/ دسته‌بندی نشده / خصوصیات نژاد سگ گلدن رتریور
آنچه در این مقاله می‌خوانید

سگ‌ گلدن رتریور از محبوبترین سگ‌های خانگی هستند. طبیعت آرام و مهربان این نژاد باعث شده از سگ گلدن رتریور به عنوان سگ‌های امداد و نجات، سگ پلیس در کشف مواد مخدر و مواد منفجره، کمک به افراد معلول و نابینا استفاده شود.

گلدن رتریور یکی از نژاد‌های زیبا، باهوش و محبوب سگ خانگی است که همبازی خوبی برای کودکان و همدم باوفایی برای بزرگسالان خواهد بود. آموزش گلدن رتریور کاری ساده و لذتبخش است. این سگ‌ها بسیار اجتماعی بوده، با همه از جمله غریبه‌ها رفتار خوبی دارند؛ از این رو سگ‌های نگهبان خوبی محسوب نمی‌شوند!

در این مطلب با نحوه نگهداری سگ گلدن رتریور و خصوصیات این سگ دوست داشتنی آشنا شوید.

خصوصیات ظاهری سگ گلدن رتریور

قد و وزن سگ نر در حالت ایستاده

 • قد حدود ۵۸ تا ۶۱ سانتیمتر
 • وزن حدود ۲۹ تا ۳۴ کیلوگرم

قد و وزن سگ ماده در حالت ایستاده

 • قد حدود ۵۵ تا ۵۷ سانتیمتر
 • وزن حدود ۲۷ تا ۳۲ کیلوگرم

طول عمر:  ۱۰ تا ۱۲ سال

نکته جالب توجه: در ایالات متحده، طبق قوانین نگهداری از سگ‌های خانگی، ارتفاعی غیر از این حدود تعریف شده، موجب رد صلاحیت این نژاد می‌شود.

سگ‌های گلدن رتریور صورتی بزرگ، مخروطی شکل، متفکر و قوی دارند. پوزه حیوان قوی و بزرگ با طولی برابر جمجمه است، بینی این نوع سگ‌ها به رنگ سیاه یا قهوه‌ای سوخته است و آرواره‌ها قیچی مانند، چشم‌ها سیاه یا فندقی تیره و گیرا با نگاهی لطیف هستند. گوش‌های حیوان دقیقا در بالای چشم‌ها قرار دارد و دارای اندازه متوسط و به شکل افتاده هستند. اندام این سگ صاف است و استخوان‌بندی خوب و محکمی دارد. دم این نژاد نیز در راستای کمر او قرار گرفته است و تا پشت زانوی او می‌رسد. گردن، ساق پا‌ها و به طور کلی بدن این نژاد عضلانی، تنومند و قوی است.
دندان‌های سگ گلدن رتریور مانند یک قیچی به هم برخورد می‌کنند و این جانور جونده خوبی است از این رو لازم است تا وسایل بازی یا استخوان به مقدار کافی برای جویدن حیوان در دسترس باشد.
رنگ موی گلدن رتریور‌ها از کرمی روشن تا طلایی است و مو‌ها به شکل برابر و موج دارند. لایه کرکی زیرین پوست در این نژاد مانع رسیدن آب به پوست حیوان می‌شود.

خصوصیات رفتاری نژاد سگ گلدن رتریور

این نژاد سگ، همه ویژگی‌های خوب و قابل قبول یک سگ خانگی را دارد و در دسته بندی سگ‌ها، جزو نژاد سگ‌های ورزشی و سگ‌های کار قرار می‌گیرد.

