیو اکتیو توسط سلول‌ هایی که بیشتر فعال هستند (مانند سلول‌های سرطانی) جذب می شوند. PET در بررسی تومورهای جامد بیشتر از سرطان خون مفید خواهد بود. اما ممکن است در بررسی لوکمی های مزمن، به خصوص زمانی که نگران انتشار آنها به لنفوما وجود دارد، مفید باشد.

سونوگرافی

سونوگرافی از امواج صوتی فرکانس بالا برای ایجاد تصاویری از ساختارهای داخل بدن استفاده می‌ کند. از سونوگرافی برای دیدن اندام‌های داخلی مانند کلیه‌ها، کبد یا طحال، استفاده می‌ شود. اندام هایی که ممکن است در سرطان خون تحت تاثیر قرار بگیرند.

قیمت آزمایش سرطان خون

برای انجام آزمایش‌های سرطان خون، متخصص با توجه به علائم و پیشرفت بیماری انواع آزمایش‌ها را انجام می‌دهد. به همین دلیل تعیین هزینه آزمایش سرطان خون امکان‌پذیر نیست.

به طور کلی آزمایش خون به نسبت بیوپسی مغز استخوان هزینه کمتری دارد. زمانی که پزشک برای تشخیص بیماری، بیوپسی را پیشنهاد دهد ، هزینه شما افزایش پیدا می‌کند.

مقداری از هزینه‌های مربوط به آزمایش سرطان خون توسط بیمه تحت پوشش قرار می‌گیرد. اگر از خدمات بیمه درمانی استفاده می‌کنید، در مورد آن از آزمایشگاه مورد نظر سوال کنید.

چه زمان به دکتر مراجعه کنیم و در چه صورتی آزمایش سرطان خون دهیم؟

در صورتی که بیمار دچار کاهش وزن، عرق ریزی شبانه، خستگی باشد یا اینکه به راحتی کبود شود یا خونریزی کند، آنکولوژیست ممکن است آزمایش های تشخیصی سرطان خون را برای بیمار درخواست دهد.

در بسیاری موارد در یک آزمایش خون ساده، افزایش تعداد گلبول های سفید خون یا سلول های غیر طبیعی دیده می شود که می تواند خبر از سرطان خون بدهد. در این موارد نیز پزشک ممکن است تست های دیگری را برای تشخیص عامل این اتفاق درخواست بکند.

ممکن است افراد مبتلا به سرطان مزمن، تا قبل از تشخیص هیچ علائمی نداشته باشند. این احتمال در مورد بیماران مبتلا به سرطان خون مزمن در مقایسه با حاد بیشتر است. در سرطان خون حاد علائم به سرعت خود را نشان می دهند. و ممکن است حال بیمار در عرض چند هفته رو به وخامت برود.

افراد مبتلا به سرطان خون ممکن است احساس خستگی کنند. چون آن‌ها مقدار طبیعی از گلبول های قرمز خون (برای حمل اکسیژن در اطراف بدن) را ندارند.

آن ها ممکن است به آسانی کبود شوند و یا خونریزی داشته باشند، چون به تعداد کافی پلاکت ندارند تا جلوی خونریزی را بگیرد. و ممکن است عفونت های مکرر داشته باشند، چون آن ها به اندازه معمول گلبول سفید عادی تولید نمی کنند تا بتوانند پاسخ ایمنی درستی به میکروب ها و دیگر عوامل خارجی و داخلی بدهند.

علائم دیگری مانند عرق شب، کلی‌ تر هستند و  اختصاصیت کمتری برای سرطان خون دارند. اما می‌ توانند نشانه این باشند که بدن در حال مبارزه با سرطان خون است.

برای تشخیص و درمان سرطان باید به متخصص انکولوژی مراجعه کنید

راهنمای مراجعه به فوق تخصص آنکولوژی

سرطان خون از پیچیده ترین بیماری هایی است که انسان می تواند با آن سر و کله بزند. در صورتی که علائم مشکوک به سرطان دارید یا سابقه دیگر سرطان ها و یا سرطان خون را در خانواده داشته اید، بهتر است هر چه سریع تر با متخصص خون و سرطان شناسی یا آنکولوژیست درمیان بگذارید .

متخصصین خون و سرطان شناسی می توانند در صورت نیاز شما را راهنمایی کرده و برای تشخیص و یا رد احتمال سرطان برای شما آزمایش هایی را طراحی کنند.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x