/ بازیگری / معرفی رشته بازیگری
آنچه در این مقاله می‌خوانید

معرفی رشته بازیگری

رشته بازیگری یکی از پرطرفدارترین رشته های هنری برای داوطلبان کنکور هنر و یا حتی علاقه مندان به ادامه تحصیل و کار در این رشته می باشد. برای ورود به رشته بازیگری داوطلبان باید شرایط قبولی در این رشته و همچنین شرایط ادامه تحصیل و بازار کار رشته بازیگری را بخوبی بدانند و سپس وارد این مسیر هیجان انگیز در دنیای هنر شوند. برای تحصیل در یکی از چهار گرایش تئاتر ، رشته بازیگری و کارگردانی، طراحی صحنه، ادبیات نمایشی یا نمایش عروسکی متقاضی ملزم است در آزمون عملی شرکت کند و برای ارائه رزومه و انگیزه خود نزد اساتید این رشته آماده باشد. بسته به اینکه در کدام یک از این گرایش ها قصد ادامه تحصیل دارید بسیار مهم هست که قبل از حضور در آزمون عملی بازیگری رزومه یا کارنامه هنری داشته باشید. مطلب زیر در مورد انتخاب رشته بازیگری و شرایط ادامه تحصیل در این رشته می باشد.

انتخاب رشته بازیگری

معرفی رشته بازیگری

اگر در زندگی به بازیگری و پشت دوربین رفتن و یا حتی مشهور شدن علاقه  دارید انتخاب رشته بازیگری را انجام داده و وارد این دنیای بزرگ شوید. معمولا بیشتر بازیگران موفق یا در رشته بازیگری تحصیل کرده اند یا حداقل چند کلاس رفته اند ولی باز هم هستند کسانی که بدون هیچ کدام از این ها در دنیای بازیگری به جایی رسیده اند اما اگر مقایسه ای انجام بدهید می بینید که تعداد کسانی که بدون تحصیل در این کار موفق هستند تعداد بسیار کم و ناچیزی هستند و باز هم بیشتر این نوع بازیگران بدون شناخت و تحصیل بعد از چند مدت مطالعات خود را در زمینه ی بازیگری شروع می کنند تا از تمام اتفاقات و باید و نباید های این حرفه اطلاعات کافی داشته باشند تا در کارشان از این اطلاعات کمک گرفته و عیب های احتمالی کار خود را که همه از کمبود اطلاعات بوده است برطرف کنند.

هدف از ایجاد رشته بازیگری و تربیت فارغ التحصیلان این رشته به وجود آوردن افرادی است که بتوانند از طریق استفاده از هنر خود در رسانه های مختلف مانند : تئاتر، تلوزیون، رادیو راه اعتلای فرهنگ و هنر کشور مان را گسترش داده و باعث تربیت و بلوغ فکری مردم جامعه شوند.

پس به صورت مختصر و مفید : بازیگری یکی از زیر مجموعه های رشته هنر است که با انتخاب این رشته طبق دفترچه ی انتخاب رشته کنکور سراسری فرد با گرفتن رتبه ی مورد نظر در یکی از دانشگاه های دولتی یا آزاد قبول شده و به تحصیل می پردازد .  هنر بازیگری به عنوان ارکان هنر نمایش دارای پیشینه ی قوی در ایران می باشد و نقشی اساسی را در اعتلای فرهنگ ایران بازی کرده است .

آیا برای بازیگر شدن تحصیل در مقطع کارشناسی رشته بازیگری ضروری است؟

اگرچه لیسانس رشته های تئاتر برای تبدیل شدن به یک بازیگر یا بازیگر ضروری نیست، اما آموزش و تحصیلات آکادمیک اغلب در این رشته و صنعت چالش برانگیز و رقابتی کمک می کند.

تحصیلات آکادمیک در دانشگاه در تئاتر فرصتی برای بازیگران مشتاق فراهم می کند تا مهارت های بازیگری را در یک محیط سازمان یافته و علمی همراه با مهارت بیان خلاقانه در مقابل مخاطبان زنده یاد بگیرند.

مدرک کارشناسی 4 ساله در تئاتر شامل کلاسهایی در تمام جنبه های عملکردی و تولید، از جمله بازیگری، کارگردانی، تاریخ تئاتر، نوشتن بازی، طراحی تولید، طراحی صحنه و لباس، آرایش و تئاتر است.