مهمترین خصوصیات رفتاری این حیوان شامل موارد زیر است:

 • هوش زیاد (این مورد به این معناست که این سگ‌ها بسیار تربیت‌پذیر هستند و شما باید تربیتشان را از زمانی که توله هستند، آغاز کنید.)
 • اجتماعی بودن (حتما نیاز به همنشینی با دیگران دارند)
 • پر تحرک (سگ‌هایی بسیار فعال هستند و بهترین مکان برای نگهداری آن‌ها باغ و خانه‌های بزرگ است)
 • وفاداری زیاد (این سگ‌ها علاقه زیادی به خوشحال کردن صاحبشان دارند)
 • سر زنده بودن (جانوری شاداب و پر انرژی است)
 • سازش‌پذیر بودن (با شرایط مختلف سازگاری خوبی دارند از این رو یکی از انتخاب‌های خوب برای افرادی است که اولین تجربه آن‌ها برای نگهداری از سگ‌ها به عنوان حیوانات خانگی است)
 • قدرتمند بودن (گلدن رتریور‌ها جثه‌ای بزگ و عضلانی دارند و پر قدرت هستند)
 • اعتماد به نفس بالا دارند.
 • مطیع، مهربان و فداکار هستند

در رابطه با خصوصیات رفتاری سگ‌های گلدن رتریور ذکر این نکته ضروری است که این سگ‌ها حیوانات اجتماعی هستند و نیاز به همنشینی با مردم و فعالیت دارند؛ از این رو انتخاب خوبی برای خانواده‌های پرجمعیت و فعال هستند. اگر این نژاد سگ در جایی حبس شود به خصوص در یک محیط کوچک، بسیار ناعادلانه است و باعث بروز رفتار‌های مخرب در حیوان خواهد شد.

استفاده از سگ گلدن رتریور در جوامع

این سگ باهوش و زیبا در فعالیت‌های اجتمای مختلف به انسان‌ها کمک می‌کند از جمله کمک‌های این نوع سگ به نیرو‌های انسانی:

 • کمک به پلیس در ردیابی و جستجوی مواد مخدر
 • کمک به شکارچیان
 • کمک به نابینایان
 • همراهی و کمک به افراد معلول
 • کمک به نیروی پلیس در کشف مواد منفجره
 • کمک به تیم‌های نجات

تاریخچه نژاد سگ‌های گلدن رتریور

این نژاد سگ از ۱۹۳۱ شناسایی شده است و منشا آن را کشور انگلستان می‌دانند، گفته می‌شود اولین سگ گلدن، در اواسط قرن نوزدهم از جفتگیری سگی مو طلایی با نژاد ناشناخته مربوط به یک سیرک روسی که به بریتانیا سفر کرده بود با سگ نژاد بلادهاند حاصل شده است.

تغذیه سگ گلدن رتریور

برای تغذیه سگ گلدن باید حیوان را از همان تولگی به عادت‌های غذایی درست عادت دهید. همچنین به میزان غذایی که به او می‌دهید توجه کنید تا وزن او زیادی بالا نرود و این نکته را در نظر داشته باشید که افزایش وزن و چاقی، در میان سگ‌های گلدن رتریور بسیار زیاد است، تا حدی که اگر صاحبان این سگ‌ها فعالیت‌های روزانه ورزشی این نژاد سگ را نادیده بگیرند، آن‌ها با چاقی خطرناک مواجه خواهند شد. میزان غذای مورد نیاز برای سگ شما بستگی به موراد مختلف از جمله سن، اندازه و میزان فعالیت حیوان دارد.

غذای مناسبت توله سگ گلدن رتریور زیر ۲ ماه

بهترین رژیم غذایی برای این نژاد در هفته‌های اول پس از تولد، شیر مادر است، با این حال ممکن است شرایطی بوجود بیاید که شما مجبور باشید توله سگ گلدن رتریور را بدون شیر مادر، بزرگ کنید؛ بنابراین می‌توانید از شیر خشک‌های مخصوص توله سگ استفاده کنید. توجه داشته باشید، تغذیه توله سگ با شیر گاو صحیح نیست، زیرا شیر سگ، دارای میزان زیادی کلسیم است و بسیار چرب‌تر و مغذی‌تر از شیر گاو است، از طرفی شیر گاو دارای میزان زیادی لاکتوز است که در توله سگ‌ها باعث اسهال می‌شود.

