/ دسته‌بندی نشده / مواد سازنده راکت تنیس در قسمت‌های مختلف آن
آنچه در این مقاله می‌خوانید

مواد سازنده راکت تنیس، به عنوان یک ورزش پر طرفدار و جهانی یکی از مهم‌ترین عواملی است که در سلامت و بهره وری ورزشکاران در این رشته ورزشی نقش تعیین کننده ای دارد.

جنس راکت تنیس مهم‌ترین عاملی است که ماندگاری، کیفیت و کارکرد بهتر آن را تعیین می‌کند. بازی تنیس یکی از ورزش‌هایی است که به صورت گسترده در جهان انجام می‌شود. آشنایی با مواد مختلفی که به عنوان ماده اولیه در تولید راکت به کار می‌رود به شما کمک می‌کند تا یک راکت تنیس مناسب را برای خود انتخاب کنید. در این مقاله به معرفی اجزاء و مواد سازنده راکت تنیس پرداخته ایم.

مواد سازنده راکت تنیس در قسمت‌های اصلی آن

راکت تنیس از چهار قسمت اصلی زیر تشکیل شده است:

۱. سر یا هد راکت

سر راکت شامل شبکه‌ای از زه‌هایی است که به صورت متقاطع و ۴ گوشه قرار گرفته اند و توپ به این قسمت برخورد می‌کند. دو طرف این زه‌ها به یک قاب محکم می‌شوند و حالت سفتی به خود می‌گیرند و در زمان برخورد با توپ آن را به سمت مقابل پرتاب می‌کنند. این زه‌ها باید از موادی ساخته شوند که در برابر ضربه توپ مقاوم باشد و پاره نشود و بتواند به توپ ضربه بزند و با سرعت برگرداند.

۲. گلوگاه راکت

گلوگاه راکت به قسمتی از راکت اطلاق می‌شود که از قسمت خارجی هد راکت شروع شده و پس تقسیم شدن به دو تکه تا دسته امتداد می‌یابد. قسمت وسط گلوگاه به صورت تو خالی بوده و نقطه‌ای است که بیشترین انعطاف پذیری راکت را داراست.

۳. دسته راکت یا گریپ

ناحیه انتهایی شفت راکت دسته نام دارد. این ناحیه از راکت که در حین بازی توسط ورزشکار گرفته می‌شود. طول خارجی دسته راکت به طور معمول ۴ اینچ است که این اندازه برای افزایش اهرم، توسط سازندگان راکت قابل افزایش خواهد بود. گریپ نیز بخش خارجی دسته راکت بوده که در تماس با دست ورزشکار است.

۴. فریم راکت تنیس

فریم راکت قسمتی است که از دسته شروع می‌شود و دور تا دور زه‌ها را احاطه می‌کند و شکل راکت را تعیین می‌کند.

مواد سازنده راکت تنیس

مواد سازنده زه راکت تنیس

زه راکت از نظر کلفتی به سه شماره ۱۵، ۱۶ و ۱۷ تقسیم می‌شود و با افزایش شماره، ضخامت سیم یا زه کاهش پیدا می‌کند. برای سیم‌های نازک‌تر به دلیل ایجاد لرزش در زمان زدن ضربه از یک قطعه پلاستیکی به نام ضربه گیر استفاده می‌گردد. موادی که به عنوان زه برای راکت استفاده می‌شود عبارتند از:

  • نایلون
  • پلی آمید
  • بسپار‌ها (پلیمرها)

مواد سازنده فریم راکت تنیس

این قسمت در گذشته از چوب تولید می‌شد، ولی در طی سال‌های گذشته از فلزات و کامپوزیت برای تولید آن استفاده می‌شود و استفاده از چوب بسیار کمتر شده است. کامپوزیت‌هایی که برای ساخت فریم راکت استفاده می‌شوند طیف گسترده‌ای را تشکیل می‌دهند؛ که مهمترین ان‌ها شامل موارد ذیل است:

  • کامپوزیت از پایه فیبر کربنی
  • گلاس فایبر یا فایبر گلاس: ترکیبی از الیاف شیشه و مواد پلیمری
  • فیبر بور: هسته تنگستنی با رویه بور
  • آرامید فایبر: ترکیبی از پلی آمید و آروماتیک

این فیبر‌هایی که نام برده شد در ترکیب با ماتریس‌های ترموست و ترموپلاستیک تشکیل کامپوزیت می‌دهند و برای ساخت فریم راکت استفاده می‌شوند. از لاستیک‌ها نیز به عنوان رویه جذب کننده ضربه در فریم‌ها استفاده می‌گردد. استحکام و انعطاف پذیری مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که یک فریم مناسب باید داشته باشد. عامل مهم دیگری که در راکت باید رعایت شود وزن است. وزن عاملی است که روی خستگی بازیکن و قدرت ضربات وارده اثر دارد و در انتخاب جنس فریم باید مورد نظر قرار گیرد.

همچنین از آلیاژ‌های آلومینیوم در تولید فریم راکت به طور گسترده‌ای استفاده می‌شوند این فلز علاوه بر وزن سبکی که دارد از قیمت پایینی نسبت به کامپوزیت‌ها برخوردار است. به جز آلومینیوم، از آلیاژ‌های تیتانیوم هم در ساخت بدنه راکت‌ها استفاده می‌شود. به طور کلی راکت از جنس آلومینیوم برای افراد مبتدی و راکت گرافیتی برای افراد حرفه‌ای توصیه می‌شود. راکت گرافیتی علی رغم وزن سبک خود مستحکم هستند.

سخن آخر

باید توجه شود که راکت تنیس در انواع و اندازه‌های متفاوتی در بازار وجود دارد که هر بازیکن می‌بایست با توجه قدرت بدنی و ویژگی‌های فیزیکی خود و همچنین به سطح و سبک بازی راکتی مناسب را برای خود انتخاب کند. یک انتخاب مناسب باعث افزایش بهره وری بازیکن در زمین است.

مواد سازنده راکت تنیس

منبع:

1

برچسب ها :

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

کل :
میانگین :
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x