مهارت های مورد نیاز در رشته بازیگری

استعداد طبیعی،  پیروی از شنیدن و عملکرد مناسب مرتبط با آن و شانس، عوامل برجسته در موفقیت یک شخص در تئاتر یا رشته بازیگری است.

توانایی حفظ کردن فیلم نامه ها و عملکرد تحت فشار نیز برای بازیگران بسیار مهم است. شخصی که می خواهد وارد رشته بازیگری شود باید بتواند در شرایط محیطی سخت نیز کنار بیاید. شاید تمام افراد به بازیگری به عنوان شغلی بسیار راحت و پولساز نگاه می کنند اما سختی های آن را در نظر نمی گیرند. قطعا در این راه در کنار شهرت و محبوبیت سختی های بسیار زیادی نیز وجود دارد.

علاوه بر رشته بازیگری متقاضیان رشته بازیگری می توانند در سایر رشته هایی که می توانند در تئاتر و بازیگری کمک کننده باشند نیز شرکت نمایند. از جمله بهترین و پولسازترین این خدمات طراحی صحنه و دکور است که می تواند هنری جذاب برای علاقه مندان باشد.

دروسی که بعد از انتخاب رشته بازیگری در مقطع کارشناسی گذرانده خواهد شد

دروس پایه :

1 . اصول و مبانی ارتباطات .

2 . اشنایی با ادبیات کهن و معاصر ایران .

3 . جامعه شناسی عمومی .

4 . شناخت موسیقی .

5 . اشنایی با ادبیات کهن و معاصر جهان .

6 . جامعه شناسی هنر .

7 . فرهنگ و ادبیات عامه .

8 . تمثیل شناسی .

9 . فلسفه مقدماتی شرق .

10 . روش تحقیق و تدوین پروژه .

11 . فلسفه مقدماتی غرب .

12 . بنیاد نمایش در غرب و شرق .

13 . مبانی بازیگری .

14 . مبانی کارگردانی .

15 . مبانی طراحی صحنه .

16 . مبانل ادبیات نمایشی .

17 . مبانی نمایش عروسکی .

18 . تاریخ نمایش در ایران .

19 . تاریخ نمایش در جهان .

20 . برسی نظریه های نمایش شرق و غرب .

21 . نمایش در اسیا 1 و 2 .

22 . ماسک و گریم .

23 . حرکات موزون 1 و 2 .

24 . کارگاه بازیگری 1 و 2 .

25 . نظرات معاصر در نمایش غرب .

26 . مبانی فلسفه .

27 . نظرات معاصر در نمایش شرق .

28 . کارگاه کارگردانی 1و 2 .

29 . دیدن و تحلیل نمایش 1 و 2 .

30 . کارگاه بازیگری 3 .

31 . ادبیات نمایشی در شرق 1 .

32 . نقد در نمایش 1 .

33 . زبان تخصصی تئاتر .

34 . اسطوره و نمایش .

35 . کارگاه کارگردانی 3 .

36 . موسیقی در نمایش .

37 . شیوه های نمایش در غرب .

38 . سلفژ و اواز .

39 . کارگاه بازیگری و کارگردانی پیش رفته 1 و 2 .

40 . زیبایی شناسی هنر .

41 . کارگردان نمایش تلویزیونی .

42 . کارگاه بازیگری و کارگردانی رادیو .

43 . روانشناسی شخسی .

44 . تاریخ ادیان .

ادامه تحصیل در انتخاب رشته بازیگری

در رشته بازیگری شما می توانید تا مقطع ارشد پیش بروید و ادامه تحصیل بدهید .

 گرایش های مختلف در انتخاب رشته بازیگری در مقطع ارشد .

1 . بازیگری

2 . بازیگری رادیو

3 . بازیگری سینما

4 . تولید سیما

بازار کار رشته بازیگری

در کشور ما این رشته تقریبا هم بازار کار خوبی دارد و هم از نظر هایی بازار کار ضعیفی را دارد .

به این گونه که اگر شما در این رشته موفق شوید و به درجات بالا برسید آینده ای کاملا روشن در انتظارتان است. ولی اگر در این رشته نتوانید خود را نشان دهید و رشد کنید به جای مطلوبی نمی رسید. البته یکی از حسن های رشته بازیگری این است که شما در این رشته شعاع فعالیت بالایی دارید مثلا فقط بازیگری در تلوزیون نیست. شما می توانید در تاتر هم فعالیت کنید همین طور در سینما پس فردی که این انتخاب رشته بازیگری را می کند به قول عامیانه دستش باز برای فعالیت کاری در زمینه های مختلف دارد.