غذای مناسبت توله سگ گلدن رتریور از ۲ تا ۴ ماهگی

بعد از اینکه سگتان ۲ ماهه شد، هنگام قطع کردن شیر است و باید برای تغذیه او از غذا‌های خشک و جامد استفاده کنید و در همین زمان به توله آموزش بدهید تا بداند، زمان تغذیه در طول شبانه روز، ۴ یا ۵ بار اتفاق می‌افتد و نمی‌تواند بیش از این غذا بخورد. همچنین به او آموزش دهید مدت زمان ۱۰ دقیقه برای خوردن هر وعده غذایی دارد.

غذای مناسب توله سگ گلدن رتریور از ۴ تا ۶ ماهگی

در ۴ تا ۶ ماهگی توله سگ رتریور باید روزانه سه وعده غذا دریافت کند در این زمان باید بیشتر از غذا‌های خشک استفاده کنید. البته می‌توانید به ندرت از غذا‌های مرطوب هم استفاده کنید، ولی در این کار زیاده‌روی نکنید، زیرا ممکن است برای لثه و دندان سگ و همچنین سیستم گوارش، مشکلاتی بوجود بیاید.

غذای مناسبت توله سگ گلدن رتریور از ۶ تا ۱۲ ماهگی

علاوه بر غذا‌هایی ۴ تا ۶ ماهگی، می‌توانید از این به بعد از گوشت پخته گاو و استخوان نیز برای تغذیه سگتان استفاده کنید تا فک و دندان‌های سگ، قوی‌تر شوند.

رژیم غذایی سگ گلدن رتریور بالغ

این نژاد در سن ۱۲ ماهگی به بزرگسالی و بلوغ می‌رسد و از این زمان به بعد نیاز به رژیم غذایی سگ‌های بزرگسال دارد. از آنجا که گلدن رتریور‌ها از دسته سگ‌های بزرگ هستند، نیاز به پروتئین زیادی دارند که هزینه نگهداری از آن‌ها را زیاد می‌کند. غذایی که برای او تهیه می‌کنید باید ۳۰ درصد پروتئین، ۴۵ درصد کربوهیدرات پیچیده و ۲۵ درصد چربی مفید داشته باشد، هر سگ گلدن رتریور سالم در روز به حدود ۹۹۰ تا ۱۷۰۰ کالری نیاز دارد. یک فنجان غذای سگ به عنوان صبحانه و یک فنجان غذای سگ برای شام می‌تواند گزینه مناسبی باشد. جدول زیر می‌تواند در انتخاب مقدار غذای سگ گلدن رتریور به شما کمک کند.

تامین آب مورد نیاز سگ گلدن

اطمینان حاصل کنید که سگتان همیشه به یک ظرف آب تمیز و تازه دسترسی داشته باشد و حداقل روزی یک مرتبه آب ظرف را تعویض کنید. بهتر است ظرفی از جنس استیل ضد زنگ را برای آب خوردن حیوان انتخاب کنید، زیرا این ظرف‌ها آلودگی و باکتری کمتری به خود جذب می‌کنند و نسبت به ظروف پلاستیکی و سرامیکی مناسبتر هستند.

نحوه نظافت سگ گلدن رتریور

نظافت در همه حیوانات خانگی نقش زیادی در سلامت حیوان و شخصی که از آن نگهداری می‌کند، دارد. از آنجا که پوشش بدن این نژاد سگ، شامل مو‌های بلند است که صاف یا موج دار هستند، به منظور کاهش ریزش و در هم گره خوردن مو‌های این سگ، روزانه باید مو‌ها با برس مخصوص شانه زده شوند و بهتر است از سنین پایین این کار انجام شود تا حیوان به آن عادت کند.

توصیه ۱: هنگام شانه زدن مو‌های حیوان، تمام سطح بدن او را بررسی کنید تا مطمئن شوید پوست او عاری از خراش، قرمزی، شپش، کیست‌های پوستی، کک و کنه باشد.

۲: در صورت نیاز برای برطرف کردن بوی سگ، ماهی یک مرتبه آن را حمام کنید.

توصیه ۳: گوش‌های حیوان را به منظور جلوگیری از انباشت خاک و جرم گرفتگی به صورت مرتب با کمک یک گلوله پنبه‌ای و یک ماده شوینده مورد تایید دامپزشک تمیز کنید و به صورت هفتگی علائم عفونت، تحریک و ایجاد موم را در گوش‌ها بررسی کنید.

توصیه ۴: 

دندان‌های حیوان را برای پیشگیری از بیمار شدن لثه‌ها، خرابی دندان‌ها و پیشگیری از بوی بد هنگام پارس کردن و نزدیک شدن حیوان، هفتگی یک مرتبه مسواک کنید. دقت داشته باشید از خمیر دندان خودتان برای این کار استفاده نکنید، زیرا حاوی مواد سمی برای حیوان است و ممکن است او را به کشتن دهد.

۵: اگر سگ شما قادر به کوتاه کردن ناخن‌هایش به طور طبیعی نیست هفته‌ای یکبار ناخن‌ها را پیرایش کنید.

توصیه ۶: سگتان را حتما برای واکسینه کردن و چک‌آپ کامل سالی یک مرتبه به یک کلینیک حیوانات قابل اطمینان ببرید.

7: استفاده از روغن مخصوص موی حیوانات خانگی به هنگام برس زدن مو‌های سگ، از ریزش مو‌ها بر روی فرش و مبلمان تا حد زیادی جلوگیری می‌کند.

نحوه تربیت سگ گلدن رتریور

این نژاد از سگ‌ها حیوانات فوق العاده باهوشی هستند و به خوشحال کردن صاحبشان علاقه زیادی دارند. از این رو به راحتی می‌توانید انواع آموزش‌ها را به آن‌ها بدهید و این کار برایتان لذتبخش خواهد بود. برای این منظور می‌توانید از اسباب بازی‌های مختلف استفاده کنید، جالب است بدانید پازل‌های مخصوصی برای این نوع از سگ‌ها وجود دارد که به وسیله آن‌ها می‌توانید قدرت حل مسئله را در سگتان به چالش بکشید و در پایان هر بازی حتما به او پاداش دهید.
از دیگر نکات مهم در تربیت گلدن تریور‌ها، عادت دادن آن‌ها به بستن قلاده به هنگام پیاده‌روی است و باید این کار را از سنین کم به او آموزش دهید تا به آن عادت کند.
سگ‌های گلدن تریور حساس هستند، پس به یاد داشته باشید از تنبیه، خشونت و فریاد زدن بر سر این حیوان وفادار خودداری کنید. همچنین با توجه به نحوه رشد سگ‌های رتریور و رشد سریع آن‌ها در فاصله ۴ تا ۷ ماهگی بایستی از بازی کردن توله سگ‌های این نژاد روی سطوح سخت مانند سنگفرش جلوگیری کنید تا از بروز ناهنجاری‌های استخوانی و مشکلات مفصل در سال‌های بعد پیشگیری کرده باشید.

سخن پایانی

سگ‌های گلدن رتریور به فعالیت و ورزش روزانه نیاز دارند و بسیار علاقه‌مند هستند توپ یا اسباب‌بازی‌های پرتاب شده را باز بیاورند؛ بنابراین اگر از یک سگ گلدن رتریور نگهداری می‌کنید از داشتن فعالیت بدنی کافی حیوان اطمینان حاصل کنید و از غذا دادن زیاد به او خودداری کنید، چرا که این نژاد سگ، استعداد خوبی در فربه شدن دارد. همچنین با توجه به اینکه این نژاد از سگ‌ها می‌توانند دچار مشکلات ژنتیکی باشند، حتما در هنگام خرید گواهی نامه سلامت خاندان پدری و مادری آن‌ها را بررسی کنید.

منبع :

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x