شرایط پذیرش در رشته بازیگری بدون کنکور

در کشور ما و نظام آموزشی ما فرد امکان تحصیل در مقاطع کادانی و کارشناسی به صورت بدون کنکور با شرط معدل را دارد. که معمولا در دانشگاه علمی کاربردی شرایط این نوع از تحصیل فراهم است.

مصاحبه عملی یا آزمون عملی رشته بازیگری

مهم ترین نکته در مورد تحصیل در رشته بازیگری در یکی از دانشگاه های هنرهای زیبا یا دانشکده سینما و تئاتر به دست آوردن بالاترین نمره در آزمون مصاحبه عملی است که هر ساله بعد از اعلام نتایج کنکور و انتخاب رشته برگزار می شود.

برای تحصیل در یکی از چهار گرایش رشته تئاتر ، بازیگری و کارگردانی-طراحی صحنه-ادبیات نمایشی  یا نمایش عروسکی متقاضی ملزم است در آزمون عملی شرکت کند و برای ارائه رزومه و انگیزه خود نزد اساتید این رشته آماده باشد.

بسته به اینکه در کدام یک از این گرایش ها قصد ادامه تحصیل دارید بسیار مهم هست که قبل از حضور در آزمون عملی رزومه یا کارنامه هنری داشته باشید؛ اگر دوره ی بازیگری گذراندید اگر در نمایشی بازی کرده اید، حتما مدارک آن را با خود همراه داشته باشید همچنان از شما در مورد مطالعات تئاتری شما سوال خواهد شد نمایش نامه هایی که خواندید، نویسنده هایی را که از آن ها اثری مطالعه کردید، فیلم و تئاتر هایی که دیده اید. و در نهایت در زمان 15 الی بیست دقیقه ای که در اتاق مصاحبه هستید ممکن است موضوعی به شما داده شودن تا آن را کوتاه اجرا کنید. گفتنی است که کسب نمره بالا در این آزمون بسیار پر اهمیت است و قبولی نهایی شما را مشخص می کند.

رشته بازیگری در مقطع لیسانس دوره روزانه در دو دانشگاه تهران(هنرهای زیبا) و دانشگاه سینما-تئاتر ارائه می شود. بعد از گذراندن آزمون عملی در مرحله اعلام نتایج مشخص می شود که شما در رشته بازیگری در کدام یک از این دو دانشگاه سراسری قبول شده اید.

رشته بازیگری و کارگردانی در مقطع لیسانس در داشگاه غیر انتفاعی سوره و دانشگاه آزاد نیز ارائه می شود؛ که بسته به انتخاب شما و رتبه کنکور و آزمون عملی برای شما این دو انتخاب هم وجود دارد.

دقت داشته باشید ورود به بهترین دانشگاه ها برای کسی که تجربه و مطالعه در مورد تئاتر و بازیگری نداشته باشد کار آسانی نیست پس حتما با افراد فعال دراین حوزه در ارتباط باشید فیلم های تئاتر را ببینید به مطالعه کتاب های موجود در بازار در باب بازیگری بپردازید و از همه مهم تر بازیگری را تمرین کنید.

اگر قصد شما برای ورود به رشته بازیگری رسیدن به سر در سینما است باید گفت که راه بسیار سختی در پیش دارید! درس های رشته بازیگری به دو دسته عملی و تئوری تقسیم می شود و همچنین درس های عمومی و تخصصی؛ مطالعه تاریخ تئاتر ایران و جهان که به صورت کتاب هایی جامع و کامل چاپ شده و در دسترس است بهترین راهنمای شما برای ورود به رشته بازیگری و کارگردانی است.

وظیفه شما به عنوان هنرمند تئاتر و بازیگر بسیار روشن است وظیفه شما تولید هنر و روشن کردن راه دیگران است، در چهار سال دانشجویی و حتی بعد از آن بازاری برای کار شما وجود ندارد شما ملزم به تولید تئاتر هستید حتی اگر پشتیبانی نداشته باشید. پس دقت کنید تئاتر و رشته بازیگری خواندن تنها در مورد عشق به این رشته است و نه تضمین موفقیت یا شهرت در آینده ای نامعلوم.

